"Температурні" борги за газ
Із 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для населення, коли люди можуть самі обирати постачальника газу, шукаючи для себе найкращі ціни та сервіс.
"Еспресо.Захід" уже писав про те, яким чином це має відбуватися. Але вже в перші місяці з'явилися несподівані проблеми. Зокрема, споживачі скаржаться на те, що після того, як вони вирішили змінити постачальника, газзбути почали виставляти їм незрозумілі борги і навіть погрожувати відрізати газ. Тут варто зазначити, що наявність боргів сама по собі не є перешкодою для зміни постачальника. Це, звісно, не означає, що про борги можна забути, однак у цьому випадку йдеться про додаткові нарахування, пов’язані з "температурними коефіцієнтами", до того ж нарахованими "заднім числом" – ще із 2015 року. Що робити з такими платіжками і чи може розлучення з попереднім постачальником газу бути не таким болючим?
Вільний ринок: перші досягнення і перші проблеми
Координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко у коментарі "Еспресо.Захід" оцінила перші два місяці функціонування в Україні вільного ринку газу для населення, а також розповіла про перші проблеми, які виявились за цей час.
"Я дуже задоволена, як стартував ринок. У всіх країнах основним індикатором активності ринку є кількість гравців. На сьогодні ми побачили, що на ринку з'явилося понад 30 компаній, крім газзбутів, які мають по кілька різних пакетів пропозицій для населення. Це – основне.
Звісно, у процесі формування ринку виникають також і перешкоди. Постачальники (насамперед, газзбути) не публікують ціну за п'ять днів до початку нового місяця, щоб споживачі могли змінити постачальника, якщо вона їх не влаштовує. Крім того, облгази групи РГК (Регіональної газової компанії, яку пов'язують з Д. Фірташем. – Ред.) тим, хто змінив постачальника, нарахували борги за "температурні коефіцієнти" заднім числом – з 2015 року. Тобто без ексцесів не обійшлося. Однак цього місяця, як повідомляють споживачі, ці борги в платіжках уже не зазначені.
Варто підкреслити, що такі нарахування є неправомірними. Найближчими днями очікуємо публікації рішення Верховного Суду щодо цих коефіцієнтів. Але, на жаль, немає гарантії, що саме Верховний Суд поставить крапку в цьому питанні, адже це буде рішення щодо окремого споживача. Однак це розблокує розгляд інших рішень, зокрема, судів НКРЕКП з облгазами".
Температурні коефіцієнти і оскарження в суді
Нагадаємо, температурні або так звані "морозні" коефіцієнти облгази почали застосовувати щодо побутових споживачів з 2018 року (варто зазначити, що низка облгазів почала нараховувати борги за цими коефіцієнтами ще 2015 року, пояснюючи це тим, що саме тоді набрав чинності новий закон про ринок газу). Суть у тому, що під час морозів газ стискається, тому й споживається його більше, ніж накручує лічильник. Таким чином, за аргументацією облгазів, постає необхідність "приведення обсягів газу до стандартних умов" (такими умовами вважається температура +20 градусів за Цельсієм і тиск 760 мм ртутного стовпчика).
Однак також від 2018 року триває судова епопея з оскарження цих коефіцієнтів. Проти них виступає і регулятор – НКРЕКП. Оскільки ці втрати "від стискання газу" вже закладені в тариф, тому побутові споживачі мають сплачувати суто по лічильнику.
На сьогодні Верховний Суд України розглядає щонайменше три справи щодо незаконності застосування до побутових споживачів "температурних коригувань". Довести це в судах спробували мешканці Волині, Сумщини та Київщини. Тож наразі всі в очікуванні рішення ВСУ щодо цього питання.
Тим часом розслідувати дії низки облгазів і афільованих газзбутів щодо нарахування споживачам боргів ще з 2015 року вже пообіцяли у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Перша офіційна скарга до НКРЕКП надійшла стосовно платіжок Київоблгаззбуту.
Що робити у разі неправомірного нарахування боргів
Експерти радять споживачам писати претензії і скарги, якщо вони отримали у платіжках незрозумілі суми боргів "заднім числом".
Зокрема, у консультаційному центрі ГазПравда пропонують такий алгоритм дій, які мають допомогти споживачам відстояти власні права:
- Звернутися до контакт-центру свого постачальника газу телефоном або електронною поштою для отримання роз’яснення: за що саме та за який період вам нарахований борг.
- Надіслати до вашого постачальника газу претензію щодо незаконності зазначених нарахувань з вимогою здійснення перерахунку, скориставшись зразком претензії.
- Дочекатися відповіді від постачальника на претензію. Якщо постачальник не вирішить вашу проблему і не здійснить перерахунку, радимо надіслати скарги до НКРЕКП та Держпродспоживслужби.
- Подавати заяву до суду та вимагати зобов’язати постачальника усунути порушення та здійснити перерахунок незаконних нарахувань у судовому порядку (зразки позовних заяв також є на сайті центру).
Чи нараховують борги споживачам на Львівщині: пояснення "Львівгаззбуту"
Ситуацію із заборгованістю споживачів, які вирішили змінити постачальника, для "Еспресо.Захід" прокоментувала начальник відділу продажів фізичним особам ТОВ "Львівгаззбут"Ольга Чабан:
"При розірванні договору з газопостачальною компанією споживач газу повинен погасити боргові зобов’язання перед попереднім постачальником. До речі, остаточні розрахунки відбуваються не лише при зміні постачальника газу, а й при зміні власника житла чи закритті особового рахунку.
Приведення об’єму природного газу, виміряного в робочих умовах, до стандартних – компетенція оператора газорозподільної мережі. Оператор ГРМ веде облік газу і надає інформацію про використані споживачами обсяги природного газу нашій компанії.
Проте "Львівгаззбут" йде назустріч споживачам газу і наразі, при виставленні остаточного рахунку, ми не вимагаємо оплати заборгованості, пов’язаної з коефіцієнтами корегування».
Стосовно того, чи судиться тепер хтось із "Львівгаззбутом" щодо температурних коефіцієнтів, у компанії повідомили, що станом на сьогодні їм невідомо про такі судові справи. "Можемо з впевненістю відповісти, що немає жодного рішення суду, яке б набрало законної сили щодо коефіцієнтів приведення природного газу до стандартних умов", – додали у "Львівгаззбуті".
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе