Ринок газу для населення: як лібералізація вплине на сервіс і ціни?

Тетяна Штифурко
21 серпня, 2020 п'ятниця
12:16

Із 1 серпня в Україні запрацювали нові правила на ринку газу для населення

Із 1 серпня в Україні запрацювали нові правила на ринку газу для населення, а механізм зміни постачальника газу для побутових споживачів значно спростили. Поява конкуренції на цьому ринку означає, що компанії мають битися за клієнтів, пропонуючи найвигідніші умови. Коли ж можна чекати справді відчутних змін і які особливості у цій сфері має Львівщина?

Як змінити постачальника

Насамперед варто роз’яснити, що при зміні постачальника прокладати нові труби не потрібно. Річ у тім, що трубами займаються не газопостачальні компанії, а оператори газорозподільних мереж – облгази. Змінити їх якраз не можна, адже реальність така, що облгази у регіонах мають так звану "природну монополію". Тобто труба одна, а використовувати її для постачання газу можуть сотні постачальників.

Як пояснюють у консультаційному центрі для населення ГазПравда, тепер, щоб змінити постачальника газу, споживачу треба лише звернутися із заявою до нового постачальника, якого він обере. Це можна зробити навіть онлайн, також в електронному вигляді можна подати всі необхідні документи.

Споживачу більше не потрібно самому розривати договір з чинним постачальником та отримувати довідку про відсутність заборгованості. Наявність заборгованості вже не є перешкодою для зміни постачальника, та це не означає, що про борги можна забути. Їх усе одно доведеться сплатити або реструктуризувати, а якщо споживач не згоден з нарахованими сумами – звертатися до суду.

Водночас новий постачальник має право відмовити споживачу в укладенні договору через заборгованість будь-яким постачальником у минулих періодах. Відповідь споживачу він має надати не пізніше, як за 20 днів з моменту отримання заяви на приєднання.

Споживач, якому через борги перекрили газ, також може змінити постачальника. Проте постачання газу для нього від нового постачальника може розпочатися тільки після оплати всієї заборгованості.

Якщо хтось з тих чи інших причин залишився без газопостачання (наприклад, через банкрутство компанії чи борги споживача), подавати газ йому повинен буде так званий постачальник "останньої надії" (ПОН). Ним терміном на три роки стала ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України". Ця компанія забезпечить газопостачання протягом двох місяців, допоки людина знову не знайде собі постійного постачальника.

Варто зазначити, що до цього часу фактичну монополію на постачання газу населенню мали створені при облгазах компанії – газзбути. Нарікань щодо їх роботи в останні роки не бракувало. Зокрема, це стосується так званих "температурних коефіцієнтів", через які взимку за газ нараховують більше.

Однак у серпні відбулася ще одна велика зміна на газовому ринку – це скасування ПСО (покладених на НАК "Нафтогаз" спеціальних обов’язків із продажу газзбутам "блакитного палива" за пільговою ціною). Тепер усі учасники ринку поставлені у рівні умови, а отже, можуть з’явитися нові постачальники, які пропонуватимуть клієнтам вигідніші тарифи.

В ідеалі лібералізація ринку і поява конкуренції мала би бути на користь споживачам, адже компанії мають змагатися між собою, пропонуючи кращий сервіс і вигідніші тарифи.

З кого обирати?

Однак головне питання, яке при цьому виникає, – як обрати нового постачальника і де гарантії, що він надаватиме справді кращі послуги. В Україні 760 компаній мають ліцензії на постачання природного газу, але багато з них або не ведуть активної діяльності, або працюють наразі лише з промисловими споживачами.

Експерти консультаційного центру ГазПравда проводили дослідження стосовно кількості постачальників газу побутовим споживачам. Першого ж тижня після відкриття ринку 14 нових компаній повідомили про готовність здійснювати постачання газу для домогосподарств.

П’ять компаній уже сьогодні продають газ безпосередньо населенню:

 • ГК "Нафтогаз України"

 • ETG.UA

 • TAS Energy

 • Paliv Energy

 • ДП "КиївГазЕнерджи".

Ще дев’ять учасників ринку зазначили, що найближчим часом оприлюднять газові тарифні плани для населення:

 • Асканія Енерджи

 • Центр муніципального розвитку

 • СВС Агрохімстандарт

 • Енера Суми

 • Yasno (Київські енергетичні послуги)

 • Волиньелектрозбут

 • Мегаватт Енерго

 • ІСТ-Трак-Авто

 • ТОВ "СТАТУС ЕНЕРГО"

За інформацією ГазПравди, серед ліцензіатів НКРЕКП, які зареєстровані на території Львівської області, лише троє надали підтвердження про здійснення чи наміри здійснювати газопостачання, серед яких:

 • ТОВ "Центр муніципального розвитку"

 • ТОВ "Статус Енерго"

 • ТОВ "Львівгаззбут"

Перевірити, чи компанія має право (ліцензію) на постачання газу, можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Варто зазначити, що наразі в Україні немає єдиного сервісу, де можна було б порівняти пропозиції різних постачальників. Однак експерти очікують, що він з’явиться пізніше в процесі того, як ринок буде розвиватися. Також постачальники самі будуть виходити зі своїми пропозиціями до клієнтів. Можливо, цей процес активізується ближче до початку опалювального сезону. Поки що ж якоїсь масової міграції споживачів від одного постачальника до іншого очікувати не варто.

Чи боїться «Львівгаззбут» відкритого ринку?

У липні в ЗМІ з’явилася інформація, що рішення стосовно запровадження ринку газу для населення оскаржує у судах низка газзбутів. Зокрема, як випливає з ухвали Окружного адміністративного суду Києва від 7 липня, оприлюдненої в Єдиному державному реєстрі судових рішень, компанія "Львівгаззбут" спробувала оскаржити проведення Міністерством енергетики конкурсу з вибору компанії-постачальника "останньої надії", однак суд вирішив залишити позовну заяву без руху.

20 серпня у відповідь на запит "Еспресо.Захід"  у компанії повідомили: «Станом на сьогодні в провадженні судів немає жодної справи про оскарження нашим Товариством рішень щодо «лібералізації ринку природного газу з 1 серпня».

Водночас директор ТОВ "Львівгаззбут" Павло Майк у своєму коментарі для "Еспресо.Захід" висловив переконання, що "в результаті здорової та чесної конкуренції завжди виграє кінцевий споживач".

"В Україні нині є понад 750 компаній, які мають ліцензію НКРЕКП з правом постачати природний газ. З них лише 40 мають досвід роботи з населенням. Це переважно газзбути, які виконували функції ПСО-постачальників згідно з Постановою Кабміну.

Тому саме наш п’ятирічний досвід роботи з побутовими споживачами вважаємо найбільшою перевагою "Львівгаззбуту". На цей час у нас найкраща на ринку система обслуговування клієнтів. Маємо велику мережу точок контактів з клієнтами – 21 регіональне представництво на Львівщині. Погодьтесь, що для багатьох споживачів послуг, особливо старшого віку, дуже важливо, щоб була можливість звернутися до центру обслуговування та вирішити питання безпосередньо з менеджером.

Для споживачів, які звикли вирішувати питання онлайн, у нас великий вибір зручних сервісів: Особистий кабінет 104.ua, вайбер-бот, телеграм-бот, два мобільних додатки 104.mobile (Android та iPhone). У контакт-центрі спеціалісти консультують клієнтів телефоном сім днів на тиждень без вихідних. Плануємо й надалі працювати над поліпшенням сервісів, переймаючи світовий досвід. Вірю, що наші клієнти залишаться з нами, бо "Львівгаззбут" зручний та надійний постачальник газу, що ми довели за ці п’ять років", – заявив він.

Як ринок вплине на ціни?

Говорити про те, що ринок газу в Україні запрацював повноцінно, ще зарано, вважає директор спеціальних проектів Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев. Також він переконаний, що нинішні правила на цьому ринку орієнтовані насамперед на задоволення вимог постачальників, а сама по собі можливість вибору постачальника не є гарантією того, що для споживачів з’явились справді кращі умови.

"У нас досі великі проблеми з тим, що споживачі в основному зобов’язані і майже ні на що не мають права, – заявив експерт в ексклюзивному коментарі для "Еспресо.Захід". – Якщо, наприклад, постачальник порушує правила, то найбільше, що може споживач, це відшкодувати власні затрати. Тоді як у разі невиконання споживачем умов контракту він може бути притягнений до фінансової відповідальності. Нині постачальники наполягають на запровадженні ще жорсткіших правил, збільшенні штрафів і посиленні відповідальності саме споживачів. Тоді як постачальники не несуть жодної відповідальності, наприклад, за неподачу газу в обумовлених обсягах чи за подачу газу неналежної якості. Споживач навіть не може перевірити, чи відповідає якість газу встановленим нормам. Ринок запрацює лише тоді, коли як постачальники, так і споживачі будуть задоволені тими правилами гри, які на цьому ринку є. Але держава дезертирує з усіх сфер соціальної відповідальності, тому, якщо нинішня політика буде продовжуватися, ми за три-п’ять років отримаємо ринок викривлений, на якому будуть наявні зловживання з боку постачальників", – зазначив експерт.

Геннадій Рябцев додав, що очікувати зниження цін після запровадження правил ринку, коли ще немає достатньої конкуренції і немає контролю з боку споживачів за надаваними послугами, не варто. Більше того, ціни можуть зрости, якщо держава відмовилась від їх регулювання: "Ми прив’язані тепер до спекулятивних європейських котирувань. Ці показники може й прийнятні для європейців, але нищівні, якщо враховувати рівень добробуту українців. Поки що ми цього не відчуваємо, оскільки ще діють спеціальні зобов’язання для теплокомуненерго на цей опалювальний сезон. Тому за теплову енергію і за гарячу воду ми ще будемо сплачувати фактично за пільговою ціною. Але що стосується наступних сезонів, тоді, скоріш за все, ми будемо платити в кілька разів більше".

Також експерт припускає, що газзбути ризикують втратити свої позиції на ринку газу для населення, а їх місце може зайняти група компаній "Нафтогазу", які тепер виявляють найбільшу активність.

Що стосується Львівської області, то, за словам Рябцева, вона має свої особливості, які можуть позначитися на кінцевій ціні газу для споживачів. "Тут більш зношені газові мережі і менша кількість споживачів. А якщо споживачів менше, то ціна на розподіл газу у Львівській області буде вищою, аніж, наприклад, у столичному регіоні. Якщо ж не звертати уваги на забезпечення надійності і безпечності мереж, то тоді цілком можливе виникнення аварійних ситуацій. Крім того, оскільки тут менша кількість домогосподарств, які споживають газ, то буде менша зацікавленість компаній працювати з побутовими споживачами, якщо порівнювати з тим же Києвом. І через меншу кількість конкурентів ціна, скоріш за все, буде вищою. Але знову ж таки це в перспективі. Наразі суттєвих змін цього року і в першій половині наступного року саме в роздрібному сегменті газового ринку не відбудеться", – підсумовує експерт.

Читайте також:
міст на Княгині Ольги
27 липня, 2021 вiвторок
Ламати – не будувати: чому у Садового заговорили про знесення занедбаного мосту на Княгині Ольги
Ігор Табанюк
28 липня, 2021 середа
В авіакатастрофі на Прикарпатті загинув відомий льотчик і троє іноземців
Дмитро Барнич
28 липня, 2021 середа
У ДТП на Закарпатті загинув 17-річний український біатлоніст
Львів
+17
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.8
  Купівля 26.8
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.94
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
29 липня
09:33
коронавірус
COVID-19 на Львівщині: майже 30 нових хворих, 19 госпіталізованих
09:12
ФК "Труа"
Ексфутболіст львівського "Руху" відзначився у першому ж матчі за французький "Труа"
08:53
Сергій Шаптала
Зеленський змінив начальника Генштабу та керівника ООС – обидва з ОК "Захід"
08:32
Ярослав Рущишин
Поділяю песимізм деяких депутатів, але надія ще є, – Ярослав Рущишин про з'їзд "Голосу"
08:16
Олександр Притула
"Спас – це те, що спасає у бою", – Олександр Притула 
08:00
гроза
Грози, град та шквали: погода на Львівщині 29 липня
2021, середа
28 липня
21:10
акценти
Авіакатастрофа на Прикарпатті, знахідка у демонтованих скульптурах Монумента слави та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:50
Чернівцями пройшлася потужна злива: підтопило вокзал і центральні вулиці (фото, відео)
20:33
У Львові 30 липня стартує надмарафонський пробіг до 30-річчя Незалежності України
20:15
авіакатастрофа на Прикарпатті
Авіакатастрофа на Прикарпатті: поліція відкрила кримінальне провадження
19:53
День народження - у садах: львів’ян запрошують у Митрополичі сади на екскурсії у день народження Митрополита Андрея
19:35
місток Бернардинського дворика
Наступного тижня закриють прохід через місток Бернардинського дворика
19:14
вакцина Pfizer
Львівщина отримала понад 22 тис. доз вакцини "Pfizer"
18:57
Марія Українець
Найменшій мамі України потрібно ще 40 тис. гривень на другий курс лікування
18:40
хабар
На хабарі у 30 тис. гривень затримали головного інспектора "Рибного патруля" на Львівщині
18:24
велопробіг незрячих
У Стрию відбувся перший велопробіг для людей з порушеннями зору
18:04
Древній Звенигород
Віртуальне середньовічне місто, дитячі квести та екскурсії – "Древній Звенигород" запрошує на відкриття
17:43
У 20 громадах на Львівщині облаштують "Активні парки"
17:24
бурштин
На Рівненщині на території приватного підприємства виявили 350 кг бурштину
17:21
монумент слави
"Варварське знищення": МЗС Росії відреагувало на знесення Монумента слави у Львові
17:12
виставка Сергія Міхновського
Львівський художник Сергій Міхновський відкрив "Пост "Прожект" 
16:56
Оновлено
Ігор Табанюк
В авіакатастрофі на Прикарпатті загинув відомий льотчик і троє іноземців
16:46
Ярослав Юрчишин
29 липня проєкт “Голос” має всі шанси закінчитись, - Юрчишин
16:44
вул. Городоцька у Львові
Городоцька у склі: як змінюється архітектура колишньої промислової вулиці. Фото
16:31
Псалтир
Експертиза підтвердила унікальність "Псалтиря", виявленого волинськими митниками
16:14
операція
Львівські лікарі видалили 25-сантиметрову пухлину печінки в 47-річного пацієнта
16:00
Прорив колектора на Торф'яній
На Торф’яній збудують колектор-дубль. Допоможуть науковці "Політехніки" 
15:40
Ексклюзив
Біг у горах
Пара бігунів з Івано-Франківська побувала на 12 гірських вершинах за день
15:35
Монумент слави
У демонтованих скульптурах Монумента слави виявили знахідку
15:29
вакцина від правця
Львівщина отримає 35 флаконів протиправцевого імуноглобуліну
15:13
колектор на Винниченка
Аварійний ремонт завершено: з понеділка вул. Винниченка мають відкрити для проїзду
15:05
ПЛР-тест
Україна поверне вимогу ПЛР-тестування для невакцинованих громадян, - Ляшко
15:02
зустріч
У Львові презентували фільм "Жити наново" – про реабілітацію за допомогою козацької медицини
14:53
памятник
У Володимирі-Волинському до Дня міста пам’ятники одягнули в ошатне вбрання
14:50
диплом
Чи знадобився вам диплом у житті?
14:40
Східниця
Води не буде: водяна блокада Східниці триває
14:23
патрульна поліція
Львівський готель роздавав "інвалідність" своїм гостям
14:22
літак впав на будинок
На Прикарпатті на будинок впав легкомоторний спортивний літак: четверо загиблих
13:50
листівки невідомого походження
Від імені львівського комунального підприємства розсилають листівки невідомого походження
13:37
наркоторговець на львівщині
На Дрогобиччині 53-річного чоловіка судитимуть за продаж наркотиків
Більше новин