Еспресо. Захід
Аналітика

Архітектори й дизайнери поділилися ідеями відбудови зруйнованих житлових будинків в Україні

Зоряна Круль
9 квітня, 2022 субота
11:30

Нещодавно стартував відкритий конкурс Re:Create UA. Архітекторам, ілюстраторам, дизайнерам та художникам з усього світу запропонували представити своє бачення відбудованої заново України. І вже є перші цікаві заявки.

Зміст

За оцінками Міністерства розвитку громад та територій, російські окупаційні війська пошкодили або повністю зруйнували майже 6,8 тисячі будинків в Україні. Найбільше постраждав житловий фонд у тих населених пунктах, які зазнають численних ударів авіацією та важкою артилерією. Зокрема в Маріуполі знищено 9 будівель із 10 (!), а в Ірпені – половина. 

Війна ще триває, ще не закінчилася навіть гостра її фаза, а українці вже мізкують над тим, як будуть відновлювати зруйновану інфраструктуру, які будинки постануть замість однотипних "панельок", де та як їх розташують, яке планування матимуть квартири, аби мешканці почувалися в них максимально комфортно. І попит на ці помешкання буде, адже, згідно із соціологічним опитуванням, проведеним Центром ім. Разумкова, майже 80% вимушених переселенців висловлюють бажання повернутися додому. Аби тільки було куди вертатися!  

Відтак 23 березня стартував відкритий конкурс Re:Create UA. Архітекторам, ілюстраторам, дизайнерам та художникам з усього світу запропонували представити своє бачення відбудованої заново України. І вже є перші цікаві заявки.

Проєкт Dekart Studio

Компанія представила концепт нового, технологічного, енергоощадного, простого в експлуатації індивідуального житла. Як підкреслив СЕО, засновник та власник компанії Анатолій Єксарєв, "це – один із найважливіших критеріїв у боротьбі з багатоповерхівками совка, які стирають індивідуальність і категорично не відповідають концепції децентралізації мегаполісів". 

Конструктори передбачають можливість регіонального виробництва, без довгої логістики, з матеріалів, які є буквально під ногами. Можливим є навіть частковий ресайкл. Наступне – це простота доставки та складання на майданчик. Модульні блоки враховують логістичні можливості регіональних транспортних компаній, без необхідності спецтранспорту для перевезення і складання. Ще один важливий аспект – компактність зберігання елементів на виробництві та будмайданчику. Складські площі мінімізують на всіх стадіях. Будуть існувати різні варіанти комбінування. Модулі зможуть вміщувати як сім'ю з двох осіб, так і багатодітну, та можуть виступати як локальні об'єкти побуту, торгівлі, сервісу й адміністративних площ.

Для розробників важливими є мінімальне споживання енергії та мінімальні викиди в навколишнє середовище, можливість використання модулів як постійного житла та можливість переформатування тимчасового житла через 5-10 років у заміські готелі категорії HV Holiday Village. Після відновлення центрів міст ці об'єкти можна буде розміщувати за межею постраждалих міст, що дозволить досягти оперативності та простоти організації будівництва.





Проєкт Balbek bureau

Перед тим, як розпочати роботу над цим проєктом, компанія проаналізувала понад 20 такого ж типу проєктів, які були успішно реалізовані в різних країнах. Архітекторів цікавило передусім ефективне використання земельних ділянок, формування генерального плану і компонування житлових секцій. "Зібрана інформація – універсальна. Вона підходить для різних типів будівництва, місцевості та обсягу інвестицій. Це – конструктор, який можна застосувати як на державному, так і на приватному рівнях. Основне завдання, яке ми ставимо перед собою, – збереження гідного способу життя. Ми повинні зробити тимчасове проживання українців, які втратили свої домівки, гідним", – наголосив засновник Balbek bureau Слава Балбек. 

Проєкт, як запевняють його розробники, можна адаптувати під різні умови місцевості, форми ділянок та завдання щодо щільності поселення.

Проєкт DK-architect 

Архітектурна студія DK-architect сформулювала своє бачення відновлення житлового фонду у проєктній концепції відновлення вул. Купріна у м. Маріуполь. Як підкреслює команда під керівництвом головного архітектора та власника DK-architect Дмитра Чулкова, проєкт має бути, по-перше, енергоефективним та економічним, адже масштаби руйнувань українських міст є колосальними, по-друге, безбар'єрним, адже війна калічить не тільки бетон – після перемоги відсоток маломобільного населення збільшиться. По-третє, з комфортними майданчиками для налагодження горизонтальних зв'язків між людьми. По-четверте, без наслідувань архітектурних традицій тоталітарних держав, таких як Китай і Росія, тобто без житлових висоток-"чєловєйніків" з недбалим благоустроєм та автомобільно орієнтованими містами. Українці житимуть у типових європейських містах: з малою та середньою поверховістю, щільною забудовою, що дозволить підтримувати у гідному стані благоустрій прибудинкових територій, з пішохідноорієнтованими міськими просторами, розвиненою велоінфраструктурою та орієнтацією містобудування на малий і середній бізнес. 



Однак конкурс ReCreate:UA – це більше соціальний проєкт. Як арттерапія. Тож оцінювати роботи дизайнерів голова комісії зі зв'язків із громадськістю Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України, практикуючий архітектор Кирило Чуйко, до якого "Еспресо.Захід" звернувся по коментар, не береться. 

По-перше, провести фахову оцінку лише за екскізами неможливо. По-друге, кожен проєкт потрібно розглядати ще й у контексті конкретного місця розташування. Наприклад, певні рішення будуть актуальними для заміського розташування, особливо малоповерхова котеджна забудова. Оскільки там більше землі, то, відповідно, щільність населення може бути меншою. Якщо ж це міська територія, треба дивитися на відповідність площі житла до кількості людей, які там проживають. Якщо житло модульне і позиціонується як тимчасове, то необхідно чітко розуміти, що люди там повинні перебувати кілька місяців, поки не знайдуть постійного помешкання. Бо є випадки, у Дніпрі, у Харкові, де такі тимчасові поселення ставали постійними, і досить швидко деградували.

Натомість фахівець пропонує поговорити про вирішення проблеми забезпечення житлом українців, які через війну втратили свої домівки. А це – кілька мільйонів осіб, і війна ще триває. Тобто кількість людей, які залишились без даху над головою, буде збільшуватися. 

"У західноукраїнських містах моментально виник дефіцит житла, а ціни на оренду зросли. Потік внутрішньо переміщених осіб не припиняється, а це означає, що житлова криза поглиблюватиметься. Відповідно, з’являються ініціативи щодо швидкого збільшення кількості житла. Одне з популярних рішень – пропозиція побудови поселень зі швидкозбірних модульних будинків. Інтуїтивно нам здається, що це правильне рішення, адже за короткий час ми зможемо розселити людей. Проте якщо проаналізувати глибше, то виникає багато питань щодо такого рішення, особливо у довгостроковій перспективі", – каже Кирило Чуйко, додаючи, що "блоковані та модульні будинки подаються як тимчасове рішення, однак практика показує що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове".

Усі рішення, на його думку, потрібно приймати зважено, обдумавши та прорахувавши всі нюанси, розглядаючи кожен випадок індивідуально, із залученням спеціалістів.

"Питання починаються на рівні міського планування. Де ми будемо розташовувати ці містечка? У центрах міст відповідної площі не знайти, тому треба шукати ділянки на краю міста, а деколи і за містом. Зазвичай це будуть непідготовлені площі, без інфраструктури та подекуди інженерних мереж, можливо з поганим доступом", – застерігає експерт.

Також він звертає увагу, що необхідно враховувати якість середовища, яке таке житло створює. "Для зручного життя людям потрібні не лише чотири стіни і дах, а й соціальна інфраструктура. Громадські простори, дитячі садочки, школи, адміністративні будівлі, обслуговування, навіть кав’ярні та перукарні. А що особливо важливо – місця праці. Для людей, які під тиском обставин покинули свою обжиту домівку, потрібно створити комфортні умови, щоб полегшити їх адаптацію на новому місці та забезпечити гідні умови проживання. Так ми забезпечимо сталий розвиток міста, що є важливим для усіх його жителів. В іншому разі ми ризикуємо отримати малопридатні для комфортного проживання ґетто, які з часом маргіналізуються, та погіршать міське середовище", – пояснює Кирило Чуйко.

"Типологія житла відходить на другий план, а першочерговою є правильно організована міська структура, – каже фахівець. – Для початку потрібно визначити потребу в житлі, розрахувати площу і кількість квартир, провести ревізію та аналіз наявних земель, враховуючи подальший розвиток території у складі міста. Не менш важливою є й ревізія існуючого житла та будівель, які можна швидко та незначними силами адаптувати під нові вимоги. Маючи ці дані, можна приймати зважені рішення, які працюватимуть довгостороково. Десь достатньо вже існуючого ресурсу, десь потрібно розгорнути тимчасове поселення (враховуючи його подальший розвиток), а десь не поспішати, а проробляти довгострокові (звісно, у розумних межах) проєкти. Рішення для кожного міста мають бути індивідуальними. Неможливо зверху спустити рішення і по загальній інструкції генерувати квадратні метри площі. Ці рішення потребують залучення спеціалістів-архітекторів, міських планувальників, місцеві громади, міжнародні й державні фонди. Діяти треба швидко, але без поспіху, адже нашою метою є побудова вільного суспільства, яке житиме у гідних умовах". 

Те, що населені пункти можна відбудувати фактично "з нуля", свідчить приклад Пуерто-Ріко, яке було повністю знищене ураганом. 

До речі, відновлювати знищену сильним буревієм інфраструктуру цієї території допомагала ексміністерка фінансів України Наталія Яресько. 

"Конкретної інформація, як буде відновлюватися зруйнована інфраструктура, в Україні наразі немає, оскільки на цьому етапі складно визначити масштабність втрат", – констатує співрозмовник "Еспресо.Захід". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
21 липня
16:31
У рейсовому автобусі українка хотіла вивезти до Європи дві Біблії, які можуть бути антикварними
16:03
Остап Сливинський
Ми як суспільство не вміємо дивитися на себе очима нашого ворога. Блог Остапа Сливинського
15:38
На пункті пропуску "Краківець" чоловік перевозив старовинні монети у дитячих речах
15:11
У Карпатах мало не загинув львів'янин, який хотів незаконно перетнути кордон 
14:44
ЗСУ, військові
Князівські воїни показали, як гине піхота окупантів
14:16
На Волині під час відпустки помер військовий Ігор Боцько 
13:47
Реабілітаційний центр "Незламні" отримав від спонсорів важливе обладнання для протезування ніг і очей
13:26
Хотів провезти майже 3 тис. пачок цигарок: на Буковині митники затримали румуна-контрабандиста
13:03
Оновлено
ЗМІ повідомили про стрілянину в готелі Тернополя. Що кажуть у поліції
Через ревнощі в готелі Тернополя майор застрелив 25-річного сержанта-прикордонника
12:47
На місці вбивства має бути пам'ятник, - дочка Ірини Фаріон 
12:25
прощання
Львів 22 липня попрощається із захисником Тарасом Фецаком
12:00
Оновлено
Ірина Фаріон
З Тернополя та Франківська організують безплатний доїзд до Львова на прощання з Іриною Фаріон
11:42
пропав безвісти
У чотирьох громадах Рівненщини відкрили центри для родичів зниклих безвісти
11:07
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 20 липня
10:31
Прикордонники попереджають про небезпеку нападу ведмедів у Карпатах
У Держприкордонслужбі попереджають про небезпеку нападу ведмедів у Карпатах
10:01
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 21 липня
09:33
Огляд
озера Закарпаття
Замість моря: де відпочити на озерах Закарпаття
09:12
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 липня
08:48
В озері на Львівщині потонув 22-річний хлопець
Упав з надувного матраца: в озері на Львівщині потонув 22-річний хлопець
08:22
Ексклюзив
Діяти, а не чекати: як живуть і що радять ветерани, які втратили зір
07:30
Огляд
Подібна є лише у Франції: чим унікальна подільська церква-фортеця в Сутківцях і чому УПЦ МП не хоче її відпускати
2024, субота
20 липня
21:29
На Рівненщині одружився морський піхотинець, який 9 місяців провів у російському полоні
21:05
двірники
На Тернопільщині через забудькуватість працівника парку сталося непорозуміння біля меморіалу загиблим воїнам
20:42
У Чернівцях хочуть створити окремий відділ із запобігання корупції у міськраді
20:16
світло
В які години не буде світла: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 21 липня
19:52
Інтерв’ю
Поширювати нашу культуру: як українська музикантка популяризує українську пісню в Португалії
19:26
На Волині зіткнулися дві автівки: одна жінка загинула, ще 5 людей травмовано
19:11
хмари
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 липня
18:44
На Рівненщині оновили перелік водойм, рекомендованих для купання
18:03
вода
У Чернівцях протягом двох ночей не буде води
17:15
Як зберегти водні ресурси України під тиском зміни клімату: експерти назвали дієві заходи
16:40
Блаженніший Святослав
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав засудив вбивство Ірини Фаріон
16:22
Мирон Маркевич
Маркевич розповів, чи готовий він продовжити тренерську кар'єру
15:53
рятувальники допомогли жінці у горах
На Закарпатті туристку в горах покусав собака вівчарів
15:19
Ексклюзив
пістолет
"Прикро, що два тижні діти бавилися поряд з імовірним убивцею", – сусідка Ірини Фаріон
14:48
мотоцикл, що збив школярок
На Волині п'яний підліток на мотоциклі збив двох школярок
14:17
"Карпати", Мирон Маркевич
"У нас було різне бачення амбіцій": Маркевич прокоментував відставку з посади тренера "Карпат"
13:50
Ірина Фаріон
Стала відома дата прощання з мовознавицею Іриною Фаріон
13:18
поліція
Спеціальна операція триває: у поліції розповіли про пошук зловмисника, який стріляв у Фаріон
12:53
електроенергія
Світла буде більше: Львівобленерго оновило графіки відключень на 20 липня
Більше новин