"Зустріч у нормандському форматі на рівні президентів не означатиме для України нічого доброго" – Марія Золкіна
Україні не потрібно за будь-яку ціну домовлятися в нормандському форматі, а зустріч на рівні лідерів держав стане поганим знаком.
Про це у програмі "Підсумки з Анною Валевською" на телеканалі Еспресо зазначила політична аналітикиня фонду "Демократичні ініціативи" Марія Золкіна.
"Якщо будуть дзвіночки про підготовку саміту лідерів нормандського формату, то це не означатиму для України нічого доброго. Така зустріч означатиме, що Україну дотисли. Затисли в цих вимогах до США та Європи, а особливо до Європи, яка дуже боїться будь-яких військових загострень, і за всяку ціну готова домовлятися з Російської Федерацією", – сказала аналітикиня.
Вона переконана: на нинішньому етапі немає жодних адекватних підстав для зустрічі лідерів держав.
"Виняток – якщо українська сторона погодиться на всі політичні вимоги Росії, які зараз виходять далеко за межі "Мінських домовленостей". Паралельно додається ще й друга умова для зустрічі у нормандському форматі – якщо на Заході, зокрема у Сполучених Штатах, з'явиться спосіб домовитися з Російською Федерацією про глобальні питання (про колективну безпеку Європи, про розташування сил НАТО і так далі) за рахунок певних поступок у дрібних (в порівнянні з НАТО) питаннях Донбасу", – пояснює Золкіна.
Аналітикиня побоюється, що в майбутніх переговорах і Франція, і Німеччина можуть виступити не зовсім як союзники та партнери України.
"У французів, зокрема в Макрона, така політична лінія – миритися з Росією. Він якраз готується до виборів і це буде помітно. Тобто стверджувати, що він відстоюватиме норми міжнародного права у нормандському форматі, не можна.
Щодо ФРН, то там усе також складно. Німеччина довгий час була дуже стабільним партнером України у нормандському форматі. Але сьогодні Німеччина має конфлікт зі США, бо не хоче блокувати "Північний потік – 2" навіть у разі агресії проти України. А тому, якщо дійде до розробки максимально можливого пакету санкцій проти Росії, Німеччина вимагає від Вашингтона гарантій, що США не накладуть санкцій, які зупинять "Північний потік – 2". Тобто сьогодні Німеччина в норманській четвірці, маючи на увазі всю іншу міжнародну обстановку, не буде таким передбачувано позитивним для України гравцем.
Читайте також: Мінські домовленості, Нормандський формат – це поразка України і втрата територіальної цілісності, – Раміс Юнус
Тому Україні не варто педалювати нормандський формат, який у своїх результатах зараз повністю залежний від двосторонніх переговорів США та Росії. Нам потрібно шукати союзників у Європейському Союзі, які тиснутимуть на такі країни старої Європи, як Франція і Німеччина. Йдеться передусім про країни Східної Європи", – підсумувала Золкіна.
-
Нагадаємо, в середу, 26 січня, відбулася зустріч радників "нормандської четвірки". Після неї голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що сторонам уперше з 2019 року вдалося узгодити спільне комюніке.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе