Зростання цін на пальне. Чому це відчують навіть ті, хто не має авто
Підвищення цін на пальне з 1 липня не повинно призвести до подорожчання проїзду у громадському транспорті Львівщини, натомість спровокує зростання вартості продуктів
З 1 липня в Україні повертають 20% ставку ПДВ та акциз на пальне. Через це в деяких мережах АЗС уже в останніх числах червня ціни поповзли вгору. Наскільки зростуть ціни на заправках через зростання податкового навантаження та як це позначиться навіть на гаманцях тих людей, які не мають авто, – в матеріалі "Еспресо.Захід".
Як зміняться ціни на пальне
За словами голови постійної комісії з питань інженерного, житлово-комунального господарства, інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу Львівської облради Андрія Думи, коливання цін на паливному ринку України не є критичним на паливному ринку і до перебоїв із поставками не призведе.
"Насправді коливання цін на ринку відбувається вже півтора року – з перших днів повномасштабного вторгнення. Раніше Україна була зав’язана виключно на білоруський і російський ринок. Перші пів року після повномасштабного вторгнення, навіть місяців вісім, коли припинились поставки з РФ, українські трейдери налагоджували контакти в ЄС, укладали угоди з заводами, налагоджували логістику. На ринку була певна турбулентність, що позначалося на ціновій політиці, – каже Андрій Дума. – Коли зв’язки з країнами Балтії, Польщею, Німеччиною налагодились, ціна пального стабілізувалась і навіть відкотилася назад.. Великим плюсом було й те, що уряд скасував ПДВ на 13% і зняв акциз. Звичайно, вічно так тривати не могло. Тому уряд для поповнення бюджету вирішив з 1 липня відновити ставку ПДВ 20% та акциз".
За оцінкою Андрія Думи, відновлення податкового навантаження до довоєнного рівня призведе в середньому до збільшення цін від 5 до 7 грн на літрі пального.
"Не думаю, що це матиме катастрофічний влив на ринок. Так, пальне буде трохи дорожче, але воно буде. Навіть якщо в осінньо-зимовий період доведеться знову повернутись до використання генераторів, катастрофи не буде. Зрештою, у ЄС ціна дизелю 1,7-2,2 євро, тому в нас ще порівняно "теплі" умови", – каже Андрій Дума.
Чи зміниться вартість проїзду у громадському транспорті Львова
"Гадаю, на вартість перевезень у місті підвищення цін на пальне не повинне вплинути. Тарифи обраховували тоді, коли пальне було 46-50 грн, тому тариф 15 грн мав би залишитися, – каже голова Асоціації перевізників Львівщини Андрій Велійка. – На міжміських та приміських маршрутах також здебільшого розрахунок тарифів робили, коли ціни на пальне були підвищені. Тому на більшості напрямків зараз, мабуть, тарифи на проїзд не переглядатимуть".
Однак перевізники доставляють не лише людей, а й товари, а відтак збільшені витрати на це потягнуть за собою зростання цін.
"На ім’я президента подавали петицію про те, щоб не повертати 20% ПДВ та не збільшувати акциз, бо це відіб’ється на цінах на продукти, насамперед на харчі. На скільки саме це вплине на ціни, не можу сказати, але подорожчання точно буде", – каже Андрій Дума.
За словами заступника директора департаменту економіки ЛОВА Вадима Табакери, зростання витрат на логістику позначиться на цінах на товари не відразу.
"Якщо говорити про великі торговельні мережі, то з огляду на великі обсяги перевезення товарів збільшення витрат на пальне не настільки сильно позначиться на роздрібних цінах. Великі обороти дозволять їм тримати ціни ще досить довго. Натомість по дрібному бізнесу, який нині й так не в найкращому стані, зростання цін на пальне відчутно вдарить", – каже Вадим Табакера.
Коштів на пальне для швидких вистачить
Утім, якщо на бензині для приватного авто можна економити й без нагальної потреби не виїжджати, то є служби, які на пальному економити не можуть. Насамперед йдеться про швидку медичну допомогу, військових, ДСНС тощо.
"Звичайно, якщо говорити про таких гігантів, як Центр екстреної допомоги та медицини катастроф, який щодня використовує величезні обсяги пального, то їм доведеться переглядати свої бюджети через збільшення видатків. Відчують подорожчання також підприємства житлово-комунального господарства, особливо ті, які мають застарілий автопарк (а в області більшість таких)", – каже Вадим Табакера.
Тим часом керівник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрій Васько каже, що попри зростання цін на пальне, проблем з його придбанням відомство не матиме.
"Насамперед, ми не є роздрібними закупівельниками. Пальне ми купуємо кілька разів на рік великими партіями через Прозоро, – каже Андрій Васько. – Коштів на придбання пального нам вистачить, навіть якщо ціна буде трохи вищою. Фінансові ресурси як на рівні нашої установи, так і на рівні обласного бюджету є".
- Актуальне
- Важливе