Еспресо. Захід
Ексклюзив

Жінки на війні: чого потребують захисниці та як забезпечують їхні потреби

Катерина Бенюк
18 жовтня, 2022 вiвторок
18:20

В українському війську з 2014 року служить чимало жінок. А з початком повномасштабного вторгнення все більше українок виявили бажання виконати свій обов’язок перед Батьківщиною

Разом з тим українська армія не була готова до такого великого напливу жінок до війська. Та й першочергові задачі в командування були і є зовсім інші.

У суспільстві все частіше виникало питання забезпечення жінок-військовослужбовиць необхідними речами. Насамперед - формою. Адже стандартна військова форма анатомічно подекуди зовсім не підходила захисницям. Щоб воювати, потрібна певна зручність у таких елементарних речах. Однак українкам доводиться й досі пристосовуватися, а це, можливо, впливає і на якість виконання завдань.

Чого потребують українки у війську

Усі волонтери та військові, з якими спілкувалася журналістка "Еспресо.Захід", визначають кілька типів базових потреб:

  1. Форма/білизна
  2. Ліки
  3. Амуніція.

Так, волонтерка зі Львова Христина Мавка розповідає:

"Якщо глобалізувати, то це зручна білизна, додаткові ліки проти циститу, бо це захворювання буває дуже часто у жінок-військових. Було б добре, якби в державному замовленні відшивали одяг, який жінкам не доводилося б перешивати. Це дуже поширене явище. А так, потреби стандартні – це їжа тривалого зберігання, ліки тощо. Загальний спектр такий самий, як і в чоловіків. Засоби гігієни відмінні".

Особливу увагу звертає парамедикиня з "Госпітальєрів" Ірина Цибух на штани. Проблема в тому, що чоловічі штани навіть найменших розмірів не підходять.

"Берегти коліна дуже важливо. Ми спостерігаємо, що чоловічі штани навіть невеликих розмірів не підходять на жіночу форму ніг: часто коліна в чоловіків розташовані нижче у крої штанів, ніж це потрібно жінці", – каже Ірина.

Парамедикиня також згадує і про гігієну.

"Засоби гігієни повинні повністю забезпечуватися державою і бажано, щоб це була загалом політика zero waste (безвідходних технологій – ред.). Щоб держава, крім прокладок і тампонів, видавала менструальні чаші, які, з мого досвіду, більш практичні й ефективніші та спрощують перебування на фронті", – каже вона.

Про форму згадують і волонтери з Zemliachky. Ukrainian Front. Як там розповідають, що в першу чергу зараз необхідна зимова форма. Жіноча фізіологія потребу більш ретельного догляду: цистит і молочниця можуть з'явитися від холодного душу чи сну на тонкому кариматі. У ГО "Землячки" склали список з 5 речей, які необхідні українкам на фронті. Це:

  1. Жіноча зимова форма за розміром
  2. Теплий зимовий спальник
  3. Щільний каримат
  4. Тепле взуття
  5. Жіноча тепла термобілизна.

"Це мінімум. Пам’ятаєте про піраміду потреб? Ми мусимо закрити базові запити жінок на передовій. А потім вже переходимо до наступного рівня: бронеплити мають бути полегшені. Каска має бути по розміру", –  додають "землячки".

Окремо про амуніцію пояснює Ірина Цибух. Річ навіть не стільки у вазі (хоча в ній теж), скільки у формі плитоноски. Парамедикиня зазначає: теза про те, що броня не має бути зручною, – міф.

"Мені особисто бракує броні. Плитоноски, яка була б комфортна для мого розміру грудей. Амуніція в принципі не розрахована на опцію більш комфортної форми плитоноски. Мої груди під плитоноскою розташовані не анатомічно, і це не тому, що броня не може бути комфортною. Це міф. От чоловікам у броні набагато зручніше", – каже Ірина.

Ще одним важливим підпунктом є білизна та термобілизна, особливо зараз. Річ у тім, що в українській армії не передбачено тактичної білизни для жінок, а вона вкрай необхідна –  якщо не тактична, то хоча б зручна. Українкам доводиться самостійно купляти собі спортивні топи, які насправді не витримують активності на фронті та рвуться. Про звичайні бюстгальтери і мова не може йти.

Як вирішують проблему

Уже згадана організація "Землячки" взяла на себе забезпечення формою та іншими "жіночими" потребами для військовослужбовиць.

Як розповідають волонтерки, вони відправляють на передову білизну, шкарпетки, спортивні топи, труси, термобілизну. Одяг та амуніцію - військову жіночу форму, взуття, тактичні рюкзаки, рюкзаки парамедика, тактичні аптечки, аптечки парамедика, каски, полегшені бронеплити, плитоноски, каримати, спальники тощо.

Раніше волонтери замовляли турецьку жіночу форму, але за якістю вона їм не дуже подобалася. Тому ухвалили рішення відшивати жіночу форму в Україні.

"Лекала для пошиття розробляло ПрАТ "Ужгородська швейна фабрика", а допрацьовували ми їх уже безпосередньо з харківською фабрикою Lap, яка зараз займається пошиттям. Крім того, ця фабрика змогла реорганізувати свій робочий цех, аби люди не втрачали своїх робочих місць і при цьому перебували вдома, що ще раз гарантує якісний підхід. Зараз шиють першу партію форми з початковою кількістю комплектів – 300 шт. Але наразі це лише утеплений варіант одягу, зимові комплекти форми (кольору мультикам) ще в розробці", – розповідають "Землячки".

І зауважують, що завдяки виробництву в Україні є змога підшивати форму в разі потреби, а також усі донати, які будуть отримані на форму, витрачатимуться на українську економіку, а не відправлятимуться за кордон.

Волонтерки додали, що вже встигли закрити понад 2 тисячі запитів на літню форму, і ще стільки ж доведеться закрити на зимову, яка вдвічі дорожча.

Щодо інших речей, то "Землячки" придумали "жіночу гуманітарку", куди входить все, що необхідно: бальзам для губ, крем, серветки, сухі душі, прокладки, пігулки для жіночого здоров'я – всього понад 30 різних предметів догляду за собою на передовій. Не забувають про смаколики та побажання для наших захисниць.

Ще одна ініціатива, яка взялася за пошиття жіночої форми – ArmWomenNow. Її засновниця Ірина Никорак розповіла, що розробляли форму самостійно, враховуючи усі рекомендації та статут Міністерства оборони України.

Успішно вже відправлено до жінок на передову близько 300 комплектів форми. Як зазначає Ірина, 99% захисниць задоволені нею.

"99% написали, що форма їм дуже зручно лягла і нічого вшивати не потрібно – і в стегнах, і в талії, і сама посадка добра. Ми побудували нашу роботу так: у першу чергу забезпечуємо тих 7 тисяч жінок, які перебувають на передовій. Передаємо цю форму безплатно. Вже передали 300 комплектів і далі відшиваємо форму, бо постійно отримуємо позитивні відгуки, а це означає, що нові лекала відшивати поки що не потрібно", – коментує  Ірина Никорак.

ArmWomenNow – це соціальна ініціатива. Кошти на виробництво форми вони отримують з організованих ними ж лотерей та аукціонів. Тому виробництво форми відбувається в міру надходження коштів. Також ініціатива співпрацює з Міноборони.

"Ми співпрацюємо з Міністерством оборони, зі Збройними Силами України. Коли розробляли лекало конкретно на жіночу форму, то брали до уваги їхні зауваження та побажання. Внесли зміни перед початком пошиття, і на фінальній стадії, коли врахували необхідні вимоги – максимально наблизити цю форму до однострою, який затверджений як статутна форма, – почали їх відшивати. Вишивали з польського якісного ріпстопу. Ну, і продовжуємо відшивати, цей процес триває", – розповідає засновниця ініціативи.

Уже зараз ArmWomenNow працює і над зимовою формою. Як зазначає Ірина, в цілому бушлат, який надається державою, є універсальним – і для жінок, і для чоловіків. Проблема в тому, що їх вкрай не вистачає. І якщо говорити саме про жінок, то тут ключовий розмір, а саме s-xs – найпопулярніші.

"Дійсно, зараз є проблема, вона стосується не тільки жінок, а й чоловіків в контексті забезпечення зимової форми. Ми будемо їх відшивати, але все залежатиме від того, як проходить процес фандрейзингу, бо, знову ж таки, ми цю форму не продаємо. Це соціальний проєкт", - пояснюють волонтери.

Окрім форми, ініціатива також займається виробництвом підсумків, білизни, термобілизни, спеціальних вологостійких флісових балаклав та авторських шевронів.

Як розповідає Ірина Никорак, вони також взялися за розробку тактичної білизни та термобілизни. Таку білизну вже минулого тижня мали доставляти до жінок на передовій.

"Навіть зараз запит у нас досить великий. Це не десятки, а вже сотні дівчат. Формуємо лист очікування і в міру відшивання форми її передаємо. Коли дівчата дізналися про пошиття тактичної білизни, то ми отримали більш ніж сотню запитів одразу", - додає вона.

Тож поки держава та вище військове керівництво займається захистом нашої країни, волонтери та суспільство в межах своїх сил намагаються забезпечити жінок-військовослужбовиць усім необхідним. У майбутньому, цілком імовірно, такий досвід дозволить усе ж закрити потреби українських захисниць і виконати побажання волонтерів:

  1. Відшивати жіночу анатомічно правильну форму та білизну
  2. Розробити комфортну військову амуніцію – бронепластини та каски
  3. Подбати про гігієну та фізіологічні потреби жінок.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
08:55
Руслан Сулім
У боях з окупантами на Донеччині загинув воїн зі Світязя Руслан Сулім
08:38
На Прикарпатті надзвичайники гасили пожежу майже 5 годин
08:20
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 травня
07:59
Великдень
Чернівецька ОВА визначила тривалість комендантської години у великодню ніч
07:45
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
07:26
Блаженніший Святослав
Варто запам’ятати до Великодня: як і чому змінили тексти основних молитов для греко-католиків
07:00
Ексклюзив
Прокуратура відкрила кримінал щодо захоплення землі впритул до Нацпарку "Сколівські Бескиди": кому належить і що з нею не так
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
19:20
Найкращий спосіб витримати драматизм війни – хоча б іноді знаходити привід усміхнутися: боєць волинської ТрО
19:06
Гроджут
В Ужгородському парку згорів "велетень-заколотник"
18:51
Четверо мешканок Хмельниччини шили одяг і продавали як брендовий: їх судитимуть
18:49
Сонце
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 2 травня
18:34
будинок для переселенців
На Рівненщині працівники "Армії відновлення" відремонтували 5 будинків для переселенців 
18:17
На Львівщині у жінки, яка раніше втратила чоловіка й дочку, на війні загинув син
17:59
рекрутинговий центр
Набиратимуть у ЗСУ, Нацгвардію та ДПС: на Закарпатті відкрили рекрутинговий центр
17:45
Ексклюзив
новини Львова
Місяць обізнаності про меланому: у Львівському онкоцентрі нацгвардійцям оглянули родимки
17:33
Ексклюзив
авто для ЗСУ
Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
17:12
Школа на Малоголосківській
У Львові почали будівництво нової школи у мікрорайоні, який називають бетонним гетто
16:57
За $7 тис. обіцяв вивезти за кордон під виглядом другого водія: у Львові викрили переправника ухилянтів
16:41
Ексклюзив
кордон у Медиці
Черги сягали 70 км: яка ситуація в ПП "Медика – Шегині" після розблокування кордону
16:25
Мав судимість і був на умовному терміні: 22-річного жителя Закарпаття підозрюють у торгівлі наркотиками
16:08
У Франківську назвали ім'я нового керівника обласної філармонії
15:55
освітянка-колаборантка
У Тернополі судили освітянку-колаборантку з Луганщини: впроваджувала російські стандарти в школі
15:39
На війні загинув воїн з Косівщини Василь Лейбʼюк
15:25
Юрій Гузинець
Зеленський звільнив очільника Ужгородської РДА
15:11
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини: подробиці
14:55
Судовий вирок
У Львові судили лікаря швидкої, через бездіяльність якого помер пацієнт
14:39
Кіа Соренто
Прикордонник переписав на вітчима авто, ввезене як гумдопомогу: суд зобов'язав визнати львівського волонтера потерпілим у справі
Більше новин