Еспресо. Захід
Ексклюзив

Де на Львівщині можна пройти МРТ і КТ безплатно та як це зробити

10 жовтня, 2024 четвер
07:28

Магнітно-резонансну томографію за скеруванням від лікаря можна пройти безкоштовно, однак на Львівщині це можна зробити лише у двох медичних закладах

Зміст

Про це "Еспресо.Захід" розповіла директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик.  

"МРТ-обстеження за програмою медичних гарантій можна пройти у Першому територіальному медоб’єднанні Львова, а також у Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі, – каже Тетяна Кудик. – Також апарат МРТ встановлений у Львівському клінічному діагностичному центрі. Але на сьогодні цей апарат вийшов з ладу і за інформацією, яку нам надало керівництво лікарні, ремонту не підлягає".

За словами Тетяни Кудик, про те, що МРТ у діагностичному центрі не працює,  повідомили Національну службу здоров’я України. У цю лікарню планують вставити МРТ за кошти держбюджету в наступному році. 

Натомість комп’ютерних томографів у медичних закладах, що працюють за договорами НЗСУ, значно більше. Зокрема, за програмою гарантій КТ можна зробити в Першому медоб’єднанні, обласному діагностичному центрі, Центрі легеневого здоров’я, онкоцентрі. КТ також є і в закладах охорони здоров’я у деяких громадах Львівщини. Зокрема, усі заклади, які надають допомогу за пакетом інсульту, мають апарати КТ – це вимога НСЗУ. 

Що потрібно пацієнту, аби пройти МРТ чи КТ безплатно

Пройти обстеження на апараті МРТ за програмою медичних гарантій можна в межах амбулаторного пакета, а також за показами у рамках стаціонарних пакетів надання допомоги.

"Будь-який пацієнт може отримати послугу в межах програми медичних гарантій. Їх можна отримати за електронним скеруванням. Електронне скерування може створити або сімейний лікар, або лікуючи лікар, тобто вузький спеціаліст, – каже Тетяна Кудик. – Для отримання послуги пацієнту достатньо мати номер електронного скерування – цифри надходять в смс-повідомленні на телефон пацієнта. Також це може бути роздруковане скерування, у якому також має бути ця комбінація цифр".

Якщо пацієнт не має електронного скерування від лікаря, то пройти МРТ, КТ чи будь-яке інше обстеження він може лише на платній основі.  

"Маємо розуміти, що для призначення будь-якого обстеження мають бути медичні покази, а не просто бажання пацієнта. Скажімо, головні болі – це не обов'язково показ для МРТ. Можливо, на етапі дообстежень варто проводити менш дороговартісні обстеження, – каже Тетяна Кудик. –  Треба розуміти, що МРТ – процедура, під час якої пацієнт отримує певну дозу опромінення і це може бути шкідливим для його здоров’я. Тому чи потрібно пацієнту саме МРТ, КТ чи інше обстеження, в кожній конкретній ситуації має вирішувати лікар". 

Чи може медзаклад відмовити пацієнту, який має скерування

За словами Тетяни Кудик, якщо пацієнт має скерування від лікаря, то має право пройти обстеження безплатно, але відповідно до черги, якщо не йдеться про невідкладний стан.

"Враховуючи, що у Львівській області працює лише два апарати МРТ, то черга суттєва. І перевагу мають ургентні, тобто невідкладні випадки, – каже Тетяна Кудик. – Зараз ми працюємо над тим, аби черги були прозорими, пацієнти могли бачити, як ці черги просуваються, як відбуваються записи. Якщо в пацієнта є покази, таке обстеження має бути проведено згідно з черговістю". 

Що робити, якщо в медзакладі вимагають оплату за обстеження

Якщо обстеження чи послуга передбачена програмою медичних гарантій і пацієнт має скерування від лікаря (обов’язково), то він за цю послугу платити не повинен.

"Пацієнти мають навчитися відстоювати свої права, – каже Тетяна Кудик. –  Найшвидший і найкоротший шлях – звернутись зі скаргою до керівника медичного закладу. Якщо проблему на цьому рівні не вдається вирішити, варто звернутись до місцевого департаменту охорони здоров’я і там заявити про порушення прав пацієнта. Якщо й це не допомагає – потрібно скаржитися в НСЗУ".

Скаргу в НСЗУ можна подати кількома способами:

  • Залишити через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі "Громадяни". 
  • Звернутись за безоплатним номером контакт-центру 16-77. Гаряча лінія зафіксує скаргу та допоможе оформити звернення. 
  • Надіслати листа на електронну скриньку [email protected].
Теги:
Читайте також:
Львів
+14.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
10 липня
20:18
погода, опади, дощь
Сильні дощі, грози та до +23°: прогноз погоди на Львівщині на 11 липня
20:00
Пацієнти UNBROKEN після важких поранень підкорили Говерлу
Після поранень — на найвищу вершину України: пацієнти UNBROKEN підкорили Говерлу
19:30
меморіальний простір пам’яті Ірини Фаріон
До другої річниці загибелі Ірини Фаріон у Львові відкриють меморіальний простір памʼяті
19:00
Дмитро Чигринський
Ексгравець збірної України Дмитро Чигринський очолив клуб, президентом якого є росіянин
18:10
Мережа Ябко
"Ябко" повернула державі понад 60 млн грн податків після викриття схеми
17:18
"Пастух цвіркунів"
У Львові створили інклюзивну книгу для незрячих дітей із рельєфними ілюстраціями 
16:30
На Волині 13 липня стартують українсько-польські ексгумаційні роботи
На Волині з 13 липня розпочнуться українсько-польські ексгумаційні роботи на місці загибелі жертв 1943 року
15:52
Оновлено
СБУ та ветерани розшукали активних учасників нападу на військових ТЦК у Львові: відео вибачень
15:17
суд над Гавриловим
Служив у війську, але з лютого у СЗЧ: у Львові обирають запобіжний захід затриманому після нападу на ТЦК
10:55
Оновлено
прощання з Героями
Львівщина 10 липня попрощається із захисниками Анатолієм Зінкевичем, Дмитром Дроздовим та Миколою Чмілем
10:26
СБУ затримала 22-річного студента, який готував новий удар РФ по Хмельниччині
СБУ затримала 22-річного студента, який готував новий удар РФ по Хмельниччині
10:14
Блаженніший Святослав
Блаженніший Святослав очолить загальнонаціональну прощу УГКЦ до Зарваниці: програма
09:50
Удар по АЗС в Сумах
У лікарні на Львівщині помер 28-річний сумчанин, поранений під час удару по АЗС 3 липня
09:10
На кордоні з Польщею затримали українку з золотими злитками на 1,5 млн злотих
Ховала під одягом: на кордоні з Польщею затримали українку з золотими злитками на 1,5 млн злотих
08:28
Отруєння
На Закарпатті 10-місячне немовля потрапило до лікарні з підозрою на отруєння щурячою отрутою
07:26
Огляд
Ремонт дороги
Головні по ямах: фірма буського бізнесмена отримала підрядів на утримання доріг Львівщини від ЛОДА майже на 5 млрд грн
2026, четвер
9 липня
21:50
Оновлено
У Львові на Сихові натовп перекинув автомобіль ТЦК
Напад на військових ТЦК у Львові: затримано кількох осіб. Зеленський прокоментував ситуацію
20:50
лікарі
За пів року у Львові виконали найбільше трансплантацій органів в Україні
20:00
Олег Сало
Ексголова Львівської ОДА часів Януковича отримав нову державну посаду
19:22
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
Розвідники 24-ї бригади показали зачистку позицій і ліквідацію окупантів під Часовим Яром
18:23
Мешканці Гряди протестували через ремонт траси М-09: влада пообіцяла розглянути пропозиції громади
17:39
Карпатські нацпарки запровадили електронні квитки: як працює нова система
17:15
Остап Стахів
За день до інциденту псевдоактивіст Остап Стахів заявив про викрадення "журналіста і правозахисника", якого начебто повезли в Сихівський ТЦК
16:37
На Рівненщині викрили підпільний цех з обробки бурштину: організатори заробляли до $40 тисяч на місяць
15:47
На вул. Ковча у Львові з 10 липня частково обмежать рух через будівництво нового шляхопроводу
15:18
Убивство Ірини Фаріон: суд ухвалив, що Зінченка захищатимуть дві адвокатки
14:59
комендантська година
Немає сенсу у комендантській годині, якщо немає відповідальності за її порушення, – керівник апарату Львівської ОВА
14:30
У Львові лікарі завдяки кетогенній дієті повністю зупинили епілептичні напади у дитини
14:07
Родина очільника СБУ Закарпаття придбала 23 таунхауси під Києвом та офісний центр: розслідування
14:03
Партнерський матеріал
Полк "Лава" корпусу "Хартія"
Полк "Лава" корпусу "Хартія" отримав нові можливості у Львові
13:00
У Львівській обласній раді затвердили керівників чотирьох провідних медичних установ області
12:45
Оновлено
Трамп назвав Павла Палісу "одним із найулюбленіших солдатів": що відомо про заступника керівника Офісу президента
12:34
Черги на кордоні з Польщею: які пункти пропуску на Львівщині зараз завантажені найбільше
11:44
Львівський національний університет імені Івана Франка
Оприлюднили рейтинг найкращих вишів України: ЛНУ — другий, "Львівська політехніка" — третя
10:50
Оновлено
ТЦК
У лікарні помер чоловік, який вистрибнув із вікна Ужгородського ТЦК
10:20
На озері Задорожнє тимчасово заборонили купатися через спалах кишкової інфекції
В озері Задорожнє виявили ротавірус: купатися суворо заборонено
09:39
прощання з Героями
Львівщина 9 липня попрощається з чотирма полеглими на війні захисниками
09:14
Євген на псевдо Батя
Народився в Росії, воює за Україну: історія бійця 102-ї прикарпатської бригади на псевдо Батя
Більше новин