Еспресо. Захід

Зберегти храми. Українські дерев'яні церкви зібрали фахівців у Ряшеві

Ярина Коваль
16 листопада, 2021 вiвторок
17:00

У Ряшеві триває триденне засідання Міжнародної реставраційної ради місця Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі та України".

Зміст

Засідання, яке 15 листопада розпочалося в Ряшеві (Польща), є однією зі щорічних традиційних зустрічей членів ради, науковців та експертів з України та Польщі. І водночас дуже важливим для справи утримання дерев’яних  церков-пам'яток культурної та історичної спадщини, які розташовані по обидва боки кордону. Зокрема, цього разу програма міжнародного заходу передбачила (крім інших заходів) також спільний експертний огляд церкви в Туринському та скансену в місті Санок, інформує "Еспресо.Захід".

Фото: Церква Параскеви село Квятонь

Нагадаємо, 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що відбувалася в Камбоджі, до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (відповідно до спільної тематичної транскордонної заявки від України та Польщі) внесли 16 історично цінних унікальних дерев'яних церков – по вісім у кожній країні. Ці церкви, що презентують гуцульський тип архітектури (Україна), галицький (чотири в Україні і дві на території Польщі), бойківський (дві в Україні та одна в Польщі) і лемківський (усі п'ять – на території Польщі) водночас представляють культурне самовиявлення чотирьох етнографічних груп і напрацьовані ними впродовж віків зовнішні, декоративні та технічні архітектурні властивості. Мова про наслідування автентичної будівельної традиції, закоріненої в церковному зодчестві та з використанням місцевих особливостей.

Як свого часу розповідав "Еспресо.Захід" автор ілюстрованого словника-довідника "Українська сакральна дерев'яна архітектура", авторитетний дослідник цієї теми, член-кореспондент Української Академії архітектури Ярослав Тарас, не дивно, що дерев’яна сакральна архітектура українців вражає світ. До слова, ще з кінця ХІХ століття. Адже Європа знищила все своє дерев’яне сакральне будівництво, замінивши його на муроване, ще у XVIII столітті. Крім того, завдяки старанням певних церковних сил католицькі церкви перетворили на шаблон по всій Європі, себто католицький храм у Франції мало чим відрізнявся від такого ж у Німеччині чи Бельгії. А тому, коли 1850 року у "Віденських зведеннях" тодішній начальник львівської пошти опублікував статтю про галицьку дерев’яну архітектуру, вона стала предметом зачудування та широких наукових суперечок. Версій існувало чимало: одні приписували цю архітектуру Норвегії, інші шукали її першооснови в Індії. Були й такі, що вбачали її запозичення в Сирії чи Китаї. Фактично мало хто пов’язував цю архітектуру з автохтонністю українців, хоча дерев’яна церква України є абсолютно унікальною і з точки зору мистецтва, і з точки зору витвору.

"Українське сакральне будівництво виробило власні погляди, смаки та норми будівництва, – акцентував Ярослав Тарас. – Попри існування свого часу в Україні різних шкіл сакрального будівництва: лемківської, бойківської, волинської, гуцульської, слобожанської тощо – всі вони мають єдину основу. Так звану "область стабільності" (власні обсяг форм і концепцію планувально-композиційного рішення), яка була настільки сильною, що образ української церкви став символом нації, своєрідним порогом, за який будівничі намагалися не виходити під приводом того, що зміна концепції планувально-композиційного рішення означатиме зраду своєї віри та народу. До речі, цій концепції підпорядковувалися і всі впливи історичних стилів, що приходили в Україну, а тому українську церкву завжди можна було відрізнити від будь-якої іншої. 


Фото: Церква Святого Духа у селі Потелич

Раніше чи пізніше усвідомивши місце та роль сакральної архітектури в житті українців, держави-агресори зробили все, щоб її знищити. Австрія, Польща та Угорщина почали надавати позики на перебудову старих і зведення нових церков, але вже з урахуванням їхніх вимог до архітектури. А Синод Російської Православної Церкви у 1801 році взагалі виніс ухвалу про заборону в Україні будівництва дерев’яних церков і заміну їх на типові російські синодальні взірці.

Зокрема, щодо Росії – це був дуже далекоглядний план витравлення з душ українців образу української церкви як найвагомішого символу нації, тієї обителі, де, за словами відомого дослідника Вадима Щербаківського, можна було набиратися сили й енергії для нової, завзятішої і ще важчої боротьби за волю, добробут і щастя рідного краю. До реалізації цього плану долучився вже в ХХ столітті Йосиф Сталін, за урядування якого знищили всі найунікальніші дерев’яні церкви часів Гетьманщини й чимало храмів інших періодів. А якщо підсумовувати, то за два століття російській і радянській владі вдалося не лише фізично знищити зразки української сакральної архітектури, а й ліквідувати їх із пам’яті українців. 

На запитання, як виглядала чи має виглядати архітектура національної святині, сьогодні майже всі мешканці сходу України змалюють образ російської церкви, абсолютно не підозрюючи, що це – святиня іншого народу. Ба більше – це явище типове для всієї України, навіть для Галичини, Буковини та Закарпаття, де масове насильство над Церквою розпочалося лише після ІІ Світової війни".

Як зазначив на заході голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, такі зустрічі, як ця в Ряшеві, дають можливість не тільки обмінюватися науковою інформацією про можливості збереження пам’яток, а й планувати співпрацю українських реставраторів і дослідників з іноземними партнерами. 

"Наша депутатська комісія активно налагоджує контакти з фахівцями у сфері збереження пам’яток, щоб використати кожен шанс на порятунок цінної спадщини", – підкреслив посадовець.   

До слова українська делегація з представників органів самоврядування, реставраторів та істориків з Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей також побували у відділі сакрального мистецтва замку в Ланцуті,  де запалили лампадки та поклали пам’ятні вінки до могил воїнів УГА та УНР і виконали український гімн біля меморіальної дошки лідера українського національного визвольного руху Симона Петлюри.


Фото: Церква Юра Дрогобич

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку


 
Теги:
Читайте також:
Львів
+0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
15 березня
16:15
На Буковині іноземець-квартирант побив та обікрав 75-річну орендодавицю, його затримали
15:43
вікно
В Івано-Франківську із вікна четвертого поверху вистрибнув чоловік
15:09
На Львівщині прикордонники зупинили незаконне ввезення б'юті-товарів
14:53
На Закарпатті врятували чоловіка, який дві доби блукав Карпатами, його госпіталізували з переохолодженням
14:13
У Рівному із шийного хребця військовослужбовця витягли металевий уламок
13:56
У Рівному затримали грабіжника, який вирвав з рук львів'янина 25 тис. грн
У Рівному затримали грабіжника, який вирвав з рук львів'янина 25 тис. грн
13:45
Оновлено
Через негоду на Прикарпатті знеструмлено кілька населених пунктів
Через негоду на Волині та Прикарпатті зафіксовані аварійні знеструмлення
13:22
Скільки людей перетнули західний кордон України 14 березня
12:53
У 24-й бригаді показали смертельні будні російських штурмовиків в Часовому Яру
У 24-й бригаді показали смертельні будні російських штурмовиків в Часовому Яру
12:25
Львівщину засипає снігом: перші наслідки негоди
Львівщину засипає снігом: перші наслідки негоди
12:07
На Франківщині чоловік кинув гранату під час сімейного конфлікту: постраждали дружина і теща
На Франківщині чоловік кинув гранату під час сімейного конфлікту: постраждали дружина і теща
11:43
Розвідка 63-ї бригади перехопила радіоперемовини росіян
"Хорошого нічого": розвідка 63-ї бригади перехопила радіоперемовини росіян
11:12
На Волині з приміщення колишнього ресторану хочуть зробити багатоквартирний будинок
На Волині з приміщення колишнього ресторану планують зробити багатоквартирний будинок
10:41
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 15 березня
09:40
прощання
Львівщина 15 березня попрощається із чотирма захисниками
09:24
дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 березня
09:14
ЗСУ, ППО
На Хмельниччині вночі 15 березня сили ППО знищили 11 ворожих "шахедів"
07:55
Огляд
Чи треба переводити годинники на літній час у 2025 році та до чого тут Зеленський. Пояснюємо
07:30
Огляд
День Карпатської України: як тінь Мюнхенської угоди завадила незалежності українців на Закарпатті
2025, п'ятниця
14 березня
22:20
У Франківську група молодиків побила чоловіка, він у лікарні
21:59
У школі на Львівщині відкрили стіну памʼяті полеглих захисників
У школі на Львівщині відкрили стіну памʼяті полеглих захисників
21:30
швидка допомога
Медики буковинської екстренки посіли перше місце за кількістю успішних реанімацій
21:11
Тактильна плитка та звукові вказівники: у Коломиї на створення безбар’єрних маршрутів виділили 10 млн грн
20:50
Ремонт колії: на Львівщині на кілька днів перекриють залізничний переїзд
20:16
Новини Львова
Підтвердили загибель захисника із Тернополя Андрія Стояновського, який від жовтня вважався зниклим безвісти
19:55
Виготовляли сурогатну горілку та коньяк: у Рівному викрили цех, де фальсифікували бренди
19:36
У Тернополі погасили марку зі зображенням Маріупольського драмтеатру
У Тернополі погасили марку зі зображенням Маріупольського драмтеатру
19:20
Українська гра про Гуцульщину "Арідник" зібрала понад $40 тис. на Kickstarter
19:03
Ямковий ремонт вже не допоможе: головний дорожник Волині назвав найгіршу дорогу в області
18:58
Як одягатися в дощовиту погоду?
Мокрий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 березня
18:47
У Хмельницькому жінка народила дівчинку вагою майже 6 кг
18:29
Ексклюзив
реабілітаційний центр Галичина
На Львівщині відкрили перший в Україні інтегрований простір для реабілітації ветеранів
18:15
На Рівненщині помер автор гімну міста Дубно
17:41
У Рівному планують реорганізувати "чорнобильську лікарню"
17:15
замах на Богдана Копитка
Справа замаху на Богдана Копитка: апеляція залишила вироки без змін
17:00
сірники
На Волині судять чоловіка, який облив працівника газової служби керосином й погрожував його підпалити
16:42
Оновлено
На Рівненщині розшукали 14-річного хлопця, який зник напередодні
16:40
У Львові до Дня добровольця 30 захисників посмертно нагородили почесними відзнаками
16:37
ужгородське звалище
Депутат Ужгородської міськради отримав підозру через переповнене звалище
16:24
Допомога ветеранам і військовим та БЗВП студентів: УКУ співпрацюватиме з бригадою "Азов"
Більше новин