Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Засобу від колорадських жуків не винайшли, а тут – вакцину за півроку створили!" Спростовуємо міфи про вакцинацію від COVID-19

Зоряна Круль
4 липня, 2021 неділя
11:38

"Ти впевнена, що хочеш вакцинуватися? У нас тут кажуть, що вакцини "стерилізують" жінок, а ти ж ще навіть не народжувала!.." Я слухала свою знайому-українку, яка живе у Нью-Йорку, і не могла повірити, що вона має стосунок до медицини. Ось вона – сила соцмереж, звідки більшість сучасних людей черпає інформацію про те, що відбувається у світі. Доказова медицина? Ні, не чули.

Зміст

У "Великому Яблуку" жінка працює молодшою медичною сестрою. Кілька місяців тому її вакцинували Pfizer. Каже, поболіла трохи рука і температура вночі піднялася – та й по всьому. На COVID-19 не хворіла, проте на власні очі бачила, до яких наслідків призводить ця хвороба – густонаселений мегаполіс став одним із найбільших вогнищ епідемії коронавірусу на території США, і головний удар прийняли на себе саме лікарі та медичні сестри, які працювали по багато годин на день, рятуючи життя нью-йоркців. Однак, схоже, всі ці вагомі аргументи були рішуче відкинуті у намаганні переконати мене, що з вакцинацією від коронавірусу поспішати не слід.

"Звідки ростуть ноги" в інформації, що мРНК-вакцини роблять жінок безплідними? Двоє учених – Майкл Йордон і Вольфганг Водарг надіслали лист до Європейського агентства з лікарських засобів, в якому закликали заборонити Pfizer проводити подальші дослідження вакцини від COVID-19. Науковці стверджували, що цей препарат може блокувати синцитин-1 - особливий білок, який бере участь у формуванні плаценти у ссавців. Однак жодних результатів досліджень на підтримку цієї теорії не надали. Торік один із дослідників, пан Водарг у відео, опубліковану на Youtube доводив, що COVID-19 не є більш небезпечним, ніж звичайний грип, а його колега у жовтні опублікував пост, в якому заявив, що пандемія… вже подолана.

"Pfizer, напевно, краща, ніж інші вакцини. Якби була погана - Ізраїль усе б своє населення нею не вакцинував. Тож я наразі не вакцинуюся – чекаю, коли буде Pfizer". "Хочу вакцинуватися CoronaVac, бо ця вакцина зроблена по типу тих, якими ми раніше вакцинувалися. А у цих "новомодних" вакцинах використовуються генетично модифіковані організми. Я ж експерименти на собі ставити не бажаю!" "Вакцинувалася AstraZeneca і не шкодую. Добре її перенесла. А те, що говорять, що вона може викликати тромбози, - це антиреклама, помста Великій Британії за брекзит". "Взагалі не буду вакцинуватися. Як жартує мій кум, досі ефективного засобу від колорадських жуків не можуть винайти, а тут – вакцину за півроку створили. Не вірю я фармвиробникам – вони просто хочуть на нас нажитися". І це – думки, які я чула лише протягом цього тижня. Звісно, коли йдеться про здоров'я, людина, перед тим, як прийняти рішення, має право задати питання своєму сімейному лікарю, пошукати інформацію в інтернеті та поцікавитися самопочуттям тих, хто вже зробив щеплення. Проте важливо довіряти надійним джерелам. Ми запитали керівницю Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталію Іванченко, кому вакцинація від COVID-19 протипоказана. Виявляється, такі люди є.

Які існують тимчасові та абсолютні протипоказання до вакцинації від коронавірусної інфекції?

"Тимчасові – це гостре захворювання (будь-яке) або загострення хронічного на момент вакцинації. Вакцинацію також варто відкласти, якщо у вас підвищилася температура до понад +38°С. Абсолютне протипоказання - анафілактичний шок у минулому на ведення першої дози вакцини, введення аналогічної вакцини чи її складників. Також не вакцинуємо дітей віком до 18 років, але це - через відсутність достатньої кількості клінічних спостережень", - зазначила у коментарі "Еспресо.Захід" головна епідеміологиня Львівщини.

Ці застереження стосуються всіх вакцин, які схвалені ВООЗ і застосовуються в Україні?

Так, усіх: і AstraZeneca (Covishield, SKBio), і Comirnaty (Pfizer), і CoronaVac (Sinovac).

А якщо людина, наприклад, проходить хіміотерапію, вакцинацію їй краще відкласти?

Все залежить, яка це хімія. Якщо вона "глушить" імунну систему, зрозуміло, що вакцина не спрацює. Проте надати загальні рекомендації таких хворим неможливо. Це все – на розгляд лікаря, який веде цього пацієнта.

Кожна країна видає свої рекомендації щодо проведення вакцинації. Наприклад, Міністерство охорони здоров'я РФ закликає росіян за місяць до проведення вакцинації і місяць після не приймати ліки, які пригнічують імунну систему. Але ж тоді значний відсоток людей із групи ризику не зможе отримати імунного захисту! Якщо у людини є імунодефіцитний стан, тобто її імунна система нормально не функціонує, є взагалі сенс робити щеплення?

Це – той випадок, коли людина може не відреагувати на введення двох доз, і можливо, таку особу доведеться довакцинувати.

Тобто небезпека є не у тому, що імунна система якось "не так" відреагує на вакцину, а у тому, що вакцина просто не спрацює?

Саме так. А наша ціль – забезпечити формування імунної пам'яті.   

Що б ви порадили людині, яка страждає на алергію і має побоювання, що введений препарат може спровокувати у неї анафілактичний шок?

Проконсультуватися з лікарем-імунологом. Можна також звернутися на нашу кафедру клінічної імунології та алергології, розташовану на базі Львівського обласного клінічного діагностичного центру (вул. Пекарська, 69 б. – Ред.). Лікар вирішить, як саме вакцинувати конкретну людину з максимально вигідних для неї позицій.

Топ-5 популярних міфів про вакцинацію від коронавірусної інфекції

 "Якщо у мене є алергія (на сонце, котячу шерсть, морепродукти і т.д.), вакцинуватися мені не можна"

Як пояснюють лікарі, анафілактичний шок – це важка алергічна реакція. На щастя, не всі алергічні реакції у відповідь на ведення вакцини є важкими.

Якщо людина – похилого віку, страждає на цукровий діабет і, приміром, бронхіальну астму, то медики будуть радити їй завершити вакцинацію, навіть якщо у неї виникла алергічна реакція на першу дозу вакцини. Чому? З алергією можна справитися за допомогою антигістамінних препаратів, а ось без щеплення така особа, захворівши на COVID-19 (особливо викликаний таким агресивним штамом як "Дельта"), може й померти. Водночас лікарі наголошують, що у всіх випадках зважують "за" і "проти": що більше може завдати шкоди здоров'ю людини – вакцина чи хвороба?

● "Вакциновані у спеку гірше переносять вакцинацію"

На те, як людина почуватиметься після вакцинації, які очікувані поствакцинальні реакції у неї виникнуть, погодні умови жодним чином не впливають. Якщо стовпчик термометра показує +28°С і у вас при цьому підвищився артеріальний тиск, пришвидшилося серцебиття, розболілася голова, з'явився шум у вухах, потемніло в очах, турбує запаморочення чи відчуття задухи, то не варто списувати це на вакцину, а необхідно переконатися, що ви вчасно прийняли ліки для зниження тиску, які виписав вам лікар. Багато пацієнтів з артеріальною гіпертензією легковажать рекомендаціями фахівців і приймають таблетки "по потребі", що загрожує виникненням гіпертонічного кризу та ураженням органів-мішеней.

Щоб краще перенести вакцинацію у спеку, перед виходом на вулицю не забудьте одягти головний убір. Старайтеся уникати прямих сонячних променів і пийте багато рідини (найкраще – негазовану воду). Після щеплення впродовж наступних кількох днів бажано не перевантажуватися фізично і не засмагати.

● "Вакцина від коронавірусної інфекції – не для вагітних і годуючих матерів"

Існує ризик, що вагітна жінка, захворівши на COVID-19, буде важче його переносити. Водночас вагітні жінки не брали участі у клінічних досліджень вакцин від коронавірусу, а тому їх від коронавірусу не щеплюють. Втім, у жодній із вакцин не міститься живого вірусу і у дослідженнях на тваринах негативного впливу на перебіг вагітності зафіксовано не було.

У національній експертній групі з питань імунопрофілактики пояснюють: якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19 (наприклад, працює у медичному закладі, який надає допомогу "ковідним" хворим та/або має важкі супутні захворювання), то може обговорити можливість вакцинації зі своїм лікарем. Якщо лікар дійде висновку, що можлива користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то таку жінку можуть вакцинувати мРНК-вакциною. Наразі в Україні доступна лише одна така вакцина. Це – Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Якщо ж вагітна отримала першу дозу вакцини, створену на векторній платформі (Covishield або AstraZeneca SKBio) до вагітності або під час вагітності (просто на той момент вона про свій новий статус не знала), мусить самостійно прийняти рішення, коли бажає отримати другу дозу – під час вагітності чи вже після пологів. Лікар при цьому зобов’язаний розповісти пацієнтці про співвідношення потенційної користі і можливих ризиків.

Жінки, які годують дітей грудьми, можуть щепитися вакцинами Comirnaty від Pfizer-BioNTech або AstraZeneca (Covishield чи SKBio) без жодних застережень. А от вакцину CoronaVac застосовувати протипоказано як вагітним жінкам, так і годуючим матерям.

● "Перехворів на COVID-19. Здав аналіз – титр антитіл у мене високий. Тож вакцинуватися наразі не буду".

Вакцинуватися можна при будь-якому титрі антитіл. Раніше епідеміологи радили відкласти вакцинацію тим, хто перехворів на коронавірус менш, як півроку тому, і то тільки тому, що бракувало вакцин, яких зараз (принаймні так запевняють ті, хто відповідає за проведення вакцинальної кампанії в Україні), є більш, ніж достатньо (і буде ще).

У процесі формування імунітету важливою є не кількість антитіл, а їх якість, тобто здатність оперативно нейтралізувати інфекційного агента, коли той проникне в організм.

Звісно, якщо людина вже перехворіла на COVID-19, то імунна пам'ять у неї вже сформована. Проте це не гарантує, що вдруге вона не захворіє. Вакцина цього, до речі, також не гарантує, але гарантує, що перебіг хвороби не буде важким і не викличе ускладнень. А от "тренований" організм може не виправдати очікувань свого власника. Знову ж таки, через те, що ми не знаємо, скільки антитіл сформувалося і якої вони якості, та як організм відреагує на контакт із новою модифікацією вже знайомого йому вірусу. Натомість всі існуючі вакцини, схвалені ВООЗ, тією чи іншою мірою захищають від усіх існуючих мутацій SARS-CoV-2.

Згідно з офіційними рекомендаціями, після перенесеного COVID-19 вакцинуватися рекомендується не раніше, ніж через 30 днів після того, як людина отримає негативний результат ПЛР-тесту. Таку ж паузу слід взяти і тим особам, які повинні отримати другу дозу вакцини, але після першої – захворіли на коронавірус. Нагадаємо, вакцина не може викликати захворювання, але потрібен час, щоб вона "запрацювала". Людина може заразитися якраз у це "вікно" або безпосередньо перед щепленням, коли у неї ще немає симптомів. 

● "Вакцина містить живий вірус і може викликати захворювання" або "Вакцина містить ГМО і може впливати провокувати рак або стати причиною безпліддя".

Всі існуючі, схвалені до використання ВООЗ вакцини у світі діляться на три типи:

Дані ВООЗ.

У вакцинах, в яких використовується хвороботворний вірус або бактерія (CoronaVac), цей патоген уже інактивований (убитий) – хімічними реагентами, теплом або радіацією, тому захворювання він апріорі не може викликати. Технологія виготовлення таких вакцин – перевірена часом, зокрема її використовують для створення вакцин від грипу і поліомієліту.

У субодиничних вакцинах використовуються лише специфічні фрагменти (субодиниці) вірусу чи бактерії, які імунна система повинна розпізнати. Це можуть білки або цукри. До речі, більшість вакцин, які вводяться дітям згідно з Календарем щеплень, є субодиничними (вакцини від кашлюку, правця, дифтерії та менінгококового менінгіту).

Вакцини на основі нуклеїнових кислот доправляють у клітини організму певний набір інструкцій у вигляді ДНК або мРНК (Pfizer), змушуючи їх синтезувати специфічний білок, який імунна система мусить розпізнати і забезпечити належну імунну відповідь. Як зазначають у ВООЗ, технологія з використанням генетичного матеріалу є новим способом отримання вакцини, хоча деякі застосовувалися на етапі клінічних досліджень за участі людей. До пандемії COVID-19 жодна з існуючих на той момент подібних вакцин не була допущена до використання людьми, проте темпи росту захворюваності на коронавірус і смертності від нього змусили вчених мобілізувати свої сили.

Українські фахівці виокремлюють ще один тип вакцин - т. зв. векторні, коли за допомогою не хвороботворного вірусу, вводиться ген, в якому записана інформація про певний компонент хвороботворного вірусу. Так створили AstraZeneca – взяли модифікований аденовірус і вмонтувати у його ДНК гени, які кодують білки коронавірусу.

Інформація взята з офіційних сторінок Міністерства охорони здоров'я України, Центру громадського здоров'я України, Всесвітньої організації охорони здоров'я, а також з офіційних коментарів та інтерв'ю українським ЗМІ лікарів-епідеміологів, інфекціоністів та імунологів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
Більше новин