Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Засобу від колорадських жуків не винайшли, а тут – вакцину за півроку створили!" Спростовуємо міфи про вакцинацію від COVID-19

Зоряна Круль
4 липня, 2021 неділя
11:38

"Ти впевнена, що хочеш вакцинуватися? У нас тут кажуть, що вакцини "стерилізують" жінок, а ти ж ще навіть не народжувала!.." Я слухала свою знайому-українку, яка живе у Нью-Йорку, і не могла повірити, що вона має стосунок до медицини. Ось вона – сила соцмереж, звідки більшість сучасних людей черпає інформацію про те, що відбувається у світі. Доказова медицина? Ні, не чули.

У "Великому Яблуку" жінка працює молодшою медичною сестрою. Кілька місяців тому її вакцинували Pfizer. Каже, поболіла трохи рука і температура вночі піднялася – та й по всьому. На COVID-19 не хворіла, проте на власні очі бачила, до яких наслідків призводить ця хвороба – густонаселений мегаполіс став одним із найбільших вогнищ епідемії коронавірусу на території США, і головний удар прийняли на себе саме лікарі та медичні сестри, які працювали по багато годин на день, рятуючи життя нью-йоркців. Однак, схоже, всі ці вагомі аргументи були рішуче відкинуті у намаганні переконати мене, що з вакцинацією від коронавірусу поспішати не слід.

"Звідки ростуть ноги" в інформації, що мРНК-вакцини роблять жінок безплідними? Двоє учених – Майкл Йордон і Вольфганг Водарг надіслали лист до Європейського агентства з лікарських засобів, в якому закликали заборонити Pfizer проводити подальші дослідження вакцини від COVID-19. Науковці стверджували, що цей препарат може блокувати синцитин-1 - особливий білок, який бере участь у формуванні плаценти у ссавців. Однак жодних результатів досліджень на підтримку цієї теорії не надали. Торік один із дослідників, пан Водарг у відео, опубліковану на Youtube доводив, що COVID-19 не є більш небезпечним, ніж звичайний грип, а його колега у жовтні опублікував пост, в якому заявив, що пандемія… вже подолана.

"Pfizer, напевно, краща, ніж інші вакцини. Якби була погана - Ізраїль усе б своє населення нею не вакцинував. Тож я наразі не вакцинуюся – чекаю, коли буде Pfizer". "Хочу вакцинуватися CoronaVac, бо ця вакцина зроблена по типу тих, якими ми раніше вакцинувалися. А у цих "новомодних" вакцинах використовуються генетично модифіковані організми. Я ж експерименти на собі ставити не бажаю!" "Вакцинувалася AstraZeneca і не шкодую. Добре її перенесла. А те, що говорять, що вона може викликати тромбози, - це антиреклама, помста Великій Британії за брекзит". "Взагалі не буду вакцинуватися. Як жартує мій кум, досі ефективного засобу від колорадських жуків не можуть винайти, а тут – вакцину за півроку створили. Не вірю я фармвиробникам – вони просто хочуть на нас нажитися". І це – думки, які я чула лише протягом цього тижня. Звісно, коли йдеться про здоров'я, людина, перед тим, як прийняти рішення, має право задати питання своєму сімейному лікарю, пошукати інформацію в інтернеті та поцікавитися самопочуттям тих, хто вже зробив щеплення. Проте важливо довіряти надійним джерелам. Ми запитали керівницю Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталію Іванченко, кому вакцинація від COVID-19 протипоказана. Виявляється, такі люди є.

Які існують тимчасові та абсолютні протипоказання до вакцинації від коронавірусної інфекції?

"Тимчасові – це гостре захворювання (будь-яке) або загострення хронічного на момент вакцинації. Вакцинацію також варто відкласти, якщо у вас підвищилася температура до понад +38°С. Абсолютне протипоказання - анафілактичний шок у минулому на ведення першої дози вакцини, введення аналогічної вакцини чи її складників. Також не вакцинуємо дітей віком до 18 років, але це - через відсутність достатньої кількості клінічних спостережень", - зазначила у коментарі "Еспресо.Захід" головна епідеміологиня Львівщини.

Ці застереження стосуються всіх вакцин, які схвалені ВООЗ і застосовуються в Україні?

Так, усіх: і AstraZeneca (Covishield, SKBio), і Comirnaty (Pfizer), і CoronaVac (Sinovac).

А якщо людина, наприклад, проходить хіміотерапію, вакцинацію їй краще відкласти?

Все залежить, яка це хімія. Якщо вона "глушить" імунну систему, зрозуміло, що вакцина не спрацює. Проте надати загальні рекомендації таких хворим неможливо. Це все – на розгляд лікаря, який веде цього пацієнта.

Кожна країна видає свої рекомендації щодо проведення вакцинації. Наприклад, Міністерство охорони здоров'я РФ закликає росіян за місяць до проведення вакцинації і місяць після не приймати ліки, які пригнічують імунну систему. Але ж тоді значний відсоток людей із групи ризику не зможе отримати імунного захисту! Якщо у людини є імунодефіцитний стан, тобто її імунна система нормально не функціонує, є взагалі сенс робити щеплення?

Це – той випадок, коли людина може не відреагувати на введення двох доз, і можливо, таку особу доведеться довакцинувати.

Тобто небезпека є не у тому, що імунна система якось "не так" відреагує на вакцину, а у тому, що вакцина просто не спрацює?

Саме так. А наша ціль – забезпечити формування імунної пам'яті.   

Що б ви порадили людині, яка страждає на алергію і має побоювання, що введений препарат може спровокувати у неї анафілактичний шок?

Проконсультуватися з лікарем-імунологом. Можна також звернутися на нашу кафедру клінічної імунології та алергології, розташовану на базі Львівського обласного клінічного діагностичного центру (вул. Пекарська, 69 б. – Ред.). Лікар вирішить, як саме вакцинувати конкретну людину з максимально вигідних для неї позицій.

Топ-5 популярних міфів про вакцинацію від коронавірусної інфекції

 "Якщо у мене є алергія (на сонце, котячу шерсть, морепродукти і т.д.), вакцинуватися мені не можна"

Як пояснюють лікарі, анафілактичний шок – це важка алергічна реакція. На щастя, не всі алергічні реакції у відповідь на ведення вакцини є важкими.

Якщо людина – похилого віку, страждає на цукровий діабет і, приміром, бронхіальну астму, то медики будуть радити їй завершити вакцинацію, навіть якщо у неї виникла алергічна реакція на першу дозу вакцини. Чому? З алергією можна справитися за допомогою антигістамінних препаратів, а ось без щеплення така особа, захворівши на COVID-19 (особливо викликаний таким агресивним штамом як "Дельта"), може й померти. Водночас лікарі наголошують, що у всіх випадках зважують "за" і "проти": що більше може завдати шкоди здоров'ю людини – вакцина чи хвороба?

● "Вакциновані у спеку гірше переносять вакцинацію"

На те, як людина почуватиметься після вакцинації, які очікувані поствакцинальні реакції у неї виникнуть, погодні умови жодним чином не впливають. Якщо стовпчик термометра показує +28°С і у вас при цьому підвищився артеріальний тиск, пришвидшилося серцебиття, розболілася голова, з'явився шум у вухах, потемніло в очах, турбує запаморочення чи відчуття задухи, то не варто списувати це на вакцину, а необхідно переконатися, що ви вчасно прийняли ліки для зниження тиску, які виписав вам лікар. Багато пацієнтів з артеріальною гіпертензією легковажать рекомендаціями фахівців і приймають таблетки "по потребі", що загрожує виникненням гіпертонічного кризу та ураженням органів-мішеней.

Щоб краще перенести вакцинацію у спеку, перед виходом на вулицю не забудьте одягти головний убір. Старайтеся уникати прямих сонячних променів і пийте багато рідини (найкраще – негазовану воду). Після щеплення впродовж наступних кількох днів бажано не перевантажуватися фізично і не засмагати.

● "Вакцина від коронавірусної інфекції – не для вагітних і годуючих матерів"

Існує ризик, що вагітна жінка, захворівши на COVID-19, буде важче його переносити. Водночас вагітні жінки не брали участі у клінічних досліджень вакцин від коронавірусу, а тому їх від коронавірусу не щеплюють. Втім, у жодній із вакцин не міститься живого вірусу і у дослідженнях на тваринах негативного впливу на перебіг вагітності зафіксовано не було.

У національній експертній групі з питань імунопрофілактики пояснюють: якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19 (наприклад, працює у медичному закладі, який надає допомогу "ковідним" хворим та/або має важкі супутні захворювання), то може обговорити можливість вакцинації зі своїм лікарем. Якщо лікар дійде висновку, що можлива користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то таку жінку можуть вакцинувати мРНК-вакциною. Наразі в Україні доступна лише одна така вакцина. Це – Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Якщо ж вагітна отримала першу дозу вакцини, створену на векторній платформі (Covishield або AstraZeneca SKBio) до вагітності або під час вагітності (просто на той момент вона про свій новий статус не знала), мусить самостійно прийняти рішення, коли бажає отримати другу дозу – під час вагітності чи вже після пологів. Лікар при цьому зобов’язаний розповісти пацієнтці про співвідношення потенційної користі і можливих ризиків.

Жінки, які годують дітей грудьми, можуть щепитися вакцинами Comirnaty від Pfizer-BioNTech або AstraZeneca (Covishield чи SKBio) без жодних застережень. А от вакцину CoronaVac застосовувати протипоказано як вагітним жінкам, так і годуючим матерям.

● "Перехворів на COVID-19. Здав аналіз – титр антитіл у мене високий. Тож вакцинуватися наразі не буду".

Вакцинуватися можна при будь-якому титрі антитіл. Раніше епідеміологи радили відкласти вакцинацію тим, хто перехворів на коронавірус менш, як півроку тому, і то тільки тому, що бракувало вакцин, яких зараз (принаймні так запевняють ті, хто відповідає за проведення вакцинальної кампанії в Україні), є більш, ніж достатньо (і буде ще).

У процесі формування імунітету важливою є не кількість антитіл, а їх якість, тобто здатність оперативно нейтралізувати інфекційного агента, коли той проникне в організм.

Звісно, якщо людина вже перехворіла на COVID-19, то імунна пам'ять у неї вже сформована. Проте це не гарантує, що вдруге вона не захворіє. Вакцина цього, до речі, також не гарантує, але гарантує, що перебіг хвороби не буде важким і не викличе ускладнень. А от "тренований" організм може не виправдати очікувань свого власника. Знову ж таки, через те, що ми не знаємо, скільки антитіл сформувалося і якої вони якості, та як організм відреагує на контакт із новою модифікацією вже знайомого йому вірусу. Натомість всі існуючі вакцини, схвалені ВООЗ, тією чи іншою мірою захищають від усіх існуючих мутацій SARS-CoV-2.

Згідно з офіційними рекомендаціями, після перенесеного COVID-19 вакцинуватися рекомендується не раніше, ніж через 30 днів після того, як людина отримає негативний результат ПЛР-тесту. Таку ж паузу слід взяти і тим особам, які повинні отримати другу дозу вакцини, але після першої – захворіли на коронавірус. Нагадаємо, вакцина не може викликати захворювання, але потрібен час, щоб вона "запрацювала". Людина може заразитися якраз у це "вікно" або безпосередньо перед щепленням, коли у неї ще немає симптомів. 

● "Вакцина містить живий вірус і може викликати захворювання" або "Вакцина містить ГМО і може впливати провокувати рак або стати причиною безпліддя".

Всі існуючі, схвалені до використання ВООЗ вакцини у світі діляться на три типи:

Дані ВООЗ.

У вакцинах, в яких використовується хвороботворний вірус або бактерія (CoronaVac), цей патоген уже інактивований (убитий) – хімічними реагентами, теплом або радіацією, тому захворювання він апріорі не може викликати. Технологія виготовлення таких вакцин – перевірена часом, зокрема її використовують для створення вакцин від грипу і поліомієліту.

У субодиничних вакцинах використовуються лише специфічні фрагменти (субодиниці) вірусу чи бактерії, які імунна система повинна розпізнати. Це можуть білки або цукри. До речі, більшість вакцин, які вводяться дітям згідно з Календарем щеплень, є субодиничними (вакцини від кашлюку, правця, дифтерії та менінгококового менінгіту).

Вакцини на основі нуклеїнових кислот доправляють у клітини організму певний набір інструкцій у вигляді ДНК або мРНК (Pfizer), змушуючи їх синтезувати специфічний білок, який імунна система мусить розпізнати і забезпечити належну імунну відповідь. Як зазначають у ВООЗ, технологія з використанням генетичного матеріалу є новим способом отримання вакцини, хоча деякі застосовувалися на етапі клінічних досліджень за участі людей. До пандемії COVID-19 жодна з існуючих на той момент подібних вакцин не була допущена до використання людьми, проте темпи росту захворюваності на коронавірус і смертності від нього змусили вчених мобілізувати свої сили.

Українські фахівці виокремлюють ще один тип вакцин - т. зв. векторні, коли за допомогою не хвороботворного вірусу, вводиться ген, в якому записана інформація про певний компонент хвороботворного вірусу. Так створили AstraZeneca – взяли модифікований аденовірус і вмонтувати у його ДНК гени, які кодують білки коронавірусу.

Інформація взята з офіційних сторінок Міністерства охорони здоров'я України, Центру громадського здоров'я України, Всесвітньої організації охорони здоров'я, а також з офіційних коментарів та інтерв'ю українським ЗМІ лікарів-епідеміологів, інфекціоністів та імунологів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
Більше новин