Залужному - 50. Все, що потрібно знати про Головкома ЗСУ
"Перший після Бога, в хорошому сенсі" - таку назву мав матеріал англійського видання ВВС про головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, відзначаючи його роль у боротьбі з російськими окупантами. Про бойового генерала з повагою відгукуються навіть російські пропагандисти, коли говорять про успіхи української армії. "Еспресо" зібрало головні факти про бойового генерала, якому сьогодні виповнюється 50 років
"Еспресо.Захід" зібрало головні факти про Валерія Залужного, бойового генерала, якому сьогодні виповнюється 50 років.
1. Народився в сім’ї військових 8 липня 1973 року у Звягелі (раніше Новоград-Волинський) у родині військовослужбовців. Виховувався у гарнізоні і мріяв про кар’єру військового.
2. Без радянської освіти. Залужного вирізняє те, що він не навчався в жодному російському чи радянському військовому училищі. 1997 року з відзнакою закінчив загальновійськовий факультет Одеського інституту Сухопутних військ. Згодом здобув другу вищу військову освіту в Національній академії оборони та закінчив Національний університет оборони України імені Івана Черняхівського. Отримав у нагороду, як найкращий випускник оперативно-стратегічного рівня підготовки, перехідний меч королеви Великої Британії. У Головнокомандувача ЗСУ є й цивільний диплом. У 2020 році він став магістром міжнародних відносин в Острозькій академії.
3. Військова кар’єра. Залужний пройшов усі ступені військової кар'єри. Після закінчення училища в Одесі його призначили начальником штабу і першим заступником 24-ої окремої механізованої бригади в Яворові Львівської області. Там він успішно проходив службу протягом двох з половиною років. У 2009 році був призначений командиром 51-ої окремої механізованої бригади, якою командував до 2012 року. У 2017 році отримав звання генерал-майора. На День Незалежності у 2017 році президент Порошенко зробив Залужного генералом, а наступного року його призначили першим заступником командувача Об’єднаних сил. У 2019 році - став командувачем військами оперативного командування "Північ". 27 липня 2021 року Валерія Залужного призначено головнокомандувачем ЗСУ, він також стає членом Ради національної безпеки й оборони України.
4.НАТО. Головнокомандувач ЗСУ - прихильник стандартів НАТО. Україна втілює стандарти НАТО і готова до вступу, але рішення за Альянсом, говорив Залужний в інтерв’ю у 2021 році. "Ми повністю вже фактично розробили оті стандарти, за якими виконує завдання НАТО. Але цього замало. Для того, щоб ми стали НАТО, необхідне, на мою особисту думку, політичне рішення. Ми вже готові. Можемо так сказати".
5.Вторгнення Росії. З перших днів після призначення Залужний говорив: загроза повномасштабного вторгнення Росії є цілком реальною. "Ти ні з чим не сплутаєш запах війни, і він уже відчувався в повітрі", - казав він журналові Time у червні 2022 року.
6. Не дозволив підірвати мости в Києві. 26 лютого 2022 року, на третій день вторгнення, у владних колах обговорювали ризик заходу окупантів у Київ з боку лівобережних передмість столиці. Саме тоді, як пише ВВС, один з високопоставлених урядовців набрав тодішнього голову СБУ Івана Баканова. Він запропонував, аби той наказав своїм спецпризначенцям підірвати мости і відрізати лівий берег Дніпра від правого. Баканов подзвонив Залужному. Той його вислухав і без вагань відповів: "Підірвати мости? В жодному разі! Це буде зрада тих, хто залишився на лівому березі Дніпра — і військових, і цивільних"
7. "Залізний генерал". Видання Politico назвало Залужного "залізним генералом". Американське медіа зробило аналітичний матеріал, де написало, що "командувач стане легендарною постаттю в історії України. Адже успіхи української армії здивували весь світ". "Залужний - харизматичний, він має стратегічне бачення, а головне – у нього є характер, - коментує ВВС американський військовий аналітик Майкл Кофман. –Шварцкопф (американський генерал Норман Шварцкопф. – Ред.) колись сказав, що лідерство - це потужне поєднання стратегії та характеру. Але якщо вам треба обрати щось одне, обирайте характер. Я думаю, що Україна (у ході цієї війни) під керівництвом Залужного показала загальну успішну стратегію, а він сам продемонстрував сильний характер".
8. Скільки триватиме війна. У статті, написаній спільно з генералом Михайлом Забродським, Валерій Залужний пише, що для швидшого завершення війни Україні потрібна далекобійна зброя західних партнерів. "Картина може кардинально змінитися при відповідному плануванні та правильній роботі з країнами-партнерами України. Комплексне, із належним перспективним баченням, оснащення і переоснащення ЗС України системами озброєння відповідної дальності дії повинні стати тим самим омріяним гейм-чейнджером. Тільки за умови вирівнювання балансу по досяжності засобів ураження і, таким чином, розхитування зазначеного центра тяжіння противника можна говорити про перелом в ході війни".
9. Відносини з підлеглими. Оглядач польського видання "Gazeta Wyborcza" Мирослав Чех пише: "Залужний став не лише медійним героєм, але й героєм для звичайних українців, а передовсім для своїх підлеглих, бо до рядового ставиться так само, як до полковника. Він не жонглює солдатськими життями, що всім відомо попри втрати української армії. Росіяни роблять ставку на гарматне м'ясо і бандитів, вони тонуть у болоті зі злодіїв та невдах… Генерал знав із Донбасу, що рішення на фронті не можуть приймати лише генерали, важливими є ініціативи знизу, локальне розпізнавання сил ворога, до чого найвище керівництво часто не має доступу, або принаймні має не одразу. Він децентралізував командування військом, що для росіян і зараз є чимось зовсім незрозумілим".
10. Сім’я. Валерій Залужний одружений. Має двох доньок. Старша служить у Київському гарнізоні, а молодша вчиться в Одесі та мріє стати лікаркою. "Родина мене з 2014 року майже не бачила. Я розповідав головнокомандувачу ЗС США. Кажу: я влітку 2014 року поїхав. Повернувся через 3 місяці на два тижні, знову поїхав. Повернувся через 9 місяців, вони мене не бачили і до цього звикли" - розповідав Залужний у інтерв’ю.
- Актуальне
- Важливе