"Закон про землю має працювати в інтересах держави, а не великих монополій", – агроексперт Леонід Козаченко
За місяць до запуску земельного ринку: як зробити землю інструментом збагачення українців, а не корупціонерів? Як працюватиме ринок землі в Україні?
Про це йшлося в програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
В Україні висока якість ґрунту і водночас низький рівень родючості. За даними Світового банку, додана вартість у сільському господарстві на один гектар – $416, тоді як у Польщі вона становить $1135, а у Франції – $2445. Причиною таких показників є погане землеврядування в Україні.
В Україні землю найчастіше здають в оренду великим агрохолдингам, в той час, як прості українці не мають змоги стати орендарями чи власниками великих ділянок. Законодавчо українські землі не захищені від масового викупу чи орендування ділянок великими агрохолдингами, які не завжди дотримуються правил догляду за землею, а також − сплати податків у державну казну.
За кордоном, де вища продуктивність агросектору, досвід інший. Наприклад, у Польщі переважає дрібне родинне господарство, а не крупні холдинги, чи навіть середні землеволодіння. Якщо в Україні є 47 603 фермерських господарств із часткою сільського населення 31%, то в Польщі – 3 мільйони сімейних ферм із практичною схожою часткою сільського населення – 39,4%.
Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук зазначає: проблемою в Україні є те, що немає єдиного закону, який регулює питання обігу земель сільськогосподарського призначення: "Те, що ми зараз бачимо, – це різні фокуси: різні зміни застосовано в різних законах, щоб ніхто не розібрався, як працює ринок землі. Натомість має бути чітка схема. У цій схемі має бути місце для державного врегулювання. Таке врегулювання важливе, щоб контролювати якість земель і догляд за ними, щоб не допустити надмірної концентрації ділянок в одних руках і зберегти значну частину земель сільськогосподарського призначення у державній власності. Приватна власність без державного врегулювання може стати "драйвером" для викидання сільських родин із сільських територій".
Також Ткачук переконаний, що рішенням для України є створення невеликих господарств, які концентровані у різних власників: "Ефективне господарство – це багатопрофільне господарство, яке не може бути великим. В Європі в середньому на одного фермера припадає від 10 до 30 га". Таким чином Україна може підняти продуктивність агросектору.
Для того, щоб в Україні збільшилася частка сімейних ферм, а відтак зріс рівень родючості, влада має проводити політику підтримки дрібного фермерства, в іншому випадку брати в оренду землю зможуть лише агрохолдинги.
"Якщо малий фермер сьогодні не має коштів для оренди й утримування землі, якщо жоден український банк не може видати кредит на 5 і більше років, тоді є перевага тільки в холдингів, а це несправедливо", − зазначає президент Української аграрної Конфедерації, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко.
За словами Козаченка, коли закон про ринок працюватиме в інтересах держави, а не великих агрохолдингів чи монополій, то він стане потужним рушієм для української економіки: "Якщо земельний ринок буде прозорим, якщо на ньому буде конкуренція, якщо будуть контролювати та не допускати монополізм у використанні землі, то я думаю, що земля стане потужним драйвером для економіки України. Це актив, вартість якого постійно зростатиме. Згідно з оцінками міжнародних експертів за 10 років вартість землі при відкритому ринку зросте мінімум у 5 разів".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе