Еспресо. Захід

Забезпечення військових: чи можна розраховувати на державу та що варто купити самому

23 жовтня, 2023 понедiлок
07:30
Зміст

Вже майже 2 роки триває повномасштабна війна з Росією, а питання забезпечення військового досі турбує. В першу чергу, майбутніх солдат. Що має бути у бійця, чим забезпечує військова частина та як має виглядати аптечка розповість "Еспресо.Захід"

Забезпечення військового є прописано у нормах Міноборони та виконується згідно інструкцій.

Що таке бойовий єдиний комплект

Згідно з пунктом 13 розділу III Інструкції, "Бойовий єдиний комплект (далі — БЄК) — комплект предметів польового спорядження, взуття, спорядження та засобів індивідуального захисту для екіпірування військовослужбовців.

Майном БЄК забезпечуються всі категорії військовослужбовців, резервісти та особи, призвані на навчання, збори".

Крім того, військовослужбовці також забезпечуються речами згідно із нормою "Бойовий спеціальний комплект" (БСК). Це комплект інвентарних предметів засобів індивідуального захисту для екіпірування військовослужбовців (наприклад, захисні окуляри, маскувальні костюми, тактичні наколінники тощо). Майно БСК є інвентарним та видається в тимчасове користування згідно зі штатними посадами, за винятком тих предметів, які дозволяється залишати у власність військовослужбовців після звільнення у запас або відставку в особливий період, визначених відповідними Нормами забезпечення.

До речі, строки експлуатації (носіння) речового майна БСК для військових частин, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, не встановлюються, а речове майно перебуває в експлуатації (носінні) до повного зношення. Для таких військових частин заміна предметів речового майна проводиться після встановлення їх непридатності щодо подальшої експлуатації (носіння).

В роз’ясненні щодо норм речового забезпечення військовослужбовців, мобілізованих під час особливого періоду, зазначається наступне:

"Відповідно до вимог Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 року № 232 "Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту": військовослужбовці Збройних Сил України всіх категорій, у разі запровадження правового режиму воєнного стану на всій території держави, забезпечуються речовим майном згідно з нормою № 1 (Бойовий єдиний комплект) на строки, встановлені для 5-ї категорії військовослужбовців".

До 5-ї категорії належать "військовозобов’язані, мобілізовані під час особливого періоду, особи, які підписали короткостроковий контракт під час особливого періоду, та особи, які підписали контракт до завершення особливого періоду; усі військовослужбовці Збройних Сил України у разі запровадження правового режиму воєнного стану на всій території держави. У разі якщо під час дії особливого періоду зазначена категорія осіб проходить службу в органах військового управління (Міністерства оборони, Генерального штабу Збройних Сил, командувань видів (родів) Збройних Сил, повітряних командувань, ДШВ, ССО, військових навчальних закладів, військових підрозділів цивільних закладів вищої освіти, лікувальних закладів, крім тих, які організаційно входять до складу з’єднань, санаторно-курортних закладів, військових прокуратур, військових комісаріатів, військових представництв), які відряджені до органів виконавчої влади, науково-дослідних закладів та установ, забезпечується відповідно як категорія 2".

Отже, до 5-ї категорії належать усі військовослужбовці, котрі у час воєнного стану проходять службу у ЗС України.

ЗСУ

Фото: Генштаб ЗСУ/фейсбук

Чим забезпечує військова частина

Слід зауважити, що згідно з цією нормою військовослужбовці забезпечуються речовим майном із 46 предметів: від головних уборів до зимових курток. І, що важливо, в особливий період терміни носіння цих предметів у середньому вдвічі менші, аніж у мирний час.

На папері все ідеально, але в реальності все залежить від самої частини та командування. Мінімально – це форма (взуття в тому числі), каска, бронежилет, може бути й баул чи рюкзак. Є й частини, де військовому навіть зброю не видавали, бо не було. Проте, зараз ситуація стає кращою завдяки ефективній комунікації війська з волонтерами.

Що потрібно мати бійцю ЗСУ

Якщо ви готуєтеся до мобілізації, то вам варто скласти список того, що знадобиться на військовій службі, а особливо на фронті:

  1. - Форма, 1-2 комплекти (краще подбати про наявність запасних зимового та літнього комплектів, які доведеться купити самому);
  2. - Термобілизна, 1-2 комплекти (купувати самому запасні комплекти);
  3. - Шкарпетки високі тренінгові, запасіться великою кількістю пар (держава надає лише 2 пари);
  4. - Білизна, бажано, щоб була спортивно і багато (купувати самому);
  5. - Дощовик (купувати самому);
  6. - Флісовий светр (держава надає теплий одяг, але якщо цього недостатньо, то потурбуйтесь про додатковий светр самі);
  7. - Футболки/рашгарди (додаткові - купуватимете самі);
  8. - Бойова сорочка:
  9. - Бандана, шапка, балаклава;
  10. - Рукавиці тактичні (у багатьох випадках ви самі себе забезпечуєте ними);
  11. - Берці, трекінгові черевики (мають бути запасні пари, які ви купуватимете самі);
  12. - Кросівки (купуватимете самі);
  13. - Капці/шльопанці (купуватимете самі);
  14. - Гамаші.

Крім того, з амуніції:

  1. - Плитоноска;
  2. - "Розгрузка"/бойовий пояс;
  3. - Шолом;
  4. - Наколінники/налокітники (не завжди видають);
  5. - Аптечка бойова (варто впевнитися у її якості та проконсультуватися з вашим бойовим медиком);
  6. -Тактичний рюкзак (не завжди видають);
  7. - Баул;
  8. - Протигаз;
  9. - Окуляри (не завжди видають).

Не забувайте й про техніку (оскільки це індивідуальнй набір згідно ваших потреб, то держава не забезпечує такими речима):

  1. - Павербанки;
  2. - Телефон;
  3. - Шнури, зарядні, подовжувач/трійник; 
  4. - Ніж, мультитул;
  5. - Ліхтарик (а краще декілька);
  6. - Батарейки;
  7. - Бінокль;

З повсякденного вам знадобляться засоби гігієни, посуд, фляга, спальник, каримат. Для документів підготуйте водонепроникний пакет. Це все також на вашій відповідальності, тому підготуйте ці речі самотужки.

Читайте також: Мобілізація у жовтні: кого призвуть та яких нововведень чекати

Проблеми й скандали

Як помітно, список того, що треба, і того, що дають суттєво відрізняється. Ситуація не критична, але протягом майже 2-х років повномасштабного вторгнення було й чимало скандалів щодо забезпечення військових на фронті.

До прикладу, останній скандал вартував Олексію Резнікову посади міністра оборони. 25 серпня ЗМІ опублікувало результати розслідування, в якому йдеться про те, що восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання одягу для ЗСУ. Однак придбані літні куртки дорогою до України містичним чином перетворилися у документах вже на зимові та відповідно здорожчали втричі. Зауважується, що на той час одним із власників фірми був племінник народного депутата від "Слуги народу" Геннадія Касая. 

Також Держаудитслужба підтвердила зловживання у закупівлях яєць та виявила неякісні каски й бронежилети.

"Відповідно, Міноборони відмовляється приймати такий товар. І він лежить на складах, просто собі лежить. Повернути вже немає кому. А гроші на 100% сплачені", – розповіла голова Державної аудиторської служби Алла Басалаєва.

Крім того, армія зіткнулася з проблемою жіночої форми та спорядження. З початком повномасштабного вторгнення багато жінок стали на військову службу та охороняють Україну. Однак, чоловіча форма сильно ускладнювала життя військовослужбовиць. Завдяки окремим ініціативам та волонтерам все ж частина жінок змогла отримати військову форму, яка б відповідала їхнім параметрам. Вже з серпня 2023 року літня військова форма вже офіційно поставлена на забезпечення. На черзі — жіночі бронежилети. 

Медичне забезпечення

такмед
 

Міністерство оборони, посилаючись на Командування Медичних сил, звітує про "близько 100%" забезпечення армії аптечками. Але ця цифра викликає сумніви, а у причетних до такмеду – величезне обурення. Річ у тому, що 2023 року Командування ні разу не закуповувало аптечок для армії. І досі не затвердило стандарту якості їхніх елементів.

Волонтери організації Leleka Foundation у липні звернулися до воєнного керівництва щодо ситуації, яка склалась із забезпеченням засобами тактичної медицини особового складу та медиків Сил Оборони, організацією процесу надання першої допомоги та евакуації поранених. Серед проблем, які вказали у зверненні, є:

  1. Відсутній контроль якості медичних засобів (турнікети, оклюзійні наліпки та інші), які передаються державою до військових частин. Зокрема, відсутні затверджені Міністерством оборони вимоги до засобів тактичної медицини, які прямо впливають на життя військовослужбовця – кровоспинних турнікетів.

  2. Частина засобів отримується державою як гуманітарна допомога від благодійників та інших країн, частина закуповується за кошти державного бюджету. При цьому всі вони передаються в бойові підрозділи без належної перевірки якості та без дотримання рекомендацій Комітету TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Це призводить до потрапляння в військові частини десятків тисяч низькоякісних турнікетів та інших медичних засобів, зокрема вироблених в Китаї, що своєю чергою спричиняє зростання невідновних втрат серед особового складу Сил Оборони.

  3. Наявна процедура обліку та списання медичних засобів жодним чином не відповідає реаліям воєнного часу. Це призводить до значних затримок чи взагалі унеможливлює списання з балансів військових частин медичних засобів, які були використані чи втрачені під час бойових дій. 

  4. Практично повністю відсутнє забезпечення бойових медиків засобами, необхідними для надання допомоги на їхньому рівні – засоби для контролю важкодоступних кровотеч, внутрішньокісткові доступи та інше. Забезпечені на папері бригади по факту мають в рази менше наплічників бойових медиків, аптечок, турнікетів, якщо відкинути наявні лише на обліку засоби, які вже давно втрачені, та засоби, які через низьку якість не здатні виконувати свою основну функцію – врятувати життя у випадку поранення.

Що має бути у персональній аптечці військового

Виходячи з рекомендацій комітету ТССС і алгоритму MARCH, в аптечці бійця мають бути такі речі: 

  1. Ножиці атравматичні;
  2. Рукавички нітрилові 2-4 пари;
  3. Турнікет (CAT, Sof-t, SAM-XT, THT, SICH);
  4. Гемостатичний бинт; 
  5. Тампонада стерильна;
  6. Ізраїльський бандаж;
  7. Назофарингіальна трубка+лубрикант;
  8. Оклюзійна наліпка(2 шт.);
  9. Термоковдра;
  10. Декомпресійна голка;
  11. Щиток на око;
  12. "Пілпак" (щодо вмісту проконсультуйтеся зі своїм бойовим медиком);
  13. Пластир 2,5;
  14. Маркер;
  15. Картка пораненого;
  16. Бинт (2 шт.).
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
09:42
в'язниця
Злочинцям, які заволоділи грошима комунального підприємства на Львівщині, оголосили вирок
09:28
прикордонний контроль, перетин кордону
Сержант поліції з Франківщини допомагав ухилянтам перетинати кордон: як його покарали
09:14
ухилянти
Довелося застосувати зброю: двоє чоловіків, намагаючись втекти до Румунії, травмували прикордонника
09:10
Оновлено
обстріл, ППО
Ракетна атака РФ по Львівщині: ворог атакував два обʼєкти енергетичної інфраструктури
08:58
атака по Івано-Франківщині 8 травня 2024 року
Окупанти поцілили в енергетичний об'єкт на Франківщині: виникла пожежа
08:33
Микола Стецюк
На Харківщині загинув 24-річний прикордонник з Хмельниччини Микола Стецюк
08:16
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 8 травня
07:59
Микола Сираш
На Закарпатті просто з вокзалу забрали до ТЦК професійного футболіста
07:20
Огляд
Ужгородський меморандум: чому закарпатці погодилися стати частиною Чехословаччини
07:07
Огляд
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Тилова робота в ЗСУ: приклади вакансій
2024, вiвторок
7 травня
22:52
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
Укрзалізниця анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
22:27
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
22:01
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
21:40
На Рівненщині п’яний водій у вишиванці намагався відкупитися від поліцейських
21:22
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
21:03
На Закарпатті оштрафували жінку, яка викликала швидку, через вигадану хворобу
20:45
На Тернопільщині затримали п’яного чоловіка з рюкзаком, повним набоїв
20:27
У Луцькому зоопарку з’явилася вишита фотозона
20:07
Жителя Львівщини підозрюють у вбивстві свого сусіда: завдав понад 10 ударів ножем
19:49
На Прикарпатті представили унікальні давні світлини жителів Станіславова. Фото
19:30
У волинянина виявили склад зброї
У волинянина поліція виявила склад зброї: гранати, набої та АК-74
19:14
меморіальна таблиця
У Львові встановлять 39 меморіальних таблиць загиблим Героям
19:02
У Львові на вул. Чупринки з’являться антипаркувальні стовпці
18:45
суд, вирок
У Львові засудили заступника директора заводу за смертельну ДТП, у якій загинув мотоцикліст
18:33
У Львові реставратори відновили історичні двері на вулиці Снопківській
18:12
новини Тернопільщини
Перетнути кордон за 9 тис. доларів: на Тернопільщині судитимуть організатора незаконного переправлення
18:00
новини Львова
У Львові судитимуть військового капелана, який за €20 тис. хотів переправити через кордон ухилянта
17:56
новини Прикарпаття
Помер колишній голова Надвірнянської райради Василь Хабайлюк
17:44
Знищили понад 900 більшовиків : на Рівненщині вшанували упівців з нагоди  80-річчя битви під Гурбами
17:28
без води, вода
У Львові стартують гідравлічні випробування. Де і коли відключать гарячу воду
17:22
хмари
Хмарно, але без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 травня
17:16
Ілюстративне фото
У Тернополі чоловік хотів виплат від міжнародної організації та втратив 50 тис. грн
17:12
Львівські рятувальники перемогли на Чемпіонаті України з водного туризму 
17:02
На фронті загинув колишній працівник Міжнародного аеропорту "Львів" Віктор Дудник 
16:50
Олександра Малашевська
Ковельчанка виборола нагороду на чемпіонаті України з вільної боротьби
16:39
земельна ділянка у Бібрській громаді
Ціна зросла у 67 разів: на Львівщині охочі взяти в оренду ділянку з озером влаштували запеклі торги на аукціоні
16:25
новини Буковини
На Буковині понад 100 будівель планують переобладнати для потреб переселенців
16:20
нагородження Андрія Квятковського
Засновник львівського благодійного фонду отримав особливу відзнаку від Сирського
16:17
На Рівненщині під колесами легковика загинула вагітна лосиця
16:13
гаївки в центрі Львова
У центрі Львова водили гаївки та співали веснянки. Фото
Більше новин