Еспресо. Захід

Забезпечення військових: чи можна розраховувати на державу та що варто купити самому

23 жовтня, 2023 понедiлок
07:30

Вже майже 2 роки триває повномасштабна війна з Росією, а питання забезпечення військового досі турбує. В першу чергу, майбутніх солдат. Що має бути у бійця, чим забезпечує військова частина та як має виглядати аптечка розповість "Еспресо.Захід"

Забезпечення військового є прописано у нормах Міноборони та виконується згідно інструкцій.

Що таке бойовий єдиний комплект

Згідно з пунктом 13 розділу III Інструкції, "Бойовий єдиний комплект (далі — БЄК) — комплект предметів польового спорядження, взуття, спорядження та засобів індивідуального захисту для екіпірування військовослужбовців.

Майном БЄК забезпечуються всі категорії військовослужбовців, резервісти та особи, призвані на навчання, збори".

Крім того, військовослужбовці також забезпечуються речами згідно із нормою "Бойовий спеціальний комплект" (БСК). Це комплект інвентарних предметів засобів індивідуального захисту для екіпірування військовослужбовців (наприклад, захисні окуляри, маскувальні костюми, тактичні наколінники тощо). Майно БСК є інвентарним та видається в тимчасове користування згідно зі штатними посадами, за винятком тих предметів, які дозволяється залишати у власність військовослужбовців після звільнення у запас або відставку в особливий період, визначених відповідними Нормами забезпечення.

До речі, строки експлуатації (носіння) речового майна БСК для військових частин, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, не встановлюються, а речове майно перебуває в експлуатації (носінні) до повного зношення. Для таких військових частин заміна предметів речового майна проводиться після встановлення їх непридатності щодо подальшої експлуатації (носіння).

В роз’ясненні щодо норм речового забезпечення військовослужбовців, мобілізованих під час особливого періоду, зазначається наступне:

"Відповідно до вимог Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 року № 232 "Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту": військовослужбовці Збройних Сил України всіх категорій, у разі запровадження правового режиму воєнного стану на всій території держави, забезпечуються речовим майном згідно з нормою № 1 (Бойовий єдиний комплект) на строки, встановлені для 5-ї категорії військовослужбовців".

До 5-ї категорії належать "військовозобов’язані, мобілізовані під час особливого періоду, особи, які підписали короткостроковий контракт під час особливого періоду, та особи, які підписали контракт до завершення особливого періоду; усі військовослужбовці Збройних Сил України у разі запровадження правового режиму воєнного стану на всій території держави. У разі якщо під час дії особливого періоду зазначена категорія осіб проходить службу в органах військового управління (Міністерства оборони, Генерального штабу Збройних Сил, командувань видів (родів) Збройних Сил, повітряних командувань, ДШВ, ССО, військових навчальних закладів, військових підрозділів цивільних закладів вищої освіти, лікувальних закладів, крім тих, які організаційно входять до складу з’єднань, санаторно-курортних закладів, військових прокуратур, військових комісаріатів, військових представництв), які відряджені до органів виконавчої влади, науково-дослідних закладів та установ, забезпечується відповідно як категорія 2".

Отже, до 5-ї категорії належать усі військовослужбовці, котрі у час воєнного стану проходять службу у ЗС України.

ЗСУ

Фото: Генштаб ЗСУ/фейсбук

Чим забезпечує військова частина

Слід зауважити, що згідно з цією нормою військовослужбовці забезпечуються речовим майном із 46 предметів: від головних уборів до зимових курток. І, що важливо, в особливий період терміни носіння цих предметів у середньому вдвічі менші, аніж у мирний час.

На папері все ідеально, але в реальності все залежить від самої частини та командування. Мінімально – це форма (взуття в тому числі), каска, бронежилет, може бути й баул чи рюкзак. Є й частини, де військовому навіть зброю не видавали, бо не було. Проте, зараз ситуація стає кращою завдяки ефективній комунікації війська з волонтерами.

Що потрібно мати бійцю ЗСУ

Якщо ви готуєтеся до мобілізації, то вам варто скласти список того, що знадобиться на військовій службі, а особливо на фронті:

 1. - Форма, 1-2 комплекти (краще подбати про наявність запасних зимового та літнього комплектів, які доведеться купити самому);
 2. - Термобілизна, 1-2 комплекти (купувати самому запасні комплекти);
 3. - Шкарпетки високі тренінгові, запасіться великою кількістю пар (держава надає лише 2 пари);
 4. - Білизна, бажано, щоб була спортивно і багато (купувати самому);
 5. - Дощовик (купувати самому);
 6. - Флісовий светр (держава надає теплий одяг, але якщо цього недостатньо, то потурбуйтесь про додатковий светр самі);
 7. - Футболки/рашгарди (додаткові - купуватимете самі);
 8. - Бойова сорочка:
 9. - Бандана, шапка, балаклава;
 10. - Рукавиці тактичні (у багатьох випадках ви самі себе забезпечуєте ними);
 11. - Берці, трекінгові черевики (мають бути запасні пари, які ви купуватимете самі);
 12. - Кросівки (купуватимете самі);
 13. - Капці/шльопанці (купуватимете самі);
 14. - Гамаші.

Крім того, з амуніції:

 1. - Плитоноска;
 2. - "Розгрузка"/бойовий пояс;
 3. - Шолом;
 4. - Наколінники/налокітники (не завжди видають);
 5. - Аптечка бойова (варто впевнитися у її якості та проконсультуватися з вашим бойовим медиком);
 6. -Тактичний рюкзак (не завжди видають);
 7. - Баул;
 8. - Протигаз;
 9. - Окуляри (не завжди видають).

Не забувайте й про техніку (оскільки це індивідуальнй набір згідно ваших потреб, то держава не забезпечує такими речима):

 1. - Павербанки;
 2. - Телефон;
 3. - Шнури, зарядні, подовжувач/трійник; 
 4. - Ніж, мультитул;
 5. - Ліхтарик (а краще декілька);
 6. - Батарейки;
 7. - Бінокль;

З повсякденного вам знадобляться засоби гігієни, посуд, фляга, спальник, каримат. Для документів підготуйте водонепроникний пакет. Це все також на вашій відповідальності, тому підготуйте ці речі самотужки.

Читайте також: Мобілізація у жовтні: кого призвуть та яких нововведень чекати

Проблеми й скандали

Як помітно, список того, що треба, і того, що дають суттєво відрізняється. Ситуація не критична, але протягом майже 2-х років повномасштабного вторгнення було й чимало скандалів щодо забезпечення військових на фронті.

До прикладу, останній скандал вартував Олексію Резнікову посади міністра оборони. 25 серпня ЗМІ опублікувало результати розслідування, в якому йдеться про те, що восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання одягу для ЗСУ. Однак придбані літні куртки дорогою до України містичним чином перетворилися у документах вже на зимові та відповідно здорожчали втричі. Зауважується, що на той час одним із власників фірми був племінник народного депутата від "Слуги народу" Геннадія Касая. 

Також Держаудитслужба підтвердила зловживання у закупівлях яєць та виявила неякісні каски й бронежилети.

"Відповідно, Міноборони відмовляється приймати такий товар. І він лежить на складах, просто собі лежить. Повернути вже немає кому. А гроші на 100% сплачені", – розповіла голова Державної аудиторської служби Алла Басалаєва.

Крім того, армія зіткнулася з проблемою жіночої форми та спорядження. З початком повномасштабного вторгнення багато жінок стали на військову службу та охороняють Україну. Однак, чоловіча форма сильно ускладнювала життя військовослужбовиць. Завдяки окремим ініціативам та волонтерам все ж частина жінок змогла отримати військову форму, яка б відповідала їхнім параметрам. Вже з серпня 2023 року літня військова форма вже офіційно поставлена на забезпечення. На черзі — жіночі бронежилети. 

Медичне забезпечення

такмед
 

Міністерство оборони, посилаючись на Командування Медичних сил, звітує про "близько 100%" забезпечення армії аптечками. Але ця цифра викликає сумніви, а у причетних до такмеду – величезне обурення. Річ у тому, що 2023 року Командування ні разу не закуповувало аптечок для армії. І досі не затвердило стандарту якості їхніх елементів.

Волонтери організації Leleka Foundation у липні звернулися до воєнного керівництва щодо ситуації, яка склалась із забезпеченням засобами тактичної медицини особового складу та медиків Сил Оборони, організацією процесу надання першої допомоги та евакуації поранених. Серед проблем, які вказали у зверненні, є:

 1. Відсутній контроль якості медичних засобів (турнікети, оклюзійні наліпки та інші), які передаються державою до військових частин. Зокрема, відсутні затверджені Міністерством оборони вимоги до засобів тактичної медицини, які прямо впливають на життя військовослужбовця – кровоспинних турнікетів.

 2. Частина засобів отримується державою як гуманітарна допомога від благодійників та інших країн, частина закуповується за кошти державного бюджету. При цьому всі вони передаються в бойові підрозділи без належної перевірки якості та без дотримання рекомендацій Комітету TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Це призводить до потрапляння в військові частини десятків тисяч низькоякісних турнікетів та інших медичних засобів, зокрема вироблених в Китаї, що своєю чергою спричиняє зростання невідновних втрат серед особового складу Сил Оборони.

 3. Наявна процедура обліку та списання медичних засобів жодним чином не відповідає реаліям воєнного часу. Це призводить до значних затримок чи взагалі унеможливлює списання з балансів військових частин медичних засобів, які були використані чи втрачені під час бойових дій. 

 4. Практично повністю відсутнє забезпечення бойових медиків засобами, необхідними для надання допомоги на їхньому рівні – засоби для контролю важкодоступних кровотеч, внутрішньокісткові доступи та інше. Забезпечені на папері бригади по факту мають в рази менше наплічників бойових медиків, аптечок, турнікетів, якщо відкинути наявні лише на обліку засоби, які вже давно втрачені, та засоби, які через низьку якість не здатні виконувати свою основну функцію – врятувати життя у випадку поранення.

Що має бути у персональній аптечці військового

Виходячи з рекомендацій комітету ТССС і алгоритму MARCH, в аптечці бійця мають бути такі речі: 

 1. Ножиці атравматичні;
 2. Рукавички нітрилові 2-4 пари;
 3. Турнікет (CAT, Sof-t, SAM-XT, THT, SICH);
 4. Гемостатичний бинт; 
 5. Тампонада стерильна;
 6. Ізраїльський бандаж;
 7. Назофарингіальна трубка+лубрикант;
 8. Оклюзійна наліпка(2 шт.);
 9. Термоковдра;
 10. Декомпресійна голка;
 11. Щиток на око;
 12. "Пілпак" (щодо вмісту проконсультуйтеся зі своїм бойовим медиком);
 13. Пластир 2,5;
 14. Маркер;
 15. Картка пораненого;
 16. Бинт (2 шт.).
Читайте також:
Львів
-3°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.71
  Купівля 36.71
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.9
  Продаж 40.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
19:19
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 3 грудня
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
17:34
Богдан Масляк
Військовий зі Львова дізнався про своє нагородження орденом через 5 місяців після наказу
17:12
сніг, погода, зима
Мешканців західних областей закликали у неділю залишитися вдома
16:51
Огляд
рецепти приготування рису
Пісне меню: 5 страв на час різдвяного посту
16:33
чадний газ
На Львівщині троє людей отруїлися чадним газом, серед них є діти
16:05
Ексклюзив
Наталя Ліпська
Була недостатня комунікація Мінсоцу з ГО та благодійними фондами, – волонтерка про проблеми ввезення вантажів з 1 грудня
15:55
ЗСУ, війна
Волинські воїни ліквідували два ворожих танки на сході України
15:38
Інтерв’ю
Коли всі паркомісця у Львові стануть платними та чи будуватимуть підземні автопаркінги
15:12
підтоплення дороги на Закарпатті
Через негоду на Закарпатті підтопило автошляхи та підвали будинків
14:57
Оновлено
Різдво у Львові
Куди піти у Львові 27 листопада – 3 грудня: дива із Соломією Чубай та Art and Wine Festival
14:38
благодійний аукціон
У Львові під час благодійного мистецького аукціону зібрали близько $127 тис.
14:10
самокрутки з канабісом
На кордоні з Польщею впіймали киянина, який мав повні кишені самокруток з канабісом
13:47
автобус з дітьми застряг у снігу
На Львівщині зі снігової пастки витягнули автобус з дітьми
13:33
Тернополянка Алла Кушнір
Тернополянка стала чемпіонкою Європи з джиу-джитсу
13:14
потяг, залізниця
Низка потягів затримується через снігопади на заході України
12:52
пожежа у гуртожитку
На Закарпатті під час пожежі у гуртожитку загинула жінка
12:30
Фелікс
Вхід за донат. У Тернополі відбудеться спеціальний показ про загиблого воїна Фелікса Куртаніча
12:15
ДТП-вантажівки
Біля Львова зіткнулися 2 вантажівки, є постраждалі
11:54
Оновлено
волонтери
Ввезення гуманітарної допомоги за новими правилами: що відбувалося на кордоні в перший день змін
11:48
Піп Іван
У Карпатах – сильний вітер і відлига
11:19
ялинкові прикраси
У Жовкві встановили рекорд України з найбільшої кількості ялинкових патріотичних прикрас
10:49
Валізи
Західний кордон України минулої доби перетнули 62 тис. людей
10:18
світло
На Тернопільщині через несприятливі погодні умови – аварійні вимкнення
09:51
кордон, черги на кордоні
У чергах на виїзд з України очікують майже 2,5 тис. вантажівок, 52 автобуси та 72 авто: де найбільші скупчення
09:24
снігопад, дороги, замети
Снігопад на Прикарпатті: рятувальники впродовж ночі витягували авто із заметів  
09:03
Через негоду на Львівщині знеструмлені понад 300 населених пунктів
08:37
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 грудня
2023, п'ятниця
1 грудня
22:58
На Рівненщині поліцейські вилучили у жінки понад 11 кг нелегального бурштину
22:40
Тернополянин став чемпіоном світу з кікбоксингу за версією Wako
22:23
Центр Чернівців не планують робити пішохідним, - мер
22:05
смертельна ДТП на Закарпатті
Виїхав на зустрічну: на Закарпатті трапилася смертельна ДТП
21:47
виставка малюнків в Норвегії
У парламенті Норвегії відбулася виставка малюнків дітей зі Львова
21:26
На Волині ліцей перейшов на дистанційне навчання через сльозогінний газ
Більше новин