За Бога та Батьківщину: що відомо про 100-ту бригаду ТрО з Волині
Заснована для захисту Волинської області, бригада бере активну участь у бойових діях проти російських окупантів на сході України
"Еспресо.Захід" розповість історію створення бригади та про її бойові звитяги.
Історія створення військового формування
6 жовтня 2018 року у Володимирі на Волині вперше відзначили День бійця територіальної оборони. З нагоди свята влаштували змагання на стрільбищі військової частини.
13 жовтня того ж таки року на Волині розпочалися військові збори з військовозобов'язаними окремого батальйону територіальної оборони, які тривали 10 днів. До практичних занять залучили жителів з усієї Волинської області. Підготовку бійців батальйону проводили інструктори з досвідом бойових дій в районі Операції Об'єднаних Сил на території Донецької та Луганської областей.
11 грудня 2018 року у Волинському обласному військовому комісаріаті на пресконференції розповіли про переформування загонів територіальної оборони в 100-ту бригаду.
Символіка 100-ї бригади ТрО з Волині
Нарукавний знак бригади має вигляд геральдичного щита червоного кольору з блакитною зубчатою главою, та оздоблений блакитним кантом. Центральним елементом емблеми є срібний латинський хрест на червоному щиті. Цей символ є важливим у геральдиці та відображає життя, християнство та відданість вірі. Червона барва символізує хоробрість, мужність та готовність віддати життя за Бога і Батьківщину, а біла — чистоту та непорочність. Символіка бригади акцентує на її важливій ролі у захисті України та Волинської області від будь-яких загроз.
Майже рік тривало обговорення почесного найменування. Як повідомляють у 100-тій бригаді, у підсумку вирішили зупинитися на постаті князя Любарта, який жив і правив на Волині у XIV столітті. Дослідники називають його засновником Великого князівства Волинського, останнім правителем Руського Королівства, засновником мурованого Луцького замку й однією з найвеличніших постатей у пізньосередньовічній історії України.
Фото: бійці бригади з бойовим прапором
Бойовий шлях волинських тероборонівців
Станом на липень 2023 року волинські тероборонівці четвертий місяць боронили українську землю на Лиманському напрямку. Та перше бойове хрещення Волинська тероборона отримала ще в березні 2022 року, коли один із батальйонів бригади брав участь в обороні Києва. Далі була підготовка до можливого вторгнення ворога на Волинь, інтенсивні навчання та участь у боях за Бахмут.
"90 відсотків військовослужбовців Волинської бригади тероборони є добровольцями. Ці люди максимально мотивовані, адже прийшли до війська з єдиною метою — захистити свій дім, своїх рідних та країну. Вони бачили, що наступ на Київ росіяни розпочали з території Білорусі, і розуміли, що Волинь може стати наступною ціллю ворога. І відчуття, що вторгнення таки буде, на той час було достатньо серйозним. Перше бойове хрещення наші бійці — це був батальйон Луцького району — отримали в боях на Житомирщині та Київщині, коли противник ще намагався захопити Київ", – розповів комбриг Руслан Ткачук в інтерв’ю АрміяInform.
У березні 2023 року батальйон міста Луцька дістав наказ висунутися в район міста Бахмут на Донеччині. Це були дуже тяжкі бої й, зі слів комбрига, батальйон зазнав втрат. Через місяць, у квітні, Волинській теробороні довірили ділянку на Лиманському напрямку.
"Тут ворог застосовував всі наявні в нього засоби вогневого ураження: артилерія, танки, авіація, ударні безпілотники та, звісно, проводив регулярні піхотні штурми. Однак ми не лише не втратили жодного окопу, а й на деяких ділянках пішли вперед і зуміли покращити наше тактичне положення, вибивши росіян з п’яти позицій", – каже Руслан Ткачук.
Зараз бійці Волинської ТрО виконують завдання на Куп’янському напрямку. До прикладу, 30 листопада 2023 року аеророзвідники першої стрілецької роти Луцького батальйону 100 ОБр ТрО за підтримки підрозділів 41 окремої механізованої бригади на Куп’янському напрямку знищили ворожий бліндаж з особовим складом.
У День Збройних сил України артилеристи бригади привітали знищенням російської "мотолиги".
Командування 100-ї бригади ТрО
Упродовж своєї історії бригадою керувала низка військовиків. У 2018 році бригаду очолював підполковник Олександр Кучер, а з 2022 року командування перейшло до полковника Руслана Ткачука, який досі керує "соткою".
Структура бригади
100 ОБр ТрО має структуру, що включає:
-
Управління 100 ОБр ТрО, розташоване в Луцьку.
-
50-й окремий батальйон територіальної оборони (Ківерці).
-
51-й окремий батальйон територіальної оборони (Камінь-Каширський).
-
53-й окремий батальйон територіальної оборони (Луцьк).
-
54-й окремий батальйон територіальної оборони (Ковель).
-
55-й окремий батальйон територіальної оборони (Володимир).
-
Рота логістики.
-
Рота зв’язку.
-
Автомобільна рота.
-
Мінометна батарея.
-
Зенітно-ракетний взвод.
Нагороди
28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський вручив 100-й Окремій бригаді Тероборони Волині відзнаку "За мужність та відвагу".
Вручена Зеленським відзнака тепер розміщена на бойовому прапорі бригади.
До слова, "За мужність та відвагу" — почесна відзнака, встановлена Президентом України для відзначення особливих бойових заслуг, мужності, відваги та героїзму особового складу військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту, виявлених під час захисту державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України, ведення бойових дій та виконання бойових завдань.
Офіційні сторінки 100-ї волинської бригади ТрО
Знайти інформацію про військове формування та його діяльність можна на офіційній сторінці у фейсбуку, телеграмі та ютубі. Задонатити бригаді можна тут.
- Актуальне
- Важливе