"За 21 день – жодної укладеної угоди про газ по 16,8 грн. Це провал!" – Олександр Ганущин

З майже десяти тисяч бюджетних установ на початок цього тижня лише 26 змогли завантажити документи й оприлюднили намір придбати газ у "Нафтогаз трейдинг" на Prozorro.

Лікарні, школи й інші бюджетні організації Львівщини, які отримують тепло не від теплопостачальних організацій, а мають власні газові котельні, досі не можуть придбати газ за обіцяними в меморандумі цінами. Відтак частина установ намагається придбати бодай невеликі обсяги газу по 40 гривень. А частина досі залишається без опалення. Зокрема, через відсутність газу опалювальний сезон не почався навіть у Львівській обласній раді. Утім така ситуація не лише на Львівщині, а й по всій країні. Про це заявив "Еспресо.Захід" депутат Львівської обласної ради (фракція "Європейська солідарність") Олександр Ганущин.

"Меморандум урочисто підписали ще 30 вересня. Але, наскільки я розумію, більше часу витратили на перемовини, ніж на розробку механізму, як цей меморандум втілити. Я констатую: були випрацювані нормальні ціни – 7,42 грн для теплокомуненерго для потреб населення, та 13,7 грн – для бюджетних установ (а насправді це 16,8, якщо додати ПДВ і транспортування). Сподіваюся, що під цю ціну є об'єми для бюджетної сфери, але механізм і покрокова реалізація цього механізму не реалізована. З газом для теплокомуненерго все зрозуміло, бо рахунок ТКЕ в країні йде на сотні. Щодо бюджетних установ – садочків, шкіл, лікарень, то тут вдарили в штангу, адже їх у країні майже 10 тисяч. І тепер усі вони мають підписати угоду з одним "Нафтогазом", – каже Олександр Ганущин. – Станом на понеділок з 10 тисяч бюджетних установ, які мають газове опалення й мали б претендувати на ціну 16,8 грн, аж 26 установ в Україні не те що уклали угоди, а тільки оприлюднили наміри їх укладати. Оприлюднення намірів  – це один з перших кроків укладення договору. Заяви можновладців про те, що всі документи подано, що стільки-то десятків чи сотень установ уже подали документи, – неправда. Документи подані тоді, коли вони засвідчені на Prozorro як наміри закуповувати газ у "Нафтогаз Трейдинг". Шлях приблизно такий: хочете газ по 16,8 грн? Берете рішення про надзвичайну ситуацію (м'яко кажучи складне юридичне рішення і воно потім може "аукнутись"), виставляєте намір купити газ у "Нафтогаз Трейдингу" на  Prozorro і купуєте після того, як "Нафтогаз Трейдинг" зголосився, що він готовий. Другий  бік медалі: чи вистачить юридичних потужностей у "Нафтогаз Трейдингу", адже ця фірма ніколи не займалася такою кількістю абонентів. У кожній області є свій газзбут, який досі працював  з цими абонентами. А тепер усі вони перейдуть до "Нафтогаз Трейдинг", – столичної фірми,  яка працювала у кращому з сотнями клієнтів, але аж ніяк не з тисячами.

Але установи скаржаться, що сам механізм досить складний, треба зібрати чимало документів, які не завжди вдається завантажити на  Prozorro.  Крім того, якщо є борг перед попереднім постачальником, установа не може його змінити...

Це ключове! Чому я критикую владу? Бо влада мала б, починаючи з 30 вересня, за будь-якої схеми – чи звичайної закупівлі, чи закупівлі за скороченою процедурою, послуговуючись надзвичайною ситуацією, починати з цього. У будь-якому випадку зміна постачальника газу – це акт звірки з попереднім. Тому всі зусилля місцевих адміністрацій і мерій мали бути кинуті на розрив стосунків з приватними постачальниками газу. Поки цього акта звірки нема, нема навіть чого подавати документи на Prozorro. Тому коли я читаю бравурні заяви, що газу достатньо, угоди укладені, – це неправда. Насамперед мають бути вибиті з попередніх постачальників акти звірки і все має бути в Prozorro. Лише тоді, коли все завантажено у  Prozorro, відраховується п'ятиденний  термін, а потім "Нафтогаз трейдинг" має ще 5-6 днів, аби підписати угоду. Але подивіться прогноз погоди, що буде через 15 днів! Така ситуація в усій країні, Львівщина не унікальна. 

На початку цього тижня ще не було врегульоване питання з "меморандумними" цінами для комунальних підприємств, бо вони формально не  належать до бюджетних установ. Вітренко обіцяв, що це питання вирішать найближчим часом. Але ж більшість лікарень тепер – комунальні некомерційні підприємства, тобто вони поки що не можуть подавати документи?

Я переконаний, що КНП – також бюджетна організація. До речі, в тому списку установ, які подали документи, є кілька лікарень. Тож дехто може. Але 26 установ на 10 тисяч – це крапля в морі. 

Школи зараз на канікулах. Далі їх можна відправити на дистанційку. Але лікарні на дистанційне не відправиш, аби економити газ. А для невеликих громад навіть газ по 16,8 грн – це дуже значні витрати. Чи може бути, що частина бюджетних установ у громадах взагалі залишаться без опалення?

Так, садки та лікарні на дистанційне не відправиш.  Я розумію, що всі закладали в бюджеті газ по дев'ять грн, а зараз пропонують довгу складну процедуру з газом по 16,8 грн. Але є альтернатива – ринок, який пропонує по 35-40 грн. Я дивлюся ціни на європейських хабах. Давайте жити в реальному світі. Але ж народ не особливо спішить укладати ці угоди. Я тут не виню керівників бюджетних установ, але увесь комплекс державної "найбільш мотивованої" влади (прем'єр підписував, Офіс президента підписував), увесь комплекс "Нафтогазу", – вони "розкачуються" дуже повільно. 30 вересня з помпою підписали меморандум, а на сьогодні жодної угоди в країні про постачання газу по 16,8 грн. Про що мова? За 21 день жодної угоди немає! Це провал. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку