З Польщі погодились евакуюватися 25 українських водіїв вантажівок, заблокованих на кордоні, - Мінінфраструктури

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури збирає та верифікує інформацію для евакуації водіїв, заблокованих з польського боку кордону

Про це сказав заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач у коментарі Суспільному, передає "Еспресо.Захід".

За його словами, наразі 25 водіїв, які перебувають на заблокованих пунктах пропуску з боку Польщі висловили бажання евакуюватись. При цьому він наголосив на важливості врегулювання питання щодо повернення водіїв назад за своїми вантажівками до Польщі.

"Адже відповідно до умов виїзду військовозобовʼязаних водіїв, що виконують комерційні перевезення, водій може виїхати лише з вантажівкою. Міністерство наголошує, що умови для повернення за вантажівками будуть створені без виключення із системи "Шлях" та у співпраці із Державною прикордонною службою України", - сказав Деркач.

Водночас не всі водії готові евакуюватися, адже бояться за свій вантаж.

"Вантаж не на машині, і не на фірмі, за вантаж відповідає водій. Якщо поїхав додому, приїхав назад, а машина пуста? А машина на мільйон доларів! І що тоді робити? Хто за це буде відповідати? Ну як це її лишити та поїхати додому?! Яка евакуація? Всі везуть вантаж! В одній машині буває до мільйона і за мільйон євро товару", - сказав чоловік, який наразі перебуває на пропускному пункті "Краковець - Корчова".

Польське бізнес-середовище також зазнає збитків унаслідок блокади кордону з Україною

"За інформацією від польського бізнес-середовища, вони також мають збитки від ситуації, яка створена на українсько-польському кордоні. І, як ми знаємо, більшість перевізників цього протесту, по суті, не підтримують", - сказав заступник міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич в інтерв'ю Українському радіо.

Також, за його словами, Україна зараз не може імпортувати зерно у Польщу, воно йде транзитом. "Тому певною мірою викликає здивування підключення до цих протестів аграріїв, оскільки якихось об'єктивних причин ми для цього не бачимо", - зауважив посадовець.

Коментуючи лист від міністра інфраструктури Польщі Анджея Адамчика із закликом виконати вимоги польських протестувальників, Дмитрасевич уточнив, що йдеться про пропуск порожніх вантажних транспортних засобів з України до Польщі. "Я думаю, що тут є поле для розумного компромісу з обох сторін. В тому числі, щоб задовольнити якимось чином протестувальників і вичерпати нарешті цю ситуацію", - сказав він.

За його словами, стосовно вимоги випуску порожніх транспортних засобів український уряд "уже заявив, що готовий на організацію роботи таким чином, щоб це полегшило життя не тільки польським перевізникам, а й українським, щоб вони могли з порожніми транспортними засобами залишати територію України і далі обслуговувати свої замовлення".

При цьому посадовець пояснив, що проблема дозволів досить давня, і на початку повномасштабного вторгнення Росії були підписані відповідні угоди між Україною і Європейським Союзом. "І саме тому всі переговори на найвищому рівні ведуться не лише з польською стороною, а й з Єврокомісією. Треба розуміти, що питання "транспортного безвізу" для України зараз життєво важливе. І тому, наприклад, мене радує, що в листі пана Адамчика це питання не згадується", - сказав Дмитрасевич.

Водночас він наголосив, що проблема на кордоні ще більше загострюється у зв'язку із погіршенням погодних умов. "Тому тут нам треба все-таки дати простір для наших переговірників і те, про що Президент Зеленський говорив, – дати час для вирішення цієї ситуації. Оскільки переговори ведуться щодня. Вони проходять сьогодні й проходитимуть завтра. По суті, щогодини шукаються точки дотику", - заявив він.

Щодо того, коли може вирішитися ситуація, Дмитрасевич зауважив: "Дамо переговірникам найближчі декілька тижнів для позитивного результату".

За словами заступника міністра, залежно від пункту пропуску на кордоні застрягло від 500 до 2000 вантажівок.

Страйки на кордоні між Польщею та Україною: що відомо

Раніше повідомлялося, що польські перевізники страйкуватимуть на кордоні. Причина – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. У зв'язку з цим Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України ініціювало зустріч з Польщею та Єврокомісією.

У ДПСУ прокоментували ймовірне блокування кордону. Крім того, Україна направила Польщі офіційну ноту через наміри польських перевізників розпочати страйк на українсько-польському кордоні.

6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.

Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. 

9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.

15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.

16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".

Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.

Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.

За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.

Аграрний експерт розповів, які продукти можуть зникнути з полиць українських магазинів через блокаду кордонів.

Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок.