З людьми і без людей у Міжнародний День театру

Як проживуть нинішній день львівські театри.

У Міжнародний День театру, який від 1961 року світ відзначає саме сьогодні – 27 березня, львівські театри не мають наміру встановлювати рекорди на кшталт того, що його 2010 року встановили актори театру "27 O’Clock Players" з Нью-Джерсі, США. Вони в безперервному циклі зіграли "Лису співачку" Ежена Йонеску (до слова, ця вистава довжиною у 23 години 33 хвилини 54 секунди стала найдовшою безперервною драматичною виставою). Бо зрештою, не в тому суть. А в тому, щоб укотре дати можливість людині зустрітися із собою, побачити себе збоку. І це – попри всі локдауни – станеться, наголошує "Еспресо.Захід".

Так, безсумнівно, традиційного святкування – зокрема різноманітних публічних театральних "капусників" із жартами, сміхом, піснями – цього року (зрештою, як і минулого) у Львові ніхто не провадитиме. Не ті обставини, та й не той настрій. Однак, вишколившись за рік обмежень з тими обмеженнями жити, театри у день свого професійного свята, яке завжди збирало значно більше людей (аніж тільки служителів Мельпомени), свого потенційного глядача не залишать.

Зокрема, Львівська національна опера нині почне викладати на своїх сторінках у соціальних мережах невеличкі відео своїх опер і балетів, щоб у такий спосіб не тільки відзначити день театру, а й дати людям можливість бодай віртуально не поривати із високим мистецтвом. "Зрештою, про цей зв'язок із глядачам ми потурбувалися завчасно, – розповідає керівниця літературно-драматургічної та інформаційної частини Львівської опери Стефанія Олійник. – Бо не тільки ось зараз ділитимемося відеофрагментами наших вистав, а ще раніше запропонували переглянути у форматі онлайн знакові та найновіші постановки театру. Зокрема, мова про феєрію "Коли цвіте папороть" Євгена Станковича, оперу для сімейного перегляду "Лис Микита" Івана Небесного та сучасну постановку опери "Дон Жуан" Вольфганга Амадея Моцарта".

Національний театр ім. М. Заньковецької, запровадивши на час локдану по неділях у певний час перегляди на своїй facebook-сторінці знакових архівних вистав, на ці вихідні припас виставу "Безталанна" Карпенка-Карого, яку 1987 року втілив на заньківчанській сцені Федір Стригун. І хоча показ відбудеться не нині, а завтра (о 19:00), а сам запис не найкращої якості, вистава презентує зірковий акторський склад, де нинішні народні артисти фігурують на початку їхньої акторської кар’єри, а багатолітній художній керівник цього театру Федір Стригун – як режисер-початківець (вистава "Безталанна" є однією з перших його режисерських робіт).

Театр "Воскресіння" сьогодні нагадує, що його найкращі вистави (крім найновіших) є у вільному доступі на його ютуб-каналі.

"Ми зумисне зробили цей доступ безоплатним, – акцентує PR-менеджерка театру Ксенія Федоришин. – І не тільки на певний проміжок часу. Бо як свідчить досвід, люди цього справді потребують. Адже хоча театр – це насамперед обмін живою енергією, відеоверсії вистав – це також те місце, куди люди приходять надихнутися, співпережити, розслабитися".

Театр ім. Леся Курбаса нині о 19:00 запрошує на свою facebook-сторінку переглянути онлайн відеозапис концерту, присвяченого 30-літтю театру, за участі гуртів "Курбаси", "Миклухо Маклай" та "Лірвак".

Театр Лесі Українки наразі живе своїми планами на квітень. Бо нічого іншого йому не зостається, як, попри свято, думати про роботу. Але в часи вимушених ізоляцій – не найгірша справа все ж працювати.

Львівський театр ляльок сьогодні започатковує проєкт "Вечірня казка від Театру ляльок". Щосуботи о 20:00 на сайті театру можна буде дивитись, як актори разом з ляльками у режисурі Тетяни Лубинець розігрують невеличкі сценки та розповідають цікаві історії, аби дітям добре спалося. До речі, не обов’язково сьогодні, а й в інший будь-який зручний час на сайті театру також можна переглядати відеоверсії вистав "Золоторогий олень" і "Знайдена лялька". Щоправда, це вартуватиме 80 гривень. Після оплати відеоверсії вистав будуть у доступі для вас упродовж тижня.

Театр "І люди, і ляльки" сьогодні о 9 ранку відкрив на своїй facebook-сторінці вільний доступ до перегляду вистави "Пустостан", яку вибрав до Дня театру невипадково. Адже, на думку одного з найповажніших українських театральних критиків Олега Вергеліса, ця постановка є своєрідним провісником пандемії, карантину та вимушеної самоізоляції. Виставу можна переглянути в будь-який зручний час до 9 години ранку завтрашнього дня.

Перший театр саме cьогодні, крім текстового привітання на своїй сторінці в соціальних мережах, не планує якихось окремих заходів, але вже з найближчого вівторка викладатиме на своїй facebook-сторінці шматки відео зі своїх вистав.

"Ми вважаємо, що свято театру – це не якийсь окремо взятий день, – каже художній керівник Першого театру Юрій Мисак, – а воно насамперед у постійному пізнанні життя та діалозі".

Власне, вочевидь, саме через цю потребу діалогу Палац Гната Хоткевича сьогодні о 15:00 з нагоди Дня театру організовує онлайн-дискусію "Театр офлайн – театр онлайн", де має намір за участі директорки-художньої керівниці Львівського театру ляльок Уляни Мороз, головного режисера Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки Дмитра Захоженка, режисерки Івано-Франківського національного академічного драматичного театру кураторки Рози Саркісян та керівниці зразкового театру-студії "Під мостом" у Палаці Гната Хоткевич Марти Горохов'янко поговорити про те, як змінюється театр під час локдауну і загалом річного карантину.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.