З Голлівуду – в мережу: в приватному архіві знайшли унікальну історичну святкову кінохроніку старого Львова про Йордан
У мережі опублікували нещодавно віднайдену раритетну кіноплівку "Йордан у Львові" 1930-х років галицького режисера Юліана Дороша.
Раніше кіноплівка була в Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія (США), у приватному архіві відомого в діаспорі режисера Богдана Солука. За запитом дослідника кіно української діаспори Олександра Дебича син режисера Юрій натрапив на цей фільм у архіві батька. Про це інформують в Архівах діаспори, передає "Еспресо.Захід".
Стрічка "Йордан у Львові" стала частиною змонтованого Богданом Солуком фільму "Львів говорить" 1958 року. Фільм мав звукову доріжку, яка поки ще не ідентифікована.
"Загалом я віднайшов більш ніж 100 фільмів на різну тематику, є навіть старіші стрічки, ніж ця, з 1927 року, але ще треба встановити їх походження, над цим працюємо. Цей фільм 1937 року приблизно. Я прочитав у періодиці про події тих часів, щоб зрозуміти, хто є хто у фільмі. У газеті "Діло" від 14 грудня 1937 року повідомляється про показ фільму "Йордан у Львові" у Стрию. Маємо підстави вважати, що цей фільм був знятий до 1937-го. Точну дату його виробництва вдасться встановити у ході подальшого аналізу. Оцифрування матеріалів у США продовжується, невдовзі будуть опубліковані нові історичні артефакти", – розповів "Еспресо.Захід" Олександр Дебич, незалежний кінопродюсер, дослідник кіно української діаспори.
У фільмі відбувається традиційне йорданське освячення води на площі Ринок біля криниці навпроти тогочасної аптеки Терлецького за участі єпископа УГКЦ Івана Бучка, членів львівської капітули і духовенства. У кадрі з'являються відомий український державний діяч Кость Левицький – прем'єр-міністр Західно-Української Народної Республіки у 1918 році, Володимир Целевич – адвокат, посол Сейму II Речі Посполитої II, IV і V каденції, діяч Українського Національно-Демократичного Об'єднання (УНДО) і Степан Біляк – правник, секретар Української Національної Ради у 1918-1919 роках.
"Так розумію, що йорданське водосвяття – це була своєрідна антипольська маніфестація українців у Львові, така собі нагода зустрітися українцям і щось робити разом. Цікаво було спостерігати, як ці люди вдягнені, тут багато бездоганно одягнених чоловіків, зразу відчувається, що це інтелігенція, відчуваю їх силу особистості. Цікаво, як хлопці передають баночки один одному, дуже кінематографічний момент. Радий, що є багато переглядів у мережі, люди гарно реагують на цей фільм, будемо працювати далі", – каже Олександр Дебич.
Якщо у вас є уточнення, припущення або можете зробити історичний аналіз цього матеріалу, в архівах діаспори запрошують долучитися до дискусії в коментарях до відео або на їхніх платформах.
- Нагадаємо, сьогодні християни, які дотримуються юліанського календаря, святкують Водохреще.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе