"Якщо ви втратили роботу, то зараз ваша робота — шукати нову", — кар’єрна консультантка

Рекрутерка дає поради, з чого розпочати пошуки та як створити ідеальне резюме, що приверне увагу потенційних працедавців

Повномасштабна агресія РФ спричинила нечуваний досі стрибок безробіття в Україні — близько 35%. Це при тому, що велика кількість українців працездатного віку виїхала за кордон, а велику — призвали до лав Збройних Сил Україну. Хороша новина: ці невтішні показники — пікові. За прогнозами експертів Національного банку України, до кінця року економіка почне поступово відновлюватися і попит на робочу силу збільшиться. Погана: як показує приклад колишньої Югославії, навіть після закінчення бойових дій, рівень безробіття знижуватиметься повільно і довго залишатиметься на рівнях вищих, ніж до збройного конфлікту. 

"Будьте готові витратити на пошуки роботи 2-3 місяці. Так само будьте готові щодня переглядати свіжі вакансії та розсилати заявки. Не проблема, якщо не відповідаєте 30-40% вимог. Головне, щоб вони не були ключовими", — каже кар’єрна консультантка, рекрутерка, HR’ка за освітою Надія Штогрин (на фото)

Експертка дала кілька порад читачам "Еспресо.Захід", де та як шукати роботу. А ще  розповіла, як повинно виглядати резюме ідеального кандидата та в якій соцмережі потрібно зареєструватися офісним працівникам, щоб постійно перебувати у полі зору фахівців з підбору персоналу. 

З чого почати пошуки роботи?

Попрацюйте над хорошим резюме або, як його ще називають, CV, скороч. від Curriculum vitæ (з латинської — "перебіг життя"). Воно має бути грамотним, структурованим і вдало, але стисло описувати вашу освіту, попередній досвід роботи, набуті кваліфікації та професійні навички. 

Створіть ефективний профіль на LinkedIn. На відміну від популярного Facebook, який допомагає цікаво провести дозвілля, потеревенити з друзями й дізнатися найсвіжіші новини,  LinkedIn — це професійна соціальна мережа, в якій ви можете легко знайти "свого" роботодавця, а роботодавцю — знайти вас. Так само знайти компанії, які відкривають вакансії та людей, що можуть поділитися з вами корисними контактами. А щоб пропозиції роботи надходили активніше, достатньо лише змінити деякі налаштування. 

LinkedIn — це фактично ваше резюме, тільки онлайн. Через цю соцмережу ви можете попросити колишнього керівника, колегу або навіть свого підлеглого написати для вас рекомендацію. Так само можете давати рекомендації іншим. А ще ви можете підписатися на групи професійного спрямування і, відстежуючи дописи, завжди бути в курсі того, що відбувається у сфері ваших професійних інтересів. 

Повідомте знайомих, що шукаєте роботу. "Сарафанне радіо" досі працює добре. 

Розпочніть пошук в інтернеті, але максимально звузьте його. 

Підготуйте мотиваційний лист, але не надсилайте один і той же всюди. Як і резюме, переробляйте його відповідно до вимог та очікувань потенційного роботодавця.

● Ґрунтовно готуйтеся до кожної співбесіди. Пам'ятайте: зараз ваша робота — шукати роботу.

Де шукати роботу?

Це можна робити як офлайн, так і не виходячи з дому. 

Онлайн

Сайт Державного центру зайнятості.

● Сайти з пошуку роботи: work.ua, jobs.ua, rabota.ua, trud.com, novarobota.ua, grc.ua, freelance.ua, freelancehunt.ua, UA.Jooble.org тощо. Багато людей вважає, що всі портали завалені однаковими пропозиціями праці. Але навіть якщо ви побіжно переглянете кілька сайтів, то зрозумієте, що це не так.

● LinkedIn.

Офлайн

● Державний центр зайнятості. Обрати найближчий до вас можна за цим посиланням

● Якщо ваша професія пов'язана зі сферою послуг, можете безпосередньо звернутися у магазин, ресторан, готель, відділення банку, салон краси, приватний дитсадок і т.д. та запитатися, чи відкриті у них зараз вакансії. 

● Розпитайте знайомих. 

● Через воєнний стан влада обмежила проведення масових заходів в Україні. Але якщо у вашому місті проведуть ярмарку вакансій, обов'язково відвідайте її.

"Must have" в резюме:

ім'я, прізвище та контактні дані (за бажанням можна додати місто проживання і дату народження);

досвід роботи (в хронологічному порядку від останнього до першого місця роботи);

освіта (в такому ж порядку);

навички, компетенції та рівні володіння іноземними мовами;

курси, сертифікати (мусять бути релевантними до позиції, на яку подаєтеся).

Що не зіпсує CV, а, навпаки, допоможе вигідно виділитися на тлі конкурентів:

фото, але в бізнес-стилі, з чіткою роздільною здатністю, щоб було видно обличчя та частину бюста;

вступ, в якому слід коротенько презентувати себе як професіонала. Можна також вказати, на яку посаду претендуєте, але мусите вкластися в 1-3 речення;

додаткова інформація: наявність й категорія водійських прав, зацікавлення тощо.

Бажано також вказати, що ви надаєте згоду на обробку своїх персональних даних. В країнах ЄС це, наприклад, обов'язкова вимога. Не надасте згоди — вашу заявку не розглянуть. Навіть якщо ви ідеальний кандидат. Таке правило. 

Про які професійні навички слід згадати в резюме

Професійні навички — те, що необхідно кандидату, щоб отримати певну посаду. Якщо ви грамотно викладете їх в своєму CV, це покаже, що ви розумієте, куди влаштовуєтеся, усвідомлюєте, які очікування може мати від вас роботодавець і ви готові цим очікуванням відповідати. На кожну позицію будуть висуватися інші професійні вміння. Ось чому не можна бездумно розсилати резюме, не адаптувавши його до конкретної пропозиції праці.

Навички діляться на тверді (Hard Skills) та м'які (Soft Skills). До перших належать технічні навички і вміння виконувати певні функціональні завдання. До других — хороші манери й риси особистості, необхідні для успішної взаємодії з людьми та побудови з ними хороших відносин. І ті, і ті високо цінуються в будь-якій індустрії та професії, у будь-якому виді діяльності і будь-якій взаємодії між людьми. 

ТОП-10 навичок, які будуть найбільш бажаними в 2025 році (згідно з прогнозами Всесвітнього економічного форуму): 

  1. аналітичне мислення та інноваційність;

  2. готовність до активного навчання;

  3. вміння розв'язувати складні проблеми;

  4. критичне мислення та аналіз;

  5. креативність, оригінальність, ініціативність;

  6. лідерство та соціальний вплив;

  7. використання технологій, моніторинг і контроль;

  8. створення технологій та програмування;

  9. витривалість, стресостійкість, гнучкість;

  10. логічна аргументація і формування ідей.

Спробуйте чесно відповісти на запитання, чи є такі у вас і якщо так, сміливо вписуйте їх у своє CV. 

Помилки, яких найчастіше допускаються при створенні резюме:

●  Невідповідне фото: з відпочинку, в сонячних окулярах, розмите.

Орфографічні та граматичні помилки. Навіть якщо ви закінчили факультет української мови, не зайвим буде перевірити граматику, орфографію і стиль тексту. Це можна зробити з допомогою безплатних програм-коректорів. Наприклад, languagetool.org/uk. Якщо надішлете CV з помилками, роботодавець може подумати, що ви так само недбало ставитиметеся до виконання своїх професійних обов'язків.

Різні шрифти в тексті. 

●  Освіта й робота, викладені "задом наперед" (від першого місця праці/навчального закладу до останнього).

●  Занадто довге резюме. Всі ваші "регалії" повинні вміститися на одній сторінці. Складно, але можливо навіть якщо у вас є 25 років професійного досвіду.

●  Неправдива інформація. Якщо вкажете у CV, що володієте англійською мовою на рівні В2, а на співбесіді не зможете навіть представитися, не розраховуйте отримати роботу.

Зліва — приклад невдалого візуального оформлення резюме, справа — як повинно виглядати, щоб зацікавити рекрутера.

Сайти для створення резюме

ResumeCoach

Europass

LiveCareer

CareerAddict

CraftCV

Скористайтеся з безплатних інструментів або принаймні ознайомтеся з тим, як має виглядати сучасне CV і зробіть схоже.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.