Якщо не буде світла: чим варто запастись на випадок серйозних перебоїв з електрикою

Уже зараз в Україні зріс попит на потужні павербанки та джерела безперебійного живлення, та все більше людей цікавляться автономними сонячними станціями

Українці почали активно готуватися до зими, яка, можливо, буде найскладнішою у нашому житті. Люди активно консервують овочі на зиму (про що свідчить зростання цін на оцет та кришки), а ті, хто живе у приватних будинках, купують дрова. Та найбільше бояться перебоїв з електрикою.

Навіть якщо котел на дрова, без електрики опалення не буде

"Насправді не залежно від того, чи в помешканні стоїть газовий котел, чи на дрова, система опалення не працюватиме, якщо немає світла, бо тоді не працюють циркуляційні помпи. Тож якщо зникає електроенергія, треба гасити котел, а якщо температура морозна, то ще й зливати воду з системи, – розповідає консультант з систем опалення та енергопостачання Дмитро Башков. – Щоб не треба було вимикати систему опалення щоразу, коли зникає світло, ставлять спеціальну систему захисту. Вона складається з джерела безперебійного живлення та акумулятора. Тобто поки є електроенергія, акумулятор заряджається. Якщо зникає електроенергія в мережі, система опалення починає живитись від акумулятора. Є можливість підключення також інших електроприладів".

За словами експерта, вартість такої системи залежить від потужності помп, які встановлені у системі опалення. Що вони потужніші, тим дорожче обійдеться система захисту від перебоїв з електропостачанням. Якщо йдеться про опалення для квартири площею 60-70 квадратних метрів, то ціна  такого комплекту стартує від 13-15 тисяч гривень. Такий акумулятор дозволяє протриматись без електроенергії приблизно 24 години.  

Схожі системи, які накопичують, а потім можуть віддавати енергію в мережу, можна підібрати й для квартири. Однак там трохи інший тип перетворювача, тож ціна буде до 25-30 тисяч гривень.

"Такі системи треба підбирати до кожного помешкання індивідуально, оскільки є багато технічних моментів, які треба враховувати. І зараз багато людей цікавляться такими акумуляторами, принципами їх роботи, – каже Дмитро Башков. – Ті, хто живе за містом, почали активно цікавитись автономними сонячними та гібридними електростанціями. Тут зазвичай пропозиції стартують від 65-70 тисяч гривень. Вона складається з сонячних панелей, перетворювача та накопичувача. Як правило, його вистачає до шести годин роботи. Однак частіше встановлюють потужніші станції, в середньому вартістю 150 тисяч гривень. Таких станцій цілком вистачає для потреб приватного будинку". 

Портативну сонячну станцію можна прикріпити навіть на вікно квартири

Зрештою, аби пережити перебої з електрикою, не обов’язково встановлювати сонячні електростанції. На ринку є чимало портативних сонячних панелей, які розраховані насамперед на туристів. Обігрівач до них не під'єднаєш, але зарядити телефон чи ноутбук можна.

"Комплекти сонячна панель+павербанк до війни взагалі не мали попиту. Їх купували хіба що туристи. Тепер часто замовляють та передають хлопцям на Схід, хоча є спеціальні автономні зарядні станції для військових, – каже консультант магазину електроніки Ігор Горбаль. – Як правило, туристична сонячна панель з павербанком на 20 000 - 30 000 mAh коштує від 4500 грн. Є портативні сонячні панелі без акумуляторів. Вони дешевші, але зарядити телефон від них можна лише тоді, коли є сонце. Тому краще вже брати з павербанком". 

Чоловік зізнається, що захоплюється риболовлею, до війни часто подорожував з наметом, тож саме така портативна станція його виручала.

"Я замовляв торік зі США. Сама сонячна панель складалась, як сумка, а в розкладеному вигляді мала розміри 1,2 м на 1,5 м. Ми від неї заряджали і телефони, і ноутбук, і ліхтар. Словом, усе що можна заряджати через USB-порт. Щоправда, для ноутбуків переважно треба спеціальний перехідник, хоча деякі моделі підтримують можливість зарядки через USB, – каже Ігор. – Таку сонячну панель можуть використати навіть ті, хто живе у квартирі. Наприклад, прикріпивши як шторку на вікно з сонячного боку".

Чоловік радить зараз звертати увагу на все, що працює від сонячних батарей. Починаючи від звичайних садових ліхтарів.

"Навіть якщо перебоїв зі світлом не буде, то, наприклад, вуличний ліхтар, який вдень заряджається від сонячного освітлення, за місяць заощадить кількадесят гривень, – каже Ігор Горбаль. – Натомість купувати дизельні генератори для дому я взагалі не бачу сенсу з такими цінами на пальне. Тим більше нема гарантії, що дизель взагалі можна буде вільно купувати. Адже у разі перебоїв з електропостачанням, насамперед дизель закуповуватимуть для генераторів, що забезпечуватимуть роботу об’єктів критичної інфраструктури".  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.