Як спекти паску в екстремальних умовах. Рецепти від вимушених емігрантів
Прості рецепти пасок без дорогих інгредієнтів, без дріжджів і навіть без яєць
"Еспресо.Захід" підібрав найпростіші рецепти пасок, які можна спекти, навіть якщо немає духовки.
Упродовж останніх кілька років перед Великоднем у кулінарних спільнотах відбувалися цілі дискусії про те, як спекти "правильну" паску. Хтось доводив, що добра паска може бути тільки на жовтках, хтось шукав рецепт панеттоне чи крафіна й одразу наштовхувався на критику – бо то все "не по-нашому". Дискутували навіть про те, чи можна традиційну паску покривати кремовими квітами та фігурками з мастики. Ці словесні баталії довкола "правильних" рецептів страшенно злостили. А зараз мені їх страшенно бракує.
Тепер українки просять поділитися найпростішими переписами, де не було б десятків інгредієнтів, і питають чи випечеться паска в металевих туристичних горнятках.
Тисячі українок цього року змушені готуватися до Великодня далеко від дому. Без зошита з перевіреними роками рецептами, без випробуваних формочок, без звичного набору продуктів. "Еспресо.Захід" підібрав найпростіші рецепти пасок, які можна спекти, навіть якщо немає духовки.
Якщо немає формочок
Насамперед треба подбати про форми для пасок. Упродовж останніх років популярними були паперові форми, в яких можна було випікати паски, й коштували вони недорого. Десь за два тижні до Великодня у групах українців за кордоном почали пропонувати такі формочки – за ціною 1-2 євро (залежно від розміру). Непоганий бізнес, якщо врахувати, що в Україні вони коштують кілька гривень.
Утім паперову форму можна зробити і самому – з пергаменту. Саме так зробила пані Олена з Київщини, яка цього року змушена була пекти паску в Німеччині.
"Ми освячували паску в українській греко-католицькій церкві у Новому Ульмі (Баварія), але тут Великдень відзначають разом з католиками. Цього тижня пектиму ще раз – на наш Великдень, але вже, мабуть, не святитиму. Хіба що доведеться їхати до Мюнхена, – каже пані Олена, яка виїхала до Німеччини з донькою та онуками. – Більші паски ми пекли в каструльках, а для менших робила форми з пергаменту та фольги. Взяла горнятко, обмотала кількома шарами фольги (щоб надати форму), тоді горнятко вийняла, а середину формочки вистелила пергаментом. Для певності потім ще обв'язала ниткою, щоб форма не "роз’їхалася", коли тісто підходитиме. Ще дві формочки зробила з банок з-під консервованих овочів".
"Недорога" паска від пані Олени
- 500 г борошна
- 250 мл молока
- 35 г дріжджів
- склянка цукру
- 125 г масла
- 4 яйця
З теплого молока, дріжджів і кількох ложок цукру й борошна робимо опару. Коли опара збільшиться вдвічі, замішуємо тісто.
"Вдома я збивала білки окремо, але тут не маю міксера, тож довелося добре збивати яйця з цукром виделкою. Збиті яйця додаю до опари, тоді борошно і починаю місити тісто. Далі додаю розтоплене масло (можна додати олію без запаху, але в Німеччині зараз придбати олію проблема, та й з маслом смачніше), вимішую м’яке тісто. Муки може піти й менше, тому не треба сипати всю відразу, – каже пані Олена. – Я переважно додаю ще ванілін і родзинки. А от цукатів не давала ніколи – якось вони мені не смакують".
Якщо немає духовки
Моя подруга, яка цього року відзначатиме Великдень у Любліні, пектиме паску без духовки. Бо в квартирі, де вона тимчасово мешкає з сином, духовки немає, зате є мультиварка і мікрохвильовка.
"Думала пробувати в мультиварці, але тоді треба пекти одну велику паску. Минулого тижня випробувала рецепт з інтернету для мікрохвильовки – вийшло незле. Звичайно, далеко до маминої паски, але досить смачно. Ну, і замість форм підходять звичайні горнятка. Єдине – треба робити помадку зверху, бо вони не мають рум’яної скоринки" , – каже Руслана.
Для паски в мікрохвильовці треба:
- 1,5 склянки борошна
- 2 яйця
- склянка цукру (можна менше)
- 100 г масла
- 150 г молока
- 1,5 ч. л. розпушувача
- Дрібка солі, ванілін, жменя родзинок
За словами Руслани, м’яке масло треба збити з цукром і яйцями. Однак за відсутності міксера вона розтопила масло в мікрохвильовці, яйця з цукром збила вінчиком. Тоді з’єднала з маслом, додала молоко й сухі інгредієнти. Розлила в горнятка і "пекла" в мікрохвильовці приблизно 5 хвилин. За таким самим принципом можна спробувати спекти паски з будь-якого кексового тіста.
Паска без молока і яєць
Ще одна користувачка FB, яка змушена була емігрувати за кордон, поділилася рецептом вегетаріанської паски. Вдома пекла таку паску для доньки, яка не вживає їжі тваринного походження. Для всіх решти – традиційну на жовтках. Однак тепер змушена рахувати кожну копійку, тож пектиме лише вегетаріанську.
Вегетаріанська паска
- 2 скл. води
- 1 скл. цукру,
- 1 скл. олії
- 30 свіжих дріжджів (або пакетик сухих).
- Родзинки і цедра, якщо є.
Воду, цукор та олію заварити. Коли суміш вистигне, орієнтовно до 40-50 г додати дріджі та борошно (скільки забере). Замісити м’яке тісто. Можна додати цедру, ванільний цукор, родзинки чи цукати, якщо є. Дати підрости.
"Скільки часу випікати, не підкажу, бо це залежить від духовки та розміру пасок. Зазвичай розігрівала духовку до 180 градусів. А коли садила паску, збавляла температуру до 160. Якщо вершок надто швидко рум'яніє, можна прикрити фольгою, шматком пергаменту чи навіть газетою", – радить жінка.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе