Еспресо. Захід
Огляд

Як Митрополит Шептицький подарував Львову свою "найгарнішу дитину": Національний музей святкує 110 років

13 грудня, 2023 середа
15:55

13 грудня 1913 року урочистим актом новостворений музей було передано Митрополитом Андреєм Шептицьким в дар українському народові. Того ж дня експозиції були вперше відкриті для відвідувачів

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію та чим цікавий Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.

Історія Національного музею у Львові

Фото: Вікіпедія

 

Точної дати створення Національного музею документально ніде не зафіксовано, тому його історію розпочато за першою згадкою про нього, що з’явилась  у лютому 1905 року на шпальтах львівських газет. Там мовилося, що Митрополит Андрей Шептицький заснував Церковний музей (тодішня назва інституції до 1911 року) для підтримки української культури.

Як описують свою історію у музеї, тоді це була приватна фундація, створена для збирання і дослідження пам’яток церковної давнини. Первісно музей знаходився на території Святоюрського ансамблю, і найцінніші речі зберігались у митрополичих палатах.

Організацію музею та його колекціонування взяв на себе Іларіон Свєнціцький, майбутній директор музею (1905—1952). Основу зібрань складала особиста колекція митрополита Шептицького, що налічувала близько 10 000 предметів.

На той час музей ще не був відкритий для загального огляду. Колекція поступово зростала, і, врешті, постало питання про нову і постійну домівку музею, в якій можна було б облаштувати експозицію та належно примістити збірки. У 1911 році Митрополит Шептицький для експонування колекції музеї придбав віллу професора Львівського університету Е. Дуніковського, що на вул. М. Мохнацького (тепер – М. Драгоманова), 42. Там до 1991 року був головний корпус музею.

Тож, саме 13 грудня 1913 року відбулося урочисте передання музею в дар українському народові та відкриття його першої експозицій для відвідувачів.

Фото: соцмережі

 

Колишня завідувачка відділом рукописів музею Неоніла Вергун розповіла Радіо Свобода про ці урочистості, що відбулися на сучасній вулиці Драгоманова, 42. 

"Тут були дуже великі урочистості, як описувала газета "Діло", стояв столик, на ньому був підсвічник, підлога вкрита народними килимами. За ним сидів Митрополит Шептицький, справа – Іван Франко, громадські і церковні діячі – галицький намісник Вітольд Коритовський, граф Агенор Ґолуховський, єпископ Константан Чехович відправив службу, був професор Михайло Грушевський. Професор Володимир Шухевич – дослідник народного мистецтва – подарував свою збірку музею. Митрополит Шептицький подарував музею палац і зібрану ним колекцію українського мистецтва", – зазначила Неоніла Вергун.

Кульмінацією заходу стало вітальне слово Митрополита Андрея Шептицького, коли основник музею проголосив урочистий акт про дарування музею українському народові: "Народе! Тобі віддаю цю свою найгарнішу дитину. Хай росте і розвивається – Тобі на славу і користь майбутности". Ця подія набула розмаху всенародного свята.

Відкриття цього музею у Львові тогочасна польська преса називала серйозним форпостом української ідеї у місті. Подія була настільки визначною, що австрійська влада навіть дозволила 13 грудня вивісити на будівлі палацу українські прапори.

Фото: Збруч

 

У 1930-х роках фонди музею нараховували понад 80 тис. експонатів. Після Другої світової війни до колекції додали збірки закритих музеїв, зокрема, Ставропігійного інституту, Львівської митрополії УГКЦ, товариства "Просвіта", НТШ, Народного дому, Богословського наукового товариства та бібліотеки Чину Василіян. Музей було перейменовано на "Державний музей українського мистецтва", а потім на "Львівський музей українського мистецтва".

З 1991 року він отримав назву "Національний музей у Львові. Науково-художній фонд митрополита Андрея Шептицького" та новий основний корпус на проспекті Свободи, 20, що був побудований на початку XX століття як Промисловий музей. З 2005 року, в честь століття створення, музей отримав сучасну назву.

Цікавинки Національного музею у Львові

Фото: ЛМР

 

Від часу заснування Національний музей утвердився як провідна національна духовно-мистецька інституція, яка довгий час слугувала центром мистецького життя у всій Західній Україні та гуртувала у своїх стінах відомих діячів української культури і мистецтва, церкви, науки та політики.

На сьогодні фонди музею налічують понад 100 тис. одиниць збереження, репрезентуючи вікові традиції розвитку українського мистецтва та національної культури.

Предметом особливої гордості є найбільша й найповніша в Україні колекція середньовічного українського сакрального мистецтва XII—XVIII століть. Це ікони, скульптура, рукописи і стародруки, декоративна різьба, металопластика та гаптовані церковні тканини. Епохи українського ренесансу та бароко представлені у творчості Івана Рутковича (Жовківський іконостас XVII ст.) і Йова Кондзелевича (Богородчанський іконостас, 1698—1705).

Вартісні пам'ятки писемної культури зосереджені у збірці рукописів та стародруків, формування якої розпочалося від часу заснування музею. Основу збірки заклали зразки, подаровані митрополитом А. Шептицьким, а її поповнення на науковій основі було продовжене професором І. Свєнціцьким. У музеї знаходиться одна з найцінніших у Європі збірок писемної культури та книговидавничої справи.

Водночас у фондах музею зберігаються шедеври й таких митців європейського значення, як Пінзель, Полейовський, Філевич та інші. Дуже вартісною у колекціях є підбірка української народної та професійної гравюри XVII—XVIII століть (близько 1000 одиниць збереження).

Розвиток українського мистецтва XIX — початку XX століть репрезентує збірка творів живопису художників Наддніпрянської та Західної України.

Справжньою гордістю музейної колекції є низка оригінальних творів Тараса Шевченка.

Де знаходиться Національний музей у Львові

Фото: Вікіпедія

 

Крім кількох філій (Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського, Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької, Художньо-меморіальний музей Івана Труша, Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького), головні експозиції музею діють у двох палацах: після придбання у 1911 році палацу Дуніковських на вулиці Драгоманова, 42 там був головний корпус музею, але від 1991 року головний корпус перемістився до проспекту Свободи, 20, де колись був палац "Міського промислового музею імені цісаря Франца Йосифа І".

Цікаво, що кожного року музей і його експозиції відвідує понад 150 тис. глядачів. Також щороку тут проводять близько ста регіональних, усеукраїнських і міжнародних виставок та інших мистецьких акцій, неухильно утверджує свою роль як один із провідних центрів наукової й науково-освітньої діяльності в Україні.

Детальніше з теперішніми виставками музею можна ознайомитися на сайті закладу.

  • Нагадаємо, у кінці листопада у Національному музеї у Львові відкрили проєкт "Ковчег. Антологія сенсів", що має на меті дослідженням і відображенням українського буття через мистецтво
Теги:
Читайте також:
Львів
-1.3°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
12 січня
21:28
У Львові через слизьку дорогу перекинувся автомобіль
21:20
На Львівщині дніпрянка намагалась вивезти за кордон старовинну ікону
21:10
Інтерв’ю
м
Про Академію мистецтв та сімейне життя: розмова з Оленою Ковч
21:02
На Рівненщині відкрили басейн для реабілітації поранених захисників
20:40
"Едельвейси" показали як дроном знищили РСЗВ "Град"
20:15
На Волині археологи передали в музей понад 1600 знахідок, яким близько тисячі років
19:53
ЛНУ імені Івана Франка
Львівський університет обігнав Київський за кількістю поданих заявок на навчання
19:32
"Полон вбиває": у Франківську відбулася чергова акція у підтримку військовополонених
19:13
Огляд
собака
Менше шерсті: лайфхаки життя зі собакою у квартирі
19:00
доберман
На Рівненщині поліцейські знайшли на дорозі між селами добермана і розшукали його власника
18:20
Огляд
сніг, мокрий сніг
Менше снігу, більше морозу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 січня
17:56
Audi Q7
Закарпатські митники вилучили авто Audi Q7, у якому були заховані контрабандні цигарки
17:24
туристи
Закарпатські рятувальники в суботу ввечері шукали 10 туристів, що заблукали у Карпатах
16:57
молочні продукти з Польщі
В Україну за добу намагались нелегально ввезти 4 тонни молокопродуктів з Польщі
16:24
Був на найгарячіших напрямках: Головнокомандувач Сирський нагородив почесною відзнакою воїна з Рівненщини
15:54
Унаслідок атаки російського дрона загинув спортсмен з Буковини Павло Унгурян
15:27
На Тернопільщині сталась ДТП з вантажівками, патрульні здійснюють реверсивне регулювання руху
15:20
вечір подяки друзям Unbroken у Львові
У Першому ТМО Львова відбувся гала-вечір "Дякую". Фото
14:57
Помер письменник і професор з Закарпаття Сергій Федака
14:19
ПЦУ
Ще одна громада на Буковині перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
13:36
ДТП_знак ДТП
Через погіршення погодних умов на Львівщині зросла кількість ДТП
12:39
"Мереживо століть": у Львові відбудеться виставка відомої української мисткині Дарії Альошкіної
12:02
лижі
Травмував ногу під час спуску з Тростяну: рятувальники Львівщини допомогли лижнику
11:30
Операторка бойового дрона з Буковинської бригади розповіла про нюанси роботи з безпілотником
11:01
На Франківщині вранці згоріла гімназія, гасіння ускладнилось через пориви вітру
10:49
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 11 січня
10:29
У будинку на вулиці Пасічній у Львові сталась пожежа, опіки отримав 58-річний чоловік
10:00
У черзі перед пунктом пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" на кордоні зі Словаччиною стоять 350 вантажівок
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 12 січня
09:33
прощання
Львівщина 12 січня прощається із загиблими воїнами Віталієм Пащаком і Ярославом Палієм
09:06
Я став жорстким і холодним, перев’язав багато хлопців, — воїн 104-ї бригади
08:45
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 12 січня
08:24
Огляд
"Карпати" та "Рух" об'єднуються: які чутки ходять навколо головної футбольної звістки Львова
07:30
Огляд
Від королівської величі до занедбаних руїн: історія та легенди Квасівського замку
2025, субота
11 січня
21:43
Львівʼян просять повідомляти про засніжені вулиці, місто розчищатимуть упродовж ночі
20:53
новини Львівщини
На Донеччині загинув захисник зі Львівщини Назарій Пістун
20:15
Ексклюзив
Юність
У Львівській опері "Різдвяна містерія" підсумувала рік 60-го обертання "Юності" навколо сонця
20:00
Пʼяний водій скоїв ДТП у Луцьку
19:25
На Львівщині на хабарі 800 тис грн затримали начальника відділу освіти
18:39
На Волині прихильник московського патріархату побив священника ПЦУ, який освячував класи у ліцеї
18:07
У Луцьку четверо підлітків вкрали вуличну камеру відеоспостереження
Більше новин