Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Як допомагати армії, не нашкодивши" – професійна військова волонтерка Галина Мороз

12 березня, 2022 субота
12:45

Розмова з Галиною Мороз – однією з керівників Громадської організація "Допоможи фронту".

Зміст

Громадська організація "Допоможи фронту", яка почала активну волонтерську діяльність 2014 року, після трьох років волонтерства перейшла на комерційні рейки та створила магазин "Резервіст". Зараз організація знову взялася допомагати захисникам України. Ці люди знають, що потрібно робити і як це робити правильно. Про те, як не нашкодити, допомагаючи фронту, розповідає одна з керівників ГО "Допоможи фронту" Галина Мороз.
 

"Резервіст"


Галина Мороз згадує: 8 років тому все почалося з волонтерського центру. Волонтери закуповували військове спорядження в Європі і продавали його в Україні за собівартістю – не цивільним, а виключно військовим і волонтерам.

"Але 2017 року більшість людей від волонтерства відійшли. Бо до того часу працівники, які в нас працювали, робили все безкоштовно. Ми не платили ні оренди ("Укрпошта" нам надала приміщення безкоштовно), ні податків, ні зарплат. І це дозволяло продавати товар за собівартістю.

2017 року ми залишилось утрьох. Тоді зрозуміли, що вже "не витягуємо", нам потрібно якось перекваліфіковуватись. Тому перевели це в комерційну площину – відкрили магазин "Резервіст". Нашою цільовою аудиторією були військові, а також люди, які займалися активними видами спорту. Йдеться про навколо-тактичну тематику – якісь стрілецькі клуби тощо. А 25% від прибутку ми відправляли на допомогу армії", – розповідає волонтерка.

Однак 24 лютого 2022-го все змінилося. За один день "Резервіст" знову перетворився на "Допоможи фронту". Тут почали займатися тим, що добре вміють, – допомогою військовим і закупівлею найважливішого обладнання, якого на фронті потрібно найбільше.

Окрім закупівлі військового спорядження за кордоном, тут також відкрили два виробництва. Одне – вишивка шевронів, нашивок, знаків розрізнення, військової символіки. Друге – виробництво тактичного спорядження, "розгрузки", ремінно-плечові системи, рюкзаки тощо.
 

"Спорядження для тиловиків у нас немає"


Пані Галина пояснює, що віддали увесь залишок товару, який був у магазині на момент  вторгнення, і повністю вичистили склади: просто безкоштовно спорядили людей. Скільки там було товару, не знають – глянуть у накладні вже після перемоги. 

"Точно сказати неможливо, але спорядження отримали тисячі людей. Перші п'ять днів після вторгнення ми видавали одяг, під магазином були постійні черги. Впродовж усього дня стояли по 50-100 людей постійно", – каже вона.

"Зараз наше виробництво повністю перекваліфікувалося. Ми отримуємо запити від підрозділів ЗСУ та тероборони, які закриваємо. Але не у Львові, а тих, хто перебуває в гарячих точках. Ми насамперед повинні закрити ті питання, які "горять". Якщо там усе буде забезпечено, то аж тоді будемо забезпечувати тилові підрозділи. Запити приймаємо лише від підрозділів, з повідомленням командира, який підтверджує, що такий запит на його підрозділ справді є. І якщо ми передаємо щось (а зазвичай це цінні речі – техніку, тепловізори), то передаємо ми їх не в руки солдату, від якого отримали запит. Ми передаємо це на підрозділ і повідомляємо командира, що в його підрозділі зараз є отакі прилади, хай він ними розпоряджається" – веде далі Галина Мороз.

Вона наголошує: індивідуальних запитів "Допоможи фронту" не приймає. Хоча родичі  новобранців часто звертаються – доводиться відмовляти.
 

"Ті, кого призвали зараз, відразу на передову не їдуть. Їх забезпечать. З кожним днем допомоги стає все більше – як волонтерської, так і тієї, що надходить на державному рівні. Але якщо когось тільки призвали, то спочатку він поїде в частину, потім на злагодження. Поки той чи інший військовий добереться до "передка", то вже його забезпечать. А розмови "мого сина вчора призвали, то давайте ми його тут вдягнемо"  – недоречні. Бо він ще два місяці тут на злагодження походить у бронежилеті, а на передовій хтось буде без бронежилета. Ми такі запити не можемо приймати" .

Основне правило: "Допомагай відповідально!"

Попри те, що українці в умовах війни активізувалися і кожен з них хоче допомогти спільній справі, волонерка каже: якщо мова про військове спорядження, то потрібно бути вкрай обережним.

"У кустарних умовах спеціалізовані речі краще не виготовляти. От, наприклад, сьогодні зранку мені скидають допис, який поширює якась дівчинка. Пише: "Якщо маєте вдома замочки якісь, чи цупку тканину, чи якщо маєте якісь фастекси – приносьте, я шитиму "розгрузки". Такого краще не робити! Відразу видно, що людина не орієнтується в темі.

Ця плитоноска має витримувати навантаження 10-15 кілограмів. Не одноразово, вона постійно в русі, має витримувати таку вагу, увесь час зачіпаючись, на ній будуть повзати. При цьому тканина і фурнітура мусять витримати. Тому існують спеціальні тканини і спеціальна фурнітура. Для цього військового спорядження будь-що не підійде. Якою цупкою вам би не здавалася ця тканина – вона навряд чи підійде, якщо це не є конкретно кордура. 

Кордура – це сертифікована тканина американського виробника, яку, власне, використовують для плитоносок та іншого військового спорядження. Тканина гіршої якості просто ненадійна. У мене головне питання – чи людина готова відповідати за те, що в момент, коли в солдата будуть стріляти, та плитоноска порветься і його через це вб’ють? Так отож, краще так не робити", – застерігає Мороз. 

Волонтерка каже: як би меркантильно це не звучало, але насправді допомогти їм можна тільки коштами.

"Якщо ви на цьому не спеціалізуєтеся, якщо ви не знаєте що робити, то краще не заважати і допомогти коштами тим людям, які знають, що робити. Я не кажу нам – можна допомогти будь-якому фонду. Є Притула, є "Повернись живим", є Сініцин. Тим паче, що ми всі перетинаємось і співпрацюємо. Просто допоможіть коштами будь-якому волонтеру чи фонду, якому ви довіряєте. А вони точно вже знають що придбати, де придбати і як найкраще це зробити. Ви його будете довго шукати, а в нас ці контакти вже давним-давно є.

Якщо ви збиратимете на один тепловізор, він матиме одну вартість, а коли ми купуємо – іншу. Наприклад, остання партія, яку ми завезли, – це було 300 приладів. Коли ми беремо таку партію, то маємо зовсім іншу ціну, ніж якби купували в малих кількостях.

Далі. Не факт що ви купите, що треба, тому що інколи мені присилають допомогу з-за кордону – тепловізори на 500 метрів, то це… можна на мишей у полі в них дивитися, та й то лише на тих мишей, що під ногами. Прилади повинні мати певні характеристики, щоб відповідати запитам військових.

Вам може пощастити й ви гарно виберете. Але ви купуєте те, що дешевше. А таке навряд чи підійде для війська. Максимум – для тероборони на Західній Україні, де немає боїв, а просто для галочки, що є якийсь прилад. Користі це не принесе, гроші будуть витрачені, зусилля, логістика буде задіяна.

Я розумію, що всі хочуть допомогти. Але іноді ця допомога просто заважає працювати на велику потужність. Найгірше – дуже забивається логістика. Скажімо, діаспора, маючи щирий намір допомогти, забиває логістику гуманітаркою. Її  багато – склади в Польщі просто забиті вживаним одягом для біженців. Натомість забивається логістика – фура мусить завантажитися і везе гуманітарку, яка часто виявляється непотрібною, замість того, щоб везти справді необхідні речі".

Втім Галина Мороз каже: якщо йдеться про діаспору, то тут гроші краще не пересилати. Адже їх все одно доведеться виводити за кордон – в Україні зараз мало що купують. Просто діаспорі краще зорганізуватися в якісь більші організації і, проконсультувавшись заздалегідь з кваліфікованими людьми з будь-якого фонду, який працює з 2014 року, купувати те, що зараз найнеобхідніше.

А людям в Україні волонтерка радить: якщо вони досі не робили дій, пов’язаних із виготовленням спорядження, то найбільш корисними вони будуть, якщо вийдуть на роботу і робитимуть те, що кожен із них вміє найкраще.

"Основний посил: "Допомагай відповідально!". Якщо конче хочеться щось зробити власноруч – у Львові є багато місць, де плетуть маскувальні сітки. Це хороша можливість допомогти. Ви там точно не нашкодите, там не треба якихось спеціальних знань. Можна піти й заодно зняти стрес ручною роботою".

Реквізити для допомоги військовим, ГО "Допоможи фронту"

Картка Приватбанку для збору коштів, прив'язана до рахунка ГО Допоможи фронту: 5169 3324 3004 2062 Масляк Богдан

ГО "Допоможи фронту"

ЄДРПОУ 40053587

розрахунковий рахунок

IBAN UA403052990000026006021010935

в ПАТ КБ Приватбанк

МФО 325321

розрахунковий рахунок в дол. США

IBAN Code

UA113052990000026004011031001

Назва банку / Name of the bank

JSC CB "PRIVATBANK", 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE

SWIFT code банку / Bank SWIFT Code

PBANUA2X

Адреса підприємства / Company address

UA 79026 Львiвська м Львiв вул Стрийська б.106 Банки кореспонденти / Correspondent banks

Рахунок в банку кореспонденті / Account in the correspondent bank

001-1-000080

SWIFT Code банку-кореспондента / SWIFT Code of the correspondent bank

CHASUS33

Банк кореспондент / Correspondent bank

JP Morgan Chase Bank, New York ,USA

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин