Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Я почувалася справжньою зіркою". 100-літня львів'янка розповіла про своє життя

30 листопада, 2021 вiвторок
10:17

Свій ювілей львів’янка пані Оксана Курінна-Дичук святкуватиме 15 січня. Хоча  в її офіційних документах днем народження записано 27 грудня 1922 року. За це століття жінка пережила настільки багато, що з її розповідей можна написати не одну історичну книгу.  Голодомор 1932-1933 років, війна, примусове вивезення до Німеччини, жорстокі репресії радянщини, шістдесятництво. А згодом – Незалежність.

Народилася пані Оксана в селі Паріївка Плисківська району Вінницької області. Була дев'ятою у  родині, де виховувалося десятеро дітей. Має двох доньок: Зінаїду Остафійчук – заслужену артистку України, професорку ЛДМА імені М. Лисенка, і Наталію Байло – кандидатку мистецтвознавства. Виховує двох онуків і правнучку.

Пані Оксано, кажуть, що найтяжче пережити тільки перші 100 років, а потім буде вже набагато легше. На вашу долю припало чимало випробувань і труднощів, але ви й досі, напередодні столітнього ювілею, в доброму здоров’ї, прекрасному гуморі й у твердій вірі в перемогу українського народу. Поділіться, будь ласка, таємними рецептами і секретами довголіття. 

Моя мама залишилася вдовою  із вісьмома  дітьми, бо її перший чоловік загинув на війні. Тоді з нею одружився  мій батько. Мене ж вона народила в 46 років. Очевидно, такі "пізні" діти зрілих батьків наслідують їхні найкращі фізичні та розумові дані. Думаю, що секретом мого довголіття в першу чергу є прекрасна  генетика, яку мені передали батьки. 

І всі ви жили такою величезною сім'єю?

Ні, старші брати й сестри вже жили окремим життям у різних областях України. Два мої  старші брати воювали в Петлюрівській армії. Таких людей жорстоко переслідувала радянська влада – розстрілювала, знищувала. Тому вони не могли повернутися в наше рідне село, виїхали на Донбас і там прожили життя. Увесь Донбас розбудовано силами наших українців. Працювали брати на хлібозаводі. І тільки тому, що час від часу передавали нам якісь невеличкі запаси борошна, наша родина змогла вижити у страшний Голодомор 1932-1933 років.

Яким пам'ятаєте своє дитинство?

На той час населення України було дуже неграмотним, бо не мало доступу до освіти. Тільки у 1920-х роках були відкриті школи.  Усі мої брати отримали освіту по 2-3 класи у церковно-приходських школах. Я також училася.

Пам’ятаю, моя вчителька у школі сказала якось: "Оксаночко, там у тебе в кутку на вулиці є дуже багато неграмотних старших жінок. Ти, дитино, йди, їх збери всіх і навчи  хоча б літер і читати. І ті  старші жінки, а їх було дев'ятеро, приходили до мене – учениці-другокласниці. Я, мала дитина, вчила їх абетці. Вони разом зі мною по складах вчилися читати. Досі згадую, якою радістю було для них слухати у моєму виконанні вірші Шевченка. Тоді я прочитала їм напам’ять усього "Кобзаря". 

А як доля закинула вас до Одеси?

Коли на Вінниччині почалося розкуркулення,  наші сусіди переїздили в Одесу. Тож забрали мене. Там, уже маючи освіту 8 класів, я вступила у технікум, де отримала інженерну освіту. Вчилася до 1941 року. Саме Одеса була першим містом, яке бомбив Гітлер, коли напав на Україну.

То було жахіття… Моя  сусідка відразу каже до мене: "Дитино, збирайся в дорогу, їдь додому, на Вінниччину, там тобі буде спокійніше". Удвох з подругою зібрали речі й пішли. Йшли довго, босими, голодними. У перші ж морози я відморозила собі ноги… Голодні та змучені ми нарешті дісталися рідної хати. Мама, як могла, мене лікувала, відгодовувала. Але напровесні 1942 року – нова біда. Німці почали мобілізовувати на німецькі заводи наших дівчат.

Як це виглядало?

У район викликали молодих дівчат, складали списки, щоб відіслати до Німеччини. На той час уже майже всіх молодих вивезли, і я пам'ятаю, як сам канцелярист нам каже: "Дівчата, втікайте звідси, прийдете потім ще раз, бо якщо я зараз вас запишу, то наступного разу мені не буде вже навіть кого  записувати!" Так ми втікали аж п'ять разів, переховувалися по інших селах, а вже на шостий раз нас загнали в товарні вагони й вивезли.

У Німеччині було дуже тяжко. Ми голими руками мили нафтою колеса в потягах, прибирали у вагонах поїздів на кінцевій станції. За два тижні такої роботи наші руки вкрилися кривавими пухирями і ми більше не могли працювати. Нас перевели на кухню, стало трішечки легше. Хочу сказати, що в голод 1932-33 років нам, на нашій українській землі, коли мільйони людей вмирали, а поля колосилися молодою пшеницею, було набагато важче, ніж на німецьких підневільних роботах.

Крім того, я була там перекладачкою з німецької на українську мову. Бо ще в українській школі вивчала німецьку і, потрапивши в німецьке середовище, за два місяці вивчила її perfect.  Настільки добре, що стала першою перекладачкою і всі німці дивувалися, як то так могло статися. Я казала їм, що в сільській школі мала дуже доброго вчителя. Насправді з 23-х дівчат, які були в таборі, тільки я одна так досконало оволоділа мовою. Дуже хотіла допомогти нашим українським дівчатам.

У 1945-му, після закінчення війни, повертаючись додому, залишилася на рік у Чехословаччині, працювала бухгалтером. Уже там вивчила досконало чеську та польську мови.

А як вас прийняла "рідна" радянська українська влада після повернення з Німеччини? 

Тут одразу потрапила у справжнє радянське пекло. Нас, остарбайтерів, жорстоко переслідувала влада. Називали дезертирами, зрадниками, німецькими проститутками. Я не могла влаштуватися на жодну роботу. Брали на місяць-три, а потім, дізнавшись, що була на примусових роботах у Німеччині, відразу звільняли. У моїй трудовій книжці так і написано: "Звільнена з роботи, яко дезертіровавшая". Я так і не змогла здобути вищу освіту. Хоча все життя мріяла вчитися. 

Пані Оксано, а як ви зустріли звістку про проголошення Незалежності України?

Зі  сльозами радості і щастя. Увесь день і всю ніч слухала засідання Верховної Ради і молилася: "Господи, дай їм розуму, Господи дай їм світла, щоб вони прийняли цей документ". У мить, коли  проголосили Незалежність, була вдома сама. Відразу клякнула на коліна перед святими  іконами й молилася. Напевне, найщиріше за все життя. Дякувала  Богові, що дожила до цього моменту. 

Пані Оксано, знаю, що маєте чудовий голос. Брали участь в аматорських виставах і багато виступали на різних сценах. Також чула про ваші модельєрсько-кравецькі таланти…

Я справді дуже люблю співати, виступала на всіх можливих мистецьких заходах. Була головною актрисою у багатьох аматорських виставах. І досі щодва місяці ходжу в Оперний чи в Театр імені Заньковецької. Дуже шкодую, що через локдаун наразі маю обмежену можливість відвідування цих закладів. Але сподіваюся, що пандемія скоро мине і зможу знову дивитися мої  улюблені вистави. Про мої модельно-кравецькі таланти скажу вам так: усе життя шила одяг і дуже любила цю роботу. Мені подобалося не просто шити його, а робити річ особливо красивою. У мене шили свої сценічні костюми прими Оперного театру – Ніна Тичинська, Людмила Жилкіна, Марія Галій…

А як відпочиваєте у свої 99?

Моєю улюбленою справою є читання художніх книжок. Але тепер у мене трішечки  зіпсувався зір, уже не можу собі цього дозволити. Тепер моїм улюбленим відпочинком є робота на нашій дачі в Карпатах. У свої 99 років пораюся і в нашому саду, і на нашому городі на 25 сотках. А коли мені було 97, зі своєю дочкою Зіркою вперше полетіла до Єгипту, вперше побачила справжній європейський пляж. І знаєте, там було багато українців. Вони підходили до мене, випитували про мій вік, а дізнавшись, дивувалися щиро, обсипали мене компліментами. Там я почувалася справжньою зіркою.

Пані Оксано, про що мрієте?

Мрію, щоб наша Україна була найсильнішою державою у світі. Щоб наші люди щасливо жили у своїй рідній домівці, а не шукали доброї долі поза кордонах і далеких світах.

Розмовляла Галина Козар

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.99
    Купівля 38.99
    Продаж 39.5
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
09:49
Оновлено
Львівщину атакували 11 БПЛА і два "кинджали": пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури
09:42
обстріл, ППО
Атака РФ на Хмельниччину: ППО збила три ворожі цілі
09:25
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 29 березня
09:12
енергетики
На Львівщині через негоду знеструмлено 65 населених пунктів
08:52
обстріл, ППО
На Франківщині ворог влучив в об'єкт критичної сфери
08:17
повістка
Суд оштрафував волинянина на 5 тис. грн за ухилення від військового обліку
08:00
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 29 березня, і завтра
07:45
ракета Х-59
Над Буковиною під час тривоги сили ППО збили ворожі ракети
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
21:38
Рівненщина ініціює включити поліську дудку-викрутку до списку культурної спадщини ЮНЕСКО
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
Більше новин