Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Уже в травні можемо перезапустити процес": депутат Добош про Львівську облраду та вибори нового голови

8 травня, 2023 понедiлок
14:04

Львівська облрада поки без нового очільника, але відбір кандидатів в кулуарах триває. Одним з таких називають голову фракції "Голос" Ростислава Добоша. Тож ми запитали в депутата, чи справді він готується зайняти крісло та чого чекати у будівлі на Винниченка

Зміст
  • Пане Ростиславе, ваша фракція проголосувала за відставку Ірини Гримак на посаді голови. Це трохи здивувало, зважаючи на вашу коаліцію…

Все банально просто. Насправді не відставка, питання стояло гостріше –  тому це висловлення недовіри голові обласної ради, незадовільна оцінка, і результат – зал підтримав її звільнення. 

Відповідь, чому так сталося, є у вашому питанні. Це була попередня коаліція, був підписаний меморандум, але він точно базувався не на політичних історіях. Можу сказати про нашу фракцію: нас запрошували до середовища, яке готове активно працювати. Ми вперше прийшли в обласну раду, ніхто з нас не був депутатом до того. Побачили, що є ядро, яке каже, що готове працювати, але воно стало недієвим. Модератором цієї історії була президія, щоправда, другий заступник (Юрій ХолодАвт.) не входив в цю коаліцію, але розуміємо, що опозиції як такої не було. І коли модератор не додає драйву, не пропонує активних дій, це дає збій. Група, яка зібралася, хотіла більшої праці.

  • Зараз по суті влада на Львівщині перейшла до президентської партії. Ваш варіант нової більшості в облраді?

Наразі в облраді, після звільнення голови, нічого кардинально не змінилося. Чи готовий я стверджувати, що влада на Львівщині є в руках "Слуги Народу"? Ні, тому що зараз це не є справа президентської партії, а справа військової адміністрації. Звичайно, виклики, які сьогодні маємо в країні, треба ефективно вирішувати. Був би зараз інший президент з іншої партії, ми би точно так само діяли.  

Стосовно коаліції в облраді, я переконаний, що "ЄС" не буде в опозиції. Як кажуть, рада громади – це господарка, обласна рада – це господарка та приготування до великої політики, а Верховна Рада – це політика. Хоч в нас є присутній елемент політики, що видно у дискусіях та політичних зверненнях, та все ж таки тут більше питань, що стосуються життєдіяльності області. Коаліція точно сформується серед тих людей, які далі готові активно працювати в області, бо перед нами стоять виклики в різних галузях – і в освіті, і в медицині, і в культурі тощо. Всі зараз мають потребу до реалізації ідей. Є навіть трохи змаг поміж депутатами за авторство тих чи інших ідей. Але сам зал так політично сформований, що одна фракція нічого не вирішить. Маєш шукати собі союзників. Тільки тоді добра ідея поїде.

  • Відбуваються перемовини щодо майбутнього голови. Євгеній Гірник в інтерв'ю запевняв, що про це в раді зараз практично не говорять. Справді?

Сказати, що не говорять про кандидата – буде неправдою. Звичайно, в залі є яскраві особистості. Багато з них в житті займаються своєю діяльністю за фахом, адже серед 84 депутатів лише четверо змінили свою професію, якщо так можна сказати, всі решта – волонтери. У кожного, попри депутатство, є своє життя, бізнес, кар’єра, і зважаючи на це, хтось готовий більше пожертвувати своїм часом, а комусь не хочеться змінювати діяльність. 

Тому розмови ведуться. Я зараз точно не буду називати прізвищ, поки немає конкретних домовленостей, бо це не коректно. От я спілкуюся зі всіма, і чую від кожного: не справа вибрати лідера, але працювати так як останній рік ніхто не хоче. Має бути чіткий план. Тому той, хто зараз готовий виступити кандидатом і знайти підтримку, точно має зрозуміти, що завтра він не опиниться в ситуації, коли немає консенсусу в залі і не можеш прийняти ті чи інші питання.

  • А як щодо вас, готові обійняти посаду? Ваша кандидатура зараз одна з тих, кого називають, в кулуарах…

Тут я похвалю нашу фракцію (сміється Авт.). З досвідченими політиками складніше конкурувати, але, думаю, ми з ними досить вдало змагаємося. Загалом наша фракція досить активна, маємо багато ініціатив, інколи буваємо шумні. Тому можливо нас і обговорюють.

Не можу сказати, що ми не готові би були взяти відповідальність. Розцінюю себе як частину фракції, як команду. Тому якщо всі ці пазли складуться, і ми розумітимемо, що робимо далі, що є ширша команда депутатів інших фракцій, яка готова об'єднатися, є ідеї, які будуть реалізувати, – цілком реально, що ми запропонуємо власну кандидатуру.

  • Маєте вже такий план, що б робили як голова, щоб витягнути обласну раду з нинішньої ситуації?

Перед тим, як йти в зал голосувати, потрібно домовитися про перші кроки. По-друге, не треба акцентувати на тому, що в обласної ради забрали повноваження. Так, рада не має кінцевого впливу на бюджетний процес. Але тільки тому, що його в залі не затверджують депутати. Але це не означає, що не можна подавати та відстоювати свої пропозиції, що не треба будувати діалог з військовою адміністрацією. І це точно не означає, що військова адміністрація має бути для депутатів зараз опонентом, вона має бути партнером. Давайте, дійдемо так до перемоги, а тоді будемо ділитися, включатися в політичні сезони і т.д.

Тому ми все одно можемо на багато що впливати та вирішувати. І не думайте, що обласна адміністрація така всезнаюча. Там теж потребують ідей, підтримки як у суспільстві, так серед депутатів. 

Також рада може і повинна тепер цілком нормально сконцентруватися на своїй стратегічній та господарській діяльності. Повторюся, що ніхто не вирішить за нас, яка в області стратегія розвитку медицини, чи освіти, молодіжної політики, соціальної сфери і таких речей дуже багато. 

  • Ваші припущення, як довго обласна рада працюватиме з в.о. голови? 

Сесій раз у квартал точно вже не буде. Те, що ми рідко збираємося, якраз один з моментів, який викликав обурення. Звичайно, є певна розхристаність, бо це був політично трохи складний крок. Всі ще мусять зібратися, обговорити, що робимо далі. Знаю, що вже є кілька питань, які готові винести на розгляд сесії. Просто треба, щоб не було три технічні питання і купа заяв та звернень, потрібно більше реально прийнятих питань, які корисні для області.  

Думаю, наступна сесія може бути ще у травні. Звичайно, вона буде з в.о. голови. Але цілком реально, що ми знайдемо компроміс і вже в травні перезапустимо весь процес. Турбулентність – це погано. Коли всі розуміють, хто за що відповідає і над чим працює – тоді встали і поїхали. 

  • Тобто ви вірите в те, що обласна рада ще може в цій каденції, в умовах воєнного стану, ефективно працювати?

Якщо ми сконцентруємося на конкретних питаннях, то будемо ефективні. Напевно, події останнього року, зокрема зменшення повноважень обласної ради, були своєрідним шоком для політичного середовища обласних депутатів. Для нашої фракції меншою мірою, бо ми вперше є депутатами. А для колег, які по кілька каденцій, було не зрозуміло, що відбувається, коли раз і все розсипалося, і ти мало на що впливаєш. Тому той, хто в обласній раді вперше, можливо, зможе найшвидше зорієнтуватися. Просто нові реалії. 

Навіть повернувши всі повноваження обласної ради, ми все одно маємо мислити по-іншому. Крім того, після перемоги в країні повинна завершитись реформа децентралізації, яка передбачає, що обласна адміністрація має стати виконавчим комітетом обласної ради, і це ще один виклик. Виконком мають призначити депутати, роль обласної ради посилиться, фактично, ми стаємо свого роду “маленькою парламентською країною” у великій успішній Україні.

  • В.о. голови Євгеній Гірник скорочує штат апарату облради, це ж чекає управління майном спільної власності. Підтримуєте такі зміни?

Щодо скорочення апарату ми одні з перших виступили з такою пропозицією, навіть пробували зареєструвати проєкт рішення. І при крайньому керівнику, і при його попереднику (екскеруючий справами Роман Кокотайло та його попередниця Марта ЛитвинюкАвт.) ми як депутати не відчували тої синергії співпраці з апаратом. Там є понад 70 працівників, а я, наприклад, знаю 10.  

Як людина з бізнесу, я розумію, що в нас є бюджет, і в тих межах треба спробувати використовувати його ефективно. Також, якщо ми зменшуємо кількість працівників, це означає, що тим, хто залишається, можна збільшити оплату праці. Сьогодні ринок диктує умови, доброго фахового спеціаліста на малі гроші не знайдеш. Євген радився зі всіма фракціями, і з нами теж. Я йому казав: зроби аудит, зрозумій для себе, і давай нам більше пропозицій, щоб зараз ця пауза між сесіями не була просто паузою, а продуктивною роботою. 

  • Тобто тільки скорочення? Нових посад в облраді ви б не вводили?

Скажу одне: є люди, і вони в залі точно активні, готові приділити більше часу обласній раді, вести ті чи інші напрямки. Тому якщо є потреба назвати посаду або, можливо, ми в межах цього бюджету знайдемо потребу профінансувати тому чи іншому депутату чи фахівцю його затрачений час, це має право на життя. Я взагалі ще, мабуть, колись вийду з дискусією у суспільство, чи не варто депутатам місцевого самоврядування оплачувати їхню роботу, аби було чесно по відношенні до людини, а робота депутата була ефективнішою. 

Щодо нововведень, варто придумати функціонал. Зараз нам точно бракує синергії з громадами. Проблематика дуже велика, треба допомогти порадами, ідеями, підтягнути у міжнародному співробітництві. Звідси другий напрямок, який варто розширити, наприклад, ґрантове співробітництво. Над цим маємо працювати.

  • Створюючи коаліцію зі "слугами", чи не вбачаєте негативу для області, коли на всі процеси де-факто впливатиме один суб'єкт?

Найконструктивніші речі вирішуються в діалозі, зрештою, так працює бізнес. Інакше ти питання не вирішиш. Тому я вважаю, що ЛОР і ЛОВА повинні бути партнерами. Усі альтернативні пропозиції мають звучати в залі. Тому що обласна адміністрація – це одна команда, виконавча вертикаль, там є просто призначити і просто звільнити, і ми це розуміємо. Обласна рада, як представницький орган суспільства,  є для того, щоб справді висловлювати різні думки. У тому, що весь процес буде в діалозі, я проблем не бачу. До того ж у нас в залі немає монобільшості, як у Верховній Раді.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
погода, Львів
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
Більше новин