Всесвітній день поцілунків: для чого люди притискаються губами
Сьогодні, 6 липня, відзначають Всесвітній день поцілунків – свято, яке було затверджено ООН ще понад 20 років тому
"Еспресо.Захід" пояснить, чи дійсно поцілунок є універсальною невербальною мовою, якою користуються люди у всьому світі?
Поцілунок – це про дотик губами. Ми не цілуємося іншими частинами тіла, саме доторк губами до будь-кого чи будь-чого називаєть поцілунком. Отже, основним у поцілунку є губи. До речі, є ціла наука, яка вивчає це явище і вона називається філематологія.
Поцілунки бувають різні, найперше уявляються пристрасні, любовні поцілунки закоханих людей. Адже губи – дуже чутливе місце з великою кількістю нервових закінчень, відповідно, вони здатні викликати у мозку велику кількість реакцій. Однак також є просто ніжні і дружні поцілунки близьких людей, які засвідчують особливий сімейний чи дружній зв'язок. Вони короткі і символічні, їх практикують між членами родини і друзями. Крім цього є багато інших поцілунків, наприклад: шанобливий поцілунок, коли цілують когось в руку у знак пошани, або розчулений поцілунок, коли на емоціях хочеться розцілувати когось чи щось (рідну землю), чи повітряний поцілунок, коли ми уявно посилаємо комусь поцілунок прикладаючи наші пальці до губ.
Різні культури по-різному пристосували поцілунки у своїх соціальних іграх. Однак, що цікаво, за дослідженнями культурологів, далеко не всі спільноти на світі цілуються. Дослідження 168 культур світу показало, що поцілунки заведені менш ніж у половині з них. Відповідно, не у всіх культурах світу поцілунок – це про інтимність.
Науковці досі не мають однієї думки про те, чи поцілунки природним інстинктивним чином виникли, чи вони притаманні лише людям і поширилися завдяки культурі? Якщо природним, це значить, що інші тварини теж би мали цілуватися, чи ні? Але у природних умовах ми не спостерігаємо поцілунків між тваринами, лише певні натяки в іграх шимпанзе. Для чого тоді цілуються люди?
Найпоширеніша теорія, яка акцентує на романтичних поцілунках, каже, що таким чином ми відчуваємо запах партнера чи партнерки, бо максимально притикаємося одне до одного. Це своєрідне обнюхування, яке спостерігаємо у собак, однак в нас воно на рівні носу до носу і, відповідно, губ до губ. У продовження є теорія про передання тілу інформацію також завдяки обміну слизом, що є в ротових порожнинах. Адже під час поцілунку ми обмінюємося мільярдами бактерій.
Інша теорія говорить, що поцілунок пов'язаний з годуванням грудьми і є вродженим рефлексом. Тобто притискати губи до чогось цінного, впускати в себе. Ще інша теорія близька до цієї, каже про пережовування їжі. Тисячі років тому, коли не було тарілок і вилок, малюки не могли жувати важку їжу, тому мами робили це за них і поцілунком вкладали їжу їм в рот, як це птахи роблять.
Як би там не було, поцілунки завдяки глобалізації, фільмам, інтернету стали частиною модерного світу зі своїми правилами, кого, коли, де і як можна цілувати. А численні дослідження на цю тему кажуть, що взаємні поцілунки, як і обійми мають позитивний вплив на здоров’я людей, вони здатні зменшувати рівень стресу. У сучасному стресовому світі – це точно гарна ознака.
Матеріал створено на основі інформації з відкритих джерел.
- Актуальне
- Важливе