Еспресо. Захід
Ексклюзив

Як і чому Україна не визнає Героєм загиблого білоруса, який воював з 2016 року

Ірина Запотічна
13 лютого, 2024 вiвторок
15:15

Військовий Дмитро Рубашевський родом з Білорусі не мав українського громадянства, однак разом з іншими українцями боровся за перемогу України з 2016 року. Не зважаючи на численні прохання надати полеглому воїну звання Героя, в Україні існують серйозні перепони для такого рішення

Зміст

Білорус, який воював за Україну

Дмитро Рубашевський на позивний Ганс був родом з білоруського міста Брест. Чоловік приїхав в Україну наприкінці 2016 року, воював у складі Першої окремої штурмової роти Добровольчого Українського Корпусу "Правий сектор", був командиром другого взводу. Побував у найгарячіших місцях: шахта "Бутівка", Піски, Авдіївка. Йому довіряв та на нього покладався Дмитро Коцюбайло (Да Вінчі).

Командуючи диверсійною групою, яка виконувала бойові завдання за лінією розмежування, Ганс втратив око та набув інвалідність, однак згодом знову повернувся на фронт. Чоловік героїчно загинув у бою у квітні 2022-го поблизу села Ізюмське на межі Луганщини й Харківщини, перед цим ліквідувавши російського командира.

Після смерті чоловіка дружина Дмитра намагається вибороти для нього звання Героя України. 

Фото: соцмережі Дмитра

З чоловіком познайомилися на похороні брата-військового

"Мій брат Мар’ян пішов воювати у 2016 році у "Правий сектор", і якраз там познайомився з моїм майбутнім чоловіком. На фронті вони обидва завжди були разом. Окрім того, що брат був солдатом, він був ще й парамедиком, як і Дмитро. Мар’ян загинув у 2018-му. Стався обстріл, прилетіла міна й розірвалася біля брата. Це була миттєва смерть", – розповідає дружина Ганса Галина Корчак.

Галина зізнається, що у знайомстві з коханим не було нічого романтичного, бо вони познайомилися на похороні брата. Для неї це була трагедія, а Дмитро був підтримкою, знав, де, коли та що сказати. 

До моменту коли пара одружилася, чоловік майже не виїжджав із фронту. Переломним моментом стало поранення Рубашевського – під час виконання завдання він втратив око та потрапив до лікарні.

"Я була там із ним півтора місяця. Діма й лікарня – це було щось страшне, бо він не хотів там залишатися. Потім сказала йому: витримала тебе в лікарні, витримаю тебе й усе життя. Коли ми приїхали додому, він заявив мені: "Поки є час – одружімося, бо потім я поїду воювати й невідомо, коли в мене ще буде можливість". 

Фото: соцмережі Дмитра

Наша весільна подорож тривала три дні, ми їздили на фестиваль у межах області. Далі чоловік поїхав воювати. Коли я дізналася, що вагітна, Дмитро теж був на фронті. Написала йому про це смс, бо це був вечір. Він дуже хотів дітей і був щасливий…"

У житті Ганс не розмовляв із дружиною про війну. Коли повертався – був батьком, чоловіком, а військовим залишався на фронті. 

Українського громадянства отримати не міг 

До того, як пара одружилася, Рубашевський служив у добровольчих батальйонах. Це був "Правий сектор", "ОУН", "УДА" та "Ведмеді". Коли Галя завагітніла, Дмитро вирішив піти в ЗСУ, до 24-ї ОМБр ім. Короля Данила, аби бути ближче до дому.

"Фактично більшість нашого спільного життя – це була війна. Він одразу казав: "Ти знаєш, що я служу до кінця, до перемоги", я відповідала: так, знаю, приймаю це. Він казав: "Отже, ми можемо одружуватися". Тобто я відразу виходила заміж за військового. Він вважав, що одна країна не має права втручатися в справи іншої країни, особливо коли йдеться про агресію, про війну. Тому й приїхав допомогти нам перемогти Росію".

Чоловік хотів отримати українське громадянство, але для цього потрібно було відмовитися від білоруського. Зробити цього він не міг, бо процедура вимагала фізичної присутності в Білорусі. Очевидно, що повернутися туди Ганс не мав можливості – в його рідній країні діє закон про екстремізм, за який передбачена смертна кара. Тобто бійця могли розстріляти за те, що той воює на боці України проти російських окупантів. Відтак навіть зареєструвати шлюб Дмитру та Галині не вдалося – вони лише повінчалися в храмі.

Герой для рідних і побратимів, але не офіційно 

Дмитро Рубашевський загинув поблизу села Ізюмське на Харківщині. Під час завдання він поранив командира тактичної групи російського батальйону, який у підсумку помер. Однак не вдалося врятувати життя й білоруському бійцю.

Тепер дружина Дмитра намагається вибороти для нього звання Героя України. Одним з кроків у цьому напрямі була петиція до президента Володимира Зеленського про надання такого звання. Вона набрала необхідну для розгляду кількість голосів, зокрема її підтримали парамедикиня Тайра Паєвська, журналіст Юрій Бутусов, а також військові батальйону "Вовки Да Вінчі". Усі вони добре знали Ганса, оскільки іноземець присвятив своє життя боротьбі за незалежність України та багато років воював на фронті.

Фото: Юлія Паєвська

"Дмитро був білорусом, який гідно та віддано виконував поставлені завдання для захисту України, із честю виконував обов’язок і до останнього подиху залишився вірний присязі. Відстоюючи та захищаючи право на наше з вами безпечне життя, він віддав найдорожче – своє життя", – йдеться в петиції.

Однак виявилося, що надати звання Героя України загиблому бійцю не так легко, оскільки наразі в Україні немає відповідного закону, який врегульовував би надання такого звання іноземцям та особам без громадянства за здійснення ними геройського вчинку.

Коментар щодо цього "Еспресо.Захід" надав керівник БФ "Вільна Білорусь" Олексій Францкевич, який наприкінці 2020 року створив кризовий центр у Львові й займався допомогою землякам, а також допомагав створювати згадану петицію. 

Олексій розповів, що статут звання "Герой України" розробили в грудні 2002 року. До слова, підписував його тодішній голова адміністрації президента Леоніда Кучми Віктор Медведчук. Відповідно до статті 1, нагородити цим званням можуть виключно громадян України. 

Ще 2017 року депутати ухвалили внесення змін до прикінцевих положень Закону "Про державні нагороди України" щодо присвоєння звання. Зокрема, того ж 2017-го Петро Порошенко підписав закон, який дозволяє нагородження іноземців званням Герой України, однак у ньому йшлося лише про загиблих під час Революції Гідності. Тоді звання Героя України присвоєно Михайлу Жизневському, який один із перших загинув на Майдані. Однак загиблих у рамках АТО-ООС іноземців, а тим більше під час широкомасштабного вторгнення, - це не стосувалося.

"На мою суб’єктивну оцінку, білоруси – це друга нація після українців, які воюють у ЗСУ проти російських окупантів. Коли в Україні на фронті гине білорус, його рідні, якщо вони живуть на батьківщині й мають білоруський паспорт, не отримають ані копійки компенсації. Треба протидіяти пропаганді росіян про "братні народи", щоб увесь світ бачив, що на фронті в Україні героїчно помирають не лише українці, а й громадяни усього світу", – каже Францкевич.

Який вихід

У 2022 році у Верховній Раді України зареєстрували проєкт Закону "Про внесення зміни до Закону України "Про державні нагороди України" щодо присвоєння звання Герой України особам, які не є громадянами України" № 7296. У ньому пропонують передбачити:

  • звання Герой України може бути присвоєне іноземцям та особам без громадянства за здійснення ними геройського вчинку, пов’язаного із захистом прав і свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності України або визначного трудового досягнення;

  • звання Герой України може бути присвоєно, як виняток, посмертно іноземцю та особі без громадянства за здійснення визначного геройського вчинку при відстоюванні та захисті інтересів України.

Попри те, найближчим часом закон не готують до розгляду, тож коли його можуть ухвалити, наразі не відомо.

"Я дуже хотіла б, щоб Дмитру дали це звання. Мені багато хто дзвонить, пише і говорить, що він як ніхто заслужив називатися Героєм. Я особисто не знаю, яким він був військовим, лише з розповідей. Та йому довіряли, а це багато про що свідчить", – підсумовує Галина Корчак.

  • Читайте також: Кому з іноземців надали звання Героя України й чому це зараз неможливо
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.02
    Купівля 41.02
    Продаж 41.47
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.61
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
10 жовтня
22:17
На Волині ремонтують міст, який востаннє лагодили понад пів століття тому
21:49
Купили 100 FPV-дронів та два авто для ЗСУ: у Дрогобичі на день міста зібрали 1,3 млн грн
21:26
На Буковині житель Запоріжжя хотів за $500 хабаря незаконно виїхати за кордон
21:05
Насильство над дітьми
На Львівщині можуть розформувати реабілітаційний центр, де знущалися з дітей
20:45
Біля львівського вокзалу запрацював автоматизований цілодобовий паркінг
Найпопулярнішим маршрутом вересня став поїзд до Львова
20:28
На Прикарпатті два тижні розшукують 85-річну пенсіонерку
20:10
У Львові бійцю 24-ї бригади, який 23 місяці був у полоні, вручили нагороду Головнокомандувача
19:48
У Львові в психіатричній лікарні провели фестиваль у День психічного здоров’я
19:30
Судовий вирок
У Чернівцях 4 роки тюрми отримав чоловік, який хотів відкупити свого друга-поліцейського
19:11
На Волині врятували 2-річну дитину, яка вдягла каструлю на голову та не змогла зняти
19:10
Огляд
Осінь, дощ
Майже цілий день опади: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 11 жовтня
19:00
Ексклюзив
Дірява траса міжнародного значення: щоб капітально відремонтувати об’їзду Городка треба 750 млн грн
18:45
На Закарпатті затримали ухилянтів, які вдруге намагалися втекти за кордон
18:23
У Львові на Чорновола підприємці протестують проти знесення МАФів
18:09
центр рекрутингу у Шепетівці
На Хмельниччині відкрився третій рекрутинговий центр армії
18:09
Верховний Суд розблокував будівництво "Львівської мрії" на території військового містечка 
17:55
Вихованцям не вистачало їжі, а один із них копав могили, щоб підзаробити: нові деталі щодо реабілітаційного центру на Львівщині
17:26
Навіть здоровим не рекомендовано їсти у значних кількостях: медики про те, як не отруїтися грибами
17:22
гроші Хмельницької депутатки
Два місяці під арештом або 49 млн грн застави: суд обрав запобіжний захід депутатці Хмельницької міськради, у якої вилучили $1,5 млн
17:09
День здоров'я
У Львові біля храму Різдва Пресвятої Богородиці проведуть день здоров'я: можна проконсультуватись з лікарем і навчитись основ скандинавської ходьби
16:56
Герберт
У Національному музеї у Львові буде виставка-конкурс з нагоди 100-річчя Збіґнєва Герберта  
16:35
У Львові 12 жовтня проведуть поминальну Службу за упокій родини Базилевичів, загиблої внаслідок удару РФ
16:26
на фото Верховна Рада України
Хто з нардепів прогулює засідання Верховної Ради: перелік
16:09
На Львівщині перевіряють законність проведення земляних робіт біля річки Опір
15:55
тюрма
Апеляція була марною: за вбивство 9-річної племінниці прикарпатець сидітиме довічно
15:54
Оновлено
Запобіжний захід псевдоактивісту Остапу Стахіву залишили без змін
15:42
У Рівненській області прийняли вдвічі більше переселенців, ніж планували
15:28
У Львові на перехресті Личаківської та Митної ремонтуватимуть колії
15:19
У Львові відбудеться головна графіті-подія року 
15:06
 Прощання з загиблим на війні зятем Ірини Фаріон - Василем Особою відбудеться 12 жовтня
14:50
Будівля колишнього дитячого санаторію на Коновальця, 114-116
У Львові обговорять забудову колишнього дитячого санаторію в історичному ареалі
14:42
бюджет
Які громади Львівщини виділяють найбільше грошей на оборону, а які — ні копійки
14:28
На Буковині судитимуть 25-річного чоловіка за контрабанду на 15 млн грн 
14:15
Новини Західної України
14 років з конфіскацією майна: у Рівному залишили без змін вирок зрадниці з Криму
13:57
Козицький обговорив із Залужним співпрацю Львівщини з регіонами Британії
13:50
Львівський музей Станіслава Людкевича випустив альбом фортепіанних дуетів композитора. Вперше у світі
13:26
Продав корпус ручної гранати: на Львівщині затримали торговця зброєю
12:54
На закупівлі з ремонту теплиці в одному з львівських парків викрили змову 
12:25
Львівські лучники вибороли Кубок України - 2024 у командних змаганнях
12:06
PR
ФК "Шахтар"
Шалений відрив Шахтаря та львівські клуби серед лідерів: пʼять найдорожчих команд УПЛ
Більше новин