Рекордсмени із закупівлі БПЛА: як Городоцька громада на Львівщини змогла купити тисячу дронів для ЗСУ
Городоцька територіальна громада закупила 575 штук різних дронів у період з початку повномасштабного вторгнення і за 2023 рік. Це до слова, другий результат по Львівській області за кількістю куплених дронів. Перше місце займає Львівська МТГ
Городоцька громада обійшла такі заможніші громади Львівщини, як Яворівську, Солонківську, Славську чи Новояворівську. Ці дані наводять громадський моніторинг України.
Серед безпілотників, які придбала для ЗСУ за бюджетні кошти Городоцька громада – є не дуже дорогі безпілотники, так і коштовні – вартістю до 200 тис. грн.
"Еспресо.Захід" поговорив з міським головою Городка Володимиром Ременяком і запитав, як громаді вдалось закупити таку значну кількість безпілотників.
30 млн бюджетних коштів на ЗСУ
"Ми для себе прийняли таке рішення ще в 2022 році, після початку повномасштабної війни – скеровувати гроші на допомогу Збройним силам. Запитів, звісно, є більше, аніж наших можливостей, тому знайшли таку нішу, як БПЛА. Вже на той час безпілотники були дуже актуальними", – зазначив Ременяк.
У 2023 і 2024 році продовжили практику закупівлі дронів. Якщо говорити словами статистики – за весь період Городоцька громада купила різного типу БПЛА, в тому числі і FPV дронів-камікадзе, розвідувальних дронів, систем ВІЙ тощо, – вийшло близько 1000 БПЛА.
Городоцька громада, за словами міського голови, не належить до громад, які мали військове ПДФО із військових частин, які були розташовані на території їхньої громади. "Наша громада не є така потужна за фінансовими ресурсами, тому вважаю, що це – непоганий результат. І це виключно за бюджетні кошти", – зауважив мер.
Кошти, які скеровували на підтримку ЗСУ – це податки, надходження зі зборів платежів, що передбачені бюджетним кодексом, є доходами місцевого бюджету. Єдине, каже, змінили структуру видатків.
"Життя не зупинилось, але для нас пріоритетом номер 1 стали ЗСУ. Тому десь недороблена стежка, дорога, благоустрій, не відбулись якісні зміни, які ми б дуже хотіли зробити у своєму місті, але ті кошти сконцентрували на ЗСУ. Станом на зараз, ця сума, можливо, не вражаюча, але десь близько 30 млн", – уточнює Ременяк.
"Всі кошти мають скеровуватись на ЗСУ, але це так не працює"
Зізнається, що співпрацюють з великою кількістю бригад, але передовсім хочуть допомогти своїм землякам. Постійно співпрацюють з 80, 24, 103, 125, 66 бригадами. Також завжди відгукуються на допомогу для 93 бригади "Холодний яр" – командиром якої є виходець з їхньої громади – Павло Паліса.
Окрім допомоги для ЗСУ, яку купують за бюджетні кошти, долучаються до допомоги позабюджетно. Окрім БПЛА доставляють на фронт автомобілі, засоби зв'яку, РЕБи. Але, як самі кажуть – фішка по бюджетних коштах – це БПЛА.
"Питання виживання у цій важкій війні – питання кожного з нас. Часом я чую, що всі кошти мають скеровуватись на ЗСУ, але так працювати не можна. В нас є дуже багато видатків захищених законом, які ми маємо здійснювати. Бо якби віддавали всі гроші на ЗСУ, не могли б фінансувати освіту, культуру, молодь, спорт, не надавали б адміністративних і соціальних послуг. Більше того, має бути розумний баланс. Можливо, і є люди, які кажуть, дати ці гроші на благоустрій, а за ці гроші у такій невеличкій громаді можна було б зробити багато", – розповів чиновник.
Фото: facebook.com/remenyakv
Згідно зі статистикою, станом на вересень, додав Ременяк, минулоріч Городоцька громада входила у п'ятірку громад по закупівлі БПЛА у всеукраїнському рейтингу.
Зараз, каже, ситуація змінилася, адже багато громад прийняли для себе рішення здійснювати власне закупівлю БПЛА. Припускає, тому, що були певні нюанси з відсутністю чіткого законодавства.
"Якщо законодавча влада ставила під сумнів пріоритетність цих видатків, то це не наша проблема а їхня. Питали мене не один раз, чи я не боюсь приймати такі рішення, то скажу, що ці рішення колегіальні. Ці рішення були найбільш законні і найбільш правильні в умовах війни", – прокоментував мер Городка.
Новий Закон вже не дає аргументів і підстав для дуже несміливих
Зараз, з прийняттям закону, який дозволяє органам місцевого самоврядування фінансувати підрозділи Сил оборони України, Ременяк вважає – усі сумніви у кого вони були – розвіялись.
"Для нас не зміниться нічого з прийняттям цього закону, а для багатьох громад зміниться. Закон вже не дає аргументів і підстав для дуже несміливих. Тобто, те, що прийнято закон – дуже класно", – наголосив Ременяк.
Окрім того, що Городоцька громада закуповує БПЛА для фронту, мер переконує, що надають військовим підрозділам субвенцію, за рахунок якої вони вже самостійно купують необхідний товар.
Фото: facebook.com/remenyakv
"Так наприклад, з 80-ю бригадою взаємодіємо. Знаємо, що вони за надані кошти закупили 108 FPV дронів. Маємо зворотний зв'язок. Іноді невеликі непорозуміння можуть виникати, коли ми пояснюємо, що дрони чи інші військово-тактичне спорядження, використовують тільки бійці, які мають військовий функціонал це робити. Тому, задача – не купити 1000 дронів і роздати кожному військовому. Задача – купити їх правильно, за запитом відповідної частини за конкретними технічними характеристиками й щоб вони попали в той підрозділ, який використовує саме таку зброю.Це тоді спрацьовує ефективно", – пояснив міський голова городка.
Уже за цей рік, станом на зараз, закуплено 352 квадрокоптери різної комплектації і ще 108, які купили за субвенцію 80 бригада. Загалом за 6 місяців 2024 року городоцька громада купила 460 дронів. Уточнюють, що сюди входять і ті дрони, які коштують 15 тис. грн, а є також дрони вартістю понад 190 тис. грн.
- Актуальне
- Важливе