"Люди хочуть ставати операторами БПЛА, бо думають, що це дуже безпечно. Це не зовсім так", – нацгвардієць Євген Міклушка
Зараз у Силах оборони є чимало вакансій для операторів БПЛА. Часто одні бригади запрошують пілотів з інших підрозділів приєднатись до себе або проводять рекрутингову кампанію, націлену на осіб, які б хотіли керувати дронами
Про це у ефірі телеканалу Еспресо, розповів пілот БПЛА Національної гвардії України Євген Міклушка.
"Люди хочуть ставати операторами БПЛА, бо існує така думка, що це дуже безпечно. Насправді не дуже, але точно безпечніше, ніж служити у класичній піхоті", – каже нацгвардієць.
Він також наголошує, що далеко не кожен може стати оператором БПЛА. Дехто відсіюється ще на старті підготовки.
"Причини бувають різні. От, наприклад, хтось хоче бути пілотом FPV-дрона, а в нього слабкий вестибулярний апарат і йому це не вдається. Інші хочуть спочатку працювати, а вже потім розуміють, що це не їхнє", – веде далі Міклушка.
Захисник каже, що, га його думку, аби стати оператором мавіка, достатньо 2-3 тижнів. Аби опанувати FPV-дрон знадобиться півтори місяця.
"Зараз у нацгвардії практикують таку модель – осіб, які хочуть бути оператором БПЛА (чи рекрути, чи з числа діючих військових) ми відправляємо до цивільних шкіл, де вони проходять навчання за певним напрямом. Після цієї базової підготовки ми вже, як бойові інструктори, тренуємо людей до того рівня, щоб вони були готові їхати на лінію виконання бойових завдань і вже там ефективно працювали, як члени екіпажу", – підсумував Євген Міклушка.
- Як ми вже писали, у Львові волонтери об’єдналися в ініціативу та готують операторів FPV-дронів
- Актуальне
- Важливе