Еспресо. Захід
Ексклюзив

За два дні розгорнули бригаду до кількох тисяч: як на фронті воює 45 артилерійська бригада

Христина Парубій
24 лютого, 2024 субота
11:05

Воїни бригади брали участь в обороні Києва, виконували бойові завдання в напрямку Кривого Рогу та Запоріжжя. А також звільняли Харківщину та Херсон

Зміст

"Еспресо.Захід" розповідає про бойовий шлях бригади. 

45 окрема артилерійська бригада активно вступила у російсько-українську війну на початку повномасштабного російського вторгнення. Бригада розгортається лише під час воєнного стану, тож, коли в Україні оголосили воєнний стан, її почали активно укомплектовувати і вже на початку березня 2022 року воїни мали перші бойові завдання на полі бою.

За два дні з 50-ти людей бригада розгорнулася до кількох тисяч

Бригада існує з 2016 року. Але тоді вона налічувала трохи більше пів сотні людей. Складалася зі солдатів - строковиків, а також офіцерів, які були призвані на один рік, як офіцери-строковики. На той час кадрових офіцерів було мало, а артилеристів ще менше. 

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну бригаду почали активно розгортати. 26 лютого 2022 року приймали людей і через два дні вона була укомплектована на 95%. "У нас черги стояли. На базу приїжджало по кілька автобусів одночасно. Деякі доводилося розвертати, бо людей вже було достатньо. Бувало таке, що ми з одного автобуса відбирали по 5-6 людей. Щоб Ви розуміли, я приїхав на базу, нас з трьох автобусів - відібрали тридцять чоловіків і це ще було багато. За кілька днів вдалося розгорнути бригаду до кількох тисяч військовослужбовців", - розповідає начальник служби зв'язків з громадськістю 45 оабр Василь Симканич. 

У перші дні перевагу у бригаді надавали артилеристам, адже це був основний фах бригади. А ще на диво - водіям та кухарям. А далі відбирали офіцерів та сержантів, які комплектували підрозділи. 28 лютого бригада була готова. Кілька днів було, щоб пристрілятися і вже четвертого березня перші підрозділи вирушили у зону бойових дій.

45 бригада

"По інструкціях військових книг такого бути не могло, але нам вдалося. Перші підрозділи були на завданні під Києвом, - продовжує Василь Симканич. - А до одинадцятого березня вже всі військові бригади виконували бойові завдання на різних ділянках фронту. Напевно велику роль зіграло те, що у підрозділах були добровольці. У нас не було паніки, відмовників. Влилися в колектив, вчилися на ходу. Артилеристів фахових чи тих, хто коли небудь служив на будь-якій артсистемі було дуже мало. Позитивно вплинуло те, що було багато військових, котрі пройшли АТО. Хоч і не були артилеристами, але розуміння військової дисципліни, елементарна, мінімальна обстріляність була. За перші два місяці повномасштабної війни в нас не було жодного панічного відступу чи самовільного залишення позицій". 

Не було передумов, що звільнення Херсону буде відносно легким

За перший рік повномасштабної війни підрозділи бригади прийняли бій на різних напрямках. Оборона Києва, напрямок Харкова, Кривого Рогу, Запоріжжя - позиції, де воювала бригада. 

"В середині березня росіяни активно наступали на Запоріжжя та Кривий Ріг. Вони мали глибокі прориви. До Запоріжжя в них залишалося 30-40 кілометрів. Наші військові разом з силами ТРО, прикордонниками, нацгвардійцями зупинили ворога. Дуже добре проявив себе наш дивізіон у Кривому Розі, який вступив у бій і зупинив наступ. Були епізоди, коли, не маючи бойового досвіду, підрозділи надавали допомогу нашим піхотним механізованим бригадам, прикриваючи і допомагаючи їм часом навіть проривати оточення. До прикладу, на Запоріжжі сформували позаштатний стрілецький батальйон, який воював, як піхота. На початку травня цей батальйон спільно з десантниками та іншими підрозділами зупинив спробу наступу кавказьких дивізій кадрових російських військ. Наша піхота не лише змогла зупинити наступ, але й завдяки артилерії розбили ці колони і контратакували ворога. Росіяни втікали, кинувши танки та бронемашини", - розповів Василь Симканич. 

45 окрема артилерійська бригада мала чимало успіхів на фронті. Оборонна операція під Ізюмом, контрнаступ на Харківщині та Херсонщині. Три дивізіони бригади добре себе проявили під час українського наступу на півдні. Один з підрозділів вже повністю перейшов на західне озброєння. Американські гаубиці під час завершальної оборонної операції знищили багато ворожої техніки. За успішну роботу чимало солдатів та офіцерів бригади отримали державні нагороди.

45 бригада

"На півдні була величезна кількість ворожої техніки, - пригадує Василь Симканич. - Артителія активно працювала по ворожій техніці, підбиваючи танки, знищуючи вороже ППО, створюючи умови, щоб піхота просувалася вперед. Перші рухи були дуже складними. Ворог добре окопався. Піхота молодці, вони за кожну посадку дуже серйозно воювали. У кінці літа - на початку осені 2022 року, не було передумов, що звільнити місто вдасться відносно легко. На тому напрямку командування застосувало тактику, коли нашою артилерію, ракетними військами весь ближній тил ворога був вибитий. Тобто пункти управління, танки і все решта. І в якийсь момент росіяни зрозуміли, що вони вже не втримаються". 

Війна стала складнішою, тривають стабільно важкі бої 

2023 рік у бригаді був стабільніший. Не було наступів чи відступів, працювали планово. Але була важка фізична робота. Росіяни почали ефективніше воювати, перейняли від українського війська багато тактичних прийомів, зокрема використання аеророзвідки. На початку року активно почали використовувати аеророзвідку, а далі додалися FPV - дрони. Боротьба стала значно сильнішою.

"На Бахмутському напрямку були дні, коли  кожна гармата викидала сотню снарядів. Це була важка фізична і психологічна робота, тому що це постійні обстріли та атаки, які  потрібно відбивати. Наші військові і росіяни навчилися воювати, війна стала складніша", - наголошує Василь Симканич. 

Нині воїни продовжують виконувати бойові завдання на фронті. Наразі тривають стабільно важкі бої. Василь Симканич каже, на напрямках бригади ворог просувань не мав, а деякі підрозділи ще й на деяких ділянках контратакують. Дуже активна бойова робота з двох сторін. Крім того, знову поновилися м'ясні штурми, які були під час минулорічних штурмів Соледару і Бахмуту. Але усі просування ворогу дають дорогою ціною. 

За успіхи на фронті військові одержали чимало нагород. Майже триста воїнів мають державні відзнаки, які присвоїв Президент України і майже півтори тисячі військових мають відзнаки від головнокомандувача ЗСУ та міністра оборони України. Є й один Герой України - протитанкіст, який спалив 35 одиниць ворожої техніки, полтавчанин Сергій Міщенко. Нагороджений посмертно. 

45 бригада


 
Теги:
Читайте також:
Львів
+1.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 44.75
    Продаж 45.49
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
17 березня
14:10
На Хмельниччині суд призначив зловмиснику, який викрав квіти з могили захисника, прочитати книгу дружини військового
13:49
У Львові судитимуть двох жінок, які за $20 тис. переправляли за кордон ухилянтів
13:32
"Баби Яги" бояться більше, ніж танків: пілоти ББС "Сталевих левів" за два вильоти знищили 20 окупантів
13:24
В Івано-Франківську оперативно затримали псевдомінера торгового центру
13:15
Під виглядом гуманітарки: на Львівщині прикордонники ліквідували незаконну схему ввезення авто
Під виглядом гуманітарки: на Львівщині прикордонники ліквідували незаконну схему ввезення авто
13:06
ДТП у Новояворіську
У Новояворівську внаслідок ДТП до лікарні потрапили шестеро людей
12:37
грип
На Львівщині вперше виявили метапневмовірус
12:23
Вирішила поїхати до Києва: на Хмельниччині розшукали 16-річну дівчину
Вирішила поїхати до Києва: на Хмельниччині розшукали 16-річну дівчину
12:10
Світлана Тарабарова
Співачка Світлана Тарабарова приїде з концертом до Львова
11:44
брендові сумки
Українець намагався ввезти з Румунії партію брендових жіночих сумок на 468 тис. грн
11:26
Ужгород - Вишнє Нємецьке
У пункті пропуску на кордоні зі Словаччиною частково обмежили рух вантажівок
11:23
У пожежі на Рівненщині загинули дві людини
10:56
розшук
На Буковині розшукують 15-річну Віталіну Петрушко
10:37
Може бути гучно: жителів Хмельниччини повідомили про планові навчання
Може бути гучно: жителів Хмельниччини повідомили про планові навчання
10:36
Біля Львова поїзд на смерть збив 66-річного чоловіка, який переходив колію
10:17
Президент посмертно надав звання Героя України пілоту F-16 Олексію Месю
10:00
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 березня
09:59
На Рівненщині під колесами авто загинув чоловік
На Рівненщині під колесами авто загинув чоловік
09:49
Огляд
Знищили все село за декілька годин: роковини трагедії Ремеля на Рівненщині
09:34
На Закарпатті врятували туриста: надзвичайники розповіли про небезпечне місце у горах
На Закарпатті врятували туриста: надзвичайники розповіли про небезпечне місце у горах
09:21
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 березня
08:59
свічка_скорбота
На Буковині попрощаються із полеглим героєм Єгором Шаманським
08:33
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині чиновник розтратив бюджетні кошти на закупівлі тротуарної плитки
08:05
Буданов нагородив десантників 80-ї бригади зброєю за низку успішних операцій на фронті
07:53
Огляд
Олесь Бабій, автор гімну ОУН, український письменник
"Зродились ми великої години": автору гімну ОУН та маршу ЗСУ Олесю Бабію – 128
07:32
дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 березня
07:30
У чоловіка сотні тисяч доларів і євро: що задекларувала директорка Львівського перинатального центру Марія Малачинська
2025, неділя
16 березня
21:37
катафалк
Опівночі викрали катафалк і поїхали на ньому кататись: на Тернопільщині судили трьох підлітків
20:52
пожежа у селі Лісове
На Волині у пожежі загинули двоє людей
20:34
Андрій Жук
Соратника Остапа Стахіва звинувачують у виправдовуванні агресії РФ: хто такий Андрій Жук
20:11
Ексклюзив
Марта Бліхар
У таборах Сибіру відбула 10 років: зв'язкова УПА з Тернопільщини Марта Бліхар відзначила 100-літній ювілей
20:09
Огляд
Майже 8 млн грн готівкою: що задекларувала голова Галицького райсуду Львова Ірина Волоско
19:44
Микола Поляк
Голова Поляницької сільради, де розташований Буковель, задекларував 1,27 мільйона гривень зарплати
19:05
Як одягатися в дощовиту погоду?
Мокрий сніг туман: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 17 березня
18:24
трансплантація органів
Пересадили орган мами: львівські медики провели успішну трансплантацію нирки 32-річному чоловіку
17:45
Внаслідок ДТП біля Хмельницького загинула людина, ще двоє – травмовані
17:02
У Львові відкрили вулицю на честь наймолодшого Героя України Павла Думанського, який загинув у бою з окупантами
16:23
поховання
У Львові 17 березня прощатимуться з загиблими воїнами Сергієм Шуваловим та Сергієм Петченком
15:50
суд, санкції
На Волині з держвласності незаконно вилучили частину кордону
15:20
нерухомість оренда
Рівненська область у топі регіонів з найвищими цінами на оренду житла
Більше новин