Мобілізація студентів та вчителів: У ВР пропонують збільшити кількість підстав для відстрочки

Через повномасштабну військову агресію Росії в Україні досі триває воєнний стан та загальна мобілізація. Які зміни готує держава в мобілізації студентів та вчителів розкаже "Еспресо.Захід"

Мобілізація — це виклик громадян на військову службу під час особливого стану, який був продовжений в Україні до 14 лютого 2024 року через загострення конфлікту з Росією. Мобілізація стосується чоловіків віком від 18 до 60 років, які мають військовий облік та не мають підстав для звільнення або відстрочки від призову.

Однак, існують деякі категорії громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації за певних умов. Серед них — студенти та вчителі, які працюють або навчаються в установах та організаціях освіти. Яка ж відстрочка від мобілізації в них і чи може вона змінитися?

Мобілізація студентів

Студенти, які здобувають професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту, а також наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, мають право на відстрочку від мобілізації.

Однак ця відстрочка діє лише на період навчання студента у закладі освіти. Тобто студента, який навчається заочно, можуть мобілізувати на службу.

Важлива умова! Студенти повинні навчатися на денній або дуальній формі навчання.

Читайте також: Тепер придатні: з якими хворобами можуть мобілізувати

Мобілізація вчителів та викладачів

Вчителі, які працюють в установах та організаціях, закладах вищої, професійної вищої, професійної (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки, також мають право на відстрочку від мобілізації. Це означає, що вони не підлягають призову до армії поки не закінчиться особливий період. Однак це право не передбачає повторного призову пізніше.

Що може змінитися: ВР пропонує додаткові підстави для відстрочки

У 2024 році можливі зміни в законодавстві, які можуть вплинути на право на відстрочку від мобілізації для деяких студентів та вчителів. Наприклад, Верховна Рада 7 лютого ВР підтримала в першому читанні урядовий законопроєкт №10449 про посилення мобілізації, який передбачає скасування відстрочки для студентів, які здобувають другу вищу освіту.

Фактично, згідно із новим законопроєктом, якщо студент здобуває другу вищу освіту –байдуже за якою формою – він підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації.

Навіть, якщо раніше студент не вчився в коледжі, а вступив в нього вже після здобуття ступеня бакалавра, то він не матиме відстрочки від мобілізації.

Попередній закон регулював цю норму інакше: наразі призову на військову службу під час мобілізації не підлягають усі здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Ймовірно, нововведення зʼявилося на фоні того, що у вишах поменшало студенток і студентів віком до 20 років. Натомість різко зросла кількість студентів віком 30-50 років.

У новому законопроєкті пропонується вилучити аспірантів-контрактників зі списку осіб, які не підлягають мобілізації.

Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій рекомендував виключити норму про аспірантів, які навчаються на контрактній формі, із нового законопроєкту про мобілізацію, щоб залишити за ними право на відстрочку.

"Комітет Верховної Ради України з питань освіти й науки своїм рішенням рекомендував виключити норму про аспірантів-контрактників з тексту проголосованого в першому читанні проєкту закону №10449 щодо мобілізації", - зазначив голова комітету Сергій Бабак у телеграмі.

Читайте також: Законопроєкт про мобілізацію: про що йдеться в оновленому документі та як каратимуть ухилянтів

Реакція міністра освіти Оксена Лісового щодо мобілізації студентів

Міністр освіти України підтримує такі нововведення. Він вважає, що освіта не має бути інструментом для ухилення від своїх конституційних обов'язків.

"Сьогодні ж ми маємо тенденцію, коли люди використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізацію. Якщо подивитися на цифри, то маємо +55 тис. студентів-чоловіків старше за 25 років у 2022 році в порівнянні з 2021, зокрема +33 тис. на магістерському рівні. Своєю чергою такі лазівки породжують явище фіктивного навчання, що загалом негативно впливає на якість освіти", — написав Оксен Лісовий у фейсбуку ще у вересні 2023 року.

Читайте також: Мобілізація "Свідків Єгови" та інших пацифістів: пояснюємо, як це відбувається

Що робити, якщо все ж прийшла повістка

Якщо студент або вчитель отримав повістку про призов до військової служби, то повинен негайно повідомити центр комплектування та соціальної підтримки про свою відстрочку. Для цього потрібно надіслати письмову заяву та копію документів, які можуть підтвердити, що він є студентом за денною формою у вищому навчальному закладі або вчителем за основним місцем роботи. 

Увага! Відстрочка від мобілізації в Україні гарантується законом усім, хто має відповідні підстави, вказані в законі "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію". ТЦК мають підтверджувати наявність відстрочки, вони не уповноважені її забирати або скорочувати.