Мобілізація "Свідків Єгови" та інших пацифістів: пояснюємо, як це відбувається
В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. У Генштабі зазначили, що потрібно призвати до війська ще 500 тисяч осіб
Чимало українців від служби ухиляється різними способами, а є й такі, що просто посилаються на релігійні переконання. Мовляв, віра не дозволяє їм брати в руки зброю, носити камуфляж чи бути членом військової структури.
Еспресо.Захід вирішив з'ясувати, чи справді через релігійні переконання здорових чоловіків не можуть мобілізувати для захисту Батьківщини.
За роз'ясненням ми звернулись до мобілізаційного відділу Львівського обласного ТЦК та СП щодо мобілізаційних заходів, які стосуються громадян України-вірних релігійних організацій, віра яких не допускає користування зброєю. Після отримання відповіді, текст буде опубліковано на сайті.
Що таке альтернативна служба і чи діє під час воєнного стану
Наприкінці 1990-их Кабінет Міністрів України спеціальною постановою визначив перелік релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Члени цих організацій отримали можливість замість військової строкової служби проходити альтернативну, невійськову службу. Альтернативна цивільна служба має на меті виконання обов'язку перед суспільством людьми, яким вірування забороняють користуватися зброєю.
В Україні організаційно-правові засади альтернативної (невійськової) служби визначаються законом, ухваленим ще в 1992 році. Цей закон передбачає, що в умовах воєнного або надзвичайного стану на проходження альтернативної служби можуть встановлюватися окремі обмеження.
Як пояснив у коментарі керівник апарату Львівської обласної військової адміністрації і комендант Львівської області Тарас Грень, ні закон про мобілізаційну підготовку і мобілізацію в чинній редакції, ні закон про правовий режим воєнного стану, не передбачають альтернативної військової служби під час воєнного стану.
"Альтернативна військова служба допускається в інші часи, аніж воєнний стан. Якщо такі люди, мотивуючи своєю приналежністю до певної релігії, не служать, то вони уникають мобілізації. Альтернативна служба була лише тоді, коли не було війни і йдеться лише про час призову. Оскільки в нас воєнний стан, призову нема, а є мобілізація", – пояснив для "Еспресо.Захід" Грень.
І додав, що при мобілізації до всіх українців, якого віросповідання вони б не були, є загальний підхід.
"За ухилення від призову передбачена кримінальна відповідальність незалежно від віросповідання, хто б це не був, бо не існує виключень", – підсумував чиновник.
Захищати Україну – справа не для всіх?
Ймовірно, про згадані норми чинного закону знають не всі. Так, скажімо, наприкінці грудня у Львові представник релігійного руху кришнаїтів (секта індуїзму) сказав, що захищати Україну – не його справа. Ситуацію описав військовослужбовець, прессекретар військово-медичного клінічного центру Західного регіону, Тарас Грень (однопрізвищник коменданта Львівської області)
"От цей "харі крішна" дебелий здоровий чувак звинуватив мене в алкоголізмі і, щобільше, сказав, що захищати Україну – це не його справа. А я – мудак, за якого не варто й молитись! Сподіваюсь що чувак в помаранчевій піжамі таки піде в армію. І найголовніше, що таких не на одну штурмову бригаду вистачить", – зазначив військовий.
Зауважимо, різних релігійних організацій в Україні чимало, понад сотня. Серед них ще раніше уряд виокремив чіткий перелік організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Зокрема це адвентисти сьомого дня, адвентисти-реформисти, євангельські християни, євангельські християни-баптисти, покутники, свідки Єгови, харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівняні до них, згідно із зареєстрованими статутами), християни євангельської віри, Товариство свідомості Крішни та ін.
Чи воюють "Свідки Єгови"
Однією з численних релігійних організацій є "Свідки Єгови". В Україні її представників, станом на 2019 рік, налічується майже 130 тисяч осіб. Саме вони найчастіше декларують, що через релігію не можуть взяти в руки зброю. Кажуть, слухаються Бога. На їхньому сайті зазначено:
"Біблія каже, що служителі Бога "мечі свої перекують... на лемеші й більше не будуть навчатись війни".
"Ісус наказав своїм учням "любити одні одних". Любов об’єднує їх у міжнародне братство, в якому ніхто не воює проти свого брата чи сестри".
"Свідки Єгови"наголошують, що є "корисними членами суспільства і в жодному разі не загрожують безпеці країн, в яких проживають. Ми поважаємо органи державної влади, дотримуючись біблійних наказів". Запевняють, що підкоряються законам, сплачують податки і підтримують зусилля уряду, спрямовані на досягнення суспільного добробуту. Про захист від ворогів не згадується.
До речі, православна, греко-католицька, католицька та протестантські церкви, за даними Вікіпедії, заперечують приналежність релігійної організації Свідків Єгови до християнства, оскільки ті не приймають основних релігійних догматів загальновизнаного християнства.
Еспресо.Захід декілька днів тому попросив представників "Свідків Єгови" розповісти, чи мобілізовують їхніх вірян до Збройних Сил України і, якщо так, то скільки з них уже служать народу України. У відділі зв'язків з громадськістю відписали: "Центр Свідків Єгови в Україні не володіє запитуваною інформацію", - написали у пресслужбі "Свідків Єгови".
Під час дослідження теми, опрацювання джерел та спілкування з військовослужбовцями щодо мобілізації, ми не виявили фактів, які б підтверджували, що представники організації "Свідки Єгови" проходять військову службу в лавах ЗСУ. Хоча жодних законодавчих підстав уникати такої служби в умовах воєнного стану представники цієї чи будь-якої іншої релігійної організації не мають.
"Якщо ти йдеш до армії, то вся твоя церква йде з тобою до армії"
Не всі релігійні організації є категоричними щодо виконання військового обов'язку. Скажімо, баптисти України воюють і захищають кордони батьківщини. Нині кілька десятків із мобілізованих служить капеланами чи помічниками капелана, є також 120 капеланів-добровольців. Загалом до 7 тисяч баптистів мобілізовані чи підписали службу за контрактом, розповів Анатолій Кушнірчук, військовий капелан добровольчого формування "Буча" та пастор Ірпінської біблійної церкви.
"Наші капелани регулярно відвідують військові частини, виконують завдання на сході та півдні держави. Відвідують наших воїнів з духовною допомогою і настановами та підтримкою. Словом, виконують капеланську службу. Євангельські християни баптисти – не пацифістична організація. Ми маємо конкретну позицію. Якщо є ворог, то його потрібно вибивати з країни", – розповів пастор.
Каже, що проповідують, що треба кожному ставати на захист рідної землі.
"Серед членів церкви та служителів, знаю, що понад 300 пасторів, дияконів, служителів баптистських церков служать у ЗСУ на звичайних посадах. В нашій церкві, де я є пастором, прямо проповідується, що треба йти захищати країну. Ми мотивуємо людей це робити, підбадьорюємо і кажемо: "якщо ти йдеш до армії, то вся твоя церква йде з тобою до армії".
Сам Анатолій Кушнірчук допомагає воїнам з початку війни, тобто з березня 2014 року. Забезпечували воїнів продуктами, обладунками, автомобілями, ремонтом їх, тепловізорами – всім, чого потребують воїни.
Додає, що не чув, щоб хтось з їхніх вірян-баптистів ухилявся від мобілізації.
"Знаю, що бояться, але готуються. Саме з нашої Ірпінської біблійної церкви зараз служить 40 людей. 6 уже загинуло. До речі, не зустрічав якихось упереджень серед воїнів, які б негативно ставились до капеланів-баптистів. Армія — це платформа для взаємодії найрізноманітніших конфесій, професій, релігій. Тому, якщо є те, що об'єднує, на кшталт захисту батьківщини, то тоді те, що роз'єднує не буде головним", – розповів пан Анатолій.
- Актуальне
- Важливе