Еспресо. Захід
Ексклюзив

Мобілізація "Свідків Єгови" та інших пацифістів: пояснюємо, як це відбувається

11 січня, 2024 четвер
17:13

В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. У Генштабі зазначили, що потрібно призвати до війська ще 500 тисяч осіб

Зміст

Чимало українців від служби ухиляється різними способами, а є й такі, що просто посилаються на релігійні переконання. Мовляв, віра не дозволяє їм брати в руки зброю, носити камуфляж чи бути членом військової структури.

Еспресо.Захід вирішив з'ясувати, чи справді через релігійні переконання здорових чоловіків не можуть мобілізувати для захисту Батьківщини.

За роз'ясненням ми звернулись до мобілізаційного відділу Львівського обласного ТЦК та СП щодо мобілізаційних заходів, які стосуються громадян України-вірних релігійних організацій, віра яких не допускає користування зброєю. Після отримання відповіді, текст буде опубліковано на сайті.

Що таке альтернативна служба і чи діє під час воєнного стану

Наприкінці 1990-их Кабінет Міністрів України спеціальною постановою визначив перелік  релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Члени цих організацій отримали можливість замість військової строкової служби проходити альтернативну, невійськову службу. Альтернативна цивільна служба має на меті виконання обов'язку перед суспільством людьми, яким вірування забороняють користуватися зброєю. 

В Україні організаційно-правові засади альтернативної (невійськової) служби визначаються законом, ухваленим ще в 1992 році. Цей закон передбачає, що в умовах воєнного або надзвичайного стану на проходження альтернативної служби  можуть встановлюватися окремі обмеження.

Як пояснив у коментарі керівник апарату Львівської обласної військової адміністрації і комендант Львівської області Тарас Грень, ні закон про мобілізаційну підготовку і мобілізацію в чинній редакції, ні закон про правовий режим воєнного стану, не передбачають альтернативної військової служби під час воєнного стану. 

"Альтернативна військова служба допускається в інші часи, аніж воєнний стан. Якщо такі люди, мотивуючи своєю приналежністю до певної релігії, не служать, то вони уникають мобілізації. Альтернативна служба була лише тоді, коли не було війни і йдеться лише про час призову. Оскільки в нас воєнний стан, призову нема, а є мобілізація", – пояснив для "Еспресо.Захід" Грень.

І додав, що при мобілізації до всіх українців, якого віросповідання вони б не були, є загальний підхід.

"За ухилення від призову передбачена кримінальна відповідальність незалежно від віросповідання, хто б це не був, бо не існує виключень", – підсумував чиновник.

Захищати Україну – справа не для всіх?

Ймовірно, про згадані норми чинного закону знають не всі. Так, скажімо, наприкінці грудня у Львові представник релігійного руху кришнаїтів (секта індуїзму) сказав, що захищати Україну – не його справа. Ситуацію описав військовослужбовець, прессекретар військово-медичного клінічного центру Західного регіону, Тарас Грень (однопрізвищник коменданта Львівської області)

"От цей "харі крішна" дебелий здоровий чувак звинуватив мене в алкоголізмі і, щобільше, сказав, що захищати Україну – це не його справа. А я – мудак, за якого не варто й молитись! Сподіваюсь що чувак в помаранчевій піжамі таки піде в армію. І найголовніше, що таких не на одну штурмову бригаду вистачить", – зазначив військовий.

Зауважимо, різних релігійних організацій в Україні чимало, понад сотня. Серед них ще раніше уряд виокремив чіткий перелік організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Зокрема це адвентисти сьомого дня, адвентисти-реформисти, євангельські християни, євангельські християни-баптисти, покутники, свідки Єгови, харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівняні до них, згідно із зареєстрованими статутами), християни євангельської віри, Товариство свідомості Крішни та ін.

Чи воюють "Свідки Єгови"

Однією з численних релігійних організацій є "Свідки Єгови". В Україні її представників, станом на 2019 рік, налічується майже 130 тисяч осіб. Саме вони найчастіше декларують, що через релігію не можуть взяти в руки зброю. Кажуть, слухаються Бога. На їхньому сайті зазначено:

"Біблія каже, що служителі Бога "мечі свої перекують... на лемеші й більше не будуть навчатись війни".

"Ісус наказав своїм учням "любити одні одних". Любов об’єднує їх у міжнародне братство, в якому ніхто не воює проти свого брата чи сестри". 

"Свідки Єгови"наголошують, що є "корисними членами суспільства і в жодному разі не загрожують безпеці країн, в яких проживають. Ми поважаємо органи державної влади, дотримуючись біблійних наказів". Запевняють, що підкоряються законам, сплачують податки і підтримують зусилля уряду, спрямовані на досягнення суспільного добробуту. Про захист від ворогів не згадується. 

До речі, православна, греко-католицька, католицька та протестантські церкви, за даними Вікіпедії, заперечують приналежність релігійної організації Свідків Єгови до християнства, оскільки ті не приймають основних релігійних догматів загальновизнаного християнства. 

Еспресо.Захід декілька днів тому попросив представників "Свідків Єгови" розповісти, чи мобілізовують їхніх вірян до Збройних Сил України і, якщо так, то скільки з них уже служать народу України. У відділі зв'язків з громадськістю відписали: "Центр Свідків Єгови в Україні не володіє запитуваною інформацію", - написали у пресслужбі "Свідків Єгови".

Під час дослідження теми, опрацювання джерел та спілкування з військовослужбовцями щодо мобілізації, ми не виявили фактів, які б підтверджували, що представники організації "Свідки Єгови" проходять військову службу в лавах ЗСУ. Хоча жодних законодавчих підстав уникати такої служби в умовах воєнного стану представники цієї чи будь-якої іншої релігійної організації не мають.

"Якщо ти йдеш до армії, то вся твоя церква йде з тобою до армії"

Не всі релігійні організації є категоричними щодо виконання військового обов'язку. Скажімо, баптисти України воюють і захищають кордони батьківщини. Нині кілька десятків із мобілізованих служить капеланами чи помічниками капелана, є також 120 капеланів-добровольців. Загалом до 7 тисяч баптистів мобілізовані чи підписали службу за контрактом, розповів Анатолій Кушнірчук, військовий капелан добровольчого формування "Буча" та пастор Ірпінської біблійної церкви.

"Наші капелани регулярно відвідують військові частини, виконують завдання на сході та півдні держави. Відвідують наших воїнів з духовною допомогою і настановами та підтримкою. Словом, виконують капеланську службу. Євангельські християни баптисти – не пацифістична організація. Ми маємо конкретну позицію. Якщо є ворог, то його потрібно вибивати з країни", – розповів пастор.

Каже, що проповідують, що треба кожному ставати на захист рідної землі.

"Серед членів церкви та служителів, знаю, що понад 300 пасторів, дияконів, служителів баптистських церков служать у ЗСУ на звичайних посадах. В нашій церкві, де я є пастором, прямо проповідується, що треба йти захищати країну. Ми мотивуємо людей це робити, підбадьорюємо і кажемо: "якщо ти йдеш до армії, то вся твоя церква йде з тобою до армії".

Сам Анатолій Кушнірчук допомагає воїнам з початку війни, тобто з березня 2014 року. Забезпечували воїнів продуктами, обладунками, автомобілями, ремонтом їх, тепловізорами – всім, чого потребують воїни. 

Додає, що не чув, щоб хтось з їхніх вірян-баптистів ухилявся від мобілізації. 

"Знаю, що бояться, але готуються. Саме з нашої Ірпінської біблійної церкви зараз служить 40 людей. 6 уже загинуло. До речі, не зустрічав якихось упереджень серед воїнів, які б негативно ставились до капеланів-баптистів. Армія — це платформа для взаємодії найрізноманітніших конфесій, професій, релігій. Тому, якщо є те, що об'єднує, на кшталт захисту батьківщини, то тоді те, що роз'єднує не буде головним", – розповів пан Анатолій.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 липня
15:12
Закарпатська митниця
Цьогоріч інтенсивність руху транспорту через кордон зменшилася, – Закарпатська митниця
14:44
прикордонники
Прикордонники відмовилися від хабарів на суму понад 1,3 млн грн
14:18
ЗСУ
Ворог продовжує наступ: воїни 24-ї бригади розповіли про ситуацію у Часовому Яру
13:56
Оновлено
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові з 8 по 14 липня: Петрування в Гаю, "Літній СвітОгляд" і Триб'ют Мирославу Скорику
13:32
перепоховання праху Євгена Штендери у Львові
Повернули з Канади: у Львові перепоховали прах одного з останніх командирів УПА
13:20
змія
На Львівщині жінка потрапила у реанімацію через укус змії: як уберегтися
12:40
Оновлено
З 14:00 на Львівщині застосовуватимуть три черги відключень світла: графіки
12:29
В урочищі на Тернопільщині облаштували місце для відпочинку туристів
В урочищі на Тернопільщині облаштували місце для відпочинку туристів
11:57
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 липня
11:38
У Львові фурам заборонили заїжджати у місто
У Львові фурам заборонили заїжджати у місто
11:22
У ДТП на Рівненщині травмувалися двоє неповнолітніх
У ДТП на Рівненщині травмувалися неповнолітні дівчина та хлопець
10:53
В Ужгороді знову відбудеться благодійний велозаїзд Big City Ride
В Ужгороді знову відбудеться благодійний велозаїзд Big City Ride
10:21
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 липня
10:02
Енергоатом готується до монтажу обладнання на третьому енергоблоці Хмельницької АЕС
Енергоатом готується до монтажу обладнання на третьому енергоблоці Хмельницької АЕС
09:36
На війні загинув 21-річний захисник зі Львівщини Олександр Дибайло
На війні загинув 21-річний захисник зі Львівщини Олександр Дибайло
09:10
погода літо
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 13 липня
08:52
На Прикарпатті мама з двома дітьми впали у річку: 9-річна дівчинка загинула
На Прикарпатті мама з двома дітьми впали у річку: 9-річна дівчинка загинула
08:10
Ексклюзив
пропав безвісти
Невизначена втрата. Як шукають зниклих безвісти в Україні
07:40
Аналітика
сховище газу
Чому Росія атакує сховища газу на Львівщині
2024, п'ятниця
12 липня
22:13
прикордонник
У горах Прикарпаття біля кордону обмежили відвідування туристичних маршрутів
21:59
Пройшов 20 км: на Рівненщині знайшли пенсіонера, який заблукав у лісі
21:40
став на Тернопільщині
На Волині судять підприємця, який незаконно викопав ставки площею 10 га
21:15
На вихідних у Львові попрощаються з трьома воїнами України
20:55
Оновлено
На Львівщині зіткнулися рейсовий автобус та авто. Загинув водій
20:54
У Чернівцях випускники, які найкраще склали НМТ, отримали по 20 тис. грн
20:32
Голову спілки АТО Городоччини не впустили в місцевий ТЦК через шорти
20:13
Дністерський каньйон
Вивозив піщано-шутрову суміш з Дністровського каньйону: жителю Тернопільщини загрожує три роки тюрми
19:54
ліси
На Прикарпатті 45 років не можуть обгородити природно-заповідний фонд. За справу взялася прокуратура
19:28
В етнопарку біля Буковелю згоріла давня гуцульська хата
19:09
На вихідних у Львові відбудеться благодійний забіг "Миля рівних можливостей". Чи перекриватимуть вулиці
18:52
ТЦК, штраф
Що важливо знати про штрафи від ТЦК та СП: пояснення адвоката
18:48
палац Шенборна
У Фонді держмайна вирішують, що робити з палацом Шенборнів на Закарпатті, аби він був рентабельним
18:21
спека
Люди непритомніють від екстремальної спеки: на Волині зафіксували уже 85 випадків
18:06
Як у Львові фонтани рятують містян від спеки. Фото
17:51
новини Тернопільщини
У Львівській податковій попереджають про шахраїв, які просять у підприємців гроші за непроведення перевірок
17:36
На Львівщині у дитини діагностували правець
17:24
сонце
Рекордна спека - майже 40 градусів тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 липня
17:14
 У Чернівецькій та Закарпатській областях облаштовують прикордонні дороги
16:57
спека
Чи можна змушувати людей працювати у спеку. Роз'яснення Держпраці
16:41
У ДТП загинула 31-річна військова з Рівного Марина Гринчук
Більше новин