Еспресо. Захід
Ексклюзив

Війна показала, що нам потрібні розробки в науці, які потім використають в обороні, – науковиця Маслова

Тетяна Яворська
11 лютого, 2023 субота
09:53

11 лютого у світі відзначають Міжнародний день жінок і дівчат у науці. Україна також приєдналася до цієї ініціативи

Зміст

"Еспресо.Захід" розпитав українську науковицю Ольгу Маслову, як популяризувати науку, зокрема серед тих, які ніколи не виявляли цікавості до нових і незвичайних знань. Вона каже: насправді науковцями стають ще в дитинстві, головне – це бажання в дітях не приспати.

Сама Ольга Маслова з садочка знала, що хоче займатися наукою. Зростала у відповідному середовищі. Її бабуся була біохіміком, тож у квартирі було чимало недитячих книжок професійного спрямування – наприклад клінічна цитологія чи біохімія. Оскільки Ольга ще з раннього віку навчилася читати, її цікавили не лише кольорові картинки з фіолетовими лейкоцитами, а й довжелезні терміни. Крім будови клітин і біохімії, дівчинку цікавила музика, а особливо скрипка. Однак вже у 8 класі зрозуміла, що своє життя хоче пов'язати саме з біологією. 

Нині Ольга Маслова є письменницею, радіоведучою, співзасновницею науково-популярної конференції Nobilitet (Нобілітет) та експерткою Громадської організації STEM IS FEM. Вона – авторка двох книжок "Коли я нарешті висплюся?" та "Пригоди клітин", а також ведуча подкасту "Наука як по маслу". Працює як науковий консультант, з підлітками, веде авторську програму на Громадському радіо. Розповідає, що в якийсь момент вирішила, що найкраще їй вдається роль медіатора між наукою, бізнесом і суспільством. 

Існує стереотип, що наукова робота – це щось дуже нудне і нецікаве. Чому так сталось і чому він виник?

Річ у тому, що в формування цієї думки складалось на основі різних художніх творів, ЗМІ та фільмів. І от до прикладу серіал "Теорія великого вибуху", який багато хто дуже любить (я його не люблю). Це фільм, сповнений стереотипами про вчених і, крім того, там дуже плаский гумор. Загалом тут проблема репрезентації науки в публічному просторі. Хороший учений сконцентрований на своїй справі, яка може бути фундаментальною чи абстрактною, пояснити її пересічному громадянину важко. Але не потрібно доводити її до абсурду. А особливо, коли ми говоримо про сучасний світ і сучасну науку, варто відходити від цих узагальнень. Просто наш мозок завжди шукає спрощення, аби систематизувати інформацію. А поява стереотипів – це спроба мозку спростити світ, бо тоді легше робити якісь висновки.

Такі стереотипи шкодять українській науці?

На мою суб'єктивну думку, стереотипи взагалі шкодять. І оця спрощеність – оманлива. Нам здається, що ми ніби зрозуміли світ, зрозуміли, як це працює. Але потім, при кожному винятку з цих стереотипів, ламається картина світу, і ніхто того не може зрозуміти. Ну, наприклад – ти вчений, але граєш у рок-групі. Я особисто знаю багато таких учених, які вдень в лабораторії, а ввечері грають музику в рок-гуртах. 

І це не відповідає популярному стереотипу: якщо ти вчений, то ботан…

Це такий ще захисний механізм на рівні школи. Коли діти вчаться, то в них (особливо у підлітків) є така фаза розвитку, що їм цікаво шукати недоліки навколо, до чого можна причепитись. І через будь-яку схожість чи відхід від традиційних схем, які дитина бачить (наприклад, у своїй сім'ї) вона починає м'яко кажучи, чіплятись до цієї людини. Чи, якщо дитина занурена в щось одне дуже конкретне, то іноді це переростає навіть у цькування: "ти – ботан-заучка". Тобто все – для підкреслення інакшості. Тут ми торкаємось до великої теми – сприйняття інакшості. От що можу з радістю сказати, що сучасні діти, підлітки в цьому значно кращі, ніж були ми, і навіть люди, яким зараз 20+. Нинішні підлітки сприймають усіх різними й не шукають оцю уніфікацію. Для мене було приємне відкриття, коли я бачила на одному з підліткових проєктів, як дівчата, одягнені усі в різних стилях, співали різні пісні, різних жанрів. При цьому вони це все обговорювали й нормально комунікували. Для мене це був мікрошок, бо згадала як у моєму підлітковому віці було групування за вподобаннями. Мені здається, вони будуть тим поколінням, яке відійде від стереотипів. 

Ще одне доволі стереотипне уявлення: українські науковці асоціюються з невисокими заробітками. Натомість на Заході вони монетизують свої знання. Чому так стається?

Війна показала – фундаментальні розробки потрібні і потрібно потім їх втілювати, аби принести користь в тому числі обороноздатності країни.

Зараз дуже багато залежить від конкретної людини. Тобто, де саме вона працює, які додаткові зусилля докладає, аби отримувати якесь фінансування. Але дійсно, в нас наука недофінансована, порівняно з усім цивілізованим світом. На наших теренах цьому приділяли уваги значно менше. Певний період це все базувалось на ще старих школах, без оновлення і збагачення. З державним фінансуванням у нас біда. Але війна показала – фундаментальні розробки потрібні, і потрібно потім їх втілювати, аби принести користь у тому числі обороноздатності країни. Зараз уже стало зрозуміло, що й медичні технології потрібні. Думаю, що після перемоги відновлення науки в Україні має стати одним із пріоритетів, аби не залишитися на маргінесі. Тепер, щоб бути дійсно серед цивілізованих країн, потрібно підтримувати науку.

Чи можна зацікавити наукою широкі маси українців, як це зробити і чи це взагалі потрібно?

Це те, чим я займаюся вже кілька років, обрала і професію відповідну. З 2016 року пішла з усіх місць, де була найманим співробітником, і вирішила популяризувати науку. Відтоді написала дві книжки, випустила 108 випусків "Наука як по маслу", проєкт "Нобілітет", який присвячений Нобелівським преміям. От це все – для того, щоб говорити про науку і науковий метод дослідження світу з людьми, які в школі жодного разу не подумали б, що їм це буде цікаво. 

Дітям і підліткам не так важливо популяризувати науку, як, до прикладу, їхнім батькам.

Якщо нам не перебити це бажання – дізнаватись нове, то в дитинстві ми всі є вченими. Бо всі досліджуємо, чому небо синє, а кров червона. Це такі питання, які ставлять усі діти. І вже залежно від того, яку вони отримують відповідь, роблять свідомо чи несвідомо якісь висновки.

Популяризувати науку не варто перечитуванням підручника. Важливо в іншому вигляді подавати цю інформацію. Дітям і підліткам не так важливо популяризувати науку, як, до прикладу, їхнім батькам. Бо коли дитина в 11 класі каже "Я вирішила, що хочу займатись квантовою фізикою", то батьки такі: "А що це таке? Йди краще на економічний факультет". Я до того, що батьки часто не розуміють, чого хочуть їхні діти, й нав'язують їм власні уявлення. Тому, якщо популяризувати науку серед таки потенційних батьків, які потім вплинуть на вибір дитини, то це може збільшити кількість майбутніх науковців. 

В українське суспільство інтерес до науки зростає?

З 2016 року до 2022-го (до повномасштабного вторгнення) ця цікавість збільшувалась. У 2019-му був пік інтересу. Аудиторія наростала і з'являлися нові обличчя. Коронавірус привернув увагу до науки, бо людям стало цікаво, що ж то таке вірус, як це працює. Зараз найбільше всіх цікавлять теми, дотичні до війни, або ж, як на психологічному рівні "вивозити" випробування.

Чого зараз найбільше бракує українським науковцям?

Залежно, яка це конкретно галузь. Якщо природнича, яка мені близька, то тут нашим науковцям треба трошки більше видимості й бажання комунікувати. І навіть з журналістами. Через небажання комунікувати з'являється викривлена інформація. Проблема в тому, що цього взаємного розуміння дуже мало. Крім іншого, нашим ученим не вистачає вміння говорити про себе і свої дослідження так, щоб їх хотілося слухати. 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин