"Вишиваний" медяник у кожної господині особливий", – майстриня Марія Чорій

У селищі Великий Бичків на Закарпатті випікають особливу весільну традиційну страву –  бичківський медяник. 

Про це "Еспресо.Захід" розповіла майстриня Марія Чорій.

"Бичківський медяник – це поєднання весільного короваю і бісквіту. Давні майстрині говорили, що його рецепт – це перероблений на великобичківський манір рецепт Австрійського торта "Захер", – говорить Марія Чорій. – Перша письмова згадка про медяник датується 1914 роком. Говорять, що відколи засноване село, відтоді й він сам.

Здавна медяник вважають весільним оберегом, адже його розмальовують узорами, які я особисто беру з давньої гуцульської вишивки гладдю. У цих узорах закодовані елементи, які означають добробут і щастя, чого й бажають молодій сім'ї. За традицією медяник має випікати перша кума, тобто свідок. Нині медяник замовляють або печуть батьки наречених. Окрім того, випікають його вже не тільки на весіллях, а й на всі урочистості в селі".

Пані Марія почала займатися випіканням 2018 року. Перший свій медяник спекла на весілля для сестри. До цього майже три роки шукала тих, хто міг би навчити її цього ремесла, адже рецепт медяника переважно тримають у секреті. Допомогла майстрині одна знайома жінка, яка поділилася давнім переписом.  

"Медяник вдався на смак занадто гірким і твердим. Тоді почала напрацьовувати свій рецепт. Тому не дивно, що смак медяника одним нагадує пряник, а іншим –  поєднання меду та спецій, бо кожна майстриня готує за власним рецептом", – додає Марія.


Фото: фб-сторінка Марії Чорій

За її словами, в селищі, де мешкає близько 10 тисяч людей, медяники випікають на замовлення тільки двоє: вона та ще одна майстриня. 

"Процес випікання може тривати від трьох до п'яти днів. Залежить все переважно не від інгредієнтів, які можуть бути схожими, а він технології, яка зазвичай особлива, – наголошує майстриня. – Процес виглядає так: спочатку потрібно підготувати складники: яйця, цукор, мед, спеції, сухофрукти, горіхи. До речі, основними інгредієнтами для медяника є спеції, які надають особливого смаку й назву яких кожна майстриня тримає в секреті. Не менш важливим є мед, адже на його честь і походить назва страви. Далі потрібно надати форму медянику й випікати близько трьох години. Після цього його затягують шоколадною глазур'ю, вона ще має давню назву "склиця". Остаточний етап – розмальовування. Це роблять різнокольоровою  білковою глазур'ю для контрасту. Все частіше медяники розмальовують в один колір із тематикою весілля".

Ще однією особливістю медяника є те, що він майже не псується. Його можна споживати протягом місяця, а то й більше. Це залежить від правильної висушки. До прикладу, пані Марія має знайомих, у яких медянику вже 25 років. 

Ціна медяника коливається від 100 гривень ( сувенірний, маленький) до 1000-1200 гривень (великий весільний). Часто покупці замовляють його аж із-за кордону. 

До слова, небайдужі жителі селища Великий Бичків працюють над тим, аби додати медяник до нематеріальної спадщини Закарпаття. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.