Віртуальне кладовище: як увіковічити пам'ять про загиблу людину

Проєкт Immortal допомагає пам’ятати про загиблих завдяки своєрідному цифровому "надгробку", де зберігаються фото, відео та різні історії про померлого. А за допомогою QR-коду всю цю інформацію можна помістити на звичайну могилу

Memento mori і цифровий слід

Фото: immortalv.com

 

Що б ми не робили, та всі помремо. Це константа, яку кожна людина раніше чи пізніше усвідомлює і вчиться з цим жити. Боляче відпускати своїх рідних і друзів. Тому впродовж історії люди навчилися віддавати шану померлим, пам’ятати минуле, щоб рухатися в майбутнє.

У різних суспільствах це відбувається по-різному: когось закопують, когось спалюють, когось пускають у море… Та всіх нас об’єднує бажання пам’ятати про людину, яку ми відпускаємо. Тому й виникають кладовища – місця пам’яті, де є останки загиблого та його ім’я, яке викликає в нас спогади.

Сучасний світ змінив наше уявлення про пам'ять і спогади. Адже завдяки цифровізації ми здатні записувати практично кожну секунду життя. Сучасна людина залишає за собою дуже велику кількість цифрової інформації (фото, відео, аудіо, тексти), а також цифровий слід у мережі. Здебільшого, коли життя людини обривається, вся ця інформація втрачається, адже вже немає головного носія, який беріг її, – цієї людини.

Тож як можна зберегти цифрову пам'ять про людину після смерті?

Що таке проєкт Immortal

Фото: immortalv.com

 

"Еспресо.Захід" поспілкувався з Ростиславом Чабрею, керівником проєкту Immortal, що спеціалізується на створенні віртуальних "пам’ятників", які можуть доповнювати звичайні.

Ростислав – львів’янин, п’ять років працює програмістом, а до того вивчав історію. Ще до повномасштабної війни він захопився ідеєю про те, як зберегти цифрову пам'ять про близьких людей, які відходять на той світ. Тоді він разом з командою однодумців започаткував проєкт Immortal, що перекладається з англійською як "безсмертя".

"Зберігайте пам'ять про близьких з нашим сервісом. Наш сервіс дозволяє створити профіль упокоєної людини, додати фото, відео та спогади, щоб зберегти її пам'ять на довгі роки", – йдеться на головній сторінці проєкту.

Як це працює? Спершу ви реєструєтеся на сайті й маєте доступ до особистого кабінету. Тоді можете створювати профіль людини, яка, на жаль, уже не з вами. Сторінку цієї людини ви можете наповнити різними спогадами, додавши фото й відео, а також текстову історію людини. Тоді генерується унікальний QR-код, який веде на створену сторінку. Потім можна замовити таблицю з цим кодом і прикріпити її на могилу померлої людини. Таким чином кожен, хто відсканує код, зможе побачити живу людину завдяки фото й відео та дізнатися більше про історію її життя.

Фото: соцмережі

 

"Тепер замість суму біля холодного могильного каменю є можливість подивитися на людину, переглянути фото/відео, згадати приємні моменти, почитати цікаві історії, які завжди можна додати в особистому кабінеті", – йдеться на сайті Immortal.

"Без збереження внуки можуть не почути голосу бабусі"

Ростислав Чабря розповідає, що останнім часом питання збереження пам’яті дуже змінилося, і в цьому суть ідеї створеної ним платформи.

"Людина залишає після себе великий цифровий слід. Навіть якщо це літня людина, все одно є якісь фото та відео, зроблені внуками чи кимось іншим. Коли людина помирає, на жаль, у більшості вся ця інформація просто зникає через декілька років, бо губиться на носіях інформації. Наприклад, моя бабуся померла кілька років тому. Коли я вирішив створити її профіль на Immortal, то попросив родичів скинути фото й відео. Та виявилося, що багато з того вже втрачено. Це приклад того, чому треба зберігати цифрову пам'ять. Адже без збереження мої внуки можуть не почути її голосу, а так матимуть змогу побачити її такою, якою вона була за життя", – говорить Ростислав Чабря.

Ключовими для проєкту Immortal є три позиції: довговічність, надійність (сторінка акаунта зберігається на серверах Amazon) і приватність (можна створювати приватні та публічні акаунти). Для одного акаунта виділено один гігабайт місця для наповнення даними. 

Хоча зберігання й обслуговування такого віртуального цвинтаря потребує певних витрат, та проєкт більше має волонтерську складову, ніж комерційну. Адже для сімей військових, які втратили свого захисника чи захисницю, створення профілю є безплатним. Для цивільних функція платна і зараз коштує 890 грн.

"Цифрові дані так само мають стати чимось важливим і таким, що заведено зберігати"

Фото: immortalv.com

 

"З початком повномасштабної війни, на жаль, гостро постало питання збереження пам’яті про наших загиблих героїв. Нещодавно спілкувався з батьком хлопця, який загинув на фронті. Він розповів, що зручно користуватися нашою платформою і що для нього це важлива річ – цифрова пам'ять про сина. Тож Immortal – це не щось у форматі ідеї, це реальний продукт, яким користуються і який допомагає людям краще пам’ятати про близьких людей", – каже Ростислав Чабря.

Загалом ідея створення цифрових могил не є новою. Популярні соцмережі мають функції, які дозволяють перетворити сторінки померлих на місця пам’яті. Також ідея з QR-кодом особливо поширена в азійських країнах, де земля дорога і тому дешевше робити місце пам’яті про людину мінімальним фізично, але максимальним віртуально.

"У нас досі заведено лише ставити пам’ятники, нести могильні квіти та лампадки. Наша ідея – донести, що цифрові фото, відео, текстові матеріали так само мають стати чимось важливим і таким, що варто зберігати. Зараз ми залишаємо гори цифрової інформації. Щодня зникають тисячі тисяч унікальних історій. Тому й розвиваємо Immortal, щоб допомогти людям довше і краще пам’ятати про близьких їм людей, які померли", – підсумовує Ростислав Чабря.