Еспресо. Захід
Огляд

Memento mori: що стається з акаунтами після смерті людини. Пояснюємо

Юрій Мартинович
1 жовтня, 2023 неділя
19:01
Зміст

Всі популярні соцмережі мають свою політику щодо обробки облікових записів користувачів, які померли. Розповімо, як це відбувається у Facebook, TikTok, Instagram, X, Telegram та Google

Смерть – невід’ємна частина життя. Про це добре пам’ятали давні римляни. Memento mori – відомий латинський вислів, який означає "пам’ятай про смерть". У стародавньому Римі ця фраза звучала під час тріумфальної ходу римських полководців, які поверталися з перемогою. Та за спиною воєначальника завжди ставили раба, завдання якого було нагадувати тріумфатору, що попри свою славу, той залишається лише смертним. Так і в наш час, коли війна щодня забирає нових жертв, ми не можемо забувати про свою смертність як фізичну, так і віртуальну. 

"Еспресо.Захід" розповість, що стається з цифровим відбитком людини, який вона залишає в інтернеті, після смерті.

Про що у статті: 

  • Загальні принципи;
  • Facebook може перетворити ваш акаунт на "увіковічнений профіль";
  • Instagram – "пам’ятна галерея";
  • X або колишній Twitter – лише видалити акаунт;
  • У Google є функція "про всяк випадок";
  • Telegram – лише видалення;
  • TikTok – мережа, де всі "живі".

Загальні принципи

ІТ технології

Фото: gettyimages

 

Люди помирають щодня, отже щодня десятки тисяч акаунтів переходять з категорії живих людей в категорію померлих. В одному Facebook вже нараховують від півсотні до сотні померлих людей. Статисти кажуть, що у найближчі 50 років кількість акаунтів померлих людей може перевищити кількість активних користувачів, і цей відрив буде лише збільшуватися.

За словами експерта з цифрової безпеки Павла Бєлоусова, традиція цифрової смерті у нашому суспільстві ще не сформувалася.

"У людства немає достатнього досвіду. Тисячоліттями був присутній фактор біологічної смерті, тому ми знаємо, що з нею робити. А навколо смерті у соцмережах культура ще не сформувалася. Ніхто поки не готовий задавати загальні тренди. Все доволі умовне і звужене до конкретної платформи", – розповів він виданню "Українка правда".

Загалом всі дії про те, що робити з акаунтом користувача, який помер, зводяться до чотирьох базових принципів:

  • Закриття акаунту: Деякі соціальні мережі надають можливість родичам або близьким користувача попросити закрити акаунт померлої особи. Це може вимагати представлення документів або інших доказів смерті.
  • Меморіальний статус: Деякі платформи пропонують можливість перетворити акаунт покійного користувача на "меморіальний". У цьому випадку сторінка залишається доступною для перегляду для тих, хто бажає вшанувати пам'ять про покійного, але не залишається активною у видачі результатів пошуку і не приймає нових друзів або фоловерів.
  • Збереження акаунту: Деякі користувачі можуть внести плани щодо обробки їх акаунту після смерті, наприклад, передачу управління акаунтом родичам або друзям. Також акаунт може просто існувати без редагування ніким, але таким чином може бути вразливим для шахраїв, що можуть його зламати та використовувати у своїх цілях.
  • Завести чат-бота: Маючи доступ до сторінки померлої людини, можна додати в месенджер тії чи іншої мережі замість неї чат-бота, який реагуватиме на певні слова в повідомленні співрозмовника і видаватиме задану відповідь. За допомогою штучного інтелекту, ці боти можуть навіть вчитися у спілкуванні з співрозмовниками та копіювати манеру розмови покійника.

Facebook може перетворити ваш акаунт на "увіковічнений профіль"

Фото: соцмережа Facebook

 

Facebook була чи не першою з популярних соцмереж, яка задумалася над тим, що робити з профілями мертвих користувачів? У Facebook в розділі довідковий центр, є стаття про те, що станеться з вашим обліковим записом, коли вас не стане. Найпопулярніша опція – увіковічення профіля. Тоді ваш акаут перетвориться на місце, де друзі та рідні можуть "збиратися й ділитися спогадами". Увіковічені профілі мають такі особливості:

  • Словосполучення "Світла пам’ять" відображатиметься поруч з іменем користувача в його профілі;
  • Залежно від налаштувань конфіденційності профілю друзі можуть ділитися спогадами в життєписі увіковіченого профілю;
  • Контент, який поширив користувач (наприклад, світлини або дописи), відображається на Facebook аудиторії, для якої якого опублікували;
  • Увіковічені профілі не відображаються в розділі "Люди, яких ви можете знати", оголошеннях або нагадуваннях про дні народження.

В обліковий запис увіковіченого профілю ніхто не має права входити.

"Увіковічені профілі, у яких немає спадкоємця, змінити не можна. Якщо у сторінки був єдиний адміністратор, чий профіль було увіковічено, сторінку буде видалено з Facebook, якщо ми отримаємо відповідний запит на увіковічення", - додають у Facebook.

Спадкоємцем акаунта у Facebook є вибрана вами особа, яка буде відповідати за ваш профіль у разі його увіковічення. У соцмережі рекомендують призначити спадкоємця, щоб можна було керувати профілем після його увіковічення. Спадкоємець може приймати запити дружби від імені увіковіченого профілю й змінювати основну світлину та обкладинку.

Також користувач може наперед вибрати видалення акаунта.

"Це означає, що коли ми отримаємо повідомлення про те, що вас не стало, всі ваші повідомлення, світлини, дописи, коментарі, реакції та інформацію буде негайно видалено з Facebook. Ваш основний профіль і додаткові профілі Facebook також буде видалено", - пишуть у соцмережі.

Instagram – "пам’ятна галерея"

Фото: Instagram

 

В Instagram є можливість перетворити сторінку померлої людини на пам’ятну галерею. Після того, як акаунт таким чином меморіалізовано, ніхто не зможе залогінитись, опублікувати новий пост, історію, чи змінити профільне зображення.

Сторінка буде доступна для користувачів згідно з налаштуваннями приватності, встановленими ще за життя користувача. Такий акаунт також не буде з’являтись публічно у розділі пошуку.

"Якщо ви виявили обліковий запис Instagram, що належить померлій особі, ви можете подати запит на його увічнення. Якщо ви близький родич цієї особи, ви можете подати запит на вилучення її облікового запису з Instagram", - пишуть у соцмережі у статті "як повідомити про обліковий запис померлої людини в Instagram".

Для увіковічення облікового запису соцмережі потрібне підтвердження факту смерті, як-от посилання на некролог або відповідну статтю в ЗМІ.

Однак в Instagram не має функції спадкоємця акаунта. Тому лише підтверджені близькі родичі померлої особи можуть подати запит на вилучення облікового запису з Instagram. Подаючи запит на вилучення, потрібно надати підтвердження того, що ви є близьким родичем померлої особи, наприклад:

  • свідоцтво про народження померлої особи;
  • свідоцтво про смерть померлої особи;
  • підтвердження від місцевого органу влади про те, що ви є законним представником померлої особи або розпорядником її майна.

X або колишній Twitter – лише видалити акаунт

Фото: соцмережі

 

Мережа Ілона Маска не така гнучка у цьому питанні, вони пропонують лише одну опцію - деактивувати акаунт померлого, що повністю знищує всі твіти людини.

"У разі смерті користувача Твіттера ми можемо вимкнути його обліковий запис. Для цього до нас має звернутися його правонаступник чи близький родич із підтвердженою особистістю. Надішліть запит на видалення облікового запису померлого користувача. Після надсилання запиту ми надішлемо вам електронною поштою інструкції з надання додаткової інформації, включаючи відомості про покійного, копію посвідчення особи заявника та копію свідоцтва про смерть", - йдеться у статті довідкового центру мережі щодо "звернення з приводу облікового запису померлого члена сім'ї".

В X наголошують, що не можуть надати доступ до облікового запису померлого користувача нікому, включаючи родичів. Але такий варіант не підходить тим, хто залишив чимало своїх публікацій. Але якщо деактивацію не зробити, це наражає на небезпеку акаунт покійника. Наприклад, у 2017 році сталався цікавий курзйоз. Твітер-акаунт відомого журналіста Девіда Карра, який помер і мав майже півмільйона підписників, несподівано почав постити непристойності, змінив ім’я на жіноче та профільне фото на селфі дівчини у спідньому. Підтримка твітера втрутилась і повернула акаунт у попередній вигляд. Але це не змінило політику компанії щодо акаунтів померлих.

У Google є функція "про всяк випадок"

Google Bard

Фото: gettyimages

 

Обліковий запис Google зберігає великий об’єм інформації про нас: від пошти, історії пошуків, паролей, історії переміщень до гугл-фото та інших даних. Google уникає називати прямо налаштування на випадок смерті і називає це "про всяк випадок". Користувач може сам встановити період неактивності, по закінченню якого система сповістить, що буде виконана остання воля власника акаунта.

"Google на всякий випадок – це найкращий спосіб повідомити нам, чи хочете ви надати доступ до вашої інформації комусь іншому або віддасте перевагу, щоб обліковий запис був видалений", - пишуть у Google.

Відповідно, все своє листування і документи можна заповісти спадкоємцям (максимум - 10 людей).

Ця опція може стати у нагоді і за життя, у випадку якщо хтось забуде і не зможе відновити пароль до пошти. Важлива інформація буде доступна через акаунт "спадкоємця" через деякий час. При налаштуванні функції треба зазначити період неактивності акаунта – від 3 до 18 місяців. Коли цей час сплине, сервіс відправить спадкоємцю обраний архів даних.

Telegram – лише видалення

У Telegram немає можливості обрати "спадкоємця" акаунта чи перетворити сторінку на "пам’ятне місце". Однак там, як і в інших месенджерах можна самостійно налаштувати термін неактивності, після якого обліковий запис видалиться. Цей термін становить від місяця до року. Це пов’язано із приватністю листування.

Однак там можна створити замість себе "чат-бота", який буде спілкуватися замість вас з людьми. Однак про це треба самостійно попіклуватися, бо напряму такої опції немає. Тому створення чат-боту лежить на вашій відповідальності. 

TikTok – мережа, де всі "живі"

TikTok

Фото: reuters

 

TikTok – найбільш молода і жива соцмережа, яку активно використовують підлітки. У TikTok немає меморіалізації і немає запиту на видалення облікового запису. На відміну від Facebook та Instagram, Tiktok не пропонує ні пам'ятного звіту, чи запиту на видалення акаунту близьким членом сім'ї.

Лише автор акаунта або особа з паролем доступу може вимагати видалення облікового запису.

Також TikTok не додав функції, яка б засвідчувала з ім’ям автора, що він помер. Тому неможливо перетворити обліковий запис на меморіальний, навіть, якщо ви маєте пароль доступу.

У TikTok єдиний спосіб повідомити спільноті, що творець облікового запису помер – це надіслати повідомлення від його імені або оновити біографію, чи записати відео й опублікувати його.

У будь-якому випадку, як рекомендують спеціалісти з цифрової безпеки, краще потурбуватися за життя про долю своїх акаунтів в різних соцмережах. Адже наш цифровий слід в інтернеті може пережити нас та існувати там дуже довго.

  • Нагадаємо, нещодавно генеральний директор Meta Platforms Марк Цукерберг представив нове покоління розумних окулярів Ray-Ban, які можуть робити трансляції безпосередньо в facebook і instagram
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.28
    Купівля 39.28
    Продаж 39.8
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
22:47
Немовля
На Великдень у Львові народилося 10 немовлят
22:30
На Хмельниччині затримали посадовця селищної ради за вимагання $8 тис. хабаря
22:05
Великдень у Гаю
На Великдень Шевченківський гай у Львові відвідали рекордні 10 тис. відвідувачів
21:48
ДТП
На Буковині, через зіткнення двох автомобілів, загинула людина
21:30
ДТП на Рівненщині
Лежав на узбіччі з роздробленими ногами: на Рівненщині шукають водія, який наїхав на людину та втік
21:17
ЛеоКарт
У Львові розповіли, як розблокувати ЛеоКарт з від’ємним балансом
21:07
У річці Тиса за день виявили шість потопельників, - журналіст Глагола
21:00
Буковинка, яка в інтернеті продавала взуття та "забула" сплатити 4 млн грн податків, постане перед судом
20:47
Львів’ян, які самовільно добудували балкон над Укрпоштою, змусять демонтувати лоджію
20:31
На Тернопільщині у річці водолази виявили тіло зниклого чоловіка
20:15
На Прикарпатті селяни викликали поліцію на трьох священників. Деталі
20:00
На війні від ворожого дрона-камікадзе загинув захисник із Прикарпаття Андрій Горлатий
19:46
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" відновлено прийом та пропуск вантажівок
19:29
снаряди часів Другої світової війни
На Тернопільщині у полі знайшли склад артснарядів часів Другої світової війни 
19:16
На Буковині вісьмом воїнам відкрили меморіальні дошки
19:01
затриманий з гранатою у Чопі
У Чопі, що на кордоні з Угорщиною, біля вокзалу ходив нетверезий чоловік з гранатою в руках
18:48
новини Буковини
На Буковині судитимуть чоловіка, який знайшов банківську картку та зняв із неї 18 тис. грн
18:38
Оновлено
побиття
У Ковелі на Великдень стався конфлікт через російську музику, поліція відкрила кримінал
18:33
За два тижні воїни волинської бригади знищили майже тисячу окупантів
18:15
новини Закарпаття
Господарі заснули після застілля: на Закарпатті згорів житловий будинок
18:09
Бограч
Бограч-індекс: на Закарпатті підрахували, як змінились ціни на продукти,  на основі відомої місцевої страви 
17:56
Володимир Зеленський відзначив львівських прикордонників державними нагородами
17:46
На Буковині 5 місцевих підозрюють в організації наркобізнесу
17:35
новини Тернопільщини
"Великодні ДТП": у Тернопільській області на вихідних трапилося дві автопригоди з потерпілими
17:29
Хмари й дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 7 травня
17:23
Закупив товари для військових за завищеними цінами: на Закарпатті судитимуть працівника сільської ради
17:15
новини Львівщини
На Львівщині розшукують 10-річну дівчинку: прикмети
17:10
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на полонині Боржаві у Карпатах
16:54
новини Рівненщини
5 спортсменів з Рівненщини представлятимуть Україну на Паралімпійських іграх у Парижі
16:48
новини Буковини
На Великдень на Буковині сталося три ДТП, є шість постраждалих
16:33
Цьогоріч з бюджету Чернівців виділять понад 14 млн грн на поховання загиблих бійців
16:15
освіта Рівне
На Рівненщині працюватиме 28 екзаменаційних центрів для НМТ
16:09
Огляд
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові із 6 по 12 травня: презентація книжки Марусі Щербини "Яра" та 20 днів у Маріуполі
16:00
На Тернопільщині затримали чоловіка, який вдарив ножем у живіт власну матір
15:38
На Волині в управління АРМА передали арештовану деревину на понад 1,2 млн грн
15:36
Новини Заходу України
Рейс поїзда Мукачево — Кошице скасували через поломку на ділянці Мукачево — Чоп
15:25
дайвінг
Хорватські воїни навчають українських ветеранів ментально розвантажуватися за допомогою дайвінгу
15:09
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
14:54
На Рівненщині за образливі слова чужій дружині чоловік отримав ніж у живіт
14:40
Волинські піротехніки
Волинські піротехніки за місяць обстежили 20 га деокупованих територій
Більше новин