Еспресо. Захід
Огляд

Memento mori: що стається з акаунтами після смерті людини. Пояснюємо

Юрій Мартинович
1 жовтня, 2023 неділя
19:01

Всі популярні соцмережі мають свою політику щодо обробки облікових записів користувачів, які померли. Розповімо, як це відбувається у Facebook, TikTok, Instagram, X, Telegram та Google

Смерть – невід’ємна частина життя. Про це добре пам’ятали давні римляни. Memento mori – відомий латинський вислів, який означає "пам’ятай про смерть". У стародавньому Римі ця фраза звучала під час тріумфальної ходу римських полководців, які поверталися з перемогою. Та за спиною воєначальника завжди ставили раба, завдання якого було нагадувати тріумфатору, що попри свою славу, той залишається лише смертним. Так і в наш час, коли війна щодня забирає нових жертв, ми не можемо забувати про свою смертність як фізичну, так і віртуальну. 

"Еспресо.Захід" розповість, що стається з цифровим відбитком людини, який вона залишає в інтернеті, після смерті.

Про що у статті: 

 • Загальні принципи;
 • Facebook може перетворити ваш акаунт на "увіковічнений профіль";
 • Instagram – "пам’ятна галерея";
 • X або колишній Twitter – лише видалити акаунт;
 • У Google є функція "про всяк випадок";
 • Telegram – лише видалення;
 • TikTok – мережа, де всі "живі".

Загальні принципи

ІТ технології

Фото: gettyimages

 

Люди помирають щодня, отже щодня десятки тисяч акаунтів переходять з категорії живих людей в категорію померлих. В одному Facebook вже нараховують від півсотні до сотні померлих людей. Статисти кажуть, що у найближчі 50 років кількість акаунтів померлих людей може перевищити кількість активних користувачів, і цей відрив буде лише збільшуватися.

За словами експерта з цифрової безпеки Павла Бєлоусова, традиція цифрової смерті у нашому суспільстві ще не сформувалася.

"У людства немає достатнього досвіду. Тисячоліттями був присутній фактор біологічної смерті, тому ми знаємо, що з нею робити. А навколо смерті у соцмережах культура ще не сформувалася. Ніхто поки не готовий задавати загальні тренди. Все доволі умовне і звужене до конкретної платформи", – розповів він виданню "Українка правда".

Загалом всі дії про те, що робити з акаунтом користувача, який помер, зводяться до чотирьох базових принципів:

 • Закриття акаунту: Деякі соціальні мережі надають можливість родичам або близьким користувача попросити закрити акаунт померлої особи. Це може вимагати представлення документів або інших доказів смерті.
 • Меморіальний статус: Деякі платформи пропонують можливість перетворити акаунт покійного користувача на "меморіальний". У цьому випадку сторінка залишається доступною для перегляду для тих, хто бажає вшанувати пам'ять про покійного, але не залишається активною у видачі результатів пошуку і не приймає нових друзів або фоловерів.
 • Збереження акаунту: Деякі користувачі можуть внести плани щодо обробки їх акаунту після смерті, наприклад, передачу управління акаунтом родичам або друзям. Також акаунт може просто існувати без редагування ніким, але таким чином може бути вразливим для шахраїв, що можуть його зламати та використовувати у своїх цілях.
 • Завести чат-бота: Маючи доступ до сторінки померлої людини, можна додати в месенджер тії чи іншої мережі замість неї чат-бота, який реагуватиме на певні слова в повідомленні співрозмовника і видаватиме задану відповідь. За допомогою штучного інтелекту, ці боти можуть навіть вчитися у спілкуванні з співрозмовниками та копіювати манеру розмови покійника.

Facebook може перетворити ваш акаунт на "увіковічнений профіль"

Фото: соцмережа Facebook

 

Facebook була чи не першою з популярних соцмереж, яка задумалася над тим, що робити з профілями мертвих користувачів? У Facebook в розділі довідковий центр, є стаття про те, що станеться з вашим обліковим записом, коли вас не стане. Найпопулярніша опція – увіковічення профіля. Тоді ваш акаут перетвориться на місце, де друзі та рідні можуть "збиратися й ділитися спогадами". Увіковічені профілі мають такі особливості:

 • Словосполучення "Світла пам’ять" відображатиметься поруч з іменем користувача в його профілі;
 • Залежно від налаштувань конфіденційності профілю друзі можуть ділитися спогадами в життєписі увіковіченого профілю;
 • Контент, який поширив користувач (наприклад, світлини або дописи), відображається на Facebook аудиторії, для якої якого опублікували;
 • Увіковічені профілі не відображаються в розділі "Люди, яких ви можете знати", оголошеннях або нагадуваннях про дні народження.

В обліковий запис увіковіченого профілю ніхто не має права входити.

"Увіковічені профілі, у яких немає спадкоємця, змінити не можна. Якщо у сторінки був єдиний адміністратор, чий профіль було увіковічено, сторінку буде видалено з Facebook, якщо ми отримаємо відповідний запит на увіковічення", - додають у Facebook.

Спадкоємцем акаунта у Facebook є вибрана вами особа, яка буде відповідати за ваш профіль у разі його увіковічення. У соцмережі рекомендують призначити спадкоємця, щоб можна було керувати профілем після його увіковічення. Спадкоємець може приймати запити дружби від імені увіковіченого профілю й змінювати основну світлину та обкладинку.

Також користувач може наперед вибрати видалення акаунта.

"Це означає, що коли ми отримаємо повідомлення про те, що вас не стало, всі ваші повідомлення, світлини, дописи, коментарі, реакції та інформацію буде негайно видалено з Facebook. Ваш основний профіль і додаткові профілі Facebook також буде видалено", - пишуть у соцмережі.

Instagram – "пам’ятна галерея"

Фото: Instagram

 

В Instagram є можливість перетворити сторінку померлої людини на пам’ятну галерею. Після того, як акаунт таким чином меморіалізовано, ніхто не зможе залогінитись, опублікувати новий пост, історію, чи змінити профільне зображення.

Сторінка буде доступна для користувачів згідно з налаштуваннями приватності, встановленими ще за життя користувача. Такий акаунт також не буде з’являтись публічно у розділі пошуку.

"Якщо ви виявили обліковий запис Instagram, що належить померлій особі, ви можете подати запит на його увічнення. Якщо ви близький родич цієї особи, ви можете подати запит на вилучення її облікового запису з Instagram", - пишуть у соцмережі у статті "як повідомити про обліковий запис померлої людини в Instagram".

Для увіковічення облікового запису соцмережі потрібне підтвердження факту смерті, як-от посилання на некролог або відповідну статтю в ЗМІ.

Однак в Instagram не має функції спадкоємця акаунта. Тому лише підтверджені близькі родичі померлої особи можуть подати запит на вилучення облікового запису з Instagram. Подаючи запит на вилучення, потрібно надати підтвердження того, що ви є близьким родичем померлої особи, наприклад:

 • свідоцтво про народження померлої особи;
 • свідоцтво про смерть померлої особи;
 • підтвердження від місцевого органу влади про те, що ви є законним представником померлої особи або розпорядником її майна.

X або колишній Twitter – лише видалити акаунт

Фото: соцмережі

 

Мережа Ілона Маска не така гнучка у цьому питанні, вони пропонують лише одну опцію - деактивувати акаунт померлого, що повністю знищує всі твіти людини.

"У разі смерті користувача Твіттера ми можемо вимкнути його обліковий запис. Для цього до нас має звернутися його правонаступник чи близький родич із підтвердженою особистістю. Надішліть запит на видалення облікового запису померлого користувача. Після надсилання запиту ми надішлемо вам електронною поштою інструкції з надання додаткової інформації, включаючи відомості про покійного, копію посвідчення особи заявника та копію свідоцтва про смерть", - йдеться у статті довідкового центру мережі щодо "звернення з приводу облікового запису померлого члена сім'ї".

В X наголошують, що не можуть надати доступ до облікового запису померлого користувача нікому, включаючи родичів. Але такий варіант не підходить тим, хто залишив чимало своїх публікацій. Але якщо деактивацію не зробити, це наражає на небезпеку акаунт покійника. Наприклад, у 2017 році сталався цікавий курзйоз. Твітер-акаунт відомого журналіста Девіда Карра, який помер і мав майже півмільйона підписників, несподівано почав постити непристойності, змінив ім’я на жіноче та профільне фото на селфі дівчини у спідньому. Підтримка твітера втрутилась і повернула акаунт у попередній вигляд. Але це не змінило політику компанії щодо акаунтів померлих.

У Google є функція "про всяк випадок"

Google Bard

Фото: gettyimages

 

Обліковий запис Google зберігає великий об’єм інформації про нас: від пошти, історії пошуків, паролей, історії переміщень до гугл-фото та інших даних. Google уникає називати прямо налаштування на випадок смерті і називає це "про всяк випадок". Користувач може сам встановити період неактивності, по закінченню якого система сповістить, що буде виконана остання воля власника акаунта.

"Google на всякий випадок – це найкращий спосіб повідомити нам, чи хочете ви надати доступ до вашої інформації комусь іншому або віддасте перевагу, щоб обліковий запис був видалений", - пишуть у Google.

Відповідно, все своє листування і документи можна заповісти спадкоємцям (максимум - 10 людей).

Ця опція може стати у нагоді і за життя, у випадку якщо хтось забуде і не зможе відновити пароль до пошти. Важлива інформація буде доступна через акаунт "спадкоємця" через деякий час. При налаштуванні функції треба зазначити період неактивності акаунта – від 3 до 18 місяців. Коли цей час сплине, сервіс відправить спадкоємцю обраний архів даних.

Telegram – лише видалення

У Telegram немає можливості обрати "спадкоємця" акаунта чи перетворити сторінку на "пам’ятне місце". Однак там, як і в інших месенджерах можна самостійно налаштувати термін неактивності, після якого обліковий запис видалиться. Цей термін становить від місяця до року. Це пов’язано із приватністю листування.

Однак там можна створити замість себе "чат-бота", який буде спілкуватися замість вас з людьми. Однак про це треба самостійно попіклуватися, бо напряму такої опції немає. Тому створення чат-боту лежить на вашій відповідальності. 

TikTok – мережа, де всі "живі"

TikTok

Фото: reuters

 

TikTok – найбільш молода і жива соцмережа, яку активно використовують підлітки. У TikTok немає меморіалізації і немає запиту на видалення облікового запису. На відміну від Facebook та Instagram, Tiktok не пропонує ні пам'ятного звіту, чи запиту на видалення акаунту близьким членом сім'ї.

Лише автор акаунта або особа з паролем доступу може вимагати видалення облікового запису.

Також TikTok не додав функції, яка б засвідчувала з ім’ям автора, що він помер. Тому неможливо перетворити обліковий запис на меморіальний, навіть, якщо ви маєте пароль доступу.

У TikTok єдиний спосіб повідомити спільноті, що творець облікового запису помер – це надіслати повідомлення від його імені або оновити біографію, чи записати відео й опублікувати його.

У будь-якому випадку, як рекомендують спеціалісти з цифрової безпеки, краще потурбуватися за життя про долю своїх акаунтів в різних соцмережах. Адже наш цифровий слід в інтернеті може пережити нас та існувати там дуже довго.

 • Нагадаємо, нещодавно генеральний директор Meta Platforms Марк Цукерберг представив нове покоління розумних окулярів Ray-Ban, які можуть робити трансляції безпосередньо в facebook і instagram
Читайте також:
Львів
-2°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.74
  Купівля 36.74
  Продаж 37.37
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.59
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
10 грудня
21:26
курси для священників
На Львівщині священників навчають надавати першу психологічну допомогу
20:44
п'яний водій маршрутки
У Чернівцях п'яний водій керував автобусом з пасажирами 
20:21
протест словацьких перевізників
Словацькі перевізники з 11 грудня продовжать блокаду кордону з Україною
19:49
Борислав Береза
Така "прописка" – класична РФ-традиція, – Борислав Береза прокоментував побиття першокурсників на Львівщині
19:23
бензин
Чи залежить якість бензину від ціни. Пояснення експерта
18:58
Поблизу Луцька сталася ДТП за участю маршрутки
18:40
суддя_суддівська мантія
На Хмельниччині ром заплатив 20 тис. грн за те, що ударив чоловіка по голові
18:05
Спортсменка з Тернополя втретє за рік виборола золоту медаль на чемпіонаті Європи з джиу-джитсу
17:40
В Ужгороді під час благодійного забігу зібрали майже 40 тис. грн
17:14
На фронті загинув 21-річний військовий з Рівненщини, який у вересні вступив до лав ЗСУ
16:48
У Франківську провели акцію, щоб нагадати про військовополонених захисників
16:23
Вифлеємський вогонь миру
Скаути зі Словаччини привезли до Ужгорода Вифлеємський вогонь миру
15:54
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 11 грудня
15:25
Українці повертаються з-за кордону: скільки людей приїхали цього місяця
14:53
наркотики
У Львові патрульні знайшли в порушника комендантської години пакунки з наркотиками
14:25
Микола Шалан
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
13:59
вантажівка
У Волинській області вантажівки застрягли у снігу та перекрили рух, на допомогу прийшли рятувальники
13:34
чоловік, що намагався дати хабар
На Волині дуже скромний і ввічливий чоловік намагався дати прикордоннику хабар
13:04
загиблі військові
У Донецькій області загинув військовослужбовець з Івано-Франківщини Андрій Кос
12:42
Поліція завжди на чатах
Побиття першокурсників львівського училища: поліція відкрила справу
12:19
14 окрема механізована бригада імені князя Романа Великого
Князівські воїни відзначають 9-ту річницю з дня створення бригади
11:52
кордон, черги
Ситуація практично незмінна: у Польщі біля українського кордону стоять майже 3,5 тис. вантажівок
11:26
пожежа волинь
Волинянин намагався самостійно приборкати пожежу, однак отримав опіки та стрес
10:59
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
10:32
Укрзалізниця
Укрзалізниця запустила новий швидкісний Інтерсіті з Києва до Тернополя
10:07
чай зимова казка
Що пити взимку: найкращі напої, щоб зігрітись
09:57
перетин кордону
На виїзд з України очікують понад пів сотні автівок та 35 автобусів: де найменші черги
09:49
Огляд
леокарт
Розчарування року: як довгоочікувана "Леокарт" виявилась карткою на знижку та як працюють е-квитки у інших містах
09:33
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Спочатку треба розв'язати проблему з автівками на військових, які завезли до 1 грудня, а потім запроваджувати нові правила, – Кузик
09:12
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 10 грудня
08:49
Захонь-Чоп
Угорські перевізники заявили, що також протестуватимуть на українському кордоні
2023, субота
9 грудня
21:27
побиття в гуртожитку
В одному із гуртожитків Львівщини студенти влаштували жорстоку "посвяту" для новеньких
21:05
освідчення
Військовий з Волині під час проходження реабілітації освідчився коханій
20:42
тризуб у церкві
У старовинній церкві на Прикарпатті відшукали зображення чотирьох великих тризубів
20:17
п'яний водій з'їхав у кювет
На Рівненщині п'яний водій з'їхав у кювет та намагався дати хабар поліцейським
19:58
пожежа луцьк
У гаражному секторі Луцька спалахнула пожежа, є постраждалий
19:35
напад військового
Співробітник ТЦК на Закарпатті намагався поранити ножем колишнього колегу – журналіст Глагола
19:10
Дмитро Котовський
Рівнянин став першим на етапі Кубка Європи з лижної акробатики
18:47
самогон
У волинському селі знищили 600 літрів самогону
18:26
ЛМР та волонтери
Львівська міськрада разом з волонтерами звернеться до президента щодо двох законопроєктів
Більше новин