"Відбудувати краще": 10 рекомендацій щодо відновлення України після війни
Зелене (стале) післявоєнне відновлення сприятиме економічному розвитку, пришвидшить вступ України до ЄС та посилить безпеку країни
Про це йдеться в звіті "Україна: стале економічне відновлення для людей і природи", який підготували WWF Центральної та Східної Європи, WWF-Україна спільно з Бостонською консалтинговою групою (Boston Consulting Group (BCG), передає "Еспресо.Захід".
Україну очікує наймасштабніша після Другої світової війни в Європі відбудова. Відновлення за принципом "відбудувати краще" (build back better), що є дружнім до природи, здатне прискорити інтеграцію України з Європейським союзом та гармонізацію з його ключовими документами розвитку, зокрема, Європейською зеленою угодою, до якої Україна вже зобов'язалася приєднатися, кажуть у WWF.
"Модернізація української економіки та інфраструктури в спосіб, що підтримує та розвиває природні екосистеми, а не призводить до їх деградації, створить чимало переваг для української економіки та суспільства. Це, зокрема, посилення безпеки країни при зменшенні залежності від імпорту викопного палива, прискорений економічний розвиток та створення робочих місць, користь для здоров'я населення від зменшення забруднення", - мовиться у звіті.
Звіт, зокрема, торкається тем післявоєнного відновлення, визначає необхідність враховувати вплив на природу та клімат і надає рекомендації, як саме це реалізувати, аби підтримати Україну.
Відбудова має стати інвестицією в майбутнє, а не відтворенням минулих несталих практик. Для цього необхідно визнати соціальну, культурну та економічну важливість екосистем України як основи для відновлення.
Отож 10 рекомендацій звіту
Основні рекомендації міжнародним та українським державним діячам, донорам і бізнесу, залученим у відновлення (у скороченій версії):
- Надати пріоритет ініціативам з відновлення доступу до базових товарів та послуг, створюючи якомога менше шкоди довкіллю, наскільки це можливо.
- Розробити план відновлення, узгоджуючи його з переходом до економіки з низьким рівнем викидів та цілями Паризької угоди
- Обов’язково розглядати вплив на клімат і біорізноманіття під час ухвалення будь-якого рішення
- Надати природоохоронний захист 30% сухопутних, прісноводних і морських територій України
- У плануванні реконструкції або заміни будівель та інфраструктури, забезпечити підвищення стійкості до зміни клімату
- Сформувати стратегію розвитку в усіх секторах, мінімізуючи вплив на довкілля й стимулюючи заходи з відновлення природи
- Застосувати найкращі доступні технології відповідно до стандартів ЄС.
- Заохотити стале сільське господарство для посилення стійкості до зміни клімату та продовольчої безпеки
- Інвестувати в людський капітал – освіту й навчання
- Забезпечити соціально інклюзивне державне управління відповідно до принципу 4 "Демократична участь", визнаного в Лугано.
"Екологічна безпека, як основа економічного розвитку та нашого добробуту і виживання, має стати частиною безпекової парадигми України. Ще до війни Україна, як і решта світу, стикалася із серйозними екологічними викликами: дефіцитом прісної води, деградацією ґрунтів, забрудненням річок та морів, посухами і лісовими пожежами. Війна в Україні показала глибину екологічної кризи й важливість збереження природного капіталу, від якого залежимо. Ми, українці, зараз платимо дуже високу ціну, виборюючи своє майбутнє. Завдяки міжнародним партнерам-лідерам, які готові допомогти своїми знаннями та ресурсами, маємо унікальну змогу створити не лише вільне майбутнє, а й загалом краще, більш стале, у якому будуть умови для розквіту людей і природи. Українське громадянське суспільство готове докласти зусиль для цього", - зазначив виконавчий директор WWF-Україна Богдан Вихор.
- Нагадаємо, що створення плану післявоєнного відновлення вже розпочато урядом України. Перша версія цього плану була представлена на високорівневій міжнародній Конференції з відновлення України в Лугано, 4-5 липня цього року. Під час конференції всі ключові міжнародні та українські гравці ухвалили Сталий розвиток одним з семи ключових принципів відновлення України.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе