Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Велике варивництво" замість реформи шкільного харчування – розслідування "Еспресо"

30 січня, 2022 неділя
14:04

Після численних скарг Офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової почав моніторинг якості харчування в школах.

Зміст

Чому начебто правильна ідея наштовхнулася на шалений спротив на етапі реалізації і чи дійсно в реформуванні системи харчування у школах і дитсадках насамперед дбали про інтереси дітей – з’ясовували журналісти програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".

 

Нові підходи до харчування дітей впроваджують замість норм, що діяли ще від 1956 року. Без сосисок і ковбас, менше хліба, більше овочів і фруктів, поступова відмова від солі та цукру – такі вимоги до нових страв у шкільних їдальнях.

Культура харчування у світі суттєво змінилася разом зі способом життя. Тепер не потрібно багато вуглеводів і жирів для тяжкої праці на полі чи заводі. Доведена шкода солі та цукру, а особливо трансжирів. Таку еволюцію пройшло багато країн, і це відобразилося на шкільному харчуванні.

Так, у Фінляндії (першій країні у світі, що ввела безкоштовне харчування в школах, в 1948 році) спершу основу меню складали каші та ягоди, а з 1970-х років тут активно впроваджують вегетаріанське меню, надають перевагу рибі перед м’ясом.

У Франції, де батьки оплачують 50% вартості шкільного харчування (зазвичай це складає 3 євро), основа всіх ланчів – салат, рибна або м’ясна страва з овочевим гарніром, локальний сир і десерт.

У Японії дітям заборонено приносити їжу з дому. Але шкільне меню сурово регламентоване – не більше 600 калорій. Його ціна – 2 долари. Збалансоване харчування почали вводити в 1970-х роках. Заборонено використовувати заморожені продукти та глибокої переробки. Особлива увага – не лише на меню, а й на культуру споживання: перед обідом дітям показують ролики, що вони сьогодні їдять і в чому користь.

Здавалося, нарешті тренд на здорове харчування дійшов до України. Це справді перезріле питання: в нас епідемія серцево-судинних хвороб, які й виникають на основі надлишку тригліцеридів і "поганого холестерину". Звички треба змінювати з дитинства – вирішила влада і ввела нове меню.

Нове харчування в українських школах відтепер також має бути здоровим: без сосисок і ковбас, менше хліба, більше овочів і фруктів, поступова відмова від солі та цукру – такі вимоги до нових страв у шкільних їдальнях.

Меню розробив популярний шеф-кухар Євген Клопотенко. Воно містить 160 різноманітних страв: від незвичних для їдалень ньокі та бефстроганов до традиційних українських баношу та борщу.

За словами начальника головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олега Рубана, це перше меню, розроблене на методі сучасних підрахунків жирів, вуглеводів і білків, які повністю відповідають енергозабезпеченню дитини або підлітка у сучасних умовах.

"Ідея цього меню і головна його відмінність від усіх інших у тому, що воно сформоване під нові норми. Норми, які були створені і затверджені МОЗ, вони, мабуть, найкращі в світі, топ-5 у світі – так точно, я кращих не бачив. Там, де прописано кількість солі, де враховані вимоги для дітей з різними дієтологічними потребами", – зазначає Клопотенко.

Попри те, що це все наче й правильно, реформа в Україні з самого початку супроводжується гучними скандалами.

Обурені батьки не перебирають словами, кажучи, що чай став "як помиї", їжа часто прісна й ніяка, а діти масово відмовляються від оновлених страв.

Одна з місій нового меню – прибрати з меню цукор і сіль. Тому чай тепер без цукру, але, до прикладу, в томатній пасті – його денна дитяча норма, обурюються дієтологи.

А професійні кухарі дивуються надто вільному трактуванню традиційних страв.

Так, шеф-кухар Тарас Пастушенко спробував приготувати страви за новими технологічними картами. Нарікає, що в овочевому супі картопля розварюється, тоді як морква і селера лишаються напівсирими. Пропорції круп і води – некоректні. До прикладу, різні сорти рису потребують різної кількості води. У гарнірах замало масла – лише п’ять грамів. Не дивно, що діти масово відмовляються їсти такі страви. Це просто не смачно. Інтерес школярів тут точно не був головним – каже Пастушенко.

"Це було зроблено для того, щоб впорядкувати бюджети, фінансові частини, але турбота про дітей, про дитяче харчування там мінімальна", – переконаний він.

За його словами, самі технологічні карти складені абияк, мають багато помилок. Так, у суп мінестроне не додають куркуму, але це прописано в технологічній карті. Приправа "карі" – надто широке визначення, таких сумішей є безліч, яку з них використовувати? Очевидно, що "кмин" до рису – це кумин, або ж зіра, яку додають до плову. Передбачена йодована сіль до гарячих страв, хоча під час термічної обробки йод втрачає свої властивості.

"Робота в харчоблоці – дуже відповідальна, не можна прийти там з інстаграму, з фейсбуку і сказати: ось я там такий-сякий, давайте ось так і так робити. Це не працює, має бути налагоджена операція, з персоналом має все добре бути, з продуктами, логістика повинна бути, дуже-дуже складно. У шефа 5% роботи – це творчість, усе інше – це налагодження процесів", – каже Пастушенко.

Але замість того, щоб визнати – реформа сира, її потрібно доробити, а може, й повністю переробити – дружина президента просто обізвала всіх критиків "совками". Саме Олена Зеленська – ініціаторка таких реактивних змін.

"Згідно з нашим дослідженням, на старті реформи нинішні школярі харчувалися так само, як і їхні батьки, коли навчалися в школі: макаронами, сосисками, хлібобулочними виробами і неймовірно солодким компотом. Тобто ми спокусилися на багаторічну, ще радянську "традицію". Беру це слово у лапки, бо традиція зі знаком мінус. У кожному разі перехід від старого до нового психологічно складний суспільству", – каже Олена Зеленська.

Шефство Зеленської, з одного боку, сприяло швидкій реформі. Але дехто каже, що саме це – поспішність і політичний хайп – і спричинило скандал та поставили під загрозу правильну ідею.

"Я розумію, що перед першою леді Зе свого часу постало амбітне завдання: знайти проект, який буде максимально медійним, видимим, охопить велику частину виборців і перевершить за масштабами програми, які вела Порошенко. Що там було в Марини Анатолівни? Хворі діти? Інклюзія? Ну, то у нас теж будуть діти, тільки тепер всі разом. Так почалося Велике – ну, хай буде варивництво", – зазначає блогерка Тамара Горіха Зерня.

До всього, змінили тільки обгортку – меню. Ніхто і не збирався думати про матеріальну базу. А ще ж треба перевчити сотні кухарів. Євген Клопотенко обіцяє, що цим також займуться.

"Протягом півтора місяця ми поїдемо у 5 регіонів України, де ми будемо по два дні проводити тренінги в їдальнях для кухарів, у яких є запитання, як готувати", – каже він.

А чому лише п’ять областей? Хіба не замало два дні на тренінги? Так опонує Клопотенку його колега Пастушенко. У нього є досвід перенавчання, і це дуже не просто.

"Меню – це обкладинка, це не нова реформа, тому що для реформи потрібно переобладнати всі лікарні, перенавчити всіх кухарів, звичайні кухарі не вміють у нас працювати. От наприклад, коли їздив працювати за кордоном, я з місяць був людиною, яка майже нічого не вміє, мене всього перевчали. А тут я працював до цього шеф-кухарем", – зауважує він.

Нині реформа – під прицілом омбудсмена. Офіс Людмили Денісової після шквалу скарг почав моніторинг якості харчування в школах. До речі, це могло стати однією з причин, чому цього тижня "Слуги народу" хотіли зняти з посади Денісову, але голосів у парламенті забракло.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
Більше новин