Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Велике варивництво" замість реформи шкільного харчування – розслідування "Еспресо"

30 січня, 2022 неділя
14:04
Зміст

Після численних скарг Офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової почав моніторинг якості харчування в школах.

Чому начебто правильна ідея наштовхнулася на шалений спротив на етапі реалізації і чи дійсно в реформуванні системи харчування у школах і дитсадках насамперед дбали про інтереси дітей – з’ясовували журналісти програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".

 

Нові підходи до харчування дітей впроваджують замість норм, що діяли ще від 1956 року. Без сосисок і ковбас, менше хліба, більше овочів і фруктів, поступова відмова від солі та цукру – такі вимоги до нових страв у шкільних їдальнях.

Культура харчування у світі суттєво змінилася разом зі способом життя. Тепер не потрібно багато вуглеводів і жирів для тяжкої праці на полі чи заводі. Доведена шкода солі та цукру, а особливо трансжирів. Таку еволюцію пройшло багато країн, і це відобразилося на шкільному харчуванні.

Так, у Фінляндії (першій країні у світі, що ввела безкоштовне харчування в школах, в 1948 році) спершу основу меню складали каші та ягоди, а з 1970-х років тут активно впроваджують вегетаріанське меню, надають перевагу рибі перед м’ясом.

У Франції, де батьки оплачують 50% вартості шкільного харчування (зазвичай це складає 3 євро), основа всіх ланчів – салат, рибна або м’ясна страва з овочевим гарніром, локальний сир і десерт.

У Японії дітям заборонено приносити їжу з дому. Але шкільне меню сурово регламентоване – не більше 600 калорій. Його ціна – 2 долари. Збалансоване харчування почали вводити в 1970-х роках. Заборонено використовувати заморожені продукти та глибокої переробки. Особлива увага – не лише на меню, а й на культуру споживання: перед обідом дітям показують ролики, що вони сьогодні їдять і в чому користь.

Здавалося, нарешті тренд на здорове харчування дійшов до України. Це справді перезріле питання: в нас епідемія серцево-судинних хвороб, які й виникають на основі надлишку тригліцеридів і "поганого холестерину". Звички треба змінювати з дитинства – вирішила влада і ввела нове меню.

Нове харчування в українських школах відтепер також має бути здоровим: без сосисок і ковбас, менше хліба, більше овочів і фруктів, поступова відмова від солі та цукру – такі вимоги до нових страв у шкільних їдальнях.

Меню розробив популярний шеф-кухар Євген Клопотенко. Воно містить 160 різноманітних страв: від незвичних для їдалень ньокі та бефстроганов до традиційних українських баношу та борщу.

За словами начальника головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олега Рубана, це перше меню, розроблене на методі сучасних підрахунків жирів, вуглеводів і білків, які повністю відповідають енергозабезпеченню дитини або підлітка у сучасних умовах.

"Ідея цього меню і головна його відмінність від усіх інших у тому, що воно сформоване під нові норми. Норми, які були створені і затверджені МОЗ, вони, мабуть, найкращі в світі, топ-5 у світі – так точно, я кращих не бачив. Там, де прописано кількість солі, де враховані вимоги для дітей з різними дієтологічними потребами", – зазначає Клопотенко.

Попри те, що це все наче й правильно, реформа в Україні з самого початку супроводжується гучними скандалами.

Обурені батьки не перебирають словами, кажучи, що чай став "як помиї", їжа часто прісна й ніяка, а діти масово відмовляються від оновлених страв.

Одна з місій нового меню – прибрати з меню цукор і сіль. Тому чай тепер без цукру, але, до прикладу, в томатній пасті – його денна дитяча норма, обурюються дієтологи.

А професійні кухарі дивуються надто вільному трактуванню традиційних страв.

Так, шеф-кухар Тарас Пастушенко спробував приготувати страви за новими технологічними картами. Нарікає, що в овочевому супі картопля розварюється, тоді як морква і селера лишаються напівсирими. Пропорції круп і води – некоректні. До прикладу, різні сорти рису потребують різної кількості води. У гарнірах замало масла – лише п’ять грамів. Не дивно, що діти масово відмовляються їсти такі страви. Це просто не смачно. Інтерес школярів тут точно не був головним – каже Пастушенко.

"Це було зроблено для того, щоб впорядкувати бюджети, фінансові частини, але турбота про дітей, про дитяче харчування там мінімальна", – переконаний він.

За його словами, самі технологічні карти складені абияк, мають багато помилок. Так, у суп мінестроне не додають куркуму, але це прописано в технологічній карті. Приправа "карі" – надто широке визначення, таких сумішей є безліч, яку з них використовувати? Очевидно, що "кмин" до рису – це кумин, або ж зіра, яку додають до плову. Передбачена йодована сіль до гарячих страв, хоча під час термічної обробки йод втрачає свої властивості.

"Робота в харчоблоці – дуже відповідальна, не можна прийти там з інстаграму, з фейсбуку і сказати: ось я там такий-сякий, давайте ось так і так робити. Це не працює, має бути налагоджена операція, з персоналом має все добре бути, з продуктами, логістика повинна бути, дуже-дуже складно. У шефа 5% роботи – це творчість, усе інше – це налагодження процесів", – каже Пастушенко.

Але замість того, щоб визнати – реформа сира, її потрібно доробити, а може, й повністю переробити – дружина президента просто обізвала всіх критиків "совками". Саме Олена Зеленська – ініціаторка таких реактивних змін.

"Згідно з нашим дослідженням, на старті реформи нинішні школярі харчувалися так само, як і їхні батьки, коли навчалися в школі: макаронами, сосисками, хлібобулочними виробами і неймовірно солодким компотом. Тобто ми спокусилися на багаторічну, ще радянську "традицію". Беру це слово у лапки, бо традиція зі знаком мінус. У кожному разі перехід від старого до нового психологічно складний суспільству", – каже Олена Зеленська.

Шефство Зеленської, з одного боку, сприяло швидкій реформі. Але дехто каже, що саме це – поспішність і політичний хайп – і спричинило скандал та поставили під загрозу правильну ідею.

"Я розумію, що перед першою леді Зе свого часу постало амбітне завдання: знайти проект, який буде максимально медійним, видимим, охопить велику частину виборців і перевершить за масштабами програми, які вела Порошенко. Що там було в Марини Анатолівни? Хворі діти? Інклюзія? Ну, то у нас теж будуть діти, тільки тепер всі разом. Так почалося Велике – ну, хай буде варивництво", – зазначає блогерка Тамара Горіха Зерня.

До всього, змінили тільки обгортку – меню. Ніхто і не збирався думати про матеріальну базу. А ще ж треба перевчити сотні кухарів. Євген Клопотенко обіцяє, що цим також займуться.

"Протягом півтора місяця ми поїдемо у 5 регіонів України, де ми будемо по два дні проводити тренінги в їдальнях для кухарів, у яких є запитання, як готувати", – каже він.

А чому лише п’ять областей? Хіба не замало два дні на тренінги? Так опонує Клопотенку його колега Пастушенко. У нього є досвід перенавчання, і це дуже не просто.

"Меню – це обкладинка, це не нова реформа, тому що для реформи потрібно переобладнати всі лікарні, перенавчити всіх кухарів, звичайні кухарі не вміють у нас працювати. От наприклад, коли їздив працювати за кордоном, я з місяць був людиною, яка майже нічого не вміє, мене всього перевчали. А тут я працював до цього шеф-кухарем", – зауважує він.

Нині реформа – під прицілом омбудсмена. Офіс Людмили Денісової після шквалу скарг почав моніторинг якості харчування в школах. До речі, це могло стати однією з причин, чому цього тижня "Слуги народу" хотіли зняти з посади Денісову, але голосів у парламенті забракло.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.82
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
20:02
Сказав, що випив після ДТП: у Луцьку водій вилетів на зустрічну смугу і протаранив авто
20:01
ліхтарі, вуличне освітлення
Через масовану атаку росіян вуличне освітлення у Чернівцях працюватиме лише у центрі міста
19:45
Тихомельське городище
На Хмельниччині державі повернули пам’ятку археології - Тихомельське городище
19:29
У Львові розповіли, скільки разів пасажири скористалися е-квитком за 5 місяців
19:11
камера, пресконференція, студія, телебачення
У СБУ нагадали, що поширення даних про переміщення ЗСУ карається в'язницею
18:55
прощання
Львів 9 травня прощатиметься із загиблими воїнами Орестом Климовичем і Степаном Мишковським
18:49
новини Львівщини
На війні загинув син працівниці Івано-Франківської ОВА
18:40
новини Тернопільщини
У Тернополі керівника однієї з найбільших амбулаторій міста підозрюють у підробці документів
18:24
колектор
У Львові міняють 100-літні колектори
18:12
новини Львова
Майже 170 лампових світлофорів Львова змінили на енергоощадні
18:00
Банківська картка
На Хмельниччині чоловік може отримати 8 років тюрми за крадіжку 200 тис. грн у товариша
17:45
На РІвненщині селяни побили чоловіка
На Рівненщині захмелілі селяни побили чоловіка, який зробив їм зауваження
17:33
новини Львівщини
На Львівщині прикордонники затримали сімох втікачів з України
17:27
гроші
Мешканець Львівщини сяде на 6 років за ґрати за те, що ошукав двох жінок на 0,5 млн грн
17:15
новини Прикарпаття
На Прикарпатті затримали водія позашляховика, який віз понад 2600 набоїв і зброю
17:07
"Ми пам'ятаємо кожного": на Закарпатті відкрили меморіал полеглим зі 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади
16:53
Світло
На Івано-Франківщині ввели графіки обмежень потужності для бізнесу та промисловості
16:48
Папа призначив нового єпископа-ординарія для Мукачівської греко-католицької єпархії
16:42
OPINION
Віктор Біщук
Інавгурація Путіна освятила на війну Україною новий православний талібан. Блог Віктора Біщука
16:34
На Закарпатті запобігли розтраті 7 млн грн на реконструкції стадіону
На Закарпатті запобігли розтраті 7 млн грн на реконструкції стадіону
16:22
хмари
Хмарно з проясненнями, без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 9 травня
16:20
пам'ятний стінопис загиблим воїнам у Франківську
У Франківську художники створили пам'ятний стінопис загиблим воїнам
16:15
Оновлено
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові із 6 по 12 травня: Всеукраїнський фестиваль камерної музики "Дзеркало"
16:07
новини Хмельниччини
На Хмельниччині в ДТП травмувався неповнолітній мотоцикліст
15:59
Таксі
Вміст алкоголю в крові перевищив норму в 10 разів: у Рівному таксист п'яним перевозив людей
15:45
За 20 метрів від кордону з Тиси витягнули сімох чоловіків, які намагалися незаконно потрапити в Угорщину
За 20 метрів від кордону з Тиси витягнули сімох чоловіків, які намагалися незаконно потрапити в Угорщину
15:28
Львівські армрестлери
Львівські армрестлери вибороли 13 медалей чемпіонату Європи
15:10
Віктор Винник
Віктор Винник і МЕРІ представили "Голос війни" першу пісню з майбутнього- 8-го – альбому
14:57
Віталій Мацола
У боях на Донеччині загинув стрілець - снайпер із Закарпаття Віталій Мацола
14:52
Волочиські спортсмени здобули золото на чемпіонаті світу з універсального бою
14:41
суспільство
Шахраї під приводом надання грошової допомоги ошукали сімох волинян
14:28
ФК "Хуст"
"Людину викрали": тренер "Хуста" після затримання його футболіста працівниками ТЦК не гарантує гру проти "Чернігова"
14:14
Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою
В Івано-Франківську виставили на продаж науково-дослідний та проєктний інститут
13:56
З Румунії до України намагалися провезти контрабандне взуття на понад 1 млн грн
З Румунії до України намагалися провезти контрабандне взуття на понад 1 млн грн
13:42
FPV-дрони
У рамках проєкту "Мукачівські дрони" волонтери зібрали 11 FPV-дронів для фронту
13:27
Роман Паращук
На Луганщині загинув стрілець зі Львівщини Роман Паращук
13:13
Василь Демчук
Прикарпатський боєць отримав почесний нагрудний знак "Золотий хрест" від Сирського
13:06
Оновлено
атака по Івано-Франківщині 8 травня 2024 року
РФ поцілила в енергетичний об'єкт на Франківщині: рятувальники ліквідували пожежу
12:55
Алея зірок у Тернолі
"Родинам Героїв": тернопільська "Алея зірок" поповниться новим пам’ятним знаком
12:40
сирота, якій повернули зір
Офтальмологи львівської дитячої лікарні повернули зір 8-річній сироті
Більше новин