У Жовкві підприємці з Київщини виробляють укриття, які можна стилізувати під будинки гобітів
Підприємство отримало сертифікат відповідності, тож тепер зможе постачати готові сховища для шкіл та дитсадків, які досі не мають власного укриття
Мріяли про екопоселення, а випускають модульні захисні сховища. У Жовкві на Львівщині підприємці з Борисполя налагодили виробництво спеціальних бункерів, які можуть слугувати укриттями цивільного захисту.
"Насправді ще до війни ми хотіли створити екопоселення, яке б називалось Хоббіт Хаус. Якраз працювали над розробкою конструкцій, які були б основою для "будиночків гобітів", – розповідає "Еспресо.Захід" засновниця ТОВ "Хоббіт Хаус" Ілона Левковська. – Війна внесла корективи у наші плани. Ми змінили концепцію і почали створювати саме бункери та укриття. Спочатку отримали патент і ось нещодавно – сертифікат відповідності. Саме цей сертифікат відповідності є обов’язковим документом, з яким можна постачати укриття комунальним та державним підприємствам. За нашими прогнозами, вони й будуть нашими основними замовниками".
За словами Ілони Левковської, їхніми сховищами уже активно цікавляться міські ради, однак замовлень від них ще не було – чекали сертифіката. Однак приватні особи доволі активно замовляють їхні бункери.
"Звичайно, бункер можна стилізувати під будинок гобітів – власне, те, до чого ми прагнули. Але це не обов’язково. Ми сподіваємось, що війна швидко закінчиться, тож їх можна буде використовувати просто як погреби, сауни, комори чи навіть готельні номери", – розказує Ілона Левковська.
Утім ці бункери не є основною продукцією підприємства.
"Ми насамперед завод залізобетонних виробів. Наш київський будівельний комбінат "Прогрес" тепер має виробництва у різних областях, зокрема й у Вінниці, – каже технічний директор Олексій Левковський. – Бункери, які ми виготовляємо у Жовкві, відповідають усім нормам і правилами, які на сьогодні існують до укриттів: використовуємо арматуру високих сортів, бетон зі спеціальними пластифікаторами тощо. Фактично, цей бункер – монолітний кокон, який вкриває поліуретановий прошарок. Зверху він має бути засипаний 80-120 см землі. Покриття ґрунтом обов’язкове. Це наша запатентована технологія. Через високу собівартість бункери – не особливо прибуткова продукція для нас, але враховуючи, що через війну в них є потреба, ми все ж виробляємо їх".
Уже готовий бункер можна змонтувати на місці за день. Найменший бункер коштує 150 тисяч гривень і може вмістити 16-20 осіб. Однак укриття модульні, тож за потреби можна з’єднати кілька модулів і буде або укриття на велику кількість осіб, або підземний будинок на кілька кімнат.
"Найбільше укриття, яке ми робили, може вмістити орієнтовно до 200-250 осіб, – каже Олексій Левковський. – До речі, за новими вимогами Кодексу цивільного захисту, укриття мають бути за межами будівлі. При цьому, за ДБН, у приміщеннях, де є понад 50 осіб, має бути власне укриття. Тому переконаний, що наші бункери будуть затребувані. Зрештою, після війни великі сховища можна буде використовувати, наприклад, як склади".
Підприємці сподіваються налагодити виробництво таких бункерів у різних областях. Чи залишаться вони в Жовкві, наразі не певні, оскільки є питання з орендою.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе