У Празі 103 роки тому виникла Українська військова організація (УВО)
30 липня 1920 року у Празі відбулось останнє засідання Стрілецької Ради Січових Стрільців, на якому під керівництвом командира січових стрільців полковника Євгена Коновальця було створено Українську військову організацію
У 1920-1921 роках, коли українські державотворці програли змагання за створення незалежної України, низка старшин Армії УНР, а потім і УГА розпочали підготовку до продовження військової, політичної та ідеологічної боротьби. Для цього було створено підпільну Українську військову організацію (УВО).
Після створення у Праці, УВО нелегально виникло на західноукраїнських землях, що відійшли до Польщі. Перший осередок було утворено у Львові. Перший з'їзд УВО відбувся у серпні 1920 року у Празі. На ньому було ухвалено цілий ряд постанов та завдань для УВО, які були направлені для усунення різниці між придніпрянцями та галичанами й затвердження ідеї соборности усіх земель України.
У діяльності УВО можна розрізнити два періоди: революційно-військовий (1920 — 1922 роки) і революційно-політичний (1922 — 1931 роки). УВО здійснила реєстрацію військовиків, оформила їх в організовані формації, при чому ударною силою на випадок війни мали бути українські інтерновані частини в Чехо-Словаччині та формовані з полонених в Італії. Також організація займалася збиранням і закупівлею зброї. Також проводила саботажі у Польщі.
Першим закордонним партнером Української військової організації була Литовська держава, що постала завдяки революції та визвольній боротьбі 1918 року.
Читайте також: День народження Євгена Коновальця: цікаві факти про життя першого голови ОУН
Через неможливість збройної боротьби, репресій влади й діяльності опозиції, відновлення українських політичних партій тощо, старшинські кадри УВО в середині 1920-х років пішли в легальне суспільне й політичне життя. Політичні й ідеологічні розбіжності серед членів УВО посилилися з появою ОУН. Почався наплив молодшого елементу. Поступово ОУН перебрала на себе ключову роль.
З матеріалів Вікіпедії.
- Актуальне
- Важливе