У Львові розповіли про можливості кредитування тергромад в умовах війни
У Львові відбувся круглий стіл "Міста для людей", де обговорювали питання розбудови міст та інфраструктури під час війни
Питання відбудови України гостро стоїть вже зараз, під час війни, та буде особливо актуальним після перемоги та звільнення українських міст. 150,5 млрд доларів США – сума прямих збитків, завданих інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення РФ за підрахунками Київської школи економіки станом на 2 серпня 2023 року.
Зокрема, організатори зустрічі, банк "Укрексімбанк", презентував низку успішних своїх проєктів. На цей час клієнтами банку, які користуються послугами кредитування, є низка українських громад – Київська міськрада, Полтавська, Одеська, Львівська, Мукачівська, Ужгородська, Івано-Франківська та інші. Мова йде про реалізацію кредитних коштів за програмою "Доступні кредити 5-7-9%" та "Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%", проєкти ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) та USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), яке пропонує випускати муніципальні облігації містам задля розвитку своїх інвестиційних проєктів.
Активно випробовують кредитні програми та співпрацюють з міжнародними інституціями великі міста, проте банки наголошують, що дуже важливим є залучення територіальних громад. Як розповідає Олександр Решетник, начальник управління по роботі з муніципалітетами та комунальним сектором Укрексімбанку, існує стереотип, що банки цікавляться лише містами-мільйонниками. Проте, це не так. Щобільше, тергромади активно користуються можливостями кредитування. Він також зазначив, що чомусь існує хибна думка, що комунальні підприємства не привабливі для фінансування через нібито свою збитковість. Але саме через свої комунальні підприємства територіальні громади можуть брати кредити та розвивати соціальну сферу та свою інфраструктуру.
"Згідно з бюджетним кодексом як суб'єкт запозичення можуть отримувати фінансування міста та обласні ради, а от територіальні громади в бюджетному кодексі як суб’єкт запозичення не передбачені. Тобто тергромада не може залучити кредит в банку, але це можуть зробити їхні комунальні підприємства, або ж взяти фінансовий лізинг. Таке отримання кредитів є досить популярним серед тергромад. Навіть до повномасштабного вторгнення громади купляли техніку за кредитні кошти", – розповів "Еспресо.Захід" Олександр Решетник.
Тобто громадам не доводиться чекати наступного бюджетного року, аби закупити якусь необхідну техніку. Вони можуть взяти у фінансовий лізинг одразу всю необхідну кількість техніки та не перевантажувати власний бюджет.
Крім цього, мова йде про кредитування пасажирського транспорту, ЦНАПів, медицини, споруд цивільного захисту, енергозбереження громади та відновлення пошкодженої інфраструктури.
"Громади думають, що кредити – це річ, з якими вони не впораються. Не те б, що це не так, бо, звісно, це зобов’язання. Але в першу чергу це можливість. Ви не йдете туди самі, з вами ми, а за нами ще є Мінфін. Ми разом шукаємо шляхи", – резюмує член правління Укрексімбанку Михайло Медко.
- Актуальне
- Важливе