
У Чернівцях планують продавати гробівці в історико-культурному заповіднику
У Чернівцях на міському недіючому кладовищі виявили понад 200 могил, власників яких не встановлено. Згодом їх хочуть продати через аукціон. Деякі могили тут вже понад 200 років
Про це в коментарі для "Еспресо.захід" розповіла керівниця пресслужби Чернівецької міської ради Анастасія Кокоячук.
Наразі ще триває інвентаризація на Міському комунальному підприємстві "Історико-культурний заповідник кладовища на Зеленій".
"На тих могилах, де нема ідентифікації, гробівці будуть інвентаризовані і з часом (не раніше, ніж за рік), їх виставлятимуть на аукціон. Зараз працюють експерти, аби виявити, чи могили мають історичну цінність і чи є пам'ятками. Якщо вони не мають такої цінності, то згодом будуть продані з аукціону", – пояснили у пресслужбі.
Як додали у Чернівецькій міській раді, цього рішення виконком ще не ухвалив, наразі відбуваються лише підготовчі роботи.
"Чи є власники, чи немає, ми з'ясовуємо. Подавали запити через медіа, аби ті, чиї родичі там поховані, звернулися до міської ради, принесли документи на підтвердження, що це їхній родинний склеп. Відповідно, вони мають його доглядати", – додала керівниця пресслужби Кокоячук.
Рішення про інвентаризацію, кажуть у пресслужбі, прийняло керівництво міської ради, аби подивитись чи є власники, скільки та хто саме. Уже нарахували 200 могил, які не мають власників.
"До нас приїжджали і німці, і ізраїльтяни прибирати ці кладовища, бо його ніхто не прибирає, воно просто заростає хащами. Це – історико-культурний заповідник. На ньому не хоронять, лише можна підхоронювати. Загалом там є два кладовища – єврейське і християнське. Вони обидва недіючі от уже декілька десятиліть".
Чи буде в майбутньому запит на купівлю старих гробівців, прогнозувати не беруться.
Тим часом інформація про продаж гробівців містян не надто втішила.
Заступник Чернівецького міського голови Ігор Крохмаль прокоментував один з відгуків, "такої ганьби місто ще не бачило!", і пояснив, для чого зараз проводять інвентаризацію.
"Новина дня - влада розпродує старі склепи на історико-культурному заповіднику. Багато різних думок і коментарі політиків "такої ганьби місто ще не бачило!". Так от, трохи поясню, що таке ганьба.
Ганьба – ось ці фото нижче... І трохи по суті, йде мова у першу чергу про зруйновані склепи чи частково зруйновані. Чому влада до цього часу не виділяла гроші на відновлення? Тому що це прямо забороняє закон. Відновлювати такі поховання можливо лише тоді, коли суд визнає, що це майно без господаря та передасть у власність громади. Тоді вже можна відновлювати чи продавати на аукціоні", – написав чиновник.
Він додає, що влада не планує свідомо чекати подальшого руйнування поховань.
"Нам чекати, як і попередникам, щоб всі ці поховання зникли взагалі? Ні, ми будемо працювати так, як того вимагає закон і наша відповідальність. І ще одне маленьке зауваження: влада міста неодноразово реалізовувала склепи на МКП "Історико-культурний заповідник", правда без аукціону, таким чином врятувавши їх від руйнування, та забезпечила збереження автентичності, фото також публікую", – додав він.
Думка історика
Буковинський історик Юрій Чорней зазначив, що раніше журналісти і краєзнавці не раз вказували на умисне псування деяких надгробків.
"Зникнення "вічних" гранітних табличок із написами, можливо, не без участі тих, хто вже пригледів для себе привабливий об’єкт для вигідного капіталовкладення. Навіть для дитини в місцевому самоврядуванні має бути зрозуміло, що, запускаючи механізм торгівлі нібито безгоспними гробівцями, влада дає зелену вулицю для їх цілеспрямованого псування зацікавленими у подальшому придбанні. З нинішнім рівнем охорони пам’ятки зробити це зовсім нескладно", – написав Чорней.
І пояснив, що нові власники можуть завдати гробівцям непоправної шкоди.
"Фахівців, як у довоєнні часи, здатних справді реставрувати, а не просто підрихтовувати старі надгробки, у Чернівцях просто немає. Про написи на могилах годі й казати. Хоча у старих Чернівцях існувала традиція, коли будь-які написи, що виходили за межі звичних імені й років життя, потрібно було узгоджувати зі спеціальною радою", - каже він.
Історик вважає, що єдиним захистом від втручання в архітектурне цвинтарне середовище історичного міста у Чернівцях мало б стати надання йому статусу пам'ятки національного значення.
Довідково
Єврейське кладовище у Чернівцях на Зеленій вулиці було засноване рішенням муніципалітету у 1866 році. За початковим задумом цвинтар мав бути спроєктований як садово-парковий комплекс. Близько 50 000 жителів Чернівців поховані на цьому цвинтарі, серед яких перший єврейський міський голова, Едуард Рейсс.
На цвинтарі є чотири братські могили: єврейські солдати австрійської армії Першої світової війни, турецькі солдати, румунські громадяни, які загинули у 1941-1942 роках, і єврейські цивільні, жертви Голокосту з 1941-го.
На сьогодні, єврейське кладовище Чернівців є одним з найбільших старих єврейських цвинтарів у Центральній та Східній Європі, що охороняються.
У 2021 році розпочали відновлення єврейського та християнського кладовища. На цвинтарях планували збудувати додаткові туристичні алеї, відновити огорожу.
- Актуальне
- Важливе




