
Якщо влада Львова не підніме тарифи, ми випускатимемо менше автобусів, - перевізники
Сьогодні, 9 квітня, у Львові відбулася пресконференція за участі кількох директорів автотранспортних підприємств міста, які пояснили, чому потрібно підняти тарифи за проїзд
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
"Середній тариф у Львові упав на 3,5 грн через тарифи на е-квиток"
Наразі у Львові діють три види тарифів: для власників "Леокарт", для оплати банківською карткою та готівковий. Перевізники наголошують, що за півтора року роботи АСОП (е-квитка) міська влада має змогу відстежувати пасажиропотік і контролювати доходи. За їх словами, у першому кварталі 2025 року пасажиропотік значно впав порівняно з 2024 роком, що зменшило дохідність підприємств.
Основні причини на думку перевізників:
- Обмеження пільгового проїзду для пенсіонерів зменшило компенсації з бюджету, хоча їхні поїздки не скоротилися;
- Введення безкоштовних пересадок для власників "Леокарт", що знизило середній тариф;
- Зростання витрат: заміна малих автобусів на комфортніші великі, підвищення цін на пальне (+4,5 грн), запчастини та обслуговування;
- Зарплати працівників зросли в рази (до 250% порівняно з 2023 роком), що збільшило витрати й податкове навантаження.
"Через це середній тариф упав на 3,5 грн, що суттєво вдарило по доходах. Водночас місто планує ввести місячний проїзний на 60 поїздок, що може ще більше знизити середню вартість проїзду до 12 грн, тоді як у містах-мільйонниках вона становить 15–20 грн", - каже голова правління ЛООРАТ "Укравтотранс-Львів" Іван Велійка.
Він додав, що ситуація критична: підприємства мають борги, не можуть вчасно оплачувати паливо чи оновлювати транспорт.
"Місто має регулярно коригувати тарифи"
Генеральний директор Концерну "Екопастранс" Ігор Самардак відзначив, що місто мусить регулярно коригувати тарифи, а не постійно перекладати це на перевізників і "робити з них поганців".
"Мене обурює, що перевізникам доводиться виправдовуватися за підвищення тарифів і пояснювати очевидне. Я був активним прихильником автоматизованої системи обліку та оплати і прозорого бізнесу без готівки. Але партнерство працює, коли всі виконують зобов’язання. Перевізники виконують свою частину, а місто — ні. Ми підвищили зарплати до найвищого рівня в Україні, замінили близько 100 автобусів за рік. Це показує нашу роботу, попри критичну ситуацію", - каже Самардак.
Він додає, що місто має всі дані з АСОП, але не коригує тарифи вчасно: "Місто має регулярно переглядати тарифи: для тих, хто рідко їздить, — підвищувати, для активних пасажирів — вводити проїзні без здорожчання", - вважає Самардак.
Директор ТОВ "Міра і К" Іван Клим сказав, що на старті роботи е-квитка тариф був 16–17 грн, а зараз – 12 грн.
"Ми брали кредити на європейські автобуси, але з’явилися борги за паливо і запчастини. Без корекції тарифу доведеться продавати автобуси чи скорочувати штат, що незручно для міста", - каже він.
Загалом перевізники відзначають, якщо ситуацію до кінця місяця не змінити, тобто не відбудеться коригування тарифу з боку міськради, тоді автотранспортним підприємствам доведеться випускати менше автобусів на маршрути, щоб зекономити кошти.
Яким має бути тариф
Перевізники говорять, що середній показник має бути хоча б 15-17 грн, а не 12, як зараз. Ігор Самардак висловив пропозицію:
- Готівка — 50 грн (щоб її позбутися),
- Банківська картка — 20 грн,
- "Леокарт" — 16–17 грн,
- Проїзний — 13 грн за 60 поїздок.
"Це збереже ціну для активних пасажирів і прибере готівку", - вважає Самардак.
Читайте також: Львівське АТП№1 заявило, що 32 грн – обґрунтована вартість разового проїзду
Цього місяця місто має представити новий тариф
Нагадаємо, у кінці березня у Львові перевізники ініціювали підвищення вартості проїзду у громадському транспорті, щоб зберегти тенденцію до покращення надання послуг з перевезення пасажирів у громаді. Наразі ціна разового проїзду у Львові залежить від типу платежу.
До 11 грудня 2023 року вартість проїзду у міських автобусах становила 15 грн, а після впровадження е-квитка тариф для користувачів ЛеоКарт знизився до 13 грн і вже півтора року вони мають можливість їздити за нижчими тарифами - 13 грн за поїздку. Саме ця сума сьогодні є масовою для безготівкової оплати. Квиток, оплачений банківською карткою – 15 грн, а квиток, придбаний за готівку у водія, коштує 25 грн (таких лише 7% пасажирів). Також у місті з минулого року діє безоплатна пересадка для всіх пасажирів з картками ЛеоКарт. Йдеться про можливість пересідати на інший автобус, трамвай чи тролейбус впродовж 40 хвилин без додаткової оплати.
"З початку минулого року середній тариф, з урахуванням різних видів оплат, становив 17,5 грн. Але впродовж цього періоду в нас суттєво знизився відсоток тих пасажирів, які оплачують саме готівкою. І оскільки люди почали переходити від готівки до оплати картками, середній тариф почав планово знижуватися", - відзначив директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Зараз місто аналізує надані перевізниками розрахунки щодо перегляду тарифів на проїзд. Цього місяця має бути представлена скоригована вартістю одноразового проїзду у львівському громадському транспорті.
- Актуальне
- Важливе




