Десятки жертв і загиблих: 54 роки тому у Львові трапилася найбільша трамвайна аварія
10 січня 1972 року у Львові на розі сучасних вулиць Городоцької і Шевченка сталася найбільша в історії міста аварія на трамвайному маршруті, яка забрала життя 13 людей і спричинила численні травми серед пасажирів та перехожих
"Еспресо.Захід" розповість деталі трамвайної катастрофи 1972 року у Львові, яка залишається наймасштабнішою аварією громадського електричного транспорту міста.
Трагедія у Львові, яку замовчувала радянська влада
Як відзначають у своїй статті дослідники історії та експерти з електротранспорту Антон Лягушкін та Дмитро Янківський, за 130 років існування електричного трамвая у Львові сталося чимало аварій та інцидентів.
Зокрема, перше зіткнення електротрамваїв зафіксували ще 8 червня 1894 року, менше ніж через 10 днів після початку його роботи. У липні того самого року на площі Галицькій зіткнулися вагони електричного та кінного трамваїв.
Австрійська та польська преса активно висвітлювала подібні випадки, тоді як за радянських часів такі події переважно замовчували. Наприклад, аварію 1947 року на розі вулиць Коперника і Словацького, коли трамвай із несправними гальмами зійшов із рейок і врізався в будинок, приховували настільки ретельно, що досі невідома навіть точна дата інциденту.
Тому нічого дивного, що про масштабну аварію 1972 року партійці також поставили завдання помовчувати.
"Виконком Львівської міської ради депутатів трудящих висловлює глибоке співчуття рідним і близьким потерпілих при аварії трамвая в м. Львові 10 січня 1972 року. Для розслідування причин аварії, вжиття заходів по посиленню безпеки руху міського транспорту та надання допомоги сім’ям потерпілих створена спеціальна комісія", – так лаконічно і лише на третій сторінці повідомила про найкривавішу в історії львівського трамвая катастрофу місцева комуністична газета "Вільна Україна".
Як трапилася найсмертоносніша аварія
Аварія сталася о 15:30 10 січня 1972 року на перехресті сучасних вулиць Городоцької та Шевченка. Трамвайний поїзд №472/572 маршруту №6, яким керувала водійка Макара Надія Іванівна, зійшов із рейок на затяжному схилі (понад 1 км).
Розвинувши велику швидкість і втративши керування, вагон врізався в посадкову платформу, на якій перебували пасажири, а потім зіштовхнувся з цегляною огорожею школи.
Унаслідок трагедії на місці загинули 11 осіб, а ще двоє померли від отриманих травм у лікарні. Загалом постраждали 23 людини: 6 отримали тяжкі травми, 5 – середньої тяжкості, а 12 – легкі. Серед загиблих були мешканці Львова, населених пунктів області та один житель Чернігівщини.
Яка причина й кого визнали винним
Згідно з висновком технічної комісії від 14 січня 1972 року, аварія сталася через неправильне керування гальмами.
Помилки водійки. Штурвал головного контролера був у положенні, яке вимикало роботу основного електродинамічного гальма. Спроба увімкнути двигуни на задній хід призвела до відключення силової мережі вагона. Водійка не скористалася пісочним гальмом, яке мало зупинити вагон на слизькій колії.
Недбалість кондукторів. Кондуктори обох вагонів своєчасно не використали механічні гальма, перебуваючи поза місцями їх управління.
Після ретельнішого вивчення трагедії сучасні експерти кажуть і про технічну несправність, мовляв, що могла виникнути технічна несправність електродинамічного гальма. Це змусило водійку шукати альтернативні способи зупинки, які в підсумку призвели до великої аварії.
Також у суспільстві побутує хибна думка про те, начебто водійка заснула. Це твердження документально не підтвердили. Однак її таки судили й вона отримала 4 роки тюрми. Таке відносно м’яке покарання радянський суд призначив, бо Надія Макара була матір’ю-одиначкою і виховувала малолітню дитину.
Цікаво те, що керівництво трамвайного депо № 2, до якого були приписані вагони, які потрапили в аварію, та керівництво Львівського трамвайно-тролейбусного управління, лише отримали догани, однак усі залишилися на своїх посадах.
"Видається, що всю вину поклали на водійку та кондукторів трамвая-убивці свідомо, адже насправді коло винуватих було значно ширшим", - зазначають дослідники Антон Лягушкін та Дмитро Янківський.
У будь-якому випадку, аварія 10 січня 1972 року стала наймасштабнішою трагедією в історії львівського трамвая. Попри спроби радянської влади замовчати трагедію, вона стала уроком і нагадуванням про необхідність уважності, відповідальності та високих стандартів безпеки в громадському транспорті.
Сучасним пасажирам львівського електротранспорту про цю трагедію нічого не нагадує, в місті немає жодного пам’ятного знака на згадку про неї. Однак усе ж після цієї аварії стала обов’язковою кількасекундна "технічна зупинка" на всіх схилах Львова.
- Нагадаємо, минулого року Львівському трамваю виповнилося 130 років.
- Актуальне
- Важливе