Львівському трамваю – 130 років. Як відзначатимуть
Сьогодні, 31 травня, львівський електричний трамвай відзначає своє 130-річчя
Про це інформує "Еспресо.Захід".
За інформацією Львівелектротрансу, з нагоди свята у суботу, 1 червня, на площі Двірцевій відбудеться виставка ретротрамваїв. Початок – о 12:00 і триватиме до 20:00.
У програмі також перший рейс екскурсійного маршруту Сафарі 130 (для vip-пасажирів) та сафарі маршрут для усіх охочих. Попередня реєстрація не потрібна, але кількість учасників буде обмежена.
Фото: Львівелектротранс
130 років тому вулицями Львова вперше поїхав електричний трамвай
31 травня 1894 року у Львові відкрили регулярний рух другого в Україні і четвертого в Австро-Угорщині електричного трамвая. Довжина ліній становила 8,3 км. Діяли такі маршрути (подані сучасні назви вулиць): "проспект Свободи – вулиця Степана Бандери – головний вокзал", "проспект Свободи – вулиця Івана Франка – Стрийський парк" і "проспект Свободи – вулиця Личаківська – Личаків". Відкриття було приурочено до Крайової виставки, що проходила у Стрийському парку.
"Пробна їзда електричного трамвая у Львові відбулася вночі між 1 і 2 годинами двома вагонами, що мали також електричне освітлення. Їзда була дуже ефектна, бо з-під коліс і на дроті добувалися снопи електричного світла… Пізньої нічної пори зібралося велике число цікавих…", – 15 травня 1894 року писала львівська газета "Діло".
За інформацією вікіпедії, поява електричного трамвая у Львові була сприйнята неоднозначно. Так, жінки львівських візників, які жили на Личакові, закидали перший електричний трамвай помідорами та тухлими яйцями.
Зараз львівський трамвай – це не просто засіб для пересування. Це значно більше ніж просто різновид громадського транспорту, без якого львів’яни не уявляють нашого міста. Трамвай став одним із символів міста Лева.
Переживають уже третю велику війну
Львівські трамваї курсували і під час Першої, і під час Другої світової війни, і продовжують невпинно виїжджати щодня на маршрути під час повномасштабного вторгнення зараз.
Він пережив багато лихоліть, і, у досить важкі для нашої країни часи, невпинно продовжує свою роботу.
"На початках Першої світової війни велику кількість вагоноводів та кондукторів (усі вони тоді були чоловічої статі) було мобілізовано. У перші дні серпня 1914 року трамвайний рух у нашому місті був цілком дезорганізований. Але вже 5 серпня деякі кондуктори почали працювати вагоноводами, а на допомогу кондукторам прийшли добровольці – учні львівських шкіл. А з 18 вересня 1915 року вперше на Львівському трамваї кондукторами почали працювати жінки", – каже науковий працівник Львівського історичного музею, відділу Історії науки і техніки Олесандр Арістархов.
У спеціальному путівнику (проте російською мовою) були написані правила проїзду, ціни та описувалися маршрути. Вартість проїзду була 6 копійок або 20 гелерів (10 центів) у першому класі та 3 копійки або 10 гелерів (5 центів). Загалом у той період працювали 10 трамвайних ліній.
"1 вересня 1939 року під час нальоту німецької авіації на Другу Річ Посполиту в результаті бомбардування були пошкоджені рейки і контактна мережа на вулиці Городоцькій. Рух трамваїв на цій ділянці був зупинений. З середини вересня його припинили по всьому місту", – пояснює історик.
Проте вже у кінці місяця того ж року регулярну роботу трамваїв відновили – після приходу до Львова Червоної Армії.
У період німецької окупації з 30 червня 1941 року львівський трамвай також продовжував працювати: із 26 листопада того ж року на маршрутах 1, 3 і 9 курсували вагони з написом "Тільки для німців", а в інших вагонах були створені окремі місця для німців, відмежовані ланцюгом.
"У 1940–1941 роках діяли Вагоноремонтні майстерні, які за час роботи в період окупації перебудували три вагони на моторні й дев’ять вагонів – на причіпні. Відомо, що під час окупації трамваї використовували для військових цілей, зокрема, до них робили причіпні вагони, в яких перевозили в'язнів концтаборів на примусові роботи", – додає Олесандр Арістархов.
Упродовж Другої світової трамваї у місті також курсували за 10-ма маршрутами.
Найбільше діюче депо
Трамвайне депо на вул. Промисловій хоч і має номер "2", проте є на двадцять років старше за депо №1 що на вул. Городоцькій. Трамвайне депо №2 виникло ще за часів Австро-Угорщини. Тоді воно суттєво розвантажувало головне депо на перехресті вул. Сахарова-Вітовського. Сьогодні саме звідси щодня на маршрути виїжджає близько 80 трамваїв, пишуть "Фотографії старого Львова".
До слова, від часу останнього ремонту в депо пройшло 50 років.
Пробіг, який звичайні автомобілі долають за рік, трамвай накатує за один місяць. Так, більшість львівських трамваїв накатали вулицями міста поза мільйон кілометрів. І щоб наші "дідусі" гарно себе почували, їх регулярно відправляють у спеціальний "Трамвайний профілакторій". Саме так робітники називають своє місце праці.
- Актуальне
- Важливе