Топ-3 волонтерські ініціативи львів’ян

2021-й у Львові минув під знаком змін у всіх сферах. Львів'яни продовжували підтримувати своїх захисників на Сході, допомагати медикам ковідних лікарень, підгодовувати тих, хто опинився у скруті, й допомагати одужувати дітям.

До Міжнародного дня волонтера "Еспресо.Захід" зібрав найяскравіші ініціативи, які запам’яталися львів’янам у році, що минає.

1.Мільйон троянд для Вікторії

Для півторарічної львів’янки Вікторії Полюги зі спінальною м’язовою атрофією (СМА) зібрали необхідні 55 млн грн на найдорожчий у світі укол Zolgensma.

Усе почалося з того, що у травні волонтери створили благодійну платформу, де люди могли не просто переказати кошти, а придбати натомість символічну троянду чи букет із квітів. Усю весну й літо волонтери проводили безліч зборів, фестивалів та аукціонів. За перші два дні в рамках акції "Квіти зів'януть, а життя розквітне" на лікування маленької львів'янки зі СМА зібрали понад 500 тис. грн. Тим часом у школах і садочках закликали відмовитися від квітів. Доррослі ж замість розважатися влаштували Добру неділю для порятунку дівчинки. Працівники ЛОДА не гаяли часу і  передали частину своїх зарплат для її лікування, а відомі люди долучилися до благодійного аукціону; львівські молодята попросили гостей замість живих квітів придбати віртуальні для допомоги маленькій львів’янці.

А коли для Вікусі зібрали трошки більше ніж планувалося, батьки Вікторії переказали 1 млн грн Павлику Мотичці з села Синевир, що на Закарпатті.

Читайте також: Троянди для Віки: як незвичні подарунки допоможуть врятувати маленьку львів'янку

"Коли нам бракувало одного мільйона для закриття збору, з різницею в кілька секунд на наш рахунок надійшло два мільйони. То один ми залишили для Вікторії, а інший перерахували Павлику Мотичці з села Синевир, що на Закарпатті. У нього також СМА, і батьки збирають гроші на рятівні ліки для дитини", – розповіла "Еспресо.Захід" Мар’яна Коцовська.

І вже 4 грудня маленька Вікторія вирушила до США, де до 10 грудня має отримати довгоочікуваний укол.

2. Вільний подих для Давидка

Хлопчик Давид із колишнього Турківського району Львівщини народився з двобічним паралічем діафрагми і не міг самостійно дихати. Від народження хлопчик постійно жив у лікарні. Про збір коштів на пристрій, який допоможе малюкові дихати самостійно, оголосив на початку весни благодійний фонд "Із янголом на плечі". Львів’яни неймовірні: буквально за добу малюкові назбирали на власний ШВЛ, а за чотири тижні – на стимулятор нерва діафрагми! Коли у Львові оголосили збір на стимулятор нерва діафрагми для Давидка, який не може дихати сам, люди зібрали на цей пристрій 500 тисяч грн і $50 тисяч.Стимулятор привезли в "Охматдит", і 2 червня унікальна операція відбулася.

У світі операції з встановлення нервів роблять дорослим з травмами спинного мозку, коли пацієнт не може сам дихати. Така практика поширена. Але в дітей імплантація нерва діафрагми – це рідкісне явище. Давидко має рідкісну патологію – двобічний параліч діафрагми, частіше в дітей буває однобічний. У такому випадку львівські хірурги роблять операцію без стимулятора. Але в ситуації Давида треба було думати про новацію. Раніше лікарі не зустрічали в українській літературі описів таких операцій в Україні.

Читайте також: "Ювелірна робота": у Львові зробили унікальну операцію 8-місячному хлопчику

У лікарні шукали на сайті виробника контакти хірургів у Варшаві і зв’язалися з ними через посольство. Але там розповіли, що вони не імплантували стимулятор таким маленьким дітям, як Давидко, натомість оперували дітей у п’ять-шість років. Вартість операції у Польщі – 120 тисяч доларів. "Охматдит" знайшов ще один варіант, в Ізмірі в Туреччині, але тамтешні хірурги імплантували всього один такий пристрій. Тому в лікарні знайшли найкращий спосіб – вийшли безпосередньо на виробника й навчилися методики такої операції в режимі онлайн. Це виявилося значно дешевше від попередніх варіантів. Усього за дві телемедичні конференції хірурги "Охматдиту" зрозуміли, що і як робити. Це була перша така операція у Європі, і зробили її у Львові.

3. Ліки всередині нас – ТКМ удома

У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі (у народі – Чорнобильська лікарня) у Львові створюють відділення трансплантації кісткового мозку. Для реалізації цього проєкту в лікарні відвели частину приміщень, які переобладнають під спеціальні бокси. Головним спонсором проекту є Fondazione Rosa Pristina з Італії. Бюджет проєекту наразі становить 500 тисяч доларів. Реалізувати його мають до кінця 2022 року. Благодійний фонд "Запорука" допоміг лікарні знайти надійного партнера з Італії. Досі на пересадку кісткового мозку треба було їхати до Києва або за кордон, бо в Україні такі операції виконують лише у двох закладах – київському "Охматдиті" та в Інституті раку. З новим відділенням Україна може оплачувати такі операції тут, крім того, це ще в рази дешевше, а для батьків безкоштовно.

Читайте також: Не треба їхати за кордон: у Львові створюють відділення трансплантації кісткового мозку

До італійських благодійників долучаться українські та місцева влада. За словами головлікаря лікарні, бюджет суперсучасного відділення перевищує допомогу італійських благочинців, тому до створення відділення докладуть зусиль також відомі львівські благодійні фонди "Крила надії", "Із янголом на плечі", які вже багато років допомагають одужувати дітям з онкологічними недугами.

Завдяки волонтерам лікарня отримала сепаратор клітин крові – ключове обладнання для здійснення процедури трансплантації кісткового мозку. Цей коштовний апарат вартістю 1,7 мільйонв гривень придбали волонтери "Запоруки" для відділення трансплантації. Аналогічного обладнання немає в жодному дитячому медичному закладі Західного регіону України.

Волонтери приходять туди, де всі інші безсилі. Волонтери – ми всі, бо кожен із нас долучився до порятунку інших. З нашим святом, львів'яни!

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку