Топ-10 скандалів у 2023 році на заході України. Частина 1
Попри активні воєнні дії, щоденні численні втрати українців і українок, певні прошарки суспільства, так звана еліта, продовжують жити своїм заможним і безтурботним життям. Продовжують наживатися, збагачуватися, підробляти документи, після чого ще й добряче повеселитись. А потім, махнувши рукою, спокійно покинути Україну без жодного покарання
"Еспресо.Захід" підготував топ-10 скандалів року, які набули суспільного резонансу
Нардеп-утікач Ярослав Дубневич
Ще 2022 року до суду було скеровано справу щодо заволодіння депутатом Ярославом Дубневичем 93,28 млн грн на закупівлі для Укрзалізниці. Восени 2023-го Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосили про нову підозру Дубневичу-молодшому – в організації заволодіння державним газом на понад 2,1 млрд грн і легалізації цих коштів.
17 жовтня НАБУ оголосило Ярослава Дубневича в розшук, а 2 листопада – в міжнародний розшук. На запит українських органів в Європолі відповіли, що 8 жовтня 2023 року Дубневич перетнув кордон Румунії з Угорщиною, подальше його місце перебування невідоме. При цьому не відомо також, як він перетнув український кордон, адже даних про це в системі немає.
13 листопада суд задовольнив клопотання детективів НАБУ та обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Однак, аби застосувати цей запобіжний захід, Дубневича спершу потрібно затримати. До слова, заставу, внесену за депутата, вже стягнули на потреби ЗСУ. Сам Дубневич на судове засідання не приїжджає, лише доєднується через відеозв’язок. При цьому відмовляється повідомити суду своє місце перебування. Тим часом у грудні стало відомо, що донька Ярослава Дубневича Роксолана Пиртко придбала будинок в елітному районі Братислави за 600 тисяч євро.
Ярослав Дубневич – народний депутат України VII–IX скликань. З 2019 року і дотепер у депутатській групі "За майбутнє". Фігурує у численних антикорупційних розслідуваннях. 2019 року позбавлений депутатської недоторканності.
Фото: apostrophe.ua
Система "Шлях" відкрила кордон для псевдоволонтерів
Львівська ОВА видала сотні дозволів у системі "Шлях" для сумнівних волонтерських організацій, йшлося в журналістських розслідуваннях. Серед найбільш успішних "прохачів" виявилися пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекла з України.
Усього (станом на літо 2023 року) Львівська ОВА видала понад 32 тис. дозволів на виїзд з країни для майже 1800 організацій через систему "Шлях". Про низку організацій нічого не відомо, а від них вносили до "Шляху" сотні осіб.
Серед чоловіків, які покинули Україну завдяки дозволу від Львівської ОВА, – син і племінник проросійського діяча Андрія Портнова, які отримали тимчасовий дозвіл на виїзд з України як волонтери.
За різними даними, за внесення до системи "Шлях" і право виїхати з України ухилянти платили від 2 тис. доларів до $10 тис. Так, уродженець села Шоломиничі на Львівщині запевнив військовозобов’язаного чоловіка, що може допомогти йому виїхати до Польщі, оформивши його як волонтера. Внесення даних до електронної бази "Шлях" він оцінив у 10 тис. доларів, з яких половину треба заплатити авансом, а решту – коли все буде готово. Затримали "ділка" під час передачі авансу в 5 тис. доларів.
Наразі чи не єдиним, хто може отримати реальний термін за ґратами за відправлення ухилянтів за кордон, є голова громадської організації "Корпус сприяння армії" з Самбірщини. Він подавав документи до начальника Львівської ОВА про чоловіків, які нібито є водіями громадської організації. На підставі цих документів, їхні дані вносили у систему "Шлях" і дозволяли виїзд за кордон. За його сприяння виїхали за кордон та не повернулися понад два десятки псевдоволонтерів. Самбірський міськрайонний суд присудив чоловікові 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном на 3 роки. Однак Львівський апеляційний суд скасував іспитовий термін.
Загублена гуманітарка
У квітні на Львівщині виявили склад гуманітарки невідомого походження. Про це повідомили представники Бюро економічної безпеки. Йшлося про нежитлові приміщення площею понад 1,5 тис. кв. метрів, де були харчові продукти, дитячі товари, постільна білизна, ковдри, засоби гігієни, побутова хімія, одяг. Загалом близько тисячі піддонів.
3 липня слідча суддя Личаківського районного суду Львова Світлана Леньо скасувала арешт на два склади в селі Убині, де виявили сотні тонн гуманітарної допомоги. Клопотання про скасування арешту подали власники складів Андрій Слюзар та Любомир Мамчук, які заявили, що не є підозрюваними чи обвинуваченими у кримінальному провадженні, в межах якого наклали арешт, тому хочуть використовувати своє майно.
У серпні журналісти знайшли документальне підтвердження, що підпільний склад в Убинях використовував гуманітарний штаб Львівської ОВА. Після цього використання підпільних складів визнала обласна влада, хоч раніше у Львівському палаці мистецтв, керівництво якого очолювало гуманітарний штаб ЛОВА, відмовлялися підтверджувати інформацію про використання складу в Убинях.
Працівниця Львівської обласної ради, яка підставила керівника патрульної поліції
У січні в мережі поширили відео, на якому тодішній начальник управління патрульної поліції Львівщини Роман Пилипенко презентував своїй дівчині перепустку на проїзд площею Ринок у Львові. Вона неймовірно зраділа перепустці й можливості "вий**уватися на своєму "Мерседесі".
Через це відео Пилипенка відсторонили від виконання обов’язків, а згодом перевели в сусідню Івано-Франківську область, де він став заступником начальника патрульної поліції.
Перепустка, яку керівник патрульної поліції Львівської області Роман Пилипенко подарував на іменини своїй дівчині, була передбачена для екстрених служб. У львівській мерії переконували, що вона є недійсною, адже документи такого зразка видавали ще у 2021 році.
До слова, дівчину, подарунок якій спричинив скандал, звати Василина Софранюк. Вона працює головним спеціалістом відділу гуманітарної політики та міжнародного співробітництва в апараті Львівської обласної ради і є помічницею депутата облради Андрія Думи. Через скандал із перепусткою Софранюк оголосили догану.
Фото: Скріншот відео
Лакшері весілля експрокурора Ільницького і Москви
Експрокурор Києва Ростислав Ільницький та експрацівниця ДБР у Львові Роксолана Москва влаштували дводенне весілля у п'ятизірковому комплексі Emily Resort неподалік Львова. Серед 500 запрошених були прокурори, колишні працівники правоохоронних органів, ДБР, податкової, депутати, юристи та адвокати. Відомі зірки – Оля Полякова, Олександр Пономарьов, гурт "Дзвони сонця" – розважали українську "еліту".
Родзинкою свята був двометровий торт, який, за попередніми оцінками кондитерів, вартував близько 100 тис. грн. Розмови про це весілля вели ще декілька тижнів після його завершення. Суспільство обурила така розкіш у час війни, а головне питання, яке виникло і на яке ніхто так і не відповів, – звідки стільки грошей у молодят, які працювали в державних правоохоронних органах, на лакшері весілля.
Як стало згодом відомо журналістам, нареченому й експрокурору Ільницькому у Львові намагалися вручити повістку. Втім працівники ТЦК та СП не змогли знайти експрокурора за жодною з адрес, а тому залишили повістку в поштовій скриньці. 21 грудня оприлюднили інформацію, що Яворівський відділ поліції оголосив у розшук Ростислава Ільницького. Розшукують чоловіка за статтею про підробку документів від 1 грудня.
Фото: скриншот з відео
"Згідно з даними розшукового обліку МВС, Ростислава Васильовича Ільницького, 1992 року народження, розшукують за трьома частинами 358-ї статті Кримінального кодексу, а саме: підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб. Використання завідомо підробленого документа".
Еспресо.Захід підготував другу частину матеріалу про гучні скандали року, прочитати який можна буде згодом на сторінках сайту.
- Актуальне
- Важливе