Тепер завжди 1 червня згадуємо ще й Мирослава Скорика
Внучатого небожа Соломії Крушельницької, видатного українського композитора та музикознавця, Героя України Мирослава Скорика не стало у столиці два роки тому, на 82-му році життя
Про це інформує Еспресо.Захід
Навіть якби композитор Мирослав Скорик (у душі якого – за його визначенням – завжди жили "тіні забутих і незабутих предків") написав тільки одну свою "Мелодію ля-мінор", то вже був би серед найкращих сучасних композиторів України. Бо створена для фільму "Високий перевал" на прохання режисера Володимира Денисенка Скорикова "Мелодія" уже давно перетворилася у духовний гімн, який звучить практично за кожної суспільно значимої нагоди, щораз захоплюючи своєю емоційністю, проникливістю та щирістю почуттів. Сам народний артист, володар низки орденів, герой України, лауреат Національної премії імені Шевченка Мирослав Скорик любив у розмовах з журналістами згадувати видатного італійця Верді, котрий відчув себе знаменитим саме під час виконання свого твору вуличним музикантом. Власну "Мелодію ля-мінор" Мирослав Скорик чув майже в 50 різних обробках.
Уродженець Львова, що саме у Львові – на Личаківському цвинтарі – знайшов свій останній спочинок, Мирослав Скорик став першим композитором, який почав вкраплювати джазові елементи в українську естраду, автором симфонічної та камерної музики, опери "Мойсей", кількох балетів, музики до понад 40 кінофільмів (серед яких "Тіні забутих предків", "Гуси-лебеді летять", "Лис Микита" тощо), педагогом, серед учнів якого Євген Станкович, Іван Карабиць, Богданна Фроляк, Леся Горова та чимало інших. А ще двоюрідний онук видатної оперної співачки Соломії Крушельницької (яка, до слова, першою звернула увагу на абсолютний слух маленького Мирослава та порадила його батькам віддати хлопчика до музичної школи), що відбув ще дитиною разом зі своєю родиною заслання до Сибіру, сформований на музиці його улюблених Клода Дебюссі, Моріса Равеля, Лятошинського й інших композиторів, Мирослав Скорик увійшов в історію української музики також як ініціатор та співзасновник багатьох музичних фестивалів, серед яких "Музика українського зарубіжжя", "Контрасти" та інших, очільник журі міжнародних виконавських конкурсів і фестивалів (приміром, "Київ Мюзік Фест"), як п'ять років (з 2011-го по 2016-й) художній керівник Київської опери.
Навряд чи пересічний львів'янин знає, що під час виконання дипломної роботи Мирослава Скорика з композиції у 1960 році за пультом диригента стояв особисто ректор, знаменитий композитор і диригент Микола Колесса, що в історії консерваторії стало першим таким випадком.
Трохи більше людей в темі, що Скорикова опера "Мойсей" за поемою Івана Франка (зреалізована на сцені Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької) – єдина опера у світі, яку благословив Папа Римський Іван-Павло ІІ.
Але значно більше, хто мав нагоду з композитором перетинатися, згадують його як володаря чудового почуття гумору та людину щирої, вирозумілої душі. А те, що не вмирає – це насамперед світло людської особистості, яке у вимірі особистості Мирослава Скорика завжди було яскравим і неймовірно притягальним…
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.- Актуальне
- Важливе