Еспресо. Захід
Ексклюзив

Зниження цін на ліки з 1 березня: як це працюватиме та чи варто боятися перебоїв з поставками окремих препаратів

28 лютого, 2025 п'ятниця
17:05

Чи справді ліки подешевшають уже з 1 березня, чи варто пацієнтам боятися перебоїв з поставками певних препаратів і чи не призведе обмеження націнок до закриття аптек у невеликих населених пунктах

Зміст

З 1 березня українські виробники ліків мають знизити ціни на майже 200 препаратів, а для аптек і постачальників  діятимуть обмеження на націнки. Як це відбуватиметься на практиці "Еспресо.Захід" з’ясовував в учасників ринку.  

Місяць замало для підготовки такого рішення

"В Україні ще не було жодної влади, яка б не скористалася фармацією, аби показати, як вони борються за добробут людей. Питання цін на ліки розглядала Рада національної безпеки. В РНБО немає інших проблем? – зазначив у коментарі генеральний директор, співвласник мережі аптек D.S. Олег Николишин. – Але команда надійшла, уряд ухвалив рішення. Проте місяць – це замало для підготовки такого рішення. Для нас, як для учасників ринку, виникає стільки додаткових питань, що ми досі не знаємо, як усе працюватиме. Тому традиційно на початку будь-якого нововведення відбувається хаос. І цей хаос відчують на собі споживачі".

За словами Олега Николишина, наразі йдуть два паралельні процеси. З одного боку є перелік лікарських засобів, на які виробники зобов’язалися знизити ціни. З іншого боку – запровадження обмеження націнок для аптек – до 35% на безрецептурну групу і до 15% на рецептурну групу товарів. Також діятиме обмеження для постачальників лікарських засобів.

"Якщо є 10 тисяч найменувань, то на те, аби просто увести нові ціни, потрібен час. Не кажучи про те, що є багато моментів, які вимагають уточнень. Тому на першому етапі можуть виникати перебої з окремими препаратами", – каже Олег Николишин.

Ліки, які продають рідко, пацієнтам доведеться замовляти

Зміни в державній політиці щодо продажу ліків з тривогою сприймають у мережі "Подорожник".

"Жодна світова практика регулювання цін зазвичай не мала позитивного ефекту й найчастіше призводила до дефіциту, тінізації галузі і сприяла "сірому" товарообігу, – каже СЕО мережі аптек "Подорожник" Тарас Коляда. – Будь-який ритейлер закладає у свою ціну видатки, спрямовані на забезпечення асортименту й наявність товарних залишків. Через зменшення націнки на ліки є ризик, що аптеки не зможуть забезпечити варіативність асортименту для кінцевого споживача, а деякі види ліків, у тому числі ті, які не характеризуються масовим попитом і так званим "швидким оборотом", можуть узагалі зникнути з полиць".

За його словами, в умовах нульової рентабельності аптеки не матимуть можливості тримати в постійній наявності ліки, які продаються раз на 45-60 днів. Ці препарати замовлятимуть під окремий запит клієнта, а це зайвий час і дискомфорт, який у деяких випадках може бути критичним.

"Є навіть таке поняття, як дефектура, яке означає відсутність в аптеці необхідних медикаментів. Цілком імовірно, що цей внутрішньогалузевий термін найближчим часом буде часто з’являтися у ЗМІ і стане широковідомим, – каже Тарас Коляда. – У ситуації, коли якогось товару немає в продажу, а попит на нього залишається, утворюється сірий ринок. Бо сірий ринок — неминучий наслідок дефіциту".

Не зрозуміло, що робити з ліками, які закупили за вищими цінами

Вітчизняні виробники ліків підписали декларацію, у якій з 1 березня зобов’язалися знизити ціни на частину медичних засобів. Спочатку йшлося про 100 найменувань ліків. Але 25 лютого уряд оприлюднив перелік ще 100 препаратів. Ціни на них обіцяють знизити на 10 – 30%. Хоча є кілька препаратів, на які окремі виробники готові знизити ціни більш ніж на третину. Наприклад, на валідол, цитрамон.

У МОЗ наголошують, що в переліку – знеболювальні препарати, сорбенти, антациди, людські імуноглобуліни, антибіотики, анестетики, протиепілептичні лікарські засоби, протикашлеві, жарознижувальні, ліки, що застосовуються для регуляції артеріального тиску, вітаміни та мікроелементи. Понад 70 позицій лікарських засобів з цього переліку входять до Національного переліку лікарських засобів, ще 35 – рецептурні препарати, які можна купувати та використовувати лише при отриманні рецепта під час консультації в лікаря.

Водночас  учасники ринку та лікарі до цього переліку ставляться доволі скептично.

"Перший список зі 100 препаратів був доволі смішним: перекис водню, хлоргексидин, вісім аскорбінок. З тієї першої сотні було препаратів з вісім, які справді важливі для пацієнтів. У додатковому переліку вже трохи серйозніші препарати. Але цей перелік збільшується, додаються нові виробники і препарати, – каже Олег Николишин. – Водночас не зрозуміло, що роботи з тими препаратами, які у нас є на залишку. Є багато дискусій. Наприклад, ми закупили по 100 грн, а нам кажуть: продавай по 80 грн. Треба ж компенсувати ці 20% якось".

"Ми опинилися в ситуації, коли більшість виробників, які погодилися знизити ціни на лікарські засоби, відмовилися компенсувати це зниження на товари, які вже були закуплені аптеками до цієї ініціативи. Це може поставити під загрозу ідею, щоб саме з 1 березня ці препарати пацієнт міг знайти за нижчою ціною, проте діалог ще йде, і я впевнений, що всі зроблять усе можливе для виконання завдання, поставленого президентом", – каже Тарас Коляда. 

За програмою "Доступні ліки" відпускають лише 2% медикаментів  

За словами Олега Николишина, їм часто закидають, що в Україні ціни на медикаменти вищі, ніж у Європі.

"Ви ж бачите, скільки в нас аптек. Така кількість означає, що в нас на ринку є конкуренція. Насправді в нас не були високі націнки. От зараз обмеження на безрецептурні препарати буде 35% Але в нас середня маржа була 20-25%, – каже Олег Николишин. – Справді,  деякі ліки в нас дорожчі, ніж у Європі. Бо там страхова медицина, зовсім інша фінансова модель, відсотки банківські інші, є довгострокові кредити. Ми ж мусимо закладати в ціни зовсім інші ризики. Коли почалася війна, сюди не хотіли везти товар, працювали лише за передоплатою".

За словами Тарас Коляди, націнка аптек в Україні є найнижчою в Східній Європі й за останні 10 років знизилася на 7%. Багато лікарських засобів відпускали з найменшою націнкою або взагалі без неї – за кошт маркетингових надходжень.

"Гарні західні практики показують, що забезпечення доступності медикаментів краще здійснюється не шляхом регулювання цін, а через реімбурсацію і відшкодування вартості ліків державою. Це розвиває ринок, робить його прозорішим, а якісні ліки доступнішими, – каже Тарас Коляда. – Наша мережа підтримала державний проєкт реімбурсації "Доступні ліки", і ми вважаємо, що він матиме позитивний вплив, якщо буде збільшуватися перелік лікарських засобів, включених у програму. Бо наразі в Україні за цією програмою відпускається близько 2% ліків. Для порівняння, у Польщі цей показник сягає близько 50% продажів".

Через обмеження націнок почнуть закривати аптеки в невеликих містах

За словами Тарас Коляди, через нове регулювання ринку навіть великим мережам доведеться згортати чи призупиняти програми розвитку та благодійні ініціативи, натомість для дрібних гравців ситуація може бути значно гірша.

"У першу чергу, на жаль, державне регулювання негативно позначиться на невеликих мережах і аптеках у малих населених пунктах, – каже Тарас Коляда. – На фармринку існує жорсткий дефіцит кадрів, у маленьких містах і селищах він ще більший. Це змушує ритейлерів збільшувати мотивацію персоналу і щороку витрачати все більше коштів на зарплати працівників. Додайте до цього витрати на оренду і вартісну електрику, і в підсумку виявиться, що прибутковість аптечного бізнесу в Україні сьогодні коливається в межах 4%. Після змін у законодавстві, пов’язаних зі зменшенням націнки на ліки, аптеки в населених пунктах з малим клієнтопотоком просто не зможуть працювати". 

Він зазначає, що через повномасштабну війну в Україні було закрито або зруйновано понад 4000 аптек, тепер аптеки почнуть зачиняти й через нерентабельність навіть у тилових регіонах. 

"У підсумку реформа, покликана зробити ліки доступнішими, матиме зворотний ефект: люди будуть змушені постійно шукати і ліки, і аптеки, в яких їх можна придбати. Крім цього, кожна закрита аптека — це скорочення персоналу і зменшення податкових надходжень у державний бюджет", – підсумував Тарас Коляда. 

Теги:
Читайте також:
Львів
+13.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.44
    Продаж 48.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
22:37
Писанки, глиняний посуд та гончарство: у Львівській філармонії презентували творчий потенціал Сокальщини
22:10
Збив світлофор і втік: у Хмельницькому затримали водія Mercedes
Збив світлофор і втік: у Хмельницькому затримали водія вантажівки Mercedes
21:29
"Найбільша мрія - покращити стан для останнього марафону": Назарій Гусаков зі Львова потребує допомоги
20:51
блог Митрополит Епіфаній
Епіфаній 15 червня очолить богослужіння у найдавнішому храмі Тернополя
20:37
У Тернополі 12-річна дівчина нецензурно висловлювалася та погрожувала фізичною розправою: правоохоронці провели з нею бесіду
20:15
Ексклюзив
"Полякам навряд чи йдеться про вшанування пам’яті загиблих": історик Посівнич про мету ексгумацій на Тернопільщині
20:01
У Львові запрацював стаціонарний центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
У Львові запрацював стаціонарний центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:40
Троє звільнених зі служби захисників із Львівщини отримали державні відзнаки
19:18
У Львові приспустять прапори у памʼять за загиблими унаслідок російської атаки у Кривому Розі
Мер Львова Садовий закликав мешканців утриматися від масових акцій через загрозу безпеці
19:08
На місці готелю та зруйнованої історичної вілли у Львові турецький "Онур" біля парку Знесіння хоче збудувати елітний ЖК
18:53
Раптово з'явився біль у спині: у Львові прооперували 11-річного хлопця з пухлиною в грудній клітині
18:28
До 20° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 червня
18:11
Захоплювалась Путіним та діями росіян: жителька Хмельниччини сяде до в'язниці на 5 років
17:42
прощання
Львів 14 червня попрощається із чотирма захисниками України
17:18
Замурував вхід до пам’ятки цеглою: на Закарпатті оголосили підозру архітектору, який пошкодив костел ХІІІ–ХV ст.
16:52
Упродовж літа 12 автобусних маршрутів у Львові курсуватимуть довше
16:38
Поліклініка на вул. Руській
У Львові остаточно затвердили приєднання центральної 1-ї поліклініки до 6-ї у Личаківському районі
16:23
На Рівненщині затримали двох жителів, які за $7 тис. організовували втечу за кордон військовозобов'язаних
16:08
Будівництво біогазової станції у Львові
На добудову очисних споруд у Львові візьмуть кредит на 10 млн євро, проте загалом потрібно 27
15:52
На Буковині іноземець намагався перетнути кордон із фальшивим документом
15:36
Оновлено
Обмін полоненими 12 червня: додому повертаються четверо жителів Львівщини
15:28
Оновлено
контрактна служба
Рекрутинг у Львові: всі центри, адреси та що вони пропонують
15:15
На Львівщині ДБР повідомило про підозру ексголові Солонки через незаконне виділення землі
15:00
Львів передав військовим дрони, авто, РЕБ і системи UNA-3 на понад 3 млн грн
14:40
На Тернопільщині викрили депутата, який продавав “непридатність” до служби
14:24
Візуалізація проєкту крематорію
Крематорій у Львові планують запустити в тестовому режимі в кінці року
14:10
Надсилала канабіс поштою: у Львові за підозрою у збуті наркотиків затримали 30-річну жінку
13:40
вирок
На Закарпатті завідувачку пологового відділення судитимуть через смерть породіллі
12:53
Чи буде перевірка будівництва ВЕС на полонині Руна: скаргу екологів розгляне комісія у Києві
12:35
У центрі Львова урочисто відкрили рекрутинговий центр 80-ї ОДШБр
12:25
За кількадесят метрів від кордону на Закарпатті затримали ухилянта. Схему організував 19-річний юнак 
11:58
У Львові прооперували 2-місячного хлопчика із рідкісною патологією кишківника
11:41
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
11:29
Працівники військової частини на Хмельниччині отримали підозри за незаконне нарахування 5 млн грн бойових виплат
11:10
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі після того, як в Дрогобичі закликали позбавити його Шевченківської премії через вірші з матюками
10:53
Знаменитий французький лікар прооперував у Львові двох військових з важкими пораненнями
10:41
Ексклюзив
У Львові на аукціоні продали ніж-шаблю, яку українському кардиналу Миколі Бичку передав командувач Папської швейцарської гвардії 
10:30
Почаївський Свято-Духівський монастир
На Тернопільщині мобілізували настоятеля Почаївського Свято-Духівського монастиря УПЦ МП
10:26
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 червня
10:04
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
Більше новин