Еспресо. Захід
Огляд

Жива легенда визвольної боротьби: хто такий 94-річний Ігор Олещук, якого нагородили відзнакою ССО ЗСУ

23 травня, 2025 п'ятниця
14:30

Сьогодні, 23 травня, з нагоди Дня Героїв, відзначили 94-річного учасника підпілля УПА Ігоря Андрійовича Олещука, якому вручили почесну нагороду Командувача Сил спеціальних операцій (ССО) Збройних сил України – нагрудний знак "Вовча зграя" ІІІ ступеня

Зміст

"Еспресо.Захід" детальніше розповість про постать Ігоря Олещука, колишнього політв'язня, який є живим прикладом незламності духу, що надихає сучасні покоління українців.

Біографія Олещука: від юних років залучений до боротьби за українську справу 

Ігор Андрійович Олещук народився у 1931 році у селі Чорний Ліс на Тернопільщині, в регіоні, який був осередком українського національно-визвольного руху. З юних років він зростав у атмосфері патріотизму. Адже його двоюрідні брати і сестри були учасниками підпілля. 

У 1940-х роках, у період Другої світової війни та післявоєнного часу, коли Україна перебувала під радянською окупацією, будучи ще підлітком Ігор Олещук долучився до діяльності Організації Українських Націоналістів. Як молодий учасник підпілля, він брав участь у діяльності, спрямованій на протидію радянському режиму, зокрема поширенні антирадянської агітації та підтримці боротьби Української Повстанської Армії. 

Його псевдо було "Грушка". Як згадує Олещук, його завдання полягало в тому, щоб щомісяця "писати і посилати звіти про те, кого арештували чи вивезли на Сибір, у кого були обшуки, кого підозрюють, що він може бути зрадником, про всі важливі події". 

У 1948 році, у віці 17 років, Ігоря Олещука було заарештовано органами НКДБ за звинуваченням у "антирадянській діяльності". Тоді викрили одну з районних криївок УПА. Повстанці намагалися спалити всю документацію, яка зберігалася в криївці, але їм не вдалося знищити все. А серед паперів знайшли звіт юного Ігоря, підписаний псевдонімом "Грушка".

У звіті згадувався випадок зі школи, де навчався Олещук. Його запідозрили, коли на уроці історії вчитель назвав Івана Мазепу зрадником, але Ігор, начитаний трилогією Богдана Лепкого "Мазепа", захищав гетьмана, доводячи, що той боровся за Україну. Після цього НКДБ перевірило шкільні роботи, зіставило почерки й арештувало Ігоря прямо на уроці історії. Під час обшуку вдома Олещука виявили українські історичні книги.

Тож, його засудили до 25 років ув’язнення, що стало важким випробуванням для молодого патріота. Ув’язнення відбував у сумнозвісних таборах ГУЛАГу, де зазнав нелюдських умов, фізичних і психологічних тортур.  

"У 50-градусний мороз нас загнали в бараки на двотижневий карантин. Видали фуфайки, валянки і чуні. Нас, новоприбулих, пограбували "блатні", напавши на барак і забравши теплі речі, які ми взяли з собою. Через погане харчування і 12-ти годинний робочий день, чотири рази за півтора року потрапляв в оздоровчий пункт. В таборі не вистачало медичних працівників, а знаючи латину за 8 місяців вивчився на медбрата і почав працювати фельдшером у травмпункті шахти. Ми у 40-50-ти градусні морози будували міст через річку Аяч-Яга. Працювали по 12 годин. Незважаючи на те, що на обличчя натягували маски, все ж без обморожень не обходилося. Попри велике фізичне навантаження нас дуже погано годували", - згадує про ті дні Олещук. 

Проте навіть за таких складних обставин він не зламався, зберігши вірність своїм ідеалам і віру в незалежну Україну.

Політв’язень і незламність духу

Повернувшись із заслання, Ігор Олещук першим ділом відвідав могилу видатного Кобзаря Тараса Шевченка. А тоді почалися довгі будні під наглядом радянських служб. Він  працював на цукровому заводі та згодом у "Тернопільобленерго". Однак з проголошенням незалежності України Ігор Олещук активно долучився до громадської та просвітницької діяльності. 

З 1996 року він працює старшим науковим співробітником в Історико-меморіальному музеї політичних в'язнів у Тернополі, який розташований у колишньому слідчому ізоляторі КДБ, де він провів частину свого терміну. Сьогодні Ігор Андрійович проводить екскурсії в цьому музеї, розповідаючи відвідувачам про жахи репресій, які чинив радянський режим проти українців. Його розповіді – це не лише історичні свідчення, але й уроки мужності для сучасних поколінь. Олещук згадує: "Тоді нас було тисячі. Тепер нас мільйони. Вони заповідали нам сміливість". Ці слова стали символом його життєвого кредо та відображенням спадкоємності боротьби за свободу.

Як старший науковий співробітник Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини, він присвятив себе дослідженню історії українського визвольного руху, зокрема діяльності ОУН і УПА. Його робота спрямована на збереження історичної пам’яті, популяризацію правди про боротьбу українців за свою державність і протидію радянським та російським пропагандистським наративам. Він є автором кількох книг. 

Також Ігор Андрійович, попри поважний вік, до сьогодні бере активну участь у громадських ініціативах, спрямованих на підтримку ветеранів визвольного руху та їхніх родин. Його лекції, виступи та екскурсії в музеї стали джерелом натхнення для багатьох українців, особливо молоді, яка шукає приклади стійкості та патріотизму. 

Важливість постаті Ігоря Олещука

Ігор Олещук є живим прикладом незламності духу та вірності ідеалам свободи. Його життя – це місток між героїчним минулим України та її сучасною боротьбою. Як учасник підпілля ОУН, він боровся проти радянської окупації, зазнав репресій і вистояв, зберігши віру в перемогу. Його діяльність у часи незалежності України сприяє формуванню національної свідомості та розумінню того, що боротьба за свободу є безперервним процесом.

Ігор Олещук отримав численні нагороди: орден "За заслуги" ІІ (2016) та ІІІ (2006) ступенів, орден Ярослава Мудрого V ступеня (2009), звання почесного громадянина Тернополя (2023), відзнаку Тернопільської міськради І ступеня (2010), премію ім. Ярослава Стецька (2012), довічну державну стипендію (2001). Тож нагородження відзнакою "Вовча зграя" ІІІ ступеня є черговим визнанням його внеску у боротьбу за незалежність України та збереження історичної пам'яті.

У свої 94 роки Ігор Андрійович продовжує надихати українців, адже його історія нагадує нам, що свобода – це не лише дар, але й боротьба за неї.

Читайте також: "Постійно нагадую пораненим побратимам, що життя триває": ветеран із Львівщини, який втратив ноги, але не мотивацію

Теги:
Читайте також:
Львів
+26.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.68
    Продаж 48.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
18 червня
18:11
Упіймали на гарячому: на Тернопільщині за підозрою в корупційних схемах затримали службовців ТЦК
17:45
Огляд
Заробив понад 800 тис. грн в амбулаторії: що задекларував директор Сокільницької ЗПСМ Юрій Гонсьор
17:35
Оновлено
Більшість студентів і викладачів коледжу на Буковині, які потрапили в ДТП у Франції, повернулися додому
17:20
Львівський прикордонний загін здійснює набір на небойові посади: які є вакансії й особливості підписання контракту
17:01
Оновлено
Вбивство Фаріон: суд у Львові розпочинає розгляд нових відеодоказів
Вбивство Фаріон: суд оголосив перерву до 25 червня
16:49
Золочів отримав місто-побратима в Канаді
16:08
Оновлено
У Чернівцях віряни УПЦ МП намагалися "відбити" храм: постраждали 12 людей, відкриті кримінальні провадження
15:51
Оновлено
Загубився у лісі: на Прикарпатті шукають 5-річного хлопчика
Загубився у лісі: на Прикарпатті майже добу шукають 5-річного хлопчика
15:40
На Львівщині митники вилучили понад 55 тис. доларів у пасажира "зеленого коридору"
15:35
Оновлено
На місці готелю та зруйнованої історичної вілли у Львові турецький "Онур" біля Знесіння будуватиме елітний ЖК: що каже дирекція парку
15:20
На Закарпатті затримали переправника, який віз ухилянта до кордону з Румунією
15:18
Захиснику зі Львівщини Богдану Загайському вручили "Золотий Хрест" від Головнокомандувача ЗСУ
15:03
На Франківщині під суд піде чоловік, звинувачений у вбивстві сусідки
14:59
На Закарпатті 16-річний пасажир мотоцикла загинув у ДТП, його одноліток за кермом травмований
14:46
Конструкції на місці "Добробуту"
Позаду Львівської опери, де раніше демонтували ринок "Добробут", знову почали будівельні роботи без дозволів
14:30
Прикордонники розповіли, де на Львівщині найбільші черги на кордоні з Польщею влітку та як спростити подорож
14:05
На Львівщині знищили 9 тонн салату і кропу з Нідерландів та Іспанії через виявленого шкідника
13:42
Соціальний ветеранський проєкт RecruiterUA за 10 місяців набрав у військо понад 500 воїнів
13:13
сказ
У Миколаєві на Львівщині судитимуть чоловіка, чия вівчарка вкусила на вулиці 8-річну дитину
12:47
На Рівненщині трактор перекинувся в канаву, водій загинув
12:19
Жителя Львівщини затримали за організацію схеми для ухилянтів через систему "Шлях"
11:30
Директор американської Метрополітен-опери приїхав на фестиваль на Закарпаття, звідки родом його предки
11:17
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
11:04
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 17 червня
10:58
Бійці 63-ї бригади показали, як в тилу окупантів на Луганщині підірвали їхню техніку
10:36
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 18 червня
09:39
Михайло Головко
Ексголову Тернопільської облради Михайла Головка засудили до 9 років вʼязниці за хабарництво 
09:30
На Львівщині з пожежі у будинку врятували чоловіка
09:04
Львівщина 18 червня попрощається із пʼятьма захисниками
07:45
погода літо дождь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 18 червня
07:00
Замість індивідуальних – багатоквартирні: у Рудно біля Львова без дозвільних документів зводять житлові будинки
2025, вiвторок
17 червня
22:20
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
21:55
Святослав Гасюк із Львівщини став володарем Кубка світу з кікбоксингу WAKO
21:28
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
21:00
У Львові дівчина випала з вікна 8-го поверху
20:49
Атака по Красилову на Хмельниччині 25 травня: що вдалось відновити
20:17
На Рівненщині операторка поліції врятувала чоловіка від самогубства
20:03
Львів, архтектура та скульптура
Хмарно, але тепло: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 червня
19:49
Біля села на Тернопільщині знайшли 77 артснарядів часів Другої світової війни
19:09
У госпіталі помер військовий з Рівненщини Василь Нікітчук
Більше новин