Як підготуватись до вимкнень електроенергії: що має бути у "блекаутному" наборі
Через похолодання в Україні можуть повернутися вимкнення електрики: як до них підготуватись і про які додаткові гаджети варто подбати
Упродовж останніх двох місяців ситуація в енергетиці поліпшилась і графіки відключень не застосовують. Однак разом зі зниженням температури повітря зростає споживання електрики. У Львівобленерго знову закликають економно використовувати електричну енергію в ранкові (08:00-11:00) та вечірні (16:00-21:00) години. Це означає, що вже час перевірити свій "блекаутний набір". Що до нього має входити, читайте в матеріалі "Еспресо.Захід".
Старі павербанки можуть потребувати заміни
Павербанк. Навчені попередніми блекаутами українці вже здебільшого запаслися павербанками. Однак, якщо вашому паверу кілька років, варто перевірити, чи він заряджається та чи тримає заряд. Недорогі моделі грішать тим, що з часом починають значно гірше тримати заряд або заряджаються не на 100%.
До слова, ціни на павербанки, порівняно з зимою 2022 – 2023, коли вперше почалися вимкнення електрики, знизилися. Новий павербанк можна придбати від 800 грн (на 10 000 мА). Такої ємності вистачить, аби двічі зарядити мобільний телефон. Якщо у вас оптоволоконний інтернет, то для того, аби заживити роутер, краще подбати про павербанк на 20 000 мА. Ціна на такі тепер у межах 1500 грн.
Звичайно, якщо бюджет дозволяє, то можна подбати і про зарядну станцію для дому. Це, по суті, той самий павербанк, але великої потужності. Відповідно, таке задоволення обійдеться від 10 тис. грн (невелика станція, від якої можна заряджати ноутбук чи інші не надто потужні прилади) до 40-100 тис. грн (станція, яка може заживити всю квартиру).
Швидка зарядка
Зарядні пристрої. Павербанки й більшість нових мобільних телефонів тепер продають лише з кабелями для зарядки, але без блоків. Так от, якщо ви досі користуєтесь блоками від старих телефонів, які не підтримують функцію швидкої зарядки, варто придбати новий. Якщо телефон підтримує функцію швидкої зарядки, то якісний кабель і блок з такою ж функцією дозволяють зарядити гаджет за пів години.
При швидкій зарядці максимальна сила струму буде в перші 10-20 хвилин, а потім вона зменшується, аби пристрій не перегрівався. Тобто навіть якщо світло з’явилося буквально на 15 хвилин, телефон зарядиться на 50–70%.
Коштує мережевий зарядний пристрій з функцією швидкої зарядки від 400 грн (є і дешевші моделі, але за відгуками, вони не відповідають заявленій потужності).
Власникам автомобілів також варто подбати про перехідник, який дозволяє заряджати телефон від прикурювача.
Ліхтарики й лампи на акумуляторах
Аби не сидіти у темряві, варто подбати про автономні джерела освітлення. Якщо вони у вас є з минулих сезонів, то перевірте, чи вони все ще заряджаються і чи тримають акумулятори заряд. При цьому бажано, щоб лампи можна було заряджати не лише від мережі, а й від павербанка.
Щодо цін, то настільну лампу, яка працює від акумулятора можна придбати від 300–500 грн і до кількох тисяч. Така ж ситуація з ліхтариками. Можна обійтися дешевим китайським, а можна придбати професійний за 1500–3000 грн.
Свічки й сірники
Свічки й сірники (запальнички). Попри величезний набір ламп та ліхтариків, запас свічок і сірників варто мати. Зрештою, запас сірників та запальничка обов’язково потрібен тим, у кого газові плити чи варильні поверхні. У разі відсутності світла електричний підпал не спрацьовує, тому треба запалювати сірниками. При цьому свічки й сірники – найдешевші речі з "блекаутного набору" – звичайні тонкі парафінові свічки коштують до 20 грн за штуку. Коробка сірників – орієнтовно 7–10 грн.
До слова, круглі свічки-таблетки (такі, як використовують в аромасвічках) можна використовувати й для підігріву їжі. Для цього їх треба поставити під решітку або в металеву форму для кексів, на які можна поставити тонку сковорідку.
Окрім того, на випадок тривалих відключень варто мати запас води (особливо для жителів верхніх поверхів багатоповерхівок), снеки, консерви та їжу швидкого приготування. І знову-таки, якщо "тривожний набір" у вас уже давно спакований, перевірте терміни придатності харчів.
- Актуальне
- Важливе